Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7

Endometriozis nedir?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Kadın Sağlığı (jinekoloji) Forumu Endometriozis nedir? Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> Rahim içerisinde yer alan; her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zaman, yeterli hormon desteğinden yoksun ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik melissa_nil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Nerden
  DÜNYALI
  Yaş
  38
  Mesaj
  25
  Rep Gücü
  122

  Endometriozis nedir?

  Rahim içerisinde yer alan; her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zaman, yeterli hormon desteğinden yoksun kalması nedeniyle menstruasyon kanaması halinde dökülen özel hücre tabakası "endometrium" olarak adlandırılır.

  Bu hücre tabakası vücutta sadece rahim içerisinde yer almaktadır.

  Bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alması "endometriozis" hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

  Bu durum en sık olarak yumurtalıklarda, rahim arkası boşlukta (Douglas boşluğu), vajen ile barsağın son bölümü arasında, barsakların yüzeyinde, tüplerin üzerinde veya çevresinde, rahmi tutan bağların ve mesanenin üzerinde, veya karın zarı yüzeylerinde gözlenmektedir.

  Endometriosis odakları, hormonların bir adet dönemi boyunca neden olduğu değişimleri aynen yaşar ve adet döneminde bu hücrelerde de kanama ve dökülme olur. Karın iç boşluğunda kanamayı sınırlamaya yönelik iltihabi savunma hücreleri, endometriozis odaklarını kuşatır. Bu bölgede iltihabi cevabın neden olduğu bir süreç başlar. İyileşme sırasında çevre dokulara yapışıklıklar oluşur ve her adet döneminde bu durum tekrarlanarak devam eder.

  Endometriyozis tüplerde yumurtanın taşınmasından yumurtlama fonksiyonun bozulmasına, döllenen embrionun rahim içine yuvalanmasındaki bozukluklara kadar pek çok etkilerle kısırlık oluşturabilir. Kadınlarda kısırlık haricinde; ilişkinin sancılı olması (disparuni), sancılı adet görme (dismenore) ve kronik kasık ağrısı (pelvik ağrı) sebebidir.

  Ayrıca endometriotik odaklar yumurtalık (over) içerisinde yer aldığında, her ay hormonların etkisi ile rahim iç zarına benzer şekilde kanamaya neden olduklarından, "endometrioma" adı verilen yumurtalık kistlerine neden olmaktadır.

  Endometriozis herkeste farklı derecede hastalık yapar. Kimi durumda neredeyse kanserden ayrılamayacak derecede genital organlara, alt karın boşluğuna ve komşu organlara (barsak, idrar kesesi gibi) zarar verebilir. Bazen sadece hafif bir kistik hastalık veya minik odaklar şeklinde görülebilir. Kimde nasıl bir tablo yaratacağı önceden kestirilemez.

  Çok şiddetli ve yaygın endometrioziste şiddetli belirtiler olmayabileceği gibi, çok hafif hastalık durumunda şikayetler ciddi ve dayanılmaz olabilir.

  Endometriozis tahmin edilenden daha sık gözlenen bir rahatsızlıktır.

  Tüm kadınların %3-5’inde, çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde ise %40’a varan oranlarda endometriozis varlığı saptanmaktadır.

  Endometriozisin bilinen bir genetik bir kökene sahip olmadığı bilinmekle birlikte ailesel yatkınlık gösteren bir hastalık olması dikkat çekicidir.

  Endometriosis Neden Oluşur?
  Endometriosis hastalığına hangi faktörlerin sebep olduğu bilinmemektedir. Nedeni açıklamaya yönelik çeşitli teoriler öne sürülmektedir.

  En fazla kabul gören görüş; genetik olarak yatkınlığı bulunan kadınlarda, karın içerisinde yer alan belirli yüzeylerde veya dokularda hücrelerin yapısal değişikliğe uğraması, endometrium dokusunun menstruasyon sırasında tüpler vasıtası ile karın boşluğuna geçmesinin bu değişimi kolaylaştırması ile yeni endometriozis odaklarının oluşması teorisidir.

  Ayrıca immünolojik kökenli olarak kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olmasının da endometriosise neden olabileceği ifade edilmektedir.

  Teşhis Nasıl Konulmaktadır?
  Kadında endometriozis şüphesi yaratan en önemli şikayetler Sancılı adet görme (Dismenore, ağrılı menstruasyon) , Ağrılı cinsel birleşme(disparuni) ve infertilite şikayetleridir.

