Anketimiz: ünüversitelerde başörtüsü sizce ne olmalı

Katılımcı sayısı
251. Anket kapatılmıştır
 • ünüversitelerde başörtüsü serbest olmalı

  184 73,31%
 • ünüversitelerde başörtüsü yasak olmalı

  56 22,31%
 • farketmez olsada olur olmasada

  11 4,38%
22. Sayfa, Toplam 32 BirinciBirinci ... 122021222324 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 211 ile 220 Toplam: 312

Üniversitede Baş Örtüsü

Eğitim Öğretim Kategorisinde ve Üniversiteler Forumunda Bulunan Üniversitede Baş Örtüsü Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> basürtüsü cümhüriyete karsi dayatilan bir ünüformadirdüzenin deyismesini istemektedirler. bunu baska taraflara cekerek kilif aramasinlar....

 1. #211
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  basürtüsü cümhüriyete karsi dayatilan bir ünüformadirdüzenin deyismesini istemektedirler.
  bunu baska taraflara cekerek kilif aramasinlar.

 2. #212
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Rep Gücü
  41960
  Konudaki mesajları okumadım fakat fikrimi belirtmek istiyorum.

  İslamda başörtüsü zorunluluğu olduğunu düşünmüyorum. Bu konu ile ilgili yeterince dini kanıtım var. Araştırarak ve bilinçli olarak böyle düşündüğüm için kalbim çok rahat.

  Aynı zamanda türbanın bir siyaset aracı yapılmasına ve insanların bu konuda kullanılmasına da karşıyım.

  Peruk takma fetvasını kim verdi bilmiyorum ama çok saçma bir şey. Türbana karşı savundukları duruma aykırı. Bir kadının ha kendi saçı ha peruk ne farkeder. Türban takmanın amacı neydi? Orjinal saçları gizlemek mi? Yoksa başka bir şey mi?


  Öte yandan benim gibi düşünenleri ve başörtüsünün İslamın bir zorunluluğu olduğuna inanan insanları değerlendirecek tek kişi Allah'tır. Herkes istediğine inanır ve inancının gerektirdiği şekilde yaşamını düzenler. Bu insanlık hakkıdır.

  Başörtüsü yasağını kesinlikle onaylamıyorum ve insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyorum. İnsanların ne giydiği ile değil, giysinin içindeki insanla ilgilenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Birisinin başörtüsü kullanıyor olması veya ceket giyiyor olması veya kızların pantolon giyiyor olması veya iskoçyada erkeklerin etek giyiyor olmaları beni rahatsız etmiyor. Özgürlüğün sınırı da bu değil midir? Benim herhangi bir özgürlüğümü ihlal etmedikleri için beni kendileri gibi giyinmeye zorlamadıkları için bence herkes başörtüsü veya şapka veya peruk veya kukuleta kullanmakta özgürdür.

  Eğer İslamda başörtüsü diye bir şey yoksa ve devlet çok rahatsız oluyorsa ve yanlış olduğunu düşünüyorsa, devletin din işlerinin başına İLMİ olan birisini getirir ve "şu yanlıştır" şeklinde fetva vererek değil de insanların kalplerinin tatmin olmalarına yetecek şekilde delilleriyle açıklamasını sağlar. Tüm cami imamları devlete bağlıdır. Bu konularda hutbelerle insanlar bilgilendirilebilir. Bunu yapsalar, bir çok kişi kalben tatmin olsa bile yine başörtüsü kullanmaya devam edenler olacaktır bu da devleti ilgilendirmez.

  Ha devletin din işleri kurumu bu başörtüsü konusunu İslamın bir parçası sayıyor ise o halde resmi dini İslam olan bir devletin başörtüsü konusunda yasaklar getirmesi garip olmuyor mu? Başörtüsü giyip okula gidince devlet işleri din işlerine mi karışıyor? Başörtüsü giyip sokağa çıkınca din işleri devlet işlerine mi karışıyor? İşte bu sorular nedeniyle Laiklik ile başörtüsü konusunun alakasını bir türlü çözebilmiş değilim.


  İran'dan farkımız nedir onu göremiyorum. Orada insanlar başörtüsü veya çarşaf giymeye zorlanıyor burada ise zorla çıkarılmaya çalışıyor. Rahat bırakın insanları yahu.

 3. #213
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  458
  Rep Gücü
  22700
  Adamın biri çırılçıplak bir şekilde denize girer, biraz yüzdükten sonra elbiselerinin yanına gelir ama elbiselerini bulamaz..

