Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Kadınlık Devreleri

  Kadınların hayat dönemi genellikle 5 dev*reye ayrılabilir. Bunlara, çocukluk, puberte, cinsel olgunluk, klimakteryum ve ihti*yarlık devreleri denir.

  1 — Çocukluk devresi: Genellikle doğuş*tan itibaren 10 yıllık bir devreyi kaplar. Bu dönemde kız ve erkek çocukların önemli ayrımları yoktur. 9 yaşından sonra değişiklikler başlar.

  2 — Puberte devresi: Çocukluğun sona ermesi ile cinsel olgunluğun başlamasına kadar 10-16 yaş arasında sürer. Bu devrede göğüs teşekkülü, hormonların faali*yete geçişinin ilk belirtisidir. Vücudun bazı bölümlerinde kıllanma başlar. Âdet kana*maları bu devrede görülür. İlk zamanlar az ve seyrektir, birkaç ay veya yıl sonra, nor*mal durumunu alır.

  3 — Cinsel erginlik devresi:
  Bu devre ka*dının bedenen ve hormonal yapı olarak en olgun hali olup aşağı yukarı otuz yıl kadar sürer. Bu süre içinde evlenme, ge*belik, doğum, loğusalık ve emzirme gibi kadınlık ve anneliğe has olaylar cereyan eder. Annenin zamanının büyük kısmı ço*cuklarını yetiştirmekle geçer.

  4 — Klimakteryum devresi: Cinsel olgun*luk döneminin sona ermesi ile ihtiyarlık halinin başlaması arasındaki devredir. Bu zamanda menopoz dediğimiz durum âdet kesilmesi ile başlar. Bu, kadınlar için en önemli bir olaydır. Âdet kesiminden sonra ekseri kimselerde ruhsal ve bedensel de*ğişiklikler (Asabiyet, sıkıntı, şişmanlama v.s.) görüldüğü gibi kadınlar gebe kalma ve doğurma olanaklarından uzaklaşırlar. Birçoklarının yanlış olarak bildikleri gibi seks hayatının sona ermesi söz konusu değildir. Aksine çocuk olma korkusunun ortadan kalkmasıyla daha rahat ve kuşku suz bir seks döneminin başlamış olması mümkündür.

  5 — İhtiyarlık devresi (Senium); Bu devrenin başlamasında kesin bir sınır yoktur. Kendisine özen gösteren kadınlar bu za*mana çok geç girerler. Fakat 60 yaşın*dan sonraki döneme genellikle bu ad ve*rilir. Adından da anlaşıldığı gibi organiz*manın hemen her bölgesinde gerileme olayları başlar. Bununla beraber bu dev*reyi son zamanlarda çıkan çeşitli ilaçlar*la bertaraf etmek ya da çökmeden geçir*mek mümkün olmaktadır. Yalnız bu tür ilaçları bir doktora danışmadan kullanma*nın bazen yarar yerine zararlar doğurabi*leceğini de akıldan çıkarmamak gerekir.

  kaynak
  Konu İnci tarafından (16-11-2009 Saat 11:44 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık
  dogangunes Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-03-2010, 05:03 PM
 2. Mini etek ve kadınlık tarihine katkısı
  simqe Tarafından Bu günlerde Ne Moda? Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 15-03-2010, 09:53 PM
 3. Dijital Bellek (Hafıza, Memory) Devreleri
  dogangunes Tarafından Ev Elektroniği Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 25-03-2009, 06:10 PM
 4. Zor Meslek Kadınlık
  dogangunes Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2007, 02:32 AM
Yukarı Çık