+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8
 1. #1
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Money Dollar Öğrenci harçları zamlandı

  Öğrenci harçları zamlandı. İşte zamlı tarifeyle bu senenin harçları...

  Üniversite öğrencileri arasında ''harç'' olarak adlandırılan katkı paylarına ortalama yüzde 5 oranında zam yapıldı.

  Öğrencilerin, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında üniversitelerine ödeyecekleri katkı payları, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, 31 Temmuz 2007 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

  En yüksek katkı payını, öğretim süresi 6 yıl olan tıp fakültesi öğrencileri ödeyecek. Tıp fakültelerinde her bir öğrencinin devlete ortalama yıllık maliyeti 13 bin 351 YTL'yi bulurken, bunu 4 bin 817 YTL ile diş hekimliği, 3 bin 665 YTL ile eczacılık fakülteleri ve tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları izliyor. Öğrenci başına maliyet mühendislik, mimarlık fakültelerinde 2 bin 627, fen fakültelerinde 2 bin 200 YTL, ilahiyat, eğitim, edebiyat fakültelerinde bin 763 YTL, hukuk, iktisat ve işletme fakültelerinde bin 984 YTL olarak belirlendi.

  MİKTARLAR

  Katkı payı miktarları tıp fakültelerinde 483 YTL'den 508 YTL'ye, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde 403 YTL'den 424 YTL'ye, veteriner fakültelerinde 315 YTL'den 331 YTL'ye, tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları, teknik eğitim fakülteleri 230 YTL'den 242 YTL'ye İTÜ İşletme Fakültesi 328 YTL'den 345 YTL'ye, mühendislik, mimarlık, mühendislik-mimarlık, inşaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalürji, mühendislik ve teknik, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri 317 YTL'den 332 YTL'ye, gemi inşaat ve deniz bilimleri, deniz bilimleri, su ürünleri, denizcilik, tekstil teknik ve tasarım, sanat ve tasarım, güzel sanatlar fakülteleri 258 YTL'den 272 YTL'ye, fen, fen-edebiyat (fen programı), Dil ve Tarih-Coğrafya, ilahiyat, eğitim, mesleki eğitim, sağlık eğitim, endüstriyel sanat eğitim, ticaret turizm eğitimi, mesleki yaygın eğitim, eğitim bilimleri, edebiyat, iletişim bilimleri ve iletişim fakülteleri 232 YTL'den 244 YTL'ye, hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler 256 YTL'den 269 YTL'ye yükseltildi.

  YÜKSEKOKULLAR

  Yüksekokullar içinde de en fazla katkı payını devlet konservatuvarı ve sivil havacılık ve yabancı diller yüksekokulu öğrencileri ödeyecek.Katkı payları devlet konservatuvarlarında 481 YTL'den 505 YTL'ye, sivil havacılık ve yabancı diller yüksekokullarında 384 YTL'den 403 YTL'ye yükseltildi.

  Mesleki teknoloji, tütün eksperliği, ev ekonomisi yüksekokulları öğrencileri 195, bankacılık ve sigorta, uygulamalı bilimler, ilahiyat meslek, sağlık, hayvan sağlığı, endüstriyel sanatlar, takı teknolojisi ve tasarımı, beden eğitimi ve spor, spor bilimleri teknolojisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, sağlık teknolojisi, hemşirelik, sosyal hizmetler, sağlık idaresi, ulaştırma, turizm ve otelcilik işletme ve turizm işletme ve otelcilik ve engelliler entegre yüksekokulları ile tapu kadastro, sağlık hizmetleri, sivil havacılık, sosyal bilimler teknik bilimler, yerel yönetimler, su ürünleri ve adalet yüksekokulları öğrencileri 163 YTL katkı payı verecek.

  Lisastüstü öğrenim ücreti 211 YTL'den 222 YTL'ye çıkarıldı.

  İKİNCİ ÖĞRETİM

  Örgün öğretim gören öğrencilerin derslerini tamamlamasının ardından öğleden sonra veya akşam öğrenim gören ''ikinci öğretim'' öğrencilerinin katkı payı miktarları da yeniden belirlendi.