  Özellikle menstruasyonun başladığı yaşlardan daha sonra ortaya çıkan ve artan şiddeti zaman içerisinde artan adet ağrıları endometriozis konusunda uyarıcıdır.

  Muayene ile endometriozisin tanımlanması oldukça zordur. Vajen ile rektum arasındaki dokuda yer alan odakların saptanması şiddetli bir endometriozis varlığını düşündürür.

  Yapılan ultrason incelemeleri ile de endometriosis tanısı konulamaz. Bu şekilde yalnızca endometriosusa bağlı olarak gelişmiş over kisti olan endometrioma (çikolata kistleri) görülebilir.

  Endometrioziste kesin tanı ancak laparoskopi ile direkt olarak görülerek konulmaktadır.

  Endometrioma (Çikulata kistleri)
  Çikulata kistleri, rahimin içini döşeyen "endometrium" adı verilen zar tabakasının yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistleşmesi sonucunda oluşur.

  Her adet döneminde kanayan kist içerisinde uzun süre kalan kan zamanla pıhtılaşıp eriyerek, çikolata rengi ve kıvamında bir sıvı halini alır. Bu nedenle bu kistler "çikolata kisti" olarak anılmaktadır.

  Çukulata kistleri "endometriosis" denilen bir rahatsızlık ile beraber olup genelde etrafa yapışıklıklar gösterir. Çikulata kistlerinin görülmesi endometriozisin şiddetli olduğunu gösterir.

  Ultrasonografide yumurtalık içerisinde yer alan yoğun granüllü kistik kitlelerin görülmesi ile tanısı konulabilir.

  Ultrasonda bir bölmeli (septalı), iki
  bölümlü bir over kisti olan endometrioma’yı (çukulata kisti)
  görmektesiniz. (Yandaki resim, endometrioma, çikulata kisti)
  Genelde bu hastalar hekime kısırlık, ağrılı adet, ilişki esnasında ağrı ve fazla miktarda adet görme şikayeti ile başvururlar.

  Endometriomaların ayırıcı tanısında yumurtalıklardan gelişen müsinöz kanserler bulunmaktadır.

  Tedavi
  Endometrioma’ların tedavisi cerrahi operasyonla kistlerin çıkartılmasıdır. Bu cerrahi operasyonlar için genelde laparoskopi yöntemleri kullanılmaktadır.

  Çukulata kisti çıkartılan hastaların %50'si 6 ay içinde tedaviye gerek
  kalmadan hamile kalmaktadır.
  4 cm’den küçük kistler ise beklenip izlenebilir veya bir takım ilaç tedavileri denenebilir.

  Endometriosis İnfertilite İlişkisi
  Şiddetli endometriozis varlığında, üreme organları arasındaki anatomik ilişkinin bozulması ve yapışıklıklar nedeni ile tüplerde meydana gelen tıkanıklıkların infertiliteye yol açtığı şüphe g*türmez.

  Minimal veya orta derecede endometriozisin ne oranda ve ne şekilde infertiliteye yol açtığı ise tartışma konusudur. Mutlak olan gerçek, endometriozis infertiliteye çok sık olarak eşlik ettiğidir.

  Ancak genellikle bir arada görülen bu iki tablo arasındaki sebep-sonuç ilişkisini kurmak kolay olmamaktadır. İnfertilite sebebiyle yapılan laparoskopilerin %21-48’inde endometriozis varlığı gözlenirken, infertilite dışında başka bir sebeple (tüplerin bağlanması gibi) yapılan laparoskopilerde bu oranın %1.3-5 olduğu dikkati çekmektedir.

  Diğer bir ilginç bilgi ise, şiddetli erkek faktör infertilitesi nedeniyle donör (başka bir verici) sperm kullanılarak yapılan aşılama tedavilerinde, endometriozise sahip kadınlarda gebelik şansının belirgin oranda düşük olduğudur.

  Endometriosus’ da Cerrahi Tedavi
  Hastalığın ciddiyeti kadının infertilite öyküsü, gebe kalma isteği, yaşı cerrahi tedavinin biçimini ve ağırlığını belirler. Ne yazık ki, kadının rahminin bile çıkarılması % 30 hastada ağrının kalkmasını sağlayamaz.

