1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 11
 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  Etkili çalışmak; zamanı, belirlenmiş amaçlar ve saptanmış incelikler doğrultusunda programlı olarak kullanmaktır. Etkili çalışma programı içinde eğlenmeye, dinlenmeye, aileye, sevdiklerine zaman ayırmaya ve hobilere daima yer vardır.
  Başarılı olabilmek için, mutlaka amacın açık ve net bir tanımının yapılmış olması, buna inanması ve bu amaca yönelik programların yapılması ön şartlardır. Günlük ve haftalık programlar içinde amacına zaman ayırmayan kişi amaç sahibi değil, hayal sahibidir.
  Unutmamak gerekir ki; başarılı insan, belirlediği amaçlarına belirli bir zaman dilimi içinde ulaşmış olan kişidir. Hiç kimse, dünya üzerinde doğmuş tek bir insan bile başarısız olmak için yada otomatik olarak başarmak için doğmadı. Bazen şu yada bu kişi için, "doğuştan şanslı" deriz. Fakat işin iç yüzüne bakınca öyle olmadığını biliriz.

  Potansiyelinizin farkına varın!
  Bugünden başlayarak dilerseniz, yaşamınıza hayal edilemeyecek şeyler yapabilirsiniz. Geçmişte nerede olduğunuz, yol boyunca karşılaştığınız sorunlar, kültürünüz veya kültür eksikliğiniz, eğitiminiz yada eğitim eksikliğiniz hiçbir fark yaratmaz.

  Yapamamlardan kurtulun!
  Yapabileceğiniz çok şey var. Yapmak istediğiniz her neyse, "onu" yapmanızı engelleyen tek şey, programlarınızın içinizde yarattığı olumsuz inançlardır. Zamanla "yapamayacağınız" inancını kabul ettiniz ve programladınız. Peki "yapamamlardan" nasıl kurtulursunuz? Bu sorunun cevabı basit gelebilir. Eğer geçmişte yapamayacağınıza inandıysanız, bundan vazgeçin. Buna inanmayı terk edin! Bir tercih yapın. Yapabileceklerinize inanmaya balayın ve yapamayacağınıza inanmayı terk edin.
  Hiç kimse sizden suyun üzerinde yürümenizi, kuruşunu altına dönüştürmenizi veya bir gecede zengin olmanızı beklemiyor. Hiç kimse imkansızı yapmanızı istemiyor.
  Bizi engelleyen çevremiz değildir. Kendimize olan inançsızlığımızdır. Kendi kendimizden şüphelerimiz, potansiyelimizin kapılarında bekleyip, önümüzde uzanan güzel bir geleceğe doğru adım atmaktan bizi alıkoyar.

  Başarının dört basamağı vardır.
  1- Ne istediğini bilmek
  2- Harekete geçmek
  3- Yaptıklarının sonuçlarını fark etmeyi öğrenmek
  4- Peşinde olduğunuz sonuçları alana dek davranışlarınızı değiştirmeye hazır olmak.

  Virgilius" un dediği gibi; "Bir şey yapmazsanız, hiçbir şey elde edemezsiniz! "


  ÇALIŞMAYA BAŞLAMAK
  Çalışmaya başlamak için oturan bir insanın dikkatini dağıtan faktörler ya çevreden gelir veya kişinin kendi zihninden kaynaklanır. Bu sebeple çalışma ortamının belirli özelliklere sahip olması öğrenmeyi kolaylaştırır ve çalışmak için ayrılan zamandan en üst düzeyde yarar sağlanmasına imkan verir.
  Çalışma ortamı mutlaka dikkati dağıtacak etkenlerden arındırılmalıdır. Ses, başka insanların varlığı radyo, televizyon ve el altında gazetelerin varlığı çalışmayı engeller.
  Mümkünse çalışma odası özel olarak döşenmelidir. Ancak içinde bulunulan şartlar göz önüne alınacak olursa çoğu kişinin böyle bir imkanı olmayabilir. O zaman da bir çalışma köşesi hazırlamak çok yerindedir. Bir çalışma köşesi, en az üzerinde yazı yazabilecek bir masa ve gerekli olan kitapların, notların, kağıtların, kalemlerin vb. malzemelerin konabileceği bir ilave alandan oluşur.
  Bu konuda en önemli nokta çalışma köşesinde daha farklı işlerde de kullanılıyorsa çalışmaya başlarken temel bir değişiklik yapılması gereğidir. Örneğin yemek masası çalışma masası olarak kullanılıyorsa, mutlaka örtüsü değiştirilmelidir. Bu değişiklikler masanın artık farklı bir amaçla kullanılacağı yönünde "uyarıcı" rolü oynar.
  Çalışmayı, çalışma alanın dışına kaydırmamak gerekir. Bir başka odada çalışmak, koltuğa geçerek "tekrar yapmak" yerine, bütün bu faaliyetleri çalışma masasında ve sandalye üzerinde yapmakta fayda vardır.
  Çalışma ort***** ait düzenlenmelerin can alıcı noktası, belirli bir çalışma alanı ile çalışma davranışı arasında "şartlı refleks" türünden bir ilişki kurmaktır. Çünkü böyle bir alışkanlık kazanıldığı takdirde, çalışma ort***** dönmek kendiliğinden çalışma davranışını başlatır.

