Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Bu çocuklar gelecekte bizden hesap soracak

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da ÖSS sonuçları açıklanır açıklanmaz TV kanalları ve gazeteler en başarılı öğrencilerle röportaj yapmak için birbirlerini çiğnediler. Birçok dershane “en başarılı biziz” iddiasıyla medyada bedava reklâm yapma yarışına girdiler. Gencecik insanlarımızı aylarca “kampa çekilen” birer yarış atına döndürmüş olan bu eğitim ve sınav sistemi eleştirileceğine alabildiğine körüklenmeye devam etti.
  Oysa ÖSYM Başkanının açıklamalarının satır araları iyi okunduğunda, “başarı” diye alkışlanan şeyin de eğitim sisteminin iflası olduğu anlaşılıyordu. “Sıfır çekenlerin” sayısı artarak 30 bine yaklaşmıştı. Barajı geçen aday sayısı geçen yıla göre azalmıştı.
  Ama bu toz duman arasında olaya sağduyulu yaklaşanlar da vardı. Onlardan biri olan Deniz Ülke Arıboğan’ın Akşam gazetesindeki “Kuzularımızın avaz avaz sessizliği!” başlıklı yazısını aynen sütunlarımıza alıyoruz:
  Sizin yüzünüzden piyanoyu bıraktım, yüzmeyi bıraktım, sunuculuğu bıraktım. Bize kıydınız bari bizden sonrakilere kıymayın.'
  SBS'de dereceye giren bir yavrumuzun ağzından bu sözleri duyduğumda içimde epeydir büyüyen isyan duygusunu bir şekilde kağıda dökmek zorunda olduğumu fark ettim. Susmanın zamanı değil. Ne Çin umurumda, ne Kuzey Irak ne de sivil asker çekişmesi. Kendi ellerimizle mahvettiğimiz çocuklarımızın gelecekte bizlere soracağı sağlam bir hesap olduğunu düşünüyorum. Sınavdan sınava testen teste yarıştırdığımız; kendi hırslarımızın aracısı haline getirdiğimiz, nefessiz bırakana kadar koşturduğumuz; bahçeden, spordan, eğlenceden kopardığımız kendi evlatlarımızın vebali bu, kolay değil.


  Sınavda yüksek puan tutturduğu için tüm çocuklarımıza örnek olsun diye TV'lerde 'ne kadar saat çalıştın; ne yiyerek sınava hazırlandın; kaç saat uyudun?' gibi sorularla terlettiğimiz, o zavallı bakışlarıyla neye uğradığını anlayamamış çocuklarımızdan, kuzularımızdan söz ediyorum. Gözlerini tavana dikmiş, ezberlediği sözcüklerden mükemmel bir konuşma çıkaramamanın baskısını taşıyan, hep birinci olmaya şartlanmış o 13-14 yaşındaki çocuklardan bahsediyorum. Her gün 3 saat çalışmışlar, yüzlerce soru çözmüşler, düzenliymişler, bazen tiyatroya da gitmişler, vesaire.


  Sonra, tüm çocuklarımıza örnek olamayacak niteliklere sahip olduğu(!), yani sınavda düşük puan tutturduğu için TV'lere çıkamayan çocuklarımızdan da söz ediyorum. Velileri, okuldaki öğretmenleri, başarılı arkadaşları tarafından ikinci sınıf ilan edilenlerden; küçücük yaşlarında yara bere içerisinde kalan ruhlarıyla, yeniden bir hayat kurmak zorunda kalanlardan bahsediyorum. Ders çalışmayıp sokakta oynamanın, televizyon seyretmenin, haytalık yapmanın bedelini ödemeye erken başlayacaklar onlar. Testleri iyi çözmediler ya!
  Çocukları yüksek puan alan aileler mutlu, diğerleri ise mutsuz. Sınavda başarılı olamayan çocuklarımız aslında kendilerini değil, anne ve babalarını bu yarışta öne geçirememenin ağır sorumluluğunu hep taşıyacaklar. Velilerin bazıları 'benim çocuğum bilmem nereleri kazandı' diye diğerlerine anlatırken, mutsuz veliler sessiz kalarak muhabbete katılamayacaklar. Evde başarısız, başarısız(!) oturan çocuklarına da içlerinden kızıp duracaklar, 'beni nasıl mahcup etti' diye. Aferin size! Kendi başarısızlıklarınızın sorumluluğunu çocuklarınıza atın ve sizleri onların yüceltmesini bekleyin.