  Tüp-yumurtalık ilişkisinin bozulduğu hastalarda ilk cerrahi çok etkilidir, ancak tekrarlayan girişimler fertiliteyi düzeltmede daha etkisizdir.

  Laparoskopi ile gerçekleştirilen en sık cerrahi işlemler; yumurtalık-tüp-rahimi çevreleyen yapışıklıkların kesilmesi, endometriotik lezyonlar, ovarian kistlerin çıkarılması, lezyonların yakılması, koterizasyon ya da vaporizasyonudur.

  Laparoskopi ile rahimi arkadan asan "uterosakral sinirin yakılması ve kesilmesi (LUNA)" işlemi, ağrıyı özellikle adetler sırasında görülen şiddetli ağrıyı gidermede oldukça faydalıdır ve bu tür şikayetlerde % 85 oranında iyileşme sağlanabilmektedir.

  Çok daha şiddetli ağrılarda ise "presakral nörektomi" dediğimiz işlemle bu bölgeye gelen sinirler kesilir.

  Yumurtalıktaki endometriomalar mutlaka zarıyla soyularak çıkartılmalıdır. Aksi taktirde çok kısa süre içerisinde kistin tekrarladığı görülecektir. Kist duvarının tamamen çıkarılamadığı durumlarda kalan kist kapsülü argon ışını, CO2 laser ya da elektrik enerjisi ile tahrip edilmelidir.

  Endometriosus’ da Tıbbi Tedavi
  Tıbbi tedavide amaç yumurtlamayı baskılamak, adetleri uzun bir süre durdurmak ve hastalığı geriletmektir. Bu amaçla doğum kontrol hapları veya "GnRH analoğu" olarak adlandırılan ve yalancı menopoz hali yaratan ilaçlar (Danazol, Lucrin, Synarel, Zoladex, Decapeptyl, Suprefact) kullanılmaktadır.

  Tedavide GnRH analogları yanı sıra " danazol" isimli ilaç uzun zamandır kullanılmaktadır.

  Maalesef hem GnRH analogları hem de Danazol kesildikten sonra odaklar yeniden alevlenmekte ve şikayetler yeniden artmaktadır. O yüzden bu ilaçlar ancak belli durumlarda uygulanabilmektedirler.

  Sonuçta infertilite tedavisi başlanacaklarda, öncelikle endometriosis tedavisinin uygulanıp uygulanmayacağı veya cerrahi tedaviden sonra oluşan anatominin ovulasyon indüksiyonu + intrauterin inseminasyonu (IUI, aşılama) için uygun olup olmadığı, dış gebelik riski gibi sorular tartışılıp bir karara varılır.

  Hastanın fertilite potansiyeli tekrar değerlendirilmeli ve tedavi "kişiye özgü" hale getirilmelidir.

  Endometriosisde tedavi basamakları:
  1. Bekleyip gebeliğin oluşup oluşmadığını görmek.(Ekspektan yaklaşım)
  2. Cerrahi (Operatif) Laparoskopi
  3. Ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon (aşılama).
  4. In Vitro Fertilizasyon (tüp bebek).

  Çocuk istemi olmayan endometriozis olgularında en iyi korunma yöntemi doğum kontrol hapıdır. Çünkü doğum kontrol hapları endometriotik odakları baskılayarak özellikle şiddetli kasık ağrısı ve dismenore (sancılı adet görme) şikayetleri olan kişiler üzerinde tedavi edicidir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68556

  Endometriyoz

  Endometriyoz, rahim zarındaki hücrelerin rahim (endometriyum) dışındaki yapılarda da büyüdüğü kronik bir rahatsızlıktır. Endometriyal hücre dokusunun ilerlediği en yaygın bölgeler, yumurtalıklar, rahmin dış yüzeyi, rahmi destekleyen bağ dokuları, pelvik boşluğun içini kaplayan membranlar ve rahim ve rektum arasındaki boşluktur.
  Endometriyal doku bazen bağırsakta ve idrar yolunda gelişir. Bu yanlış yerde oluşmuş doku, yumurtalıklarda kiste de dönüşe¬bilir. Bu kistlere, kistin içerisin¬deki koyu renkli (adet kanı ve birikinti içeren) sıvıdan kaynak¬lanan renklerinden dolayı çikolata kistleri adı verilir. Endometriyozun, kısırlık vakalarının %25′inden sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

