Anketimiz: ünüversitelerde başörtüsü sizce ne olmalı

Katılımcı sayısı
251. Anket kapatılmıştır
 • ünüversitelerde başörtüsü serbest olmalı

  184 73,31%
 • ünüversitelerde başörtüsü yasak olmalı

  56 22,31%
 • farketmez olsada olur olmasada

  11 4,38%
21. Sayfa, Toplam 32 BirinciBirinci ... 11192021222331 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 201 ile 210 Toplam: 312
 1. #201
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  79
  Rep Gücü
  884
  Sn suur r; açık ve kapalı bayanların özgürlüklerinin sınırları ne demek, maddelemek ne demek? Bakın biz burda fikir alışverişinde bulunuyoruz; sizi düşünmeye ve objektif değerlendirmeye davet ediyorum. yazdıklarınızda da saygıyı aşmadığınız için teşekkür ederim; zira artık saygı çerçevesinde bir tartışmaya iştirak etmek bile büyük lüks; nerneyse...

  Bugün üniversitelere açık bayanların girmesi yasaklansaydı siz de ben de buna karşı çıkar ve temel hak ve özgürlüklerimizin sınırlandığından söz ederdik yanılıyor muyum? Çünkü bu bizim yaşam biçimimizdir. Kıyafetimizi, dinimizi kendimiz tayin etmek, seçtiğimiz kıyafetlerle eğitim almak isteriz. Üniversitelerde türbanlılar dışında hiç bir kesimden insan ayrımcılığa tabi tutulmamakta. Bir rocker genç saçlarını uzatıp üniversiteye girebilmekte, bir diğer genç küpesini takabilmekte, beriki sakallarını uzatmakta, bir bayan mini etekle, bir diğeri şapka ile, öteki topuklu ayakkabısı ile kısacası seçtiği kılık-kıyafetle üniversiteye girebilmektedir. Hiçbir kısıtlama olmadan. peki ya türbanlı bir genç kızımızın durumu nedir?

  Her kesimden insanı kucaklayan bir kurum sadece kendini ayırmaktadır. peki o genç kız neden türban takmaktadır, süslenmek için mi, propaganda için mi? Bizim inancımız olmasa bile diğer inançlara saygı duymamız gerekmez mi? Biz onların o türbanı dinlerinin bir gereği olarak taktıklarını bilmiyor muyuz? O türbanı çıkardığında belki de günah işlediğine inanan, kendini çıplak hisseden bir bayan sırf biz onunla aynı dine inanmıyoruz diye çıkar deme hakkımız olabilir mi?


  Özgürlük sadece bir kesime sunulduğunda bu kavram özgürlük addedilebilir mi? Yoksa bilakis bir baskıdan mı söz etmek gerekir?

  Siz türbana farklı anlamlar yüklüyor, geriliğin simgesi olarak görüyorsunuz; oysa imkanı olup da kendi ülkesinde eğitim alamadığı için yurt dışına giden çeşitli dallarda uzmanlaşan genç kızlarımızla gurur duymuyor musunuz? Onların başarıları sizi onurlandırmıyor mu? Neden kapalı bayanları eve hapsetmek istyiorsunuz, cehaletle suçlayıp hem de onlara üniversite kapısını kapamak zorbalık değil midir?

  Niyet okuyuculuğu lütfen yapmayalım, birçoğu inanç için takmıyor ne demek? Bu bir savunma değildir, onların inançlarına haksız yere saldırıdır.


  Din ve vicdan özgürlüğünün olduğu hiçbir toplumda türbanın yasaklanması kabul edilemez. Din özgürlüğü yalnızca fikren bir dine inanmayı değil o dine uygun bir yaşamı da beraberinde getirir. İslamda da türban vardır, kabul etmek istemeseniz de. Biraz objektif bakabilmek ümidiyle. Onlar da bizden, bizim insanımız...

 2. #202
  Acemi Üye suur_r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  228
  Rep Gücü
  11295
  islamda türban değil baş örtüsü vardır sayın kaotik

  isterseniz ikisi arasındaki farkları da tartışabiliriz..

  bakınız dediklerinizde bir yere kadar size katılıyorum..benim söylediğimi aşağı yukarı anlamışsınız ama ben tekrar söyleme gereği hissediyorum..

