Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, bu yıl Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) orta öğretim başarı puanı hesaplanırken, 100'lük not sisteminin dikkate alınacağını bildirdi.

Erdoğan, öğrencilerin notlarının artık 100 puan üzerinden hesaplanacağını belirterek, öğrenci 100 üzerinden kaç puan almışsa karnesine aldığı puanın yansıyacağını söyledi.
ÖSS'ye giren öğrencilerin ortaöğretim başarı puanları hesaplanırken adaletsizliklerin ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini anlatan Erdoğan, bu yıldan itibaren Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) de ortaöğretim başarı puanını 100'lük sisteme göre verilen puanlar üzerinden hesaplayacağını kaydetti. Erdoğan, yeni notlandırma sisteminin getirdiği en büyük yeniliğin, mezuniyet notu yerine mezuniyet puanının esas alınması olduğunu söyledi.
Yeni puan sisteminin, eğitim ve öğretimin geliştirilmesi için son derece işlevsel bir değişim örneği olduğunu anlatan Erdoğan, ''Değişimin, öğrencileri mağdur etmeden, sistemin akışını tıkamadan daha başarılı olma yolunda çocuklarımızı teşvik eden, öğretmenlerimizi rahatlatan, üniversiteye girişte gerçek anlamda adaleti sağlayan bir devrim olduğunu söylemek abartı olmaz'' dedi.
Erdoğan, 100'lük not sisteminin gelecek yıllarda ilköğretim okullarında da uygulanabileceğini söyledi.

AA