  Doktorlar endometriyoza neyin sebep olduğunu bilmemektedir. Bazı doktorlar, adet akıntısı sırasında endometriyal hücrelerin vajinadan vücut dışına atılmak yerine, fallop tüplerinden geriye doğal ve pelvik boşluğa ilerlediğine inanmaktadır. Bağışıklık sistemi de önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, kronik iltihaplanmadan kaynaklanan yara dokusu adezyon (yapışma) adı verilen, altındaki dokular kapanakıstıran fibröz ağlar oluşturur; bu da tıkanmalar yaratır ve şiddetli karın ağrılarına yol açar.

  SEMPTOMLAR
  Endometriyozun belirtileri arasında şiddetli adet sancılan, karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı, sırt ağrısı, bağırsak hareketleri sırasında oluşan rektal sancı, ishal, kabızlık, kısırlık, ya da tekrarlayan düşükler yer alır. Ağrı ya da sorunun türü hastalığın boyutundan ziyade, yanlış yerde oluşmuş dokunun ya da adezyonun yerine bağlıdır.
  Bu yanlış yerde oluşmuş doku, normal rahim zarı gibi büyüyüp kanayabilir. Bu nedenle, belirtiler, adet döngüsünün her ay ayın bölümünde daha da kötüleşir. Bu nedenle, endometriyoz belirtileri genellikle menopozdan sonra kaybolur.

  TEDAVİ SEÇENEKLERİ

  Doktorlar laparoskopik ameliyat sırasında endometriyoz tanısı koyabilir. Karına küçük insizyonlar yapılarak karın içine ince tüplerin yerleştirilmesi ve tüplere takılan bir video kameranın rehberliğiyle karın içi görüntülenir. Bu işlem cerrahlann, yanlış yerde oluşmuş dokunun ve adezyonların yerini tespit etmesine ve sorunlara neden olan dokuyu alarak hastalığı tedavi etmesine olanak sağlar.

  Doğurganlığı eski haline geri döndürme tedavisi hastalığın şiddetine bağlıdır. Hafif endometriyoz tedavi gerektirmez ve hafif endometriyozu olan kadınların %75′i en sonunda hamile kalabilir. Daha ilerlemiş vakalarda, yanlış yerde oluşmuş doku ve adezyonlar laparoskopik ameliyatla çıkarılabilir. Bu tedaviye göre kadınların %40′ı tedaviden sonra hamile kalabilirler. Buna rağmen, hâlâ hamile kalamayan kadınlar için üreme desteği gerekebilir. Bazı kadınlar hamile kaldıktan sonra, bu belirtilerin baş göstermediği geçici bir dönem yaşarlar.

  Ağrıyı giderme seçenekleri arasında ilaçlar ve ameliyat yer alır. İlaçlar, adet döngüsü sırasında meydana gelen normal hormonal değişikliklere müdahale ederek ağrıyı azaltır.

  Bu ilaçlar arasında doğum kontrol hapları, sentetik erkek cinsiyet hormonu danazol veya progesteronun formlar yer alır. Gonadotropin salımı yaptıran (GnRH) hormon türevleri adı verilen ilaçlar (öprolid gibi), adet döngüsü hormonlarını üretmesi için, yumurtalıkları harekete geçiren normal hormonal sinyalleri durdurmak üzere, lenf bezlerini etkiler. Bu durum, ateş basmaları, baş ağrısı, vajinal kumluk ve osteoporoz gibi yan etkileri olan bir yalancı menopoz yaratır. Kemik kaybı riski nedeniyle GnRH türevleri uzun süreli olarak kullanılmaz.

  Cerrahi seçenekler, tümörlerin bulunduğu yere ve doğurganlık arzunuza bağlıdır. Tanı amaçlı laparoskopik ameliyat sırasında, yanlış yerde oluşmuş doku ve yara dokusu çıkarılabilir; bu da bazen belirtileri tedavi eder.

  Yumurtalıkların, rahmin, yanlış yerde oluşmuş dokunun ve yara dokusunun alınması kadınların %90′ında ağrıyı giderir, ancak hamile kalma yeteneğinizi sonlandırır.

  kaynak

 4. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68556
  Endometriyum Kanseri

  Endometriyal kanser, rahim (endometriyum) zarındaki habis hücrelerin büyümesidir. Rahim kanseri (ya da üterin kanseri) adda verilen bu kanser, kadınlar arasındaki en yaygın görülen üreme organı kanseridir ve genellikle menopozdan sonra ortaya çıkar.

