Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Başarı Aileden Başlar

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Eğitim Öğretim Forumunda Bulunan Başarı Aileden Başlar Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Başarı ailede başlarOlumsuz davranışları nasıl engelleyebiliriz?Tabii ki her çocuk yaramazlık yapar. Tabii ki her çocuk anne babasının istemediği davranışlarda bulunur. ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  535
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  3469

  Post Başarı Aileden Başlar

  Başarı ailede başlarOlumsuz davranışları nasıl engelleyebiliriz?Tabii ki her çocuk yaramazlık yapar. Tabii ki her çocuk anne babasının istemediği davranışlarda bulunur. Sizin çocuklarınız da... Bu olumsuz davranışları engellemek biz büyüklerin elinde.Genellikle çocuklarımızın yaramazlıkları karşısında onlara değişik tepkiler vererek bu davranışları düzeltmeğe çalışırız. Bu kez bir değişiklik yapalım ve olumsuz davranışlar gerçekleşmeden önce nasıl engelleyebileceğimizi tartışalım. Her anne baba çocuğunun huyunu suyunu gayet iyi bilir. İşte bu bilgileri temel aldıktan sonra aşağıdaki yöntemleri kullanarak çocuğumuzun olumsuz bulduğumuz pek çok davranışını engelleyebiliriz. Örnek olmalıyızKimi zaman “Söylediğimi yap, yaptığımı yapma" deyip kurtulmaya çalışırız ama çocuklarımız yaptıklarımızı yapar. Siz yemek seçiyorsanız çocuğunuzun yemek seçmemesini nasıl istersiniz? Siz dağınık bir insansanız çocuğunuzun odasını toplu durmasını nasıl beklersiniz? Siz ona örnek olmalısınız. Günde iki paket sigara içen bir annenin “Ah oğlum fosur fosur sigara içiyor" diye hayıflanması yersiz. Çocuğunuz bu alışkanlığı doğal karşılıyor, çünkü siz ona örnek oluyorsunuz. Çocuğunuzda geliştirmek istediğiniz olumlu davranışları siz de sergiliyor olmalısınız. Siz bu davranışları sergiledikçe onların olumlu, istenilen davranışlar olduğunu anlayacak ve kendisi de aynı şekilde davranmaya çalışacaktır.Önleyici açıklamalar Çocuğumuz istenmeyen bir davranışı daha yapmadan ona hangi davranışları istemediğimizi açıklayabiliriz. “Okuldan gelince çamurlu ayakkabılarınla eve girmeni istemiyorum. “Ya da", “sofraya kirli ellerle oturmanı istemiyorum". Eğer çocuğumuzu tanıyorsak bu önleyici açıklamaları yerinde ve zamanında yaparak pek çok olumsuz davranışı engelleyebiliriz.
  Çocuğunuz sokağa çıktığınızda hep bir şeyler almanız için tutturuyorsa daha çıkmadan önce “Bir şeyler almam için tutturmanı ve ağlamanı istemiyorum" diye uyarıda bulunabilirsiniz. Olumlu dil kullanınYukarda çocuğunuza önleyici açıklamalar yapın dedik. Ancak bu açıklamaları olumlu bir dille yaparsak çocuğa bir çözüm yolu göstermiş oluruz. Bu sayede çocuğunuz ne yapması gerektiğini de öğrenmiş olur. “Okuldan gelir gelmez çamurlu ayakkabılarını çıkar, sonra da hemen ellerini yıka e mi çocuğum" dersek çocuğumuz kendisinden beklenilen davranışın ne olduğunu anlamış olur. Gördüğünüz gibi “çamurlu ayakla eve girme" demek bir yasak getiriyor ama ayakkabısını mı çıkartsın, ayağını silsin mi belirtilmiyor. Oysa “ayakkabılarını çıkar" çok açık bir öneri. Bu uyarıyı yaparken sesinizin tehditten uzak ancak kararlı olması çok önemlidir. Çocuğunuz sizin hangi davranışları istediğinizi ve hangilerinden hoşlanmadığınızı net bir şekilde anladığı zaman bunlara uymaya çalışacaktır.
  İyi alışkanlıklar edinmesine yardımcı olmalıyız.Anne baba olarak hoşumuza giden davranışların pek çoğu birer alışkanlık. Çocuğumuzun temiz olması, odasını derli toplu tutması, dersini düzenli çalışması, yemeğini sofrada güzelce yemesi gibi. Eğer çocuğumuzun böyle davranmasını istiyorsak onun bu alışkanlıkları edinmesi için ona yardımcı olmalıyız. Çocuğunuzun odasını derli toplu tutmasını mı istiyorsunuz? Önce onunla birlikte odasını toplayın. Neleri nereye koyacağını, eşyalarını nasıl katlayıp dolaba yerleştireceğini hem anlatın, hem de birlikte yapın. Buna bir süre devam edin. Çocuğunuzun okuldan gelir gelmez ellerini mi yıkamasını istiyorsunuz? Girin onunla birlikte banyoya, ikiniz de ellerinizi köpürterek yıkarken onunla sohbet edin. Sizinle birlikte bu işleri yapmaktan zevk alacak daha sonra da bu davranışlar zamanla alışkanlığa dönüşecektir.
  Kaynak: haberturk.com

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Başarı Aileden Başlar

  Yaşamımızda yaptığımız her eylem bir çalışmadır. Ama her çalışmanın başlangıcıda SEVDİREBİLMEKTEN geçer.Sevdirebilmek ise anlatmakla olur .Korkuya dayanan çalışmalar bir gün gelir tükenir giderler. Onun için iyi aile demek Zengin kültürlü tahsilli aile değildir. Evladını gerçekten seven bir ailedir.Yusuf Mısıra vardığında 30 yaşındaydı. Yusuf insan şuur altında bulunan ÖZGÜVENDİR. Ve İnsan Nefsi İnsanın Beşeri kişiliğinden 5 kat daha yaşlıdır.30:5= 6 yaş .Demekki Yusufun bulunduğu vücut iklimi 6 yaşındaydı.Ve Maalesef Özgüven Şuuraltından kaçırılarak Şuuraltı dünyası o insanda kararmıştı.(Çünkü Babası Yakubun gözleri ağlamaktan kararmıştı)VE PSİKOLOGLAR ŞUNU SÖYLER:ALTI YAŞA KADAR VERİLEN AİLE EĞİTİMİ ESASTIR. Selamlar saygılar ve Teşekkürler.

Benzer Konular

 1. Hayat Kırkında Başlar
  İNCİ Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 15-02-2012, 09:13 PM
 2. Başarı ve Başarı Yolu ile ilgili fikir ve düşünceleri
  simqe Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-04-2010, 04:06 PM
 3. Hepimiz aynı aileden geliyoruz...
  merkür Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-01-2010, 02:22 AM
 4. Her şey seninle başlar, sende biter!
  EXSELANCE Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-03-2009, 10:58 PM
 5. Her şey dudakta başlar!
  dogangunes Tarafından Makyaj Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-08-2007, 06:48 PM
Yukarı Çık