Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS)

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Kadın Sağlığı (jinekoloji) Forumunda Bulunan Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS) Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS); yumurtalıklarda irileşme ve bir çok küçük kist oluşumu ile karakterize olup kişide bir takım hormonal ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik melissa_nil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Nerden
  DÜNYALI
  Yaş
  38
  Mesaj
  25
  Rep Gücü
  122

  Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS)

  Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS); yumurtalıklarda irileşme ve bir çok küçük kist oluşumu ile karakterize olup kişide bir takım hormonal problemlere zemin hazırlayan ve günümüzde neden oluştuğu halen kesin olarak bilinmeyen bir durumdur.


  Polikistik over sendromu olan kişilerde;

  - Adet gecikmeleri (oligomenore)
  - Sivilce (akne)
  - Obesite (normalden fazla kilolu olma)
  - Tüylenme (hirsutism)
  - Yumurtlamanın düzgün olmaması (anovulasyon) sonucu kısırlık gibi problemler vardır.

  Kanda hormon ölçümleri yapıldığında çeşitli dengesizlikler saptanır; özellikle LH (Luteinizan Hormon) ve erkeklik hormonları (testosteron, DHEAS) yükselmiştir.

  Bu sendromda; beyindeki hipofiz bölümünden salgılanan ve yumurtalık hormon üretimini düzenleyen, FSH ve LH hormonları arasındaki denge bozulmuştur. Bunun sonucu olarak yumurtalık hormon üretiminde anormal sapmalar ve yumurtlamada problemler oluşmaktadır.

  Erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı olarak vücutta (özellikle yüzde, göğüslerde, göbek etrafında ve bacaklarda) erkek tipi tüylenme artışı olurken bazen köşelerde açılma şeklinde erkek tipi saç dökülmesi (lokal alopesi) de izlenmektedir.

  Hastalığın bir diğer fenomeni olan yumurtlama olmaması (anovulasyon) sonucu progesteron hormonu üretimi olmamakta ve estrojen hormonu tek başına salgılanmaktadır. Estrojen hormonunun tek başına salgılanması ise rahim kanseri riskini arttırabilmektedir.

  Hastalığın bulguları tipik olarak puberte ile başlar. İlk adetle birlikte adet düzensizlikleri, adet gecikmelerini takiben oluşan yoğun adet kanamaları ilk şikayetlerdir. Bu hastalar sıklıkla adet gecikmeleri şeklinde belirgin adet düzensizliklerinden yakınmaktadırlar.

  Sonraki dönemde yıllar içersinde giderek artan erkek tipi kıllanma (hirsutism) izlenir. Daha önceleri çenede ve dudak üzerindeki tek tük, ince olan tüyler giderek kalınlaşır ve sayı olarak artarak estetik bir problem yaratır. Yetişkin yaşta bu yakınmalara ilave olarak "infertilite" yani çocuk olmaması problemi de eklenebilir.

  Tanı
  Tanı, hastanın tipik şikayetlerine bakılarak konulabilir. Yapılan fizik muayenede erkek tipi tüylenme artışı (hirsutism) izlenir. Bu artan erkeklik hormonlarının etkisine bağlı bir durumdur.

  Ultrasonda yumurtalıkta hastalığa özgü 3-6 mm çapını geçmeyen bir çok sayıda kist ile ovulasyon yani yumurtlamanın olmaması izlenir. Ayrıca yumurtalıkların hacmi de normale göre atrmıştır.


  Alınan kan örneğinde yükselmiş erkeklik hormonları ile artmış LH/FSH oranları gözlenmektedir.

  Etiyoloji
  PKOS oluşumundaki etiyoloji (yani neye bağlı olarak ortaya çıktığı) konusunda pek çok teorem vardır. Günümüzde bu kesin olarak aydınlatamadığımız sendromun nedenleri arasında en sık suçlananı "genetik özellikler"dir. Yani kişinin PCOS aileden aldığı genetik bir takım özelliklere bağlıdır.

  Ancak beslenme alışkanlıklarış kilo alımı ve egzersiz yapmama gibi dışsal faktörler de olayda tetikleyici durumdadır.