  Endometriyal kanserlerin yaklaşık %75′i, tanılandıklan sırada rahmin ötesine yayılmamış olurlar ve çoğu da tedaviyle iyileştirilir.
  Endometriyal kanserin evreleri şunlardır: Evre IA: Kanser endometriyal zarla sınırlıdır. Evreler IB ve IC: Kanser rahim duvarı kasını sarmıştır. Evre II: Kanser rahim ağzına yayılmıştır. Evre III: Kanser yakındaki yapılara yayılmıştır. Evre IV: Kanser diğer organlara yayılmıştır.

  Hiç doğum yapmamış*sanız endometriyal kanser olma riskiniz çok yüksektir. Eğer aşağı-dakilerden herhangi biri uygun düşüyor ise de riskiniz çok yüksektir: obezseniz (aşırı şişman); menopoza 51 yaşından daha geç girmişseniz; ya da uzun dönemli estrojen tedavisi (progesteron olmadan) gördüyseniz, karaciğer hastalığınız varsa, ilk adeti 13 yaşından önce gördüyseniz, veya yumurtalık ya da meme kanserine yakalanmışsanız.

  Buradaki teori bu etkenlerin hepsinin, endometriyal hücre*lerin büyümesini tetikleyebilecek.

  estrojen seviyesinin, çok uzun bir zaman boyunca yüksek olmasıdır.

  ENDOMETRİYAL HİPERPLAZİ (KALINLAŞMA)
  Yoğun adet dönemleri ve adet dönemleri arasında ya da menopozdan sonra kanama olması gibi endometriyal kanseri işaret edebilen belirtiler, rahim içini kaplayan hücrelerin aşırı büyümesi olan endometriyal hiperplaziden de kaynaklanabilir.

  Endometriyal hiperplazi bir kanser değildir ancak kansere dönüşebilir; özellikle de perimenopoz döneminden geçen ya da menopoz sonrası dönemde olan kadınlarda. Hiperplazinin bir türünde polip adı verilen, baş parmağa benzer doku çıkma*ları oluşur; bu polipler prekan-seröz değildir ve genellikle tekrar*lamazlar.

  SEMPTOMLAR
  Endometriyal kanser ve endomet*riyal hiperplazinin belirtileri, aşın adet kanamalan ve adet dönemleri arasında ya da menopozdan sonra kanama olmasıdır. Bazı kadınlarda karın ağrısı veya vajinal akıntı görülür.

  TEDAVİ SEÇENEKLERİAnormal kanamanız veya akıntınız olursa doktorunuza başvurun. Doktorunuz pelvik muayene ve Pap smear testi yapar; ayrıca, belirtileri*nizin diğer nedenlerini araştırmak üzere transvajinal ultrason da yapabilir.

  Ek olarak, mikroskop altında incelemek üzere doku örneği almak için endometriyal biyopsi de yapacaktır. Eğer biyopsiden bir sonuç alınmazsa, daha fazla doku elde etmek için dilatasyon (rahim ağzının genişletilmesi) ve kürtaj (D&C) gerekebilir.

  Eğer endometriyal hiperplaziniz varsa, dilatasyon ve kürtaj işlemiyle rahim zarının aşırı büyümüş dokusunu alınarak, düzensiz kanama belirtileri tedavi edilebilir.

  Eğer doktorunuz kanamanızın poliplerden kaynaklandığından şüphelenirse, polipleri görmenin en iyi yolu olan histeroskopi yapılabilir. Histe-rokopide. ışıklı esnek bir görüş tüpü ve minicik bir video kamera rahim ağzından içeriye yerleştirilir. Böylece doktor polipleri görebilir ve dilatasyon ve kürtaj yapabilir.

  Endometriyal kanser, ameliyat sonucunda kanser evresinin saptanabildiği tek kanser türüdür. Endometriyal kanser tanısı konul*duktan sonra, karın insizyonu yoluyla histe-rektomi yapılır. Histerektomi sırasında, kas duvarına yayılmış kanserin derinliğinin saptanması için rahim açılır. Bu işlem kalan ameliyatın ne kadar kapsamlı yapılacağı kararını değiştirebilir.

  Bütün vakalarda, yumurta*lıklar ve fallop tüpleri de alınır ve kanserin yayıldığı diğer bölgeleri tespit etmek için kann incelemesi de yapılır.
  Ameliyattan sonra genellikle radyasyon tedavisi tavsiye edilir. Radyasyona maaız kalacak pelvik alan miktarı, yayıl*maya, tümörün büyüklüğüne ve hücrelerin görünüme bağlıdır. Rahim kanseri 4. evrede olan kadınlar genellikle, ya kemoterapi , ya da progesteronlu hormon tedavisi görürler. Kanseri erken evrede tanılanmış kadınlar için genel görüntü iyidir; bu kadınların %80′den fazlasına 5 yıl sonra hiçbir tekrarlama görülmeksizin tedavi edilebilir gözüyle bakılır.

  Endometriyal hiperplazi tedavisi yaşınıza bağlıdır. Genç kadınlara progesteronlu doğum kontrol hapları verilebilir; menopoz geçirmiş kadınlar hormon replasman (estrojen ve progesteron birlikte) ya da yalnızca progesteron tedavisi görebilir.

  kaynak

 5. #4
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jun 2013
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  5
  Endometriozis nedir?
  Rahmin iç katmanını oluşturan ve adet kanamasının gerçekleşmesini sağlayan endometrium, adet sonrası dönemde 3–5 mm kalınlığa sahiptir. Endometrium mensturasyon periyodu (adet döngüsü) sürecinde, salgılanan hormonlar vasıtasıyla kalınlaşır ve adet dönemi öncesi 9–15 mm kalınlığa sahip olur. Yumurtalıktan salınan yumurta sperm tarafından aşılanırsa 5–6 günlük süre zarfında embriyo rahme ulaşır ve büyüyüp gelişmesi için hazırlanmış olan rahme tutunarak gelişimine devam eder.

  Yumurtanın sperm tarafından aşılanması gerçekleşmemiş ise kalınlaşmış olan rahim içi katman bir miktar kanla birlikte vajinadan vücudu terk eder.

  Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber endometrium hücrelerinin rahim dışında herhangi bir bölgeye yerleşebilmesi (karın iç zarı üzerinde, rahim üzerinde, yumurtalıklar üzerinde) mümkün olmaktadır. Endometrium hücreleri rahim içinde gösterdikleri davranışı yerleştikleri bu bölgelerde de her ay tekrar ederler. Yani rahmin içinde yaptıkları gibi her ay kalınlaşır ve kanama ile dökülürler. Bu döküntüler bulundukları bölgenin etrafındaki dokuların arasında adezyonlara (yapışıklık) neden olurlar ki buna da endometriozis (çikolata kisti) adı verilir.

  Endometriozis neye benzer?
  Endometrium hücrelerinin overe (yumurtalık) yerleşmesi ve oluşan kanamaların yumurtalıkta birikerek oluşturdukları kistlere çikolata kisti (endometriozis) adı verilir. Kistin içinde biriken sıvının renginin genellikle koyu kahverengi olması ve görüntüsünün de çikolataya benzetilmesi nedeniyle bu ismi almıştır.

  Çoğunlukla sol veya sağ yumurtalığın birinde, nadiren her ikisinde birden görülen bu kistler, yapıları itibariyle habis ya da kansere sebep olabilen kistler değildir. Sıklıkla 4–5 cm boyutunda görülen bu kistler, 10-15 cm’ye kadar ulaşabilmektedirler.

  Aşağıdaki resimde endometriozis örneği görülmektedir  Endometriozis belirtiler nedir?
  Endometriozis (çikolata kisti) ya da endometrioma hastaları, şiddetli ağrı ile seyreden adet kanamalarından, cinsel münasebet sonrasında ağrıdan ve kronik pelvik ya da bel ağrılarından şikayet ederler. Endometriozise sebep olan mekanizma hakkında kesin bir bilgi bulunmadığından nedeninin kesin olarak ne olduğu da söylenememektedir. Bu açıdan “teoriler hastalığı” olarak değerlendirilen endometriomaların oluşumu hakkında en çok kabul gören teori, adet kanaması sırasında bir miktar kanın geriye doğru akması ve bu sırada adet kanının içinde bulunan endometrium hücrelerinin yumurtalığa tutunması sonucunda oluştuğudur.

  Endometriozis (çikolata kisti) nasıl oluşur?
  Endometriozis (çikolata kisti) hastalığının oluşumuna neden olarak genetik faktörlerin üzerinde daha fazla durulmaktadır. Çikolata kisti, üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır ve üreme çağındaki kadınlar arasındaki görülme sıklığı % 10’dur. Gebe kalamama sorunu yaşayan her 10 kadından 2-4’ünde (% 20-40) kısırlık sebebi endometriozis yani çikolata kistidir.

  Şiddetli ağrı ile seyreden adet kanamaları, cinsel münasebet sonrasında ağrı ve kronik pelvik ya da bel ağrılarının ile belirti verdiği gibi hiçbir belirti göstermeden tesadüf eseri de saptanabilmektedir.

  Kan testleri ve ultrasonografik değerlendirme ile saptanabilen endometriomanın tanısı kesin olarak, operasyonla çıkarılan kitlenin patalojik incelemesi sonucunda konulabilir. Özellikle jinekolojik (vajinal ultrason ya da transvajinal ultrason) ultrasondaki tipik görüntüsü ile kolayca tanınabilen endometriozis kistlerine konulan tanıların başarı oranı % 90’ın üzerindedir.

  Kaynak: Endometriozis (Çikolata Kisti) Nasıl Oluşur? | Bruksel Tüp Bebek Merkezi

 6. #5
  Ziyaretci
  Misafir..

  Cevap: Endometriozis ameliyat mi direk tüp bebek tedavisi mi yapmam lazım

  Benim her iki yumurtaliklarimda 6 cm çikolata kisti var ve 24 yaşındayım 15 aydır evliyim çocuğum olmuyo bütün testleri yaptırdım esimde sperm testi yapildi sorun çıkmadı hersey normal fakat benim direk tüp bebek tedavisi mi yoksa laparoskopi mi yaptirmam doğru olur yardımcı olursanız sevinirim nolur cvp yazın

 7. #6
  - Çevrimdışı
  yeni üye AyşeGül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2017
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  66
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  1

  Cevap: Endometriozis nedir?

  Merhaba, arkadaşlar!
  Paylaşımlarınız için yeşekkür ederim size! benim arkadaşımda endometriyoz yani ahim zarındaki hücrelerin rahim dışındaki yapılarda da büyüdüğü kronik bir rahatsızlık vardı.Endometriyozun belirtileri arasında şiddetli adet sancılan, karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı, sırt ağrısı, bağırsak hareketleri sırasında oluşan rektal sancı, ishal, kabızlık, kısırlık, ya da tekrarlayan düşükler yer alır. Ağrı ya da sorunun türü hastalığın boyutundan ziyade, yanlış yerde oluşmuş dokunun ya da adezyonun yerine bağlıdır. onda da rektal sancı ve ishaldi.laparoskopik ameliyat yaptırdı. şimdi de BioTexCom adlı klinikte tedavi görüyor. eşiyle 5 yıllık evli zaten. bebek çok ister)
  Şimdinden teşekkürler, arkadaşlar!

 8. #7
  - Çevrimdışı
  yeni üye AyşeGül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2017
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  66
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  1

  Cevap: Endometriozis ameliyat mi direk tüp bebek tedavisi mi yapmam lazım

  Arkadaşlar, ben biliyorum ki cerrahi seçenekler, tümörlerin bulunduğu yere ve doğurganlık arzunuza bağlıdır. Tanı amaçlı laparoskopik ameliyat sırasında, yanlış yerde oluşmuş doku ve yara dokusu çıkarılabilir. yumurtalıkların, rahmin, yanlış yerde oluşmuş dokunun ve yara dokusunun alınması kadınların %90’ında ağrıyı giderir, ancak hamile kalma yeteneğinizi sonlandırır. bu doğru mu sizce?

Benzer Konular

 1. Meşrep nedir?, Mezhep nedir?
  YukseLL Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-01-2016, 09:40 AM
 2. Misyonerlik Nedir? Amacı nedir? Tehdit midir?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-02-2010, 05:54 PM
 3. Fizik Tedavi Nedir? Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı Nedir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2009, 03:04 AM
 4. Endometriozis
  Affrodit Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2008, 04:12 PM
 5. Chopper nedir - Cruiser nedir?
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-02-2008, 11:52 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık