Kuruluşu: 1999
Rektör: Prof. Dr. A. Tosun Terzioğlu
İletişim bilgileri: Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi- İstanbul
Telefon: (0216) 483 9000

Faks: (0216) 483 9005

Web: www.sabanciuniv.edu.tr

e-mail: id@sabanciuniv.edu.tr

Genel Bilgiler

Sabancı üniversitesi Ekim 1999’dan beri eğitim-öğretim faaliyetinde. Sabancı Üniversitesi başlangıcından itibaren bir dünya üniversitesi olma hedefiyle ilerliyor. Üniversitenin felsefesi ‘birlikte yaratmak ve geliştirmek’. Sabancı Üniversitesi pek çok konuda standart üniversitelerden ayrılıyor. Sabancı Üniversitesi kurulurken ‘’mükemmel’’ olanı aranmış ve hiçbir üniversite şablon olarak alınmamış. Fakat yurtiçi ve yurtdışından birçok üniversite incelenmiş ve bir sentez oluşturularak şu anki ‘’farklı’’ üniversite oluşturulmuş. Peki Sabancı Üniversitesinin farklılığı nereden geliyor? Bir kere Sabancı Üniversitesine girerken bölüm seçmiyorsunuz. İki yıl kapsamlı bir eğitimden geçtikten sonra, tabii hazırlık varsa üç yıl oluyor, akademisyenler ve rehber öğretmenlerle birlikte hangi bölümün sizin için daha uygun olacağını, nerede mutlu olacağınızı, başarılı olacağınızı ölçüp tartarak karar veriyorsunuz ve bölümünüzü seçiyorsunuz ve bu kariyeriniz açısından çok büyük bir fayda sağlıyor.

Barınma

Sabancı Üniversitesi kadrosu ülkemizdeki yurt sıkıntılarını yakından incelemiş ve yurtlarını hazırlarken her ince detayı düşünerek hareket etmiş. Yurt odalarının tümünde duş, dolaplar, her bir öğrenci için telefon bulunuyor.

Odalarda ve çalışma odalarında internet erişimi var. Her katta ortak kullanımlı TV odaları, ayrıca yiyecek-içecek makineleri bulunuyor. Yurtlar iki ve dört kişilik. Öğrencilerin birbirlerini rahatsız etmeyeceği şekilde tasarlanmış: rahatça ders çalışabilecekleri, istedikleri zaman uyuyabilecekleri bir ortam sağlanmış.

Beslenme

Üniversitede 900 kişi kapasiteli bir ana yemek salonu var. Burada sabah, öğlen ve akşam servis yapılıyor. Yemekler seçmeli ve ayrıca tabldot menu var. Yemek salonunda kontörlü kart uygulaması kullanılıyor ve böylece yemek keyfi daha ekonomik bir hale dönüşüyor. Ayrıca fast-food restoranlari kafeler ve pastaneler bulunuyor.

Teknoloji

Kampüsün her yanında internet erişimi sağlanmış. Tüm kullanıcılara süratli ve sürekli haberleşme olanağı sağlanıyor. Her öğrencilere iki senede bir yenilenen dizüstü bilgisayarlar veriliyor. Ayrıca kişisel e-mail adresiniz de olacak.

Sağlık

Üniversitede tam teşekküllü bir ambulans mevcut. Ayrıca kampüs içinde 24 saat hizmet veren bir Sağlık Merkezi var. Daha ileri vakalar içinde sağlık kuruluşları ile anlaşmalar yapılmış.

Ulaşım

Günün belirli saatlerinde kampus ile Kadıköy-Taksim arasında servis araçları var. Ayrıca İETT otobüslerinden de faydalanabilirsiniz.

Burs

Sabancı Üniversitesi vakıf üniversiteleri arasında en çok burs sağlayan üniversite. Lisans programları ve lisansüstü programlarına burs sağlanıyor, bunun dışında çeşitli vakıf ve derneklerin sağladığı burslar da var. Ayrıca kayıt yaptıran her öğrenciye iki yılda bir değiştirilmek üzere dizüstü bilgisayarlar veriliyor.

Sabancı Üniversitesi'nde banka işlemlerin için çok uzaklara gitmene gerek kalmayacak! Çünkü Sabancı Üniversitesi'nde Akbank Özel Tasarımlı Kampus Şubeler bulunuyor!