2006 yılında FDA Antidepresanlar hakkında bir uyarı yayınlamış

Uyarı o tarihlerde gerçekleştirilen bir çalışmanın gebelik esnasında antidepresan kullanımınının bebeklerde persistan pulmoner hipertansiyon gibi ciddi bir komplikasyona neden olabileceğini saptaması üzerine yayınlanmış.

Persistan pulmoner hipertansiyonlu bebekler kalp ve akciğerlerinde anormal bir kan akımı vardır ve vücutları için yeterli oksijeni alamazlar. Persistan pulmoner hipertansiyonu olan bebeklerde ölüm görülebilir.

Çalışmanın sonuçları gebeliklerinin 20. haftasından sonra selektif serotonin reuptake inhibitörü (SSRI) kullanan kadınların bebeklerinde, bu ilacı kullanmayan annelerin bebeklerine oranla 6 kat daha fazla persistan pulmoner hipertansiyon geliştiğini göstermiş.

Bu riskin başka çalışmalar tarafından gösterilmemiş olması konuya ciddi bir belirsizlik getirmekte. Bir yanda depresyon gibi önemli bir hastalığı olan annenin ilacı kesmesi durumunda olabilecekler, öte yanda ise bu ilaçları bebek üzerinde yapabileceği zararlı etkiler. Bu yüzden gebelikteki depresyon özellikle hekimler açısından gerçekten zor bir hastalık.

Gebe olan ya da kalmayı düşünen kadınlar eğer antidepresan kullanıyorlarsa doktorlarıyla görüşmeden antidepresan alımını kesmemeliler. Bu ilaca tamam mı devam mı kararı her bir hasta için antidepresanın yararları ve zararları düşünülerek verilmeli. Eğer hasta gebelik öncesi ya da sırasında SSRI tedavisini kesmek istiyorsa buna mutlaka bir doktorla birlikte karar vermeli ve hasta tekrar ortaya çıkabilecek depresyon riskine karşı yakından takip edilmeli