+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Vajinal Akıntı ve tedavisi

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Kadın Sağlığı (jinekoloji) Forumunda Bulunan Vajinal Akıntı ve tedavisi Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Vajinal akıntılar kadınların doktora en sık başvurduğu hastalık şikayetidir. vxjxnx normal olarak nemli bir yapıya sahiptir.vxjxnx duvarlarındaki ve vajinanın içinde

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  329

  Vajinal Akıntı ve tedavisi

  Vajinal akıntılar kadınların doktora en sık başvurduğu hastalık şikayetidir.
  vxjxnx normal olarak nemli bir yapıya sahiptir.vxjxnx duvarlarındaki ve vajinanın içinde bulunan rahim ağzındaki bezelerden salgılanan sıvılar bu nemliliği-ıslaklığı sağlar . vxjxnx vücudun dışarıya açılımı olan boşluklarından bir tanesidir. Vajinanın ıslaklığı kadının sağlığı açısından gereklidir . Mühim olan var olan akıntının normal mi, yoksa bir hastalık habercisi mi olduğunu ayırt etmektir. Çünkü varolan akıntı kişinin hareketi, ayakta durması gibi nedenlerden dolayı yerçekiminin etkisiyle vajinadan dışarı akacak ve iç çamaşırında veya pedinde bir ıslaklık oluşturacaktır.Ve bu salgılanma herhangi bir hastalık veya sıkıntı yoksa sağlıklı bir kadında süreklidir.

  Normal vajinal akıntı berraktır ve sıvı yumurta akını andırır, koku yapmaz. Bu ıslaklığın kıvamı yumurtlama dönemi sırasında (adetin başlangıcından itibaren 14. gün civarı) biraz değişir ve sıvılaşabilir. Bunun amacı doğanın döllenmeye hazır yumurtanın döllenmesini kolaylaştırmak için salgının kıvamını değiştirmesidir ,Servikste(rahim ağzındaki) ve buradan salgılanan sıvılardaki tüm değişiklikler buradan spermin kolayca geçerek yumurtaya ulaşmasını sağlamak içindir.. Adet dönemine yaklaştıkça bazı bayanlarda vajinada bir koku olabilir ve akıntı rengi koyulaşabilir. Bu adet kanamasını oluşturan hormonların bu dönemde getirdiği etkidendir.

  Tanımladığımız dışındaki bütün akıntıları muayene oluncaya kadar bir hastalık belirtisi olarak kabul etmek ve en kısa zamanda doktora başvurmak sağlığınız açısından gerekli ve önemlidir.Rahatsız edici bir vajinal akıntıyla yaşamak kişinin hayat kalitesini düşürecektir. Kendinize olan güveniniz azalacak, kendinizi kötü ve huzursuz hissetmenize sebep olacaktır. Cinsel yaşantınızı ve partnerinizle olan ilişkinizi etkileyebilecektir. Daha da önemlisi sağlığınızı bozacak, kısırlığa veya daha kötü sonuçlara gidebilen olaylara sebep olabilecektir.

  Vajinal Akıntılar

  A- Fizyolojik Akıntılar (Doğal Akıntılar)

  - Östrojen düzeyine (Kadınlık hormonlarından bir tanesi) bağlı değişiklikler ; mesela adet kanaması(mensturasyon kanaması ) öncesi

  - Cinsel Uyarım ;Cinsel uyarıyla vajinada meydana gelen ıslanma ve bunun oluşturduğu akıntı

  - Gebelik ;Gebelikte rahim ağzındaki bezlerin salgıları gebeliği ve bebeği korumak için artar

  -Spiral' e bağlı akıntılar


  B- Patolojik Akıntılar ( Doğal Olmayan Akıntılar )


  1- Vajinal ( Vajinaya-Döl yoluna ait)
  - Vajinanın mantar hastalıkları
  - Trikomanas vajiniti (Cinsel yollada geçen parazit kökenli hastalık ) - Bakteriyel Vaginosis (Çeşitli bakterilerin neden olduğu hastalık - Genital herpes vajiniti (virüslerin neden olduğu bir akıntı
  - Vajinadaki yabancı cisimlerin oluşturduğu akıntı
  - Kanserlerin oluşturduğu akıntılar

  2- Servikal ( Servikse-Rahim Ağzına ait)
  - Bakterilerin neden oldukları ( mesela gonore {belsoğukluğu} ve bu gibi
  - Non-spesifik enfeksiyonlar ( Nedeni ve etkeni tanımlanamayan akıntılardır.)
  - Virusların neden olduğu akıntılar (mesela herpes ve diğerleri)
  - Kanserlerin neden olduğu akıntılar
  - Polip dediğimiz bazı oluşumların yaptığı akıntılar
  - Yaraların yaptığı akıntılar

  En yaygın olarak görülen vajinal akıntı nedeni Mantarlar vede trikomanas ile çeşitli bakterilerin neden oduğu bakteriyal vaginozistir.