  ÇALIŞMAYI SÜRDÜRMEK
  Zihin dağılmasına yol açan sebepler içten ve dıştan kaynaklanabilir.
  Zihnin dağılmasına yol açan iç sebepler;
  HAYAL KURMAKØ
  ENDİŞELERE KAPILMAKØ
  Hayal kurmak, çalışmaya başlayan bir öğrencinin çalışmasını engelleyen, ve en sık karşılaşılan durundur. Çalışmaya başladığınızda hayalleriniz sizi içine alıyor ve çalışmanızı engelliyorsa size iki farklı yol önereceğiz;

  Birincisi böyle bir durumla karşılaştığınızdav kurmak istediğiniz hayali kendinize bir ödül olarak verin. "Ders çalışma seansım bittiği zaman 10 dakika hayal kuracağım" deyin, eğer iç disiplini kuvvetli bir öğrenci iseniz , çalışma motivasyonunuz aratacaktır. Bu taktirde kendinize hak ettiğiniz ödülünüzü zevkle verin ve hayalinizi zevkle kurun.

  Ders çalışırken hayale dalarsanız ve bunu kendinizev ödül verecek şekilde erteleyemiyorsanız ikinci önerimiz kurduğunuz hayale devam etmeniz ve bitirmenizdir. Hayallerinizi birden bire keserseniz bir süre sonra onları düşünmeye başlamanız kaçınılmasıdır.

  Beş -on dakika gibi makul bir süre sonra derse dönemediğinizi fark ederseniz yerinizden kalkın, yürüyün, hafif fizik egzersiz hareketleri yapın, kendinizi zihninizi ve havanızı değiştirin.
  Zihin dağılmasına yol açan bir başka sebep endişelerdir.
  "Bu sınavda başarılı olabilecek miyim?"
  "Ya başaramazsam annemin-babamın yüzene nasıl bakacağım?"
  "Arkadaşlarım benden çok çalıştı, ben hazırlanamadım."
  "Çalışacak bunca konu var, hiç zaman kalmadı mahvoldum, hapı yuttum."

  Bu noktada basite indirgenmiş bir formül olarak kendi kendinize şu soruları sormanız gerekir;
  "Bu düşünceler benim çalışmamamı kolaylaştırıyor mu ?"
  "Bu düşünceler amacımıza hizmet ediyor mu?"
  Bu sorulara cevap verecek cevap "HAYIR" olduğuna göre yapılacak olan bu düşüncelerden uzaklaşıp çalışmaya yönelmektir.

  HAFIZA VE TEKRARLAMA
  Öğrendikten hemen sonra hafızanın ulaştığı yüksek noktada uygun ve düzenli tekrarların yapılması, hatırlama miktarını en yüksek düzeyde tutmaya imkan verir. Bunu sağlamak için hatırlanan miktarın hemen düşmeye başlayacağı noktada düzenli tekrarlardan oluşan bir programın uygulanması gerekir.
  Örneğin; ilk tekrar 20-40 dakikalık bir öğrenme seansının sonunda yapılmalı ve 10 dakika sürmelidir. Bu tekrar hatırlanan miktarın bir gün daha aynı düzeyde kalmasını sağlar. 2-4 dakika sürecek ikinci tekrar 24 saat sonra yapılmalıdır. Bundan sora bilgi hafızada bir hafta kadar saklanır. Bir hafta sonra yine 2-4 dakika sürecek üçüncü tekrar yapılmalıdır. Dördüncü tekrar; bir ay sonra 2-4 dakikalık bir süreyle yapıldıktan sonra, bilgiler uzun süreli hafızaya geçer, ve son derece kuvvetli bir biçimde yerleştirilmiş olur.
  Böyle düzenli tekrarlarla yerleştirilmiş bilgi kişisel telefon numarası kadar sağlamdır ve yeniden ortaya çıkarmak için çok küçük bir ipucu yeterlidir.
  Düzenli tekrar yapmayan bir insan, öğrenmek için harcayacağı gayreti ziyan eder. Ve kendisini sora sokar.
  Gerek çalışma programını yaparak, gerek tekrar programını yaparken arkaya arkaya gelecek derslerin mümkün olduğu ölçüde birbirinden farklı olmasında yara vardır. Felsefe, sosyoloji ve matematik fizik gibi kavramları açısından birbirine benzeyen derslerin arka arkaya konması öğrenmeyi zorlaştırır.
  Öğrenme üzerinde en az bozucu etkinlik yapan şey uykudur. Bu sebeple bir öğrenci yatmadan önce 10 dakika süreyle o gün işlediği dersleri tekrarlayarak uyguya geçer. Ve sabahleyin de güne bir gece önce yapmış olduğu 10 dakikalık tekrarı yaparak başlarsa, çalıştıklarını korumak açısından çok önemli bir avantaj sağlamış olur.

