+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

ÖSS Tercih Rehberi

Eğitim Öğretim Kategorisi Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Forumu ÖSS Tercih Rehberi Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> ÖSS TERCİHİNİZİ YAPIN Önce araştır, sonra karar ver Tercih listesini oluştururken kafanız karışabilir. Bazı bölümlerle ilgili fazla bir bilginiz olmayabilir. ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.814
  Rep Gücü
  137444

  ÖSS Tercih Rehberi


  ÖSS TERCİHİNİZİ YAPIN

  Önce araştır, sonra karar ver

  Tercih listesini oluştururken kafanız karışabilir. Bazı bölümlerle ilgili fazla bir bilginiz olmayabilir. Seçeceğiniz bölüm gelecekte büyük ihtimalle mesleğiniz olacağından kişilik özelliklerine uygun olmasında yarar var.

  Seçeceğiniz mesleğin özelliklerinize, becerileri ve değerlerini iyice araştırın. Mesleğin çalışma ortamı, iş bulma olanağı, geleceği ve ekonomik şartları hakkında bilgi edinin. Devlet üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversitelerini de iyice araştırın. Yeni açılan ve esnek bölüm adı verilen geleceğin meslekleri olan alanlarda alternatifleri göz önünde bulundurun. İnternet, yazılı kaynak veya o meslek mensupları rehberiniz olsun. Bugün orta düzeyde başarı elde eden öğrencilerin yaptığı tercih listelerinden örnekler veriyoruz. Uğur Kariyer Merkezi uzmanları da adayların merak ettiği soruları yanıtladı.


  Puanlar yükseldi ama önemli olan sıralama

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, puanların yükseldiğini açıkladı. Ama, siz telaşa kapılmayın.

  Çünkü, yerleşeceğiniz üniversite ve bölüm için öncelikli kriter puan değil. Önemli olan başarı sıranız. Onun için başarı sıranıza bakın. Mutlaka bir yere yerleşmek isteyenler, başarı sırasının çok altındaki yerleri yazmalı. Bu yıl kılavuzda yeni açılan birçok bölüm var. Bunların puanları ve başarı sırası henüz belli değil. Ancak, bu bölümler için, üniversite ve bölümün eş değeri olan yakınlardaki üniversite ve bölümün 2006 ÖSYS verilerini göz önüne alabilirsiniz. İlk tercihlerinizde biraz uçun. "Puanım yeterli olmaz, başarı sıram çok gerilerde" diye düşünmeyin. İstediğiniz bölümleri, idealinizdeki yerleri düşünerek ilk tercihlere yazın. Çünkü, yerleştirme birinci tercihten başlıyor. Tercih yaparken, aslında gelecekteki mesleğinizi ve yaşam biçiminizi seçiyorsunuz. Hangi mesleği seçeceğinize karar verirken önce kendinizi iyi tanımalı, sonra da meslekler hakkında yeterli ve doğru bilgi sahibi olmalısınız. Seçmeyi düşündüğünüz mesleğin belirgin özellikleri ve koşulları ile kişisel özellikleriniz arasında uyum olup olmadığını araştırın. Unutmayın, her yıl binlerce aday, meslek seçiminde bilinçli davranmadığı ve tutarlı tercihler yapmadığı için istemediği yükseköğretim programlarına yerleşiyor. Uğur Kariyer Merkezi uzmanları, adayların merak ettiği soruları yanıtladı.

  Bu yılın tahmini puanlarının sağlıklı oluşmasını bekleyin. Yükseköğretim programlarının en küçük puanları ile son yerleşen adayların başarı sıraları kılavuzda 2006-ÖSYS’deki gerçek değerleriyle değil, sonuçlar üzerinden sıralandı. Bu değerlerin, 2007-ÖSYS’de uygulanan puan hesaplama yöntemine göre yapılan tahmini yaklaşık değerler olduğunu unutmamak gerek. Bu nedenle öğreneceğiniz Y-ÖSS puanı ve başarı sırasını kılavuzdaki en küçük puan ve başarı sırası ile doğrudan karşılaştırabilirsiniz. Tercih çalışmalarında, destek almak için ÖSYM’nin web sitesinden yararlanın (http//rehberlik.osym.gov.tr). Başvuru Merkezleri aracılığıyla ya da bireysel olarak tercihlerinizi internet üzerinden ÖSYM’ye gönderebilirsiniz. İnternet kullanımında deneyimli değilseniz ya da yanlış yapmaktan çekiniyorsanız Başvuru Merkezleri’ni kullanın. Unutmayın bu yıl bankaya tercih ücreti yatırılmayacak. Yerleştirme işlemlerinin iki haftada tamamlanması, sonuçların 20 Ağustos’a kadar açıklanması planlanıyor. Uğur Kariyer Merkezi uzmanlarına tercihte dikkat edilmesi gerekenleri sorduk.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. İstanbul Rehberi
  YukseLL Tarafından Android işletim sistemi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-04-2012, 11:16 AM
 2. Özel (Vakıf) Üniversiteler Tercih Rehberi
  di natale Tarafından Üniversiteler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-07-2010, 08:16 PM
 3. SBS'de doğru ve bilinçli tercih rehberi
  YukseLL Tarafından Seviye Belirleme Sınavı (SBS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-07-2010, 11:15 AM
 4. Hayat Rehberi!
  KİRMİZİELMA.05 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-01-2010, 03:22 PM
 5. Tercih!
  sibel Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-12-2008, 08:01 PM