Üniversiteye başlamak demek aynı zamanda etkin bir sosyal yaşamın başlaması veya daha da etkin hale gelmesi de demek. Üniversiteye başladığında birçok sosyal etkinlik ve çeşit çeşit kulüpler seni bekliyor olacak. Ve hangi birine katılsam diye şaşırıp kalacaksın. Bu noktada ne yapmak istediğini çok iyi bilmen gerekiyor. Daha önce yaptığın birçok aktiviteye üniversitede devam edebilirsin. Örneğin daha önce voleybolcuydun, tenis oynuyordun vs. istersen okul takımları elemelerine katılıp takım oyuncusu olursun, istersen spor dersleri alırsın veya çeşitli turnuvalara katılırsın. Ya da tiyatro oyuncusuydun, tiyatro veya sinema kulübüne girersin. Bunların hiçbirini daha önce yapmadıysan henüz geç değil. Üniversitende de başlayabilirsin.

Bunun dışında daha önce hiç yapma fırsatın olmamış ama çok yapmak istediğin şeyler de var. Adrenalim pompalamak sana göreyse havacılık kulübüne bir uğra, deniz altına bayılıyorsan tabii ki doğru su altı kulüplerine, fotoğraf çekmeye bayılıyorsan fotoğrafçılık kulübü, sanat dallarına ilgi duyuyorsan güzel sanatlar kulübü seni bekliyor. Bunlar dışında birçok kulüp var: Müzik, Rock, Edebiyat, Bilişim, Mühendislik, İşletme, Çevre, Dans, Kimya, Psikoloji, Radyo, Eğitim, Ekonomi, Bilim, Avrupa Çalışmaları, Mağara, Kadın Araştırma, Türk Müziği gibi. Kulüplerden istediğin kadarına zamanın yettiği sürece üye olabilirsin.

Sana bir-iki tavsiye: Üniversiteye gittiğinde aklında olan kulüpleri bir bir gez ve bilgi topla, hemen üye olmalıyım diye kendini şartlama, biraz incele, kendine uygun olanları seç ve üye ol. Üye oldun ama mutlu olamadın mı? Olsun, bu önemli değil. O kulüpten ayrılırsın ve yeni bir kulüp ararsın. Unutma kulüplerin kapıları sana her zaman açık, çekinmek, ‘ay nasıl olur ki?’ demek yok! Belki de ilginç bir fikir ortaya atıp yeni bir kulüp bile kurabilirsin!