  ÇABUK UNUTULANLAR & ZOR HATIRLANANLAR
  1. Tam anlaşılmamış konular.
  2. Rakamlar ve isimler.
  3. Bilinçsizce, rast kele öğrendiklerimiz.
  4. Aralıksız, uzun süre çalışma ile öğrenilenler.
  5. Tekrarlanmayan bilgiler.
  6. Mutsuz anlarda öğrendiklerimiz.
  7. İstenmeden zorunluluk hissiyle öğrenilenler.
  8. Düşünülmeden ezberlenenler.
  9. İnançlarımıza ders düşen bilgiler.
  10. Değişken zaman ve her yerde öğrenilenler.
  11. Olumsuz - mutsuzluk veren bilgiler.
  12. Soyut, ilişkilendirmenin zor olduğu bilgiler.
  13. Uykusuzken öğrendiklerimiz.
  14. Başarısızlığı çağrıştıran bilgiler.
  15. İlgi ve bilgi alanımıza girmeyen bilgiler.
  16. Bir işe yaramayacağına inanılan bilgiler.
  17. Stresli bir durumda öğrenilenler.
  18. Çağrışım ilişkileri zayıf bilgiler.
  19. Önemsiz olduğu düşünülen bilgiler.
  20. Pasif dinlenme ile öğrenilenler.

  KOLAY HATIRLANAN & AZ UNUTULAN BİLGİLER
  1. Kişiye anlamlı gelen, tam anlaşılmış bilgiler.
  2. Rakamlar ve ismiler.
  3. Bilinçli olarak hafızaya kaydedilenler.
  4. 45 d k (öğren)+5 dk (tekrar)+10 dk. (dinlen) ile öğrenilenler.
  5. Çok tekrarlanan bilgiler.
  6. Mutlu, neşeliyken öğrenileler.
  7. İsteyerek, yüksek motivasyonla öğrenilenler.
  8. Üzerinde düşünülerek öğrenilenler.
  9. Düşüncelerimizi onaylayan bilgiler.
  10. Hep aynı zaman ve yerde öğrenilenler.
  11. Olumlu çarpıcı, ilginç renkli bilgiler.
  12. Somut bağlandılar kurulabilecek, görsel bilgiler.
  13. Uykudan önce öğrenilip, sonra tekrar edilenler.
  14. Kişiye başarıyı çağrıştıran bilgiler.
  15. İlgi ve bilgi alanımıza giren bilgiler.
  16. Nerede, ne zaman, nasıl kullanılacağı bilinen bilgiler.
  17. Stressiz bir ortamda öğrenilenler.
  18. Öğrenilmiş bilgiler ile çok çağrışım yapan bilgiler.
  19. Önemli olduğu düşünülen bilgiler.
  20. Aktif dinleme ile öğrenilenler.