  Çaresiz bir şekilde “bir eli önde bir eli arkada” evin yolunu tutar.. Yolda Temel’le karşılaşır.. Temel dayanamayıp der ki:

  “La uşağım, oranı kapatacağına yüzünü kapatsana.. Oranı kim tanıyacak”!
  GÜLÜMSE , YARIN DAHA KÖTÜ OLACAK :)

 4. #214
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Arkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  487
  Rep Gücü
  20780
  evet geldik ve modernliği bir kuru saça ve bir örtülü başa indirgedik.

  neden herkes özgürce üniversiteye giremesin, neden açıkta kapalıda eğtim hakkını istediği gibi kullanmasın..

  neden başörtülünün pantolonuna bakıyoruz,bu bizi neden alakadar ediyor başörtülü kadın neden istediği gibi giyinmesin neden modernliği açıklıkta arıyoruz mehmet akif in deyimiyle hayvanlar çıplaklıklarıyla bizden daha modern olduklarını mı gösteriyorlar bu mantığa göre..

  giyim kadının seçimi olmalıdır ve bu seçime devlet olarak,halk olarak saygı duymayı öğrenmeliyiz...
  açık bir kadına kapalı olanın kafir demesi onun elinden eğtim hakkını almıyor ama açık olanın kapalıya şeriatçı demesi devlet olarak onun eğtim hakkını gaspetmesine sebep oluyor neden? insan hakları savunucuları bu konuda neden bu kadar sessiz,her konuda ahkam kesen insan haklarına saygılı insanlarımız eğtim hakkı alınmış,cahil bırakılmış kız çocuklarına karşı tutumlarını neden değiştirmiyorlar.
  üniversiteye bir bez parçası girse kime ne zararı olabilir,girmese kime ne faydası olabilir diplomalı cahiller neden bu sorulara vicdanlarıyla cevap vermiyor.

  başörtülü üniversiteye girmesin diyenlerin vicdan mekanizmalarının çalışıp çalışmadığından emin değilim

 5. #215
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  105
  Rep Gücü
  15779
  Dogan güneş katılıyorum maselef öyle toplulugumuzda bir çok insanlar var.kapanmak güzel bir şey ama gerektiği şekilde olması daha güzel

 6. #216
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Alıntı dogangunes´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim kızımın öğretmenide kapalı ama kafasında türban yerine peruk var.kimsede anlamıyor kafasında peruk olduğunu.Çokta güzel ve modern duruyor..
  Sheytanın dediği gibi benim etrafımda kapalı birsürü arkadaşım var ve hepsi ya ailesi yüzünden yada kocası yüzünden zorla kapatılmış.Hiçbiride memnun değil.Ve bu kişilerin kafalarını zorla kapatanlar dinimiz emrettiği için kapattırmıyor.öyle insanlara göre kafası kapalılar daha namuslu,daha müslüman.
  Bence kafasını kendi isteğiyle kapatan biri namazınıda kılmalı.Kimsede zorla kafasını kapattırmasın.Hakkınızı yedirmeyin.
  Birde konu madem kapalılıktan açıldı.sokaklarda görüyorum kafası kapalı ama bacağında dapdar kotpantolonla gezen biri için kafayı açmak pek zor olmasa gerek.çünkü kafayı kapatıp başka yerini göstericeğinize ,başınızı açın başka yerinizi göstermeyin.
  Lütfen yazım hakkımda eleştiri yapıcaksanız fazla sert olmasın.çünkü benim etrafımda gözlemlediklerim bunlar.
  Bence haklısınız. Benim düşüncem ise nasıl açık açıksa kapalıda kapalı olmalıdır. Özgürlük eşitlik bence. Dediğiniz gibi zorla kapatılmazsa zaten yalandan kapatılma durumu olmamalı.

  ***

  Devletler tüm vatandaşa eşit davranmıyor mu? Tc. kimliği olan herkese eşit davrnaıyor aynı muameleyi görüyor bildiğim kadarıyla. Sahtecilik, evrak sahteciliği, hırzızlık hariç zaten Onlar zaten yakalanında cezalandırılıyor değil mi?

  Açık nasıl açık olmayı tercih ettiyse dinsiz nasıl dinsizliği seçtiyse, dini yaşamak isteyen yaşar öyle değil mi?

  Dünyaya dinsiz bir yaşam hakim olabiliyor mu sizce.. Hee o zaman. Dinsizlikle eşitlik sağlayabiliyorlar mı? O zaman din gerçeğini kabul edimemiz gerekir bence(müslümanım bende) Din vardır herkes yaşamak isteyebilir.

  Şimdi diyorlar kürtlere eşit davranılmıyor. Böyle problem şayet varsa bu ülkenin vatandaşı olarak eşitlik sağlanmalı ve benim görüşüm üç aşağı beş yukarı her vatandaş eşit bu ülkede.