  Katkı payları ikinci öğretim öğrencilerinden ortalama öğrenci maliyetinin yaklaşık yarısı kadar alındığı için miktarlar örgün öğretim öğrencilerinden daha yüksek olarak belirleniyor.

  İkinci öğretimde veteriner fakülteleri ve tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları bin 833 YTL, teknik eğitim fakülteleri 987 YTL, mühendislik, mimarlık, inşaat, makini, maden, elektrik-elektronik, kimya metalürji, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri bin 314 YTL, gemi inşaat, deniz bilimleri, su ürünleri, denizcilik, sanat ve tasarım, güzel sanatlar fakülteleri bin 655 YTL, fen, fen-edebiyat (fen programı) fakülteleri bin 101 YTL, hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri 993 YTL, dil tarih ve coğrafya, ilahiyat, eğitim mesleki eğitim, sağlık eğitim, endüstriyel sanat eğitim, ticaret turizm, mesleki yaygın eğitim, eğitim bilimleri ve edebiyat fakülteleri 882 YTL, fen-edebiyat fakültesi (edebiyat ve sasyal program), iletişim bilimleri ve iletişim fakülteleri 828 YTL katkı payı ödeyecek.

  Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin geçen yıl 58 YTL olan katkı payları bu yıl 61 YTL olarak belirlendi.

  Katkı payları, öğrenciler tarafından yükseköğretim kurumlarınca kamu bankalarından herhangi birinde açtırılan hesaba yatırılacak. YURTKUR'dan katkı kredisi almaya hak kazanan öğrenciler adına belirlenen katkı payı miktarları, bu kurum tarafından ilgili üniversiteye aktarılacak.Katkı kredisi almayan öğrenciler eğer süresi içinde katkı payı miktarını ödemezlerse kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek. Katkı payları eğitim-öğretim yılı başlarında kayıt olma ve yenileme sırasında iki eşit taksitte ödenecek.

 2. #2
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat 2008-2009 Öğrenci Harçları Zamlı

  Üniversite harçlarına %10 zam geldi. İşte fakültelerin zamlı harç ücretleri...

  Üniversite öğrencilerinin ödediği katkı payına (harç) ortalama yüzde 10 zam geliyor. Her yıl yaz aylarında belirlenen harçları görüşen YÖK, öğrencilerin ödeyeceği katkı payının enflasyon oranında artırılmasını istedi. YÖK, harçların arttırılması için aldığı kararı Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderirken bu konudaki son kararı Maliye Bakanlığı'nın da görüşü alındıktan sonra Bakanlar Kurulu verecek. Geçen sene harçlar ortalama yüzde 5 zamlanmıştı.

  Bakanlar Kurulu'nun da YÖK'ün teklifini kabul etmesi halinde en yüksek harcı 550 YTL ile tıp fakültesi ve devlet konservatuvarı öğrencileri ödeyecek.

  Mühendislik fakültelerinin harcı 332 YTL'den 365 YTL'ye çıkacak.

  Hukuk, iktisat, işletme ve siyasal bilgiler fakültelerinin harcı ise 269 YTL'den 295 YTL'ye yükselecek.

  İlahiyat, eğitim bilimleri ve fen-edebiyat fakültelerinin harcı da 268 YTL olacak.

  İkinci öğretim ücretleri ise 910 YTL (iletişim, fen edebiyat) ile 4 bin 32 YTL (konservatuvar, sivil havacılık) arasında değişecek.

  Zaman'ın haberine göre mühendisliklerin ikinci öğretim ücreti 1.314 YTL'den 1.445 YTL'ye, ilahiyat, eğitim ile dil tarih ve coğrafya fakültelerinin ikinci öğretim harcı 882'den 970 YTL'ye yükselecek.

  Üniversite yönetim kurulları, belirlenen öğrenci katkı miktarlarını 'üniversitelerin özellikleri, öğrenim dallarının nitelikleri ve sürelerini göz önünde tutarak' %20 oranına kadar artırabilecek.