  Hatırlama konusunda üç altın kural vardır.
  Birincisi: Çalışma seansı 20-40 dakikadır, ve bu sürenin sonunda ne hatırlanacağının sınanması gerekir.
  İkincisi: 20-40 dakikalık bir çalışma ve on dakikalık tekrarı, 10 dakikalık bir dinlenme izlenmelidir.
  Üçüncüsü: Dinlenme sırasında kendinize bir ödül verin, çünkü bunu hak ettiniz...
  forumlartr

 2. #2
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265

  Cevap: Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  Teşekkürler,cidden faydalı bir paylaşım oldu.
  Ancak asıl sıkıntı söylediklerinizi uygulamaya geçirmek.
  Çocuklarımızda-belki siz de yaşadınız-dikkat toplama eksikliği var.
  Ben şahsen 40 dakikalık bir çalışma süresinin ancak 15-20 dakikasında dikkatin derse odaklandığına şahid oluyorum.diğer yarısında ise çocuklar hem kendilerini hem de ebeveynlerini kandırıyorlar.
  Çalışırken bile hep hayal alemindeler sanki.
  Hasılı yeni nesli derse motive etmek çok zor.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 3. #3
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  Alıntı mustadaf´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Teşekkürler,cidden faydalı bir paylaşım oldu.
  Ancak asıl sıkıntı söylediklerinizi uygulamaya geçirmek.
  Çocuklarımızda-belki siz de yaşadınız-dikkat toplama eksikliği var.
  Ben şahsen 40 dakikalık bir çalışma süresinin ancak 15-20 dakikasında dikkatin derse odaklandığına şahid oluyorum.diğer yarısında ise çocuklar hem kendilerini hem de ebeveynlerini kandırıyorlar.
  Çalışırken bile hep hayal alemindeler sanki.
  Hasılı yeni nesli derse motive etmek çok zor.
  haklısınız aslında
  benden bırkac önerı
  -kocaman bır kartona ılk hedef ünıversıte yazdım ve yatagının karsına astım
  -dıger kartonda da sen basarabılırsın yazıyor:)
  cok ıtıraz ettı basket posterlerını kaldırmama ama sonucta ben galıp geldım..
  -ders calısacakları zaman ıcınde kesınlıkle mısafır kabul etmem,agırlamam..kapıya da gelen olursa maruzatımı bıldırırım..ne kadar kırıcı olsada anlayan zaten benım arkadasımdır.
  -beraber calısın her zaman motıve eder.o ders calısırken sız tv ve pc basındaysanız cocuğun dıkkatı dagılır..
  saygılar

 4. #4
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265

  Cevap: Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  Alıntı Eftelya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  haklısınız aslında
  benden bırkac önerı
  -kocaman bır kartona ılk hedef ünıversıte yazdım ve yatagının karsına astım
  -dıger kartonda da sen basarabılırsın yazıyor:)
  cok ıtıraz ettı basket posterlerını kaldırmama ama sonucta ben galıp geldım..
  -ders calısacakları zaman ıcınde kesınlıkle mısafır kabul etmem,agırlamam..kapıya da gelen olursa maruzatımı bıldırırım..ne kadar kırıcı olsada anlayan zaten benım arkadasımdır.
  -beraber calısın her zaman motıve eder.o ders calısırken sız tv ve pc basındaysanız cocuğun dıkkatı dagılır..
  saygılar
  uzmanlar aşırı motivasyonun ters tepki verebileceğini söylüyorlar.

  Normalde her zaman başarabileceğini söylüyorum,o bunun farkında.başarılı da,fakat olması gerek yerde değil.
  odasında fenerbahçe posterleri vardı,bire indirmeyi başardım,ama dikkat konusu hala sorun.
  genelde beraber çalışırız.konuları okur,değerlendrime yaparız.yanlış cevapların doğrularını bulması için konu başlıklarını tekrar eder,doğru cevapları bulur,ama dediğim gibi yine de algıda dağınıklık var.
  bunda kardeşlerinin etkisi de yok değil hani.

  öğrenci sayısı iki olunca işim zor.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 5. #5
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  Alıntı mustadaf´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  uzmanlar aşırı motivasyonun ters tepki verebileceğini söylüyorlar.

  Normalde her zaman başarabileceğini söylüyorum,o bunun farkında.başarılı da,fakat olması gerek yerde değil.
  odasında fenerbahçe posterleri vardı,bire indirmeyi başardım,ama dikkat konusu hala sorun.
  genelde beraber çalışırız.konuları okur,değerlendrime yaparız.yanlış cevapların doğrularını bulması için konu başlıklarını tekrar eder,doğru cevapları bulur,ama dediğim gibi yine de algıda dağınıklık var.
  bunda kardeşlerinin etkisi de yok değil hani.