  Tedavi
  Tedavisinde hastalığı tamamı ile ortadan kaldırabilecek etkili bir yöntem yoktur. Hastanın ihtiyacına göre tedavi düzenlenir.

  Adet düzensizliği ve tüylenme şikayeti belirgin olan kadınlarda tedavi de doğum kontrol ilaçları oldukça etkilidir. Buradaki tedavi ile yumurtalıklardan üretilen erkeklik hormonunu baskılanmaktadır. Bu tedavi şeklinde amaç vücutta yeni tüylerin oluşumunun engellenmesidir. Başlanan tedaviden sonuç alabilmek için en azından 6ay- 1yıl beklemek gereklidir.

  Ne yazık ki eskiden oluşmuş tüyler için etkili ve hızlı bir ilaç tedavisi yoktur. Daha önceden oluşmuş tüyler için yapılması gereken ağda, elektroliz gibi yöntemlerle bunların giderilmesidir. Doğum kontrol ilaçları kullanılmadan tüyler alınırsa yöntem başarısız olur ve alınan tüyler yeniden ve daha fazla bir şekilde çıkar.

  Polikistik over sendromlu kadınların bir çoğunda yumurtlama gerçekleşmediği için infertilite problemi de olabilir. Eğer çocuk istemi varsa kullanılacak tedavi yumurtlama sağlayıcı ilaçların kullanımıdır. Bu tedaviler ile polikistik overli kadınların % 80'inden fazlasında yumurtlama sağlanabilir.

  Gerek kısırlık gerekse tüylenme tedavilerinde izlenecek ilk yol bir diyetisyen eşliğinde kilo verilmesidir. Çünkü ancak kilo kaybı ile hormonal düzenin normal şekle girebildiği izlenmiştir. Buradaki neden, kilo artışına bağlı vücutta hormonal bir kısır döngü oluşmuştur ve bunu kırmanın tek yolu zayıflamaktan geçer. Ancak; bazı durumlarda ise PCO hastaları normal ve hatta zayıf kilolu olabilirler.

  Polikistik over sendromunun tedavisindeki ilaçlar oldukça etkilidir. Ancak, bazen ilaçla tedavi ile başarı sağlanamadığında laparoskopik olarak yumurtalıklara cerrahi girişim (ovarian drilling) uygulanabilir.

  PCO’lu hastalara hiçbir şikayetleri olmasa bile, artmış olan rahim kanseri riskini azaltmak amacıyla mutlaka tedavi verilmeli ve en azından aylık düzenli adet görmeleri sağlanmalıdır.

  Polikistik over sendromunda tedavi oldukça uzun bir süre devam etmelidir. Çünkü yumurtalıklar üzerindeki baskı ortadan kaldırıldıktan sonra yumurtalıklar yeniden düzensiz hormon üretimine başlamakta ve şikayetler yeniden başlayabilmektedir.
 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  40
  Mesaj
  1.325
  Rep Gücü
  19339

  Cevap: Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS)

  Yaklaşık bir yıldır ben de bu hastalıkla uğraşıyorum maalesef . Yedi tane kadar da bende var . Bazen sancılarım oluyor ve hastanelik de olabiliyorum . İşte o an rahatsızlık aklıma geliyor ama onun dışında başka belirti ( tüylenme ) olmadığından belki de çok fazla rahatsız hissetmiyorum kendimi . Ama elbetteki tedavi görüyorum ve boyutlarını sürekli takip ettiriyorum . Yine faydalı bir bilgi bulmuşsunuz , emeğinize sağlık . :))

Benzer Konular

 1. Karşılıksız aşk sendromu
  İnci Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-01-2010, 04:28 AM
 2. Toksikşok sendromu
  İnci Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-12-2009, 11:06 PM
 3. HELLP Sendromu
  İnci Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2009, 08:47 PM
 4. Polkistik Over Sendromu (PCOS)
  Affrodit Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-04-2008, 11:49 AM
 5. Down sendromu nedir?
  sibel Tarafından Beyin ve Omurilik (Noroşirurji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-10-2006, 07:03 PM
Yukarı Çık