  bizim özgürlüklerimiz yani metalcilerin, şapkalıların, mini eteklilerin, teker teker herkesin bütün bireylerin özgürlükleri anayasada maddelenmiştir aksini iddia edebiliyormusunuz.. ?
  bu şahıslar kanunların dışına çıkmadan kişisel tercihlerini ve hayat biçimlerini yaşıyorlar..
  bakınız sayın kaotik eğer türbanlı bayanların yaşam tarzı ve inandıkları o türbanı illaki takmaksa bunu anayasada maddelendirecekler ve türbanlarını siyasilerin oyuncağı yapmayacaklar buna müsaade etmeyecekler..
  çıkıp diyecekler ki “biz laik devletin, bilim ve irfan yuvası olan üniversitelerine girmek istiyoruz, bizi de inancımızıda kullandığınız yeter..!!! bize öyle bir kanun yapın ki, hem bizim, hemde laikliklerin içi rahat olsun..... bizi kullanan ve dini sürekli laikliğe alternatif gösterenlerden koruyun diyecekler” olay sadece bu.. sizce bu çok büyük bir sorun mu? Sizce bu siyasilerin çözemeyecekleri bir konu mu? Bunu yasalaştırmak ve her iki tarafı da rahatlatmak kimin, neden işine gelmiyor?

  önceki yıllarda akp iktidarda değilken kendini üniversite kapısına zincirleyip, laik hükümeti de, laik devleti de istemeyen ve yaptıkları eylemler ve açtıkları pankartlarla haklarının yendiğini anlatmaya çalışan o türbanlı kızlar şimdi nerde sayın kaotik..
  işte meydan!!!! , kendilerinden olan bir hükümette tepedeyken neden ısrarcı davranarak ve akpye yüklenerek bu işi çözmüyorlar.. neden çıkıpta “siz dindar, milli görüşten ve Müslümansınız” deyip bu işi çözmek için eylemler yapmıyorlar .. yoksa bu işi sadece muhalefetin çözeceğine olan inançlarımı onları üniversite kapısına zincirliyordu?
  Ben elimi vicdanıma çok rahat koyuyorum.. çünkü benim özgürlüğümün Anayasada bir karşılığı ve bedeli var.. ben devletimin yapma dediğini yapmayacak kadar devletçiyim daha fazlası değil...
  Anayasa ve kurallar benim için önemlidir...
  Umarım bu konudaki düşüncelerimi anlatabilmişimdir..

 3. #203
  Acemi Üye wayt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesaj
  127
  Rep Gücü
  3541
  üniversitelerde başörtüsü serbest olmalı............  ünüversitemi.?üniversitemi.?

 4. #204
  Üyecik yasemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  9
  Alıntı ayybben´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  zararı dokunduğunu söylemedim sadece buda benim fikrim saygı duyun.''Ne olur okulda örtse?kamuda örtse ne olur?''diyosun bende diyorum ki ne olur başını açsa?sanki başınızda baş örtü ile sizler gibi düşünenlerle ileri gideriz ya sabır.
  baş örtüsü...bu kadar basit deil nolur basını acsa dicek kadar öyle olsa bu kadar insan bööyle savaş maz deilmi?modern bi ülkede yasıyoruz madem neden bu herkes için geçerli deil?

 5. #205
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  458
  Rep Gücü
  22700
  baş örtüsü...bu kadar basit deil nolur basını acsa dicek kadar öyle olsa bu kadar insan bööyle savaş maz deilmi?modern bi ülkede yasıyoruz madem neden bu herkes için geçerli deil?
  25 Kasım 1925 Şapka Ve Kıyafet Devrimi yapılmıştır..
  GÜLÜMSE , YARIN DAHA KÖTÜ OLACAK :)

 6. #206
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265
  Üniversiteler milletin saçıyla,kılıyla uğraşacağına bilimle uğraşsalar daha iyi olmaz mı?

  Bir kısım kanunlarla doğuştan varolan bir hak gasbedilemez!

  Edilse bunun adı "zorbalıktır"
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 7. #207
  Acemi Üye çerkeş18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  197
  Rep Gücü
  1513
  Alıntı ajan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  25 Kasım 1925 Şapka Ve Kıyafet Devrimi yapılmıştır..
  sokaklar şapkadan geçilmiyor baksana

 8. #208
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  458
  Rep Gücü
  22700
  sokaklar şapkadan geçilmiyor baksana
  kötünün kötüsü var sokaklar ya bide kara çarşaflılardan geçilmeseydi :)
  GÜLÜMSE , YARIN DAHA KÖTÜ OLACAK :)

 9. #209
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  458
  Rep Gücü
  22700
  kötünün kötüsü var sokaklar ya bide kara çarşaflılardan geçilmeseydi :)
  üstü kara çarşaf altı g-string irandaki gibi :)
  GÜLÜMSE , YARIN DAHA KÖTÜ OLACAK :)

 10. #210
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  535
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  3469
  Çağdaş ve özgür eğitim için Üniversitede baş örtüsü serbest olmalı
  Önemli olan insanın beyni ve fikirleri

Benzer Konular

 1. Kabe Den Resİmler Ve Kabe ÖrtÜsÜ Yapimi
  SGOR Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 20-05-2010, 05:41 PM
 2. üniversitede islamcı yasaklar
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 07-04-2010, 02:05 PM
Yukarı Çık