Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Mesaj
  113
  Rep Gücü
  0

  4+4+4 Eğitim Sistemi Neler Vaad Ediyor?  Semerkand Aile dergisi Eylül sayısında kapağa taşıdığı "4+4+4 Eğitim Sistemi Neler Vaad Ediyor?" dosyası ile okurun karşısına çıkıyor

  Meral Uzunay'ın hazırladığı dosyada, uygulanmaya başlanacak olan 4+4+4 eğitim sistemi hakkında merak edilen soruların cevapları yer alıyor. Uzunay, şunlara dikkat çekiyor: "Yeni sistemin göze ilk çarpan yanı okula başlama yaşının öne alınması. 12 yıllık bu kesintisiz ve zorunlu eğitimde 66. ayını 30 Eylül 2012 itibarıyla doldurmuş olan çocukların adrese dayalı veri tabanı sistemine göre okul kayıtları otomatik olarak yapılıyor. 61-66 ay arası çocuklar da eğer velileri isterse okula başlayabilecek. Dolayısıyla okula başlama yaşı artık 5-6 yaş olarak belirlenmiş durumda. Bu yılın müfredatını merakla bekleyen öğrenciler en çok 1. ve 9. sınıflar olacak. Çünkü diğer sınıflar önceki yılın çizgisini sürdürürken bu öğrenciler yeni sistemle tanışacak. Özellikle de 1. sınıfların durumu en büyük merak ve endişe konusu. 'Çocuğum henüz küçük nasıl okula gidecek?' düşüncesi ile 'Çocuğum bu yaşta eğitim almaya hazır olabilecek mi?' düşüncesi birbirine karışmış durumda. Haliyle geçen yıllarda 5-6 yaş çocuklar ana okula gidiyordu ve bu yaş grubuna okuma yazma bile öğretilmeyip çeşitli etkinliklerle okula hazır hale getirilmeye çalışılıyordu. Bu yıl ise okula başlayan 5 yaşındaki bir çocuk (60-72 ay arası) 1. sınıfta şubat tatiline kadar ana sınıfa benzer bir eğitim alacak. İkinci yarıyılda okuma yazma öğrenmeye başlayacak. Çocuğun eğitim ve algı durumu daha ileri düzeyde ise okulun komisyon onayıyla bir üst sınıftan da okula başlayabilecek. Ortalamadan daha düşük algılama kapasitesine sahip öğrenciler ile üstün zekâlı çocukların eğitim aldığı özel eğitim öğrencileri için de 4+4+4 geçerli olacak."

  Dergideki diğer bazı yazılar ise şöyle;

  Gülnar Akbulut "Gençlere Sorduk?" köşesinde gençlere bu ay "Okula hazır mısın?" sorusunu soruyor ve gençlerin yanıtlarını sizlerle buluşturuyor.

  Elvida Ünlü "Sahabi Hanımlar" köşesinde bu ay Ümmü Büceyd'i (r.a) anlatıyor.

  Esra Mert "Yenidoğan Sarılığı" başlıklı yazısında yeni doğan bebeklerde görülebilen yeni doğan sarılığı hastalığını anlatıyor ve anne babaları bu konuda bilgilendiriyor.

  Semerkand Aile dergisi ayrıca Başyazı, Haberiniz Olsun, Az ve Öz, Değerlerimiz, Evlilik, Sanat, Pedagogum, Psikoloğum, Ev Hali, Mizah, Anne Baba Tutumları, Çocuğu Anlamak, Semerkand Aile Hatırası, Lezzet, Bizden Haberler, Bulmaca gibi köşeleriyle sizlere canlı bir sayı sunuyor.

 2. #2
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Mesaj
  597
  Rep Gücü
  0
  başlığa baktık okuduk ama altında dergi reklamı çıktı! dergide tam bir fikir dergisiymiş, baksanıza 5 yaşındaki sabiler genç sayılıyor ve fikir soruluyor... sen önce bu sabilere taharet nasıl yapılır, taharet musluğu nasıl kullanılırı öğret.

 3. #3
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Mesaj
  113
  Rep Gücü
  0
  Alıntı tunakan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  başlığa baktık okuduk ama altında dergi reklamı çıktı! dergide tam bir fikir dergisiymiş, baksanıza 5 yaşındaki sabiler genç sayılıyor ve fikir soruluyor... sen önce bu sabilere taharet nasıl yapılır, taharet musluğu nasıl kullanılırı öğret.
  Okuma ve anlama konusunda kendinizi biraz geliştirmenizi öneriyorum.

 4. #4
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Mesaj
  597
  Rep Gücü
  0
  bu sistem tam manasıyla sorunlar yumağı oluşturacaktır, nedenmi? 5 yaş ve 7 yaşın arası, çocuk oldukları çağda asla dışarıdan müdahele ile kapanmaz. hele hele ana okuluna giden 7 yaşındaki bir çocukla zorunlu olarak 5-5,5 yaşındaki bir çocuk aynı sınıfta okuyamaz. birisi eğitime hazırlanmış diğeri ise hiç bir şey bilmiyor ve idrak farkı var. öğretmen hangisini baz alacak ve eğitimi verecek?

  -anaokulları bile bir sürü hoca ile 10-15 bilemediniz 25 kişilik okullarda ders vermedikleri halde zorlanırken, tek öğretmenle 60-70 hatta 100 öğrenci ile bunu nasıl başaracaksınız?

  -okullar ve derslikler yetersizken 3 yaş grubunu hep birlikte aynı yılda okula alacaksınız, bu sorunu nasıl aşacaksınız?

  -öğretmenlere bu sistem için eğitim vermediniz, nasıl başaracaklar?

  -5 yaşında çocukluğunu dahi yaşayamamış sabiyi, kurallar içerisine sokmanın manası ve mantıklı izahı nedir?

  -3-7 yaş arası çocukların hayal kurma, keşfetme ve el becerilerini, melekelerini ortaya koyma yaşlarıdır. ve bu bilimsel verilerle kanıtlanmıştır, peki siz bunu özgür kılmadan dışarıdan müdahale ile yönlendirirseniz, çocuklar robotlaşmayacakmıdır?

  -“60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamları sağlanacağını bildiren bakan Dinçer, diğer öğrencilerin okul öncesi eğitime yönlendirileceğini belirtti”

  bundan birşey anladınızmı? veli yazılı olarak çocuğum hazır derse ilkokula alacaklar, ama herhangi bir beyanda bulunmazsa okul öncesi eğitime mi alacaklar 60-66 ay arası çocukları? o zaman ana okuluna göndermenin önüne neden engeller koyuyorlar? neden cezai müeyyideler söz konusu?

 5. #5
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Mesaj
  597
  Rep Gücü
  0
  Alıntı zekaikc´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Okuma ve anlama konusunda kendinizi biraz geliştirmenizi öneriyorum.
  siz anlatsanız!

  4+4+4 Eğitim Sistemi Neler Vaad Ediyor? başlığı atıyorsunuz, altındaki yazıda da;

  Semerkand Aile dergisi Eylül sayısında kapağa taşıdığı "4+4+4 Eğitim Sistemi Neler Vaad Ediyor?" dosyası ile okurun karşısına çıkıyor.

  anlatma kıtlığı yaşamasanız yada herkesi kendiniz gibi görmeseniz!!!

 6. #6
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Rep Gücü
  37029
  Dayatmacı zihniyet müfredatı iyi hazırlamış..Bunların amacı imam hatipi genele yaymak..Bırakında dinini seven imam hatipe gitsin bu mu demokrasi anlayışları zorlamayla,dayatmayla yürümez bu işler..bu gidişle çoğu ebeveyn çocuğunu okula göndermeyip kendisi eğitmek zorunda kalıcak..Gencecik körpe beyinleri yıkamak için iyi teşkilat kurulmuş..Tablet bilgisayar adı altında içi dini bilgilerle şişirilmiş her okulda tablet pc masalıyla zemini hazırladılar..Müfredat ve 4+4+4 de tamam..Oldu olacak okul üniformalarınada el atın yeşil pardesü,kara çarşaf,sarık,cübbe ve takunya ile kombinasyonu tamamlayın..

Benzer Konular

 1. Yorum: 18
  Son mesaj: 22-01-2013, 10:47 PM
 2. 4+4+4 kademeli eğitim sistemi neler getiriyor
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-05-2012, 09:52 AM
 3. eğitim sistemi!
  gordionum Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-05-2010, 11:39 PM
 4. Sen değil eğitim sistemi utansın!
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-11-2009, 02:59 PM
 5. Hollanda eğitim sistemi
  odewin Tarafından Yurtdışında Eğitim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-08-2008, 05:40 PM
Yukarı Çık