  Öğrenci katkı payını süresi içinde ödemeyen öğrencilerin kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek. Öğrenci katkı payı iki eşit taksitte ödenecek. İlk taksit eğitim-öğretim yılı başında kayıt olma ve yenileme sırasında, ikinci taksit ise ikinci sömestr başında kayıt yenilenirken, sömestr sistemi uygulanmayan eğitim programlarında ise şubat ayında kayıt yenileme sırasında ödenecek.

  kaynak

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 3. #3
  blueice
  Misafir..

  Cevap: İşte zamlanan üniversite harçları

  ne yapmaya çalışıyorlar anlamıyorum bu kadar çocuk ne fedakarlıklarla hazırlanıyor fakirler ne yapsın ? toplumumuzun gelir seviyesi ortada resmen okuma gelişme cahil kal diyorlar

 4. #4
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesaj
  6
  Rep Gücü
  0

  Cevap: İşte zamlanan üniversite harçları

  bu sene harbi yandık. bide benim ufaklığın harcı var şimdi. kardeşim de bu sene üniye başladı. ona bitane GOcard aldırıcam finansbanktan. bi kampanya yapmışlar sanırım 200 lira veriolarmış harca yardım. faizsizmiş. yani ay sonunda yine aldığın parayı veriosun.. bakalım. başka türlü borç alıcas sağdan soldan...

 5. #5
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Cevap: İşte zamlanan üniversite harçları

  Harç zamları belli oldu

  Üniversite öğrencileri arasında "harç" olarak adlandırılan katkı payları, 2008-2009 akademik yılı için yüzde 7-8 arasında değişen miktarlarda artırıldı.


  Açıköğretim Fakültesi harçları örgün öğretimde 66 YTL 547 YTL arasında değişiyor.

  Lisans programlarının 2008-2009 akademik yılı katkı payı miktarları şöyle:

  Tıp fakülteleri 547 YTL,

  Diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri 457 YTL,

  Veteriner fakülteleri 357 YTL,

  Tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ile teknik eğitim fakülteleri 260 YTL,

  İTÜ İşletme Fakültesi 372 YTL,

  Mühendislik, mimarlık, mühendislik-mimarlık, inşaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalürji, mühendislik ve teknik, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri 358 YTL,

  Gemi inşaat ve deniz bilimleri, deniz bilimleri, su ürünleri, denizcilik, tekstil teknik ve tasarım, sanat ve tasarım, güzel sanatlar fakülteleri 293 YTL,

  Fen, fen-edebiyat (fen programı), dil ve tarih-coğrafya, ilahiyat, eğitim, mesleki eğitim, sağlık eğitim, endüstriyel sanat eğitim, ticaret turizm eğitimi, mesleki yaygın eğitim, eğitim bilimleri, edebiyat, iletişim bilimleri ve iletişim fakülteleri 263 YTL,

  Hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler 290 YTL, Açıköğretim Fakültesi 66 YTL.

  Yüksekokullar

  Yüksekokullar içinde de en fazla katkı payını devlet konservatuvarı ve sivil havacılık ve yabancı diller yüksekokulu öğrencileri ödeyecek.

  Katkı payları devlet konservatuvarlarında 505 YTL'den 545 YTL'ye, sivil havacılık ve yabancı diller yüksekokullarında 403 YTL'den 435 YTL'ye yükseltildi.

  Mesleki teknoloji, tütün eksperliği, ev ekonomisi yüksekokulları öğrencileri 210,

  Bankacılık ve sigorta, uygulamalı bilimler, ilahiyat meslek, sağlık, hayvan sağlığı, endüstriyel sanatlar, takı teknolojisi ve tasarımı, beden eğitimi ve spor, spor bilimleri teknolojisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, sağlık teknolojisi, hemşirelik, sosyal hizmetler, sağlık idaresi, ulaştırma, turizm ve otelcilik işletme ve turizm işletme ve otelcilik ve engelliler entegre yüksekokulları ile tapu kadastro, sağlık hizmetleri, sivil havacılık, sosyal bilimler teknik bilimler, yerel yönetimler, su ürünleri ve adalet yüksekokulları öğrencileri 176 YTL katkı payı verecek.