  öğrenci sayısı iki olunca işim zor.
  sayın musadaf
  benım ögrencı sayım da ıkı
  Allah bagıslasın öncelıkle..
  odalarını ayırın ılk iş bu
  calısma saatlerını aynı zamana denk getırın
  bır de cocuklarda dıkkat dagınıklıgı bır hastalık
  benım bır arkadasımın cocugunda var dıkkat dagınıklıgı ve tedavı oluyor..
  eger ılerı derecedeyse muhakkak bır cocuk psıkologuna goturun yararı olacaktır

 6. #6
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265

  Cevap: Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  Alıntı Eftelya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sayın musadaf
  benım ögrencı sayım da ıkı
  Allah bagıslasın öncelıkle..
  odalarını ayırın ılk iş bu
  calısma saatlerını aynı zamana denk getırın
  bır de cocuklarda dıkkat dagınıklıgı bır hastalık
  benım bır arkadasımın cocugunda var dıkkat dagınıklıgı ve tedavı oluyor..
  eger ılerı derecedeyse muhakkak bır cocuk psıkologuna goturun yararı olacaktır
  Allahım sizlerinkini de bağışlasın.
  Çocuk eğitimi zor iş gerçekten.
  Allah yardımcımız olsun
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 7. #7
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  ÖSS ve SBS İçin Etkili Çalışma Programı
  [Uzun yıllardır, sınavlara hazırlanan binlerce öğrenciye danışmanlık yapan biri olarak hangi sınavın (ÖSS, SBS, TUS) hazırlık süreci olursa olsun ilk yaptığımız çalışma, etkili bir ders çalışma programı hazırlamaktır. Çünkü bu program, hedefimize doğru ilerliyor muyuz yoksa ondan uzaklaşıyor muyuz, ne kadar çalışıp çalışmadığınızı gösteren gerçekçi bir cetveldir.

  Programınız yoksa her zaman streste olursunuz, belli bir zaman sonra her konu üzerinize gelir ve ciddi bir panikleme durumu yaşarsınız.

  Bu durumlara yüzlerce defa şahit olmuş biri olarak, önümüzde 8.5 ay gibi harika bir zaman kala, sizlere şampiyonların başarılarının en büyük sırrı olan çalışma programlarını aktarmak istiyorum.

  Unutmayın: Birisi bir işi başarıyorsa siz de başarabilirsiniz. Önemli olan nasıl yaptığıdır.

  İşte şampiyonların nasıl başardıklarının sırları….  Ertesi gün göreceğin konulara genel olarak göz at.  Öğrenmeyi harekete geçiren duygu meraktır. Merak duygusu ile öğrenme hem zevkli hem de çok kalıcıdır.

  Merak, aynı zamanda dikkati bir noktaya odaklamayı sağlar. Bu çalışma, sadece "hangi konuları göreceğim” diye bir göz atma işlemidir.

  Detaylı bir çalışma değildir. Bu çalışmanın amacı işlenecek konular hakkında genel bir resme sahip olmaktır.  Etkin dinle: Dersi derste hallet  Etkin dinlemek demek, konsantre olarak dinlemek demektir.

  Derse güçlü bir şekilde odaklanmak için aşağıdaki pratik önerileri uygulayın.

  a- Ders esnasında önemli yerlerin altını renkli kalemlerle çizin. En önemli bilgileri not edin. Not almak zihnin dağılmasını önler.

  b- Sırada dik oturun ve öğretmen ile göz teması kurun.  Önce o gün gördüğünüz konuları tekrar edin  Eve gidince önce dinlenin. Dinlenmeden yapılan çalışmalarda sık sık konudan kopmalar meydana gelir.

  Hangi saatler arasında çalışacağınızı ve neler yapacağınızı belirleyin.

  İlk önce o gün öğrendiğiniz derslerin tekrarını yapın. Günlük tekrar yoksa başarı da yoktur.

  Tekrarları yaparken önemli yerlerin altını çizin, çok önemli bilgileri, anahtar kelimeleri maddeler halinde kısaca bir çalışma kağıdına yazın ve ayrıca bilgiyi içinizden veya dışınızdan tekrar edin.

  Böylelikle hem görsel, hem işitsel, hem de dokunsal öğrenme sistemini hep birlikte kullanmış olursunuz. Bu da bilgiyi zihninize çok güçlü kaydetmenizi sağlar.  Öğrendiğiniz konularla ilgili soru çözün.  Herhangi bir konuyu öğrenip öğrenmediğinizin gerçek göstergesi, sorulardır. Siz anladığınızı hissetseniz veya hissetmeseniz de mutlaka soru çözmeniz gerekir. Çünkü bir konuyu bilmek yeterli değildir, bildiğini soruda kullanmak önemlidir.

  Birçok öğrenci aslında konuyu bilir ama o bilgiyi soruda kullