Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Her ağrı meme kanseri belirtisi değil

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Kadın Sağlığı (jinekoloji) Forumunda Her ağrı meme kanseri belirtisi değil Konusununun içerigi kısaca ->> Yaklaşık yüzde 65’i meme ağrısından şikayet eden kadınların en büyük korkusu; bu ağrıların kanser belirtisi olması. Bu şikayetlerin dikkate alınması ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Pencil Her ağrı meme kanseri belirtisi değil

  Yaklaşık yüzde 65’i meme ağrısından şikayet eden kadınların en büyük korkusu; bu ağrıların kanser belirtisi olması. Bu şikayetlerin dikkate alınması gerektiğini belirten uzmanlar ise ağrıların her zaman bir hastalık belirtisi olmadığını söylüyor.

  Meme ağrısı, adet öncesi dönemde görülen ortalama 4-5 gün kadar süren ve tamamen normal sayılan gerginlik ağrısından ayırt edilmelidir. Bu ağrıların kanser belirtisi olabileceğini söyleyen Memorial Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Gürsel Soybir, “Gerçekten de meme kanseri bazen ağrı ile kendini belli edebilir. Hatta bazen ağrı meme kanserinin tek bulgusu olabilir. Ancak doktor tarafından incelenmiş ve altta yatan nedenin kanser olmadığına karar verilmiş olanlarda meme ağrısının kanser riskini artırdığı söylenemez” dedi.Kadınların bu şikayetler konusunda bilinçli davranması gerektiğini belirten Doç. Soybir, “Meme ağrıları ve nedenleri” hakkında bilgi verdi ve kadınlara şu önerilerde bulundu:

  MEME AĞRISI TİPLERİ

  1-Adet düzeni ile ilişkili ağrılar:

  En sık görülen ağrı tipidir. Ağrıların yüzde 70’i bu tiptedir. Genellikle adet öncesi dönemde ortaya çıkan, hemen adet görmeden önce en yüksek seviyesine erişen ve adet kanaması ile birlikte kaybolan ağrılardır. Normal adet öncesi ağrılara göre daha şiddetlidir. Otuzlu yaşlarda daha sık görülür. Bazen menopoza yakın dönemde alevlenme gösterir. Sıklıkla menopoza yakın dönemde kendiliğinden kaybolur. Memenin daha ziyade üst ve dış taraflarında daha fazla hissedilirler. Bazen koltuk altına doğru yayıldığı da olur. Ağrı ile birlikte memelerde hassasiyet de artabilir.

  2-Adet düzeni ile ilişkisiz ağrılar:

  Kırklı yaşlarda daha sık görülür. Adet düzeni ile ilişkili olanlara göre daha kısa sürer ve hastaların yarısında kendiliğinden kaybolur. Genellikle tek taraflıdır. Memenin bir noktasında olabileceği gibi tam***** yayılan bir ağrı da olabilir. Bu tip ağrıların esas sebebi memede bulunan bir kist, fibroadenom, kanal genişlemesi, lipom yada fibrokistik değişiklikler olabilir.

  3-Meme ile ilgisiz bir olaydan kaynaklanan ağrılar:

  Burada ağrı göğüs duvarındaki kaslardan, kaburga eklemlerinden, kıkırdak dokulardan ve boyundaki sinir köklerinden kaynaklanabilir.

  MEME ALGILAYICILARI HASSASLAŞIYOR, AĞRI OLUYOR

  Memede bariz bir hastalık tespit edilmeyen ağrıların oluş mekanizmaları tam olarak bilinmemektedir. Ancak ağrının meme hücrelerinde bulunan ve reseptör denen bazı algılayıcıların aşırı hassaslaşması sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Bu hassaslaşmayı yapan sebeplerden birisi “metilksantin” denen ve bazı ilaçların içinde ve çay- kahve- çikolata ve kolalı içeceklerde bulunan bir kimyasal maddedir. Ayrıca kahve vücutta ürettiği yüksek adrenalin seviyesi ile de bu reseptörlerin hassaslaşmasını artırmaktadır. Bir de şarapta bulunan “tiramin” denen bir madde bu ağrıların sebebi olabilmektedir. Ağrılarda rolü olan bir diğer konu sigara kullanımı ve strestir. Her iki faktörün de meme hücrelerindeki aşırı hassaslaşmanın nedenlerinden olduğu bilinmektedir. Doymuş ve doymamış yağlar arasındaki denge, doymuş olanlar lehine kaydığında meme hücre zarları normal çalışmasını yitirmekte ve aşırı hassas hale gelmektedir.

  KAHVE, ÇİKOLATA VE ŞARAPTAN UZAK DURULMALI

  Normal olan ve adet öncesi hafif gerginlik şeklinde olan meme ağrıları haricinde ağrısı olan hastalar mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir. Ağrıya sebep olan bir faktör varsa o ortadan kaldırılmalıdır. Ağrısı olan ve olmayan her kadın kendi kendini muayene etmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Bazen ağrının nedeni uygun olmayan çamaşır kullanımı olabilir. Ağrısı olan kadın kendi meme ölçülerine uygun, çok sıkı olmayan sutyen kullanması gerektiğini akılda tutmalıdır. Meme ağrısı olan hastalar diyetlerine dikkat etmeli, çay, kahve, çikolata, kolalı içeceklerle, şarap gibi gıdaları çok daha az tüketmeli, sigara kullanmamalı, stresten olabildiğince uzak durmalı ve bitkisel yağları tercih etmelidirler.

  ntvmsnbc

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Her ağrı meme kanseri belirtisi değil

  aşırı hoplamak ve zıplamamak ta lazım, bazen bir kadın/dişi olduğunu unutuyor genç kızlar, aşırı enerjiklik ani hareketler kas zedelenmeleri oluşturuyor. özellikle çocukluktan/ergen, gençliğe geçişte bu tür sorunlar olabiliyor,
  meme kanseri ile ilgili korkuya kapılıyorlar. ve doktora gidiliyor. annelerin kızlarını yetiştirirken ağırbaşlı yetiştirmesinde fayda var. kız çocuğu aşırı hareketlerdeki kendi vücudunun farklılığını algılayamayabiliyor, buluğluktan kalma erkeklerle aşık atma bir zaman daha devam ediyor.

 3. #3
  SMN
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Video Cevap: Her ağrı meme kanseri belirtisi değil

  Bayanların korkulu rüyası meme kanseri hakkında merak ettikleriniz. video

  [flv]http://images.superonline.com/video/flv/2008/05/06/1565.flv[/flv]

Benzer Konular

 1. "Soya 'meme kanseri' riskini azaltıyor"
  Gül@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-03-2009, 11:41 AM
 2. Erkeklerde Meme Kanseri Olur
  Runaw@y Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-11-2007, 05:14 AM
 3. Meme Kanseri Nedir ?
  pandura Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2007, 03:16 PM
 4. Meme kanseri riskini azaltan gen bulundu
  sibel Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-02-2007, 06:04 PM
 5. Meme Kanseri Riski
  Nil@y Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-09-2006, 08:09 AM
Yukarı Çık