  Lisastüstü öğrenim ücreti 239 YTL'ye çıkarıldı.


  İkinci öğretim


  Örgün öğretim gören öğrencilerin derslerini tamamlamasının ardından öğleden sonra veya akşam öğrenim gören "ikinci öğretim" öğrencilerinin katkı payı miktarları da yeniden belirlendi.

  Katkı payları ikinci öğretim öğrencilerinden ortalama öğrenci maliyetinin yaklaşık yarısı kadar alındığı için miktarlar örgün öğretim öğrencilerinden daha yüksek olarak belirleniyor.

  İkinci öğretimde veteriner fakülteleri ve tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları bin 976 YTL, teknik eğitim fakülteleri bin 62 YTL, mühendislik, mimarlık, inşaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalürji, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri bin 416 YTL, gemi inşaat, deniz bilimleri, su ürünleri, denizcilik, sanat ve tasarım, güzel sanatlar fakülteleri bin 782 YTL, fen, fen-edebiyat (fen programı) fakülteleri bin 186 YTL, hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri bin 70 YTL, dil tarih ve coğrafya, ilahiyat, eğitim mesleki eğitim, sağlık eğitim, endüstriyel sanat eğitim, ticaret turizm, mesleki yaygın eğitim, eğitim bilimleri ve edebiyat fakülteleri 951 YTL, fen-edebiyat fakültesi (edebiyat ve sosyal program), iletişim bilimleri ve iletişim fakülteleri 891 YTL katkı payı ödeyecek.


  Yüzde 20 artırılabiliyor


  Üniversite kurulları, katkı payı miktarlarını, üniversitenin özelliğini, öğrenim dallarının niteliklerini ve sürelerini göz önünde tutarak fakülte, yüksekokul, enstitü ve bölümler itibarıyla yüzde 20 oranına kadar artırabiliyor.

  Katkı payları, öğrenciler tarafından yükseköğretim kurumlarınca kamu bankalarından herhangi birinde açtırılan hesaba yatırılacak. YURTKUR'dan katkı kredisi almaya hak kazanan öğrenciler adına belirlenen katkı payı miktarları, bu kurum tarafından ilgili üniversiteye aktarılacak.

  Katkı kredisi almayan öğrenciler eğer süresi içinde katkı payı miktarını ödemezlerse kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek. Katkı payları eğitim-öğretim yılı başlarında kayıt olma ve yenileme sırasında iki eşit taksitte ödenecek.

  Yabancı dilde eğitim yapan eğitim fakülteleri hariç yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim kurumlarında öğrenci katkı payı iki katı olarak alınıyor.

  haber7

 6. #6
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.720
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Öğrenci Harçları Belirlendi

  Öğrenci Harçları Belirlendi

  Yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin 2009-2010 öğretim yılında ödemesi gereken katkı payları belirlendi.

  Buna göre, yükseköğretim kurumlarında öğretim gören öğrencilerden 71 TL ile 591 TL arasında katkı payı alınacak.

  Öğrenci katkı payları tıp fakültesinde 591, devlet konservatuvarında 589, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde 494, veteriner fakültesinde 386, hukuk fakültesinde 313, fen-edebiyat ve iletişim fakültelerinde 284 TL olarak belirlendi. En düşük katkı payını ise 71 TL ile açık öğretim fakültesi öğrencileri ödeyecek.

  '2009-2010 Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ile İkinci Öğretim Ücretlerinin Tespitine Dair Esaslar'a ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

  Karara göre, öğrenci katkı payları 71 TL ile 591 TL arasında değişiyor.

  Öğrenci katkı payını süresi içinde ödemeyen öğrencilerin kayıtları yapılamayacak ve yenilenmeyecek. Ancak, yükseköğrenim kurumları, verilen süre içinde kaydını yaptırmayan öğrencilere ek süre verebilecek.

  Öğrenci katkı payı, bizzat öğrenci tarafından karşılanacak. Öğrenci tarafından ödenecek katkı payının bir kısmı veya tamamı normal öğrencinin talebi halinde öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun normal öğretim süresi kadar süre ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca bütçe imkanları çerçevesinde kredi olarak verilebilecek.

  Öğrenci katkı payı iki eşit taksitte ödenecek. İlk taksit eğitim öğretim yılı başında kayıt olma ve yenileme sırasında, ikinci taksit ise ikinci yarı yıl başında kayıt yenilenirken, yarıyıl sistemi uygulanmayan eğitim programlarında ise Şubat ayında kayıt yenileme sırasında ödenecek.

  Katkı kredisi almak için müracaat ettiğini belgeleyen ve 2009-2010 eğitim öğretim yılında yükseköğretim kurumlarına ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerden, kayıt sırasında birinci taksit katkı payı alınmayacak. Kurumca yapılan değerlendirme sonucunda katkı kredisi almaya hak kazanamayan öğrenciler, katkı paylarının tamamını ikinci taksitle birlikte ödeyecek.

  Öğrenci katkı payları, ders sayısı ve yarı yıl süresine göre hesaplanmayıp yıllık olarak alınacak. Ancak, disiplin cezası alan öğrenciler hariç olmak üzere, yarıyıl sistemi uygulanan eğitim programlarında en az 2 yarı yıl, yıl esası uygulananlarda ise en az 1 öğrenim yılı süre ile kayıtlarını donduran öğrencilerden, kayıt dondurulan yıl için katkı payı alınmayacak. Kayıt dondurulan süre ile ilgili olarak daha önce ödenmiş olan katkı payları varsa bu miktar iade edilmeyecek.

  Lisans üstü öğrenimde öğrenci katkı payı öğrenci tarafından iki eşit taksitte ödenecek. İlk taksit kayıt olma ve yenileme sırasında, ikinci taksit ise ikinci yarı yılın başında ödenecek.

  YABANCI DİLLE EĞİTİM

  Yabancı dille eğitim yapan eğitim fakülteleri hariç olmak üzere, yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim kurumlarında öğrenci katkı payı iki katı olarak alınacak.

  Yabancı uyruklu öğrencilerden, mütekabiliyet esasına bağlı olarak üniversiteler arasında yapılacak işbirliği protokol hükümleri saklı kalmak kaydıyla, öğrenci katkı payının üç katı ödeme günündeki kur üzerinden döviz olarak defaten alınacak. Ancak, yabancı uyruklu statüsündeki Türk asıllı öğrencilerden alınacak öğrenci katkı payı miktarları Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek.

  Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları öğrencilerinden, devlet (Milli Eğitim Bakanlığı) burslusu olarak yüksek öğrenim gören öğrenciler, 90 TL katkı payı ödeyecek. Bunların ödeyecekleri katkı payları Maliye Bakanlığınca, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine ödenek olarak konulacak ve Milli Eğitim Bakanlığınca yıl içerisinde ilgili yükseköğretim kurumuna defaten aktarılacak.

  MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER

  Hazırlık sınıfı veya yabancı dil geliştirme programı hariç olmak üzere, ön lisans veya lisans düzeyindeki yükseköğretim programlarından, program süreleri sonunda mezun olamayan öğrencilere devlet katkısı ödenmesi sürdürülecek.

  Ancak normal öğrenim süreleri içinde mezun olamayanlardan öğrenci katkısı birinci yıl için yüzde 50, müteakip yıllar için yüzde 100 fazlasıyla alınacak.

  Mezuniyet veya staj durumunda olup da öğrenimleri 1 yıl sonraya sarkan öğrencilerden ise ilk yarı yılda mezun olmaları halinde ikinci yarıyıl için katkı payı alınmayacak.

  Lisansüstü öğrenim yapan araştırma görevlilerinden öğrenci katkı payı alınmayacak. Ancak, vakıf üniversitelerinde çalışıp devlet üniversitelerinde lisansüstü eğitim yapan öğrenciler ile ikinci öğretimde lisansüstü eğitim yapan öğrenciler katkı payı ödeyecek.

  AÇIK ÖĞRETİM PROGRAMI

  Anadolu Üniversitesinde açık öğretim programı uygulayan fakülte ve yüksek okulların 2009-2010 eğitim öğretim yılında tahsil ettikleri öğrenci katkı paylarının toplamının yüzde 20'sine kadar olan kısmı, söz konusu fakülte ve yüksek okullara akademik danışmanlık ve eğitim hizmeti veren öğretim kurumlarına aktarılacak.

  Konu ile ilgili uygulama, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve Anadolu Üniversitesinin birer temsilcisinden oluşan komisyon tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak.

  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, Yurt Dışında Görevli Personele Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevlerini ifa ederken hayatını kaybedenler, Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki maluller ile İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şeref aylığı alanların çocuklarından öğrenci katkı payı alınmayacak.

  İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ

  Kararla, ikinci öğretim öğrencilerinden alınacak öğrenim ücretleri de belirlendi.

  Bu öğrencilerin öğrenim ücretleri iki eşit taksitte ödenecek. İlk taksit eğitim öğretim yılı başında kayıt olma ve yenileme sırasında, ikinci taksit ise yarı yıl başında kayıt yenilenirken, yarıyıl sistemi uygulamayan eğitim programlarında ise Şubat ayında kayıt yenileme sırasında ödenecek.

  Öğrenim ücretleri ders sayısı ve yarı yıl süresine göre hesaplanmayıp yıllık olarak alınacak. Ancak, disiplin cezası alan öğrenciler hariç olmak üzere, yarı yıl sistemi uygulanan eğitim programlarında en az 2 yarı yıl, yıl esası uygulananlarda ise en az bir öğrenim yılı süre ile kayıtlarını donduran öğrencilerden kayıt dondurulan yıl için öğrenim ücreti alınmayacak. Kayıt dondurulan süre ile ilgili olarak daha önce ödenmiş olan öğrenim ücretleri varsa bu miktar iade edilmeyecek.

  Aynı zamanda, mezuniyet veya staj durumunda olup da öğrenimleri 1 yıl sonraya sarkan veya erken mezun olan öğrencilerden ilk yarı yılda mezun olmaları durumunda ikinci yarıyıl için öğrenim ücreti alınmayacak.

  ÖĞRENİM ÜCRETİ TAKSİTİNİ ÖDEMEYENLER HAKKINDA YAPILACAK İŞLEM

  Öğrenim ücretlerinin birinci taksitini ödemeyenlerin kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek.

  İkinci taksitlerini ödemeyen öğrencilere ise bir aylık ek süre tanınacak. Bu süre içerisinde de öğrenim ücretini kanuni faiziyle birlikte ödemeyen öğrencinin yükseköğretim kurumu ile ilişkisi kesilecek.

  İkinci öğretimdeki öğrencilerden süreleri sonunda mezun olamayanların öğrenim ücretlerinde herhangi bir artış yapılmayacak.

  kaynak
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 7. #7
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.720
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Zahmetiniz için teşekkürler..
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 8. #8
  Tecrübeli Üye diojen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  437
  Rep Gücü
  19530
  zam farkını genelde ikinci dönem harcında alıyolar,ilk dönem geçen seneki harç parası yatırılıyor,ikici döneme zam farkını koyuyorlar,

Benzer Konular

 1. 2013 Ehliyet Harçları
  dogangunes Tarafından Diğer Sınavlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-01-2013, 09:12 PM
 2. Üniversite harçları kaldırıldı
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 28-08-2012, 02:13 PM
 3. Vergi ve harçlar zamlandı
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-11-2009, 08:55 PM
 4. Üniversite harçları kaldırılmalı mı?
  YukseLL Tarafından Üniversiteler Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 20-09-2009, 10:15 PM
 5. 2009-2010 yılı öğrenci harçları
  YukseLL Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 09-07-2009, 03:29 AM
Yukarı Çık