  Geçtiğimiz hafta sonu hem SBS hem de ÖSS sınav sonuçları açıklanınca bu acımasız düzenin, hesabı gerçekte kime kestiğini düşündüm. Yıllardır hepimiz aynı çarkın içinden geçmiyor muyduk? Sayıca arttıkça rekabetin yükselmesi de kaçınılmazdı. Kaynaklar kısıtlı, talep sonsuzdu. Hep birinci olmak, sıralamalarda ön sıralara çıkmak gerekiyordu. Hayatın gerçekleri daha ergen olmadan yüzüne çarpıyordu çocuklarımızın.
  Oysa her şey, tüm değerlendirme baştan aşağıya yanlıştı. Kimse de bu düzenin yanlışlığını pratik yaşama bakıp sorgulamıyordu. Tavsiyem şu; etrafınıza bir bakıp iş yaşamında, özel hayatında başarılı ve mutlu olan insanları inceleyin. İçlerinden kaç tanesi okullarını, sınavlarını birincilikle tamamlamış, bir sorun. Hayatı çok yönlü yaşayıp, kendisini test sistemini dışına atan, dil öğrenen, sanatla uğraşan, sosyal ilişkileri güçlü insanlara bakın ardından. Nerelerde olduklarını, nasıl başardıklarını araştırın.


  Hayat bir test alanı değil. Karşılaştığımız ve karşılaşacağımız hiçbir sorun test usulü çözülemiyor. Her şey bir yorumlama ve anlamlandırma meselesi. Bunu yapabilmek için sokakta oynamak, insanlarla tanışmak, iletişim kurmak ve gerçek sorunlarla yüzleşmek gerekiyor.
  Çocuklarımızı doğru yönlendirme sorumluluğu bizim. Kendi kuzularımızın kurdu olmayı bıraksak iyi olacak.

  odatv.com'dan alıntı

 2. #2
  Tecrübeli Üye Ribat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  350
  Rep Gücü
  6784
  Kendi kuzularımızın kurdu olmayı bıraksak iyi olacak.
  Evet bu yazının can alıcı kısmı burası.Başka söze gerek yok.Paylaşım için teşekkürler Simge

 3. #3
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913
  Çok güzel bir yazı

 4. #4
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  merhaba

  Çocuklarımızı doğru yönlendirme sorumluluğu bizim.
  Biz sorumlulugu devlete DEVIR etmisiz.
  Devleti idare edenleri bu sorumlulugu idrakten yoksun olanlardan secmisiz.
  Kendi kuzularımızın kurdu olmayı bıraksak iyi olacak.
  Diyerek TIMSAH gozyaslari dokuyoruz.
  Oylariniza SAHIP CIKIN!

 5. #5
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  merhaba


  Biz sorumlulugu devlete DEVIR etmisiz.
  Devleti idare edenleri bu sorumlulugu idrakten yoksun olanlardan secmisiz.

  Diyerek TIMSAH gozyaslari dokuyoruz.
  Oylariniza SAHIP CIKIN!
  Harika bir yorum teşekkür ederim :))

Benzer Konular

 1. Gelecekte insanlık yıldızları göremeyecek
  orkuorkun Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-01-2015, 12:58 PM
 2. Fakir çocuklar bir sınıfa, varlıklı çocuklar diğer sınıfta
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2012, 08:10 PM
 3. Gelecekte Türkiye için savaş senaryosu
  YukseLL Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 18-05-2009, 07:20 PM
 4. Halkın çocukları hesap soracak...
  güney Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-09-2008, 12:47 PM
 5. Gelecekte Böyle Şeylere Binmek İstemzmisiniz?
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-05-2008, 11:25 PM
Yukarı Çık