  İslamiyet diyorki çocuğunuza islamiyeti öğretin bildiğim kadarıyla. Zaten öğreterek kapalı olmasını isterse bu zorla ve bilinçsizce kapatma durumu olmaz değil mi? Şayet zorla kapattırıyorsa eksik bilgilerle kapattırıyordur yine. Kız çocuğu önce tatmin olmaz sonra öğrenmeye ve topluma uymaya çalışır arayışa girer. Yaşantısının ortasını bulmaya çalışır.

 7. #217
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Mesaj
  13
  Rep Gücü
  591
  çağdaş zihniyet nedense çıplak bacak görünce gayet normal karşılıyorlar .ama konu türbana gelince korkudan tirtir titiriyorlar.laiklik elden gidiyormuş. inşallah yakındır. gitti gidiyor..

 8. #218
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Alıntı kanaatkar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  çağdaş zihniyet nedense çıplak bacak görünce gayet normal karşılıyorlar .ama konu türbana gelince korkudan tirtir titiriyorlar.laiklik elden gidiyormuş. inşallah yakındır. gitti gidiyor..
  Demek insan inandığı şeye inanıyor yada inanmadığı şeye mecbur kaldığını hissediyor. Ben öyle hissediyorum.

 9. #219
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye ĐЄŁī ЄکмΞЯ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  Rüzgarı sert Delikanlısı mert olan Memleketten
  Yaş
  36
  Mesaj
  197
  Rep Gücü
  11185
  Başörtüsünün adı irtica soyadı geri zihniyet konan bu ülkede,Aydın kesim olarak nitelendirilen insanlar vicdanları rahat uyuyabiliyorlarmı merak ediyorum..Uyuyanlar var isede eminim vicdanları olmadıklarındandır..İrticanın anlamı ''geriye gitmek" ise,Bu nasıl bir zihniyetki bütün insanlık hak ve özgürlükleri teslim konusunda ileriye doğru mesafe alırken..Türkiyede bunun tam tersi insan hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı uygulamalar getiriliyor..Üzücü tarafıda dini islam olan bir ülkede..Türkiye'de birileri şeflik dönemine, Kur'an okumanın bile yasak edildiği dönemlere özlem duyuyorlar,ezan sesinden bile rahatsız oluyorlar..İşte asıl irtica budur..Başörtüsünün zannedilenden daha büyük bir davası var..Dini resmiyette İslam,Bağamsız adı altında aşırı bağamlı bir ülkeden özgürlük istmek..

 10. #220
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818

  Post

  bu tip tartışmalar uzarda uzar
  derin bi konu

  lakin konuyu bu kadar önemli yapan ne
  müslümanlığın her türlü sartını yerine getirdide bayanlar bi başörütüsü yada türbanmı kaldı

  cevremden duyduğum kadarıyla dincilerin bi kısmı seriat gelsinde gerekirse ülke dağılsın parçalansın ama yeterki seriat gelsin derdindeler

  bi kısmı sadece türbanla ilgileniyo

  çoğu dinci akpye niye oy verdi
  akp sözde dinci kesime hitap ettigi için
  gerçeği gördükleri halde yine oy verdiler
  e tabi şu durumda insan yazıklar olsun demedende edemiyor

  eskiden serbest olması daha iyi derdim
  simdi diyemiyorum
  zira dinci kesimin ülkenin çıkarını ve iyiliğini düşündüğü falan yok

  açılım
  özelleştirme
  sözde soykırım meselesi
  orduyu bitirmek için yalanla dolanla çıkarılmış ergenekon meselesi

  valla dtp geçseydi başa bukadarını başaramazdı
  bitirdiler ülkeyi
  umarım önümüzdeki seçimlerde bu dinci kardeslerimizde biraz olsun vatanı milleti düşünüp ona göre hareket eder
  din tmm önemli ama ülke daha önemlidir

  o camiler orda duruyosa
  gidip namaz kılabiliyosan
  oruç tutabiliyosan
  bu sınırda bekleyen asker sayesindedir
  nankör olmamalı insan

  önce en önemli sorunları halledelim
  başötüsü meselesi sonra zaten huzur ortamında çözülür

  padisahlık gider
  diktatörlük gelir
  o gider cumhuriyet gelir
  oda gider başka sistem gelir
  sistemler değil milletin devletin bekası gelecegi önemlidir
  o yüzden bu tip konuları bırakmalı başımızı kaldırıp vatansever biraz olsun milliyetçi olalım

Benzer Konular

 1. Kabe Den Resİmler Ve Kabe ÖrtÜsÜ Yapimi
  SGOR Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 20-05-2010, 05:41 PM
 2. üniversitede islamcı yasaklar
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 07-04-2010, 02:05 PM
Yukarı Çık