  Vajinanın Mantar Hastalığı : Maya enfeksiyonu olarak adlandırılır, Mantar tüm doğada bulunabilen bir hastalık etkenidir.Normalde vücudumuzda mantarlar bulunmakta ama bunlar normal şartlarda hastalık oluşturmamaktadır.Bazı koşullar bir araya geldiğinde var olan mantarlar kontrolsüzce çoğalarak hastalık oluştururlar.
  Genelde büyük bir oranda mantar hastalığı oluşumundan Candida albicans sorumludur.

  Yoğun,beyaz renkte,kesi k süt görünümünde bir akıntı ve kaşıntı mevcuttur,dış dudaklarda ve çevrede kaşınmaya bağlı şişlik ve kızarıklık oluşabilir.(Her bu tip akıntı mantar hastalığı demek değildir, bu sadece genel bilgi olarak verilmiştir- lütfen hekime muayene olmadan kendi başınıza tedavi uygulamayınız !)

  Riski Artıran Faktörler Nelerdir ?

  Mantar enfeksiyonlarında
  - gebelik,
  - şeker hastalığı,
  - kortizon kullanımı,
  - antibiyotik kullanımı,
  - bazen östrojen hormonu tedavileri,
  - bazı doğum kontrol yöntemleri,
  - sık ilişki,
  - fazla sayıda partner ve korunmasız ilişki,
  - tampon kullanımı,
  - sentetik iç çamaşırı kullanılması,
  - çok dar giyecekler ,
  - ıslak mayo veya çamaşırla oturulması
  - vajinanın içinin çok sık ve sabunla yıkanması,
  - bazı ticari vajinal duşların kullanılması, kokulu tuvalet kağıtlarının bazıları
  - aşırı klorlu havuzlara girmek mantar hastalığına yakalanma rizikosunu artırır.
  - başkasına ait iç çamaşırı ve bu gibi şeylerin giyilmesi
  -çok fazla diyet şekeri veya tatlandırıcı kullanılması

  Tedavi: tedavi hekimin muayenesinden sonra verdiği ilaçların düzenli kullanımı ile olacaktır,hekiminiz ayrıca size iç çamaşırlarınızı kaynatmanızı ve de sıcak ütü ile ütülemenizi de önerebilir.Bazen kişinin cinsel partnerine de tedavi vermek gerekir,aksi takdirde ilişki ile ona geçirdiğiniz veya ondan aldığınız mantar hastalığını tedavi olup iyileştikten sonra tekrar alabilirsiniz.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Nerden
  Süpermeydan
  Mesaj
  17.757
  Beğenmiş
  12
  Beğenilmiş
  40
  Rep Gücü
  137443
  VAJİNAL AKINTILAR
  vxjxnx duvarında ve rahim ağzında bulunan yapılardan sıvı salgılanır. Bu sıvılar vajinanın nemli kalmasını sağlar. Normalde vajinanın nemli olmasının sebebi budur. Vajinanın bu şekilde olması sağlıklıdır. Hasta olmayan kadınlarda devamlıdır ve ıslaklık meydana getirir. Fakat bu akıntının normal mi yoksa hastalık kaynaklı mı olduğunun ayırt edilmesi gerekir. Bunu ayırt etmek için akıntının sağlıklı bireylerde nasıl olduğunu bilmek şart. Bu kişilerde akıntı, pişmemiş yumurta akı şeklindedir ve bulanık değildir. Herhangi bir kokuya neden olmaz. Fakat adet dönemlerinde bazı kadınlarda koku olması normaldir. Ayrıca adet döneminin 2. haftasının sonunda döllenmeyi kolay hale getirmek için bu akıntı biraz daha sıvı bir hale gelir ve koyulaşır. Bu durum tamamen fizyolojiktir ve normal bir durum olarak kabul edilir.

  HASTALIK NASIL ORTAYA ÇIKAR
  Akıntının vajinadaki bezler tarafından sağlandığını belirmiştik. Bu akıntı asidik özelliktedir. Asidik özelliğini laktobasiller dediğimiz bakteriler sağlar. Bu bakteriler hastalığa yol açmaz. Vajinanın akıntısının sağlıklı olması için gereklidir. Çünkü asit ortamda hastalığa neden olacak mantarlar ve bakteriler çoğalamaz ve yaşayamaz. Laktobasillerin asit ortamı korumaları yumurtalık hormonları sayesinde olur. Kadınlık hormonu azalırsa (menopoz veya başka hastalıklar halinde) asit ortam sağlanamaz. Diğer bakterilerin çoğalmasını engelleyen laktobasiller ölür. Ayrıca enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanan kişilerde bu antibiyotik laktobasilleri de öldürür. Böylece vajinada enfeksiyonlar oluşur. vxjxnx iltihaplanır ve vajinit oluşur. Vajinit, anormal vajinal akıntılara neden olur. Hastalıktan korunmak için vajinadaki laktobasillerin korunması gerekir.

  Yazları anormal vajinal akıntılara daha sık rastlanır. Rahmi temizlemek için, rahmin iç kısmının sabunla veya lifle yıkanması son derece yanlıştır. Bu şekilde faydalı olan laktobasiller de öldürülür. Böylece enfeksiyonlar ortaya çıkar. Ayrıca düşük yapan kadınlarda, hamilelerde, yaşlı hastalarda ve AİDS hastası gibi bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ilk paragrafta bahsettiğimiz mekanizmalarla vajinal akıntı ve enfeksiyonlar meydana gelir.
  Bunların dışında östrojen hormonunun azalması da vajenin asidik ortamının bozulmasına yol açar. Böylece hastalık gelişme riski artar.

  HASTALIK BELİRTİLERİ
  Aslında yukarıda belirttiğimiz akıntı şekli dışındaki tüm akıntıların bir hastalık durumunu gösterdiğini belirtmemiz yanlış olmaz. Anormal vajinal akıntılar diyebileceğimiz durumlarda hastaneye başvuran kadınlarda kanlı, yeşilimsi, süt gibi bembeyaz akıntı görülmektedir. Ayrıca kötü kokulu, bol miktarda, sarı renkli köpük şeklinde akıntılar olabilir. Bunlar da anormal vajinal akıntılardır.

  Bu akıntılar sırasında hastada bazı belirtiler görülebilir. Kaşıntı, idrar sırasında yanma, (ya da normal durumda yanma) idrara sık çıkma, dizensiz kanamalar, ilişki sırasında ağrı hissetme vajinal akıntıya eşlik edebilen belirtilerdir. Hastaların bazılarında cinsel ilişkiden sonra kanama görülebilir.
  Vajinal akıntının hiç olmaması, rahmin tamamen kuru olması da bir hastalıktır. Çünkü normal sağlıklı kişilerde vxjxnx biraz nemlidir ve akıntı olur.

  ANORMAL VAJİNAL AKINTI TANISI VE TEDAVİSİ
  Hastadan alınan bilgiler ve yapılan jinekolojik muayene ile anormal vajinal akıntı saptanır. Fakat asıl olan akıntıya neden olan problemlerin ya da hastalıkların saptanmasıdır. Yani akıntının belirlenmesi yeterli değildir. Mutlaka altta yatan hastalıklar yönünden araştırılması gerekir. Biyopsi alınması nadirdir. Genelde akıntıdan direkt olarak örnek alınır ve mikroskopik olarak incelenir.

  Anormal vajinal akıntıların tedavisi neden yöneliktir. Öncelikle akıntıya sebep olan neden belirlenmeli ve bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yapılmalıdır. Doktor kontrolü yapılmadan, hastanın kendi başına ilaç alıp tedavi etme isteği oldukça yanlıştır. Bu şekilde yapılan tedaviler sonucu enfeksiyonların engellenmesi daha da zorlaşmaktadır. Çünkü bakteriler alınan ilaçlara karşı direnç kazanmaktadır.

  Ayrıca hastanın da yapması ve yapmaması gerekenler vardır. Bunlar anormal akıntıları önlemek için uygulanması gereken kurallardır. Örneğin vajinanın iç kısmının adetten sonra yıkanması oldukça yanlıştır. Vajinanın sadece dış kısmı yıkanmalıdır. Bunun için ılık su tercih edilmelidir. Daha sonra bu bölge kurulanmalıdır. Banyodan ya da denize girdikten sonra ıslak çamaşırların uzun süre vücutta kalması sakıncalıdır. Başkaları tarafından kullanılan bu yerlerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

  İç çamaşırlarının sentetik olmayan maddelerden seçilmesinde fayda vardır. Çok dar iç çamaşırları veya pantolonları tercih etmek yerine daha rahat olanlar seçilmelidir. Ayrıca külotlu çoraplar kullanılmamalıdır. Çünkü bu çoraplar vajinanın ıslak kalmasına ve enfeksiyonun oluşmasına zemin hazırlar. Kokuyu önlemek için vajen bölgesine parfüm yada deodorantların kullanılmaması gerekir.

  xn--salk-1wa3i.net

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

Benzer Konular

 1. Burun gerisine akıntı nasal akıntı
  İnci Tarafından KBB (Kulak, Burun, Boğaz ) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-12-2009, 11:39 PM
 2. Burun Gerisine Akıntı
  Gül@y Tarafından KBB (Kulak, Burun, Boğaz ) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-02-2009, 08:52 PM
 3. Anormal vajinal kanama
  Affrodit Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-12-2008, 03:59 PM
 4. Vajinal Akıntılardan Korunma önerileri
  Affrodit Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-04-2008, 06:25 PM
 5. Vajinal Mantar Enfeksiyonu
  Nil@y Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-11-2007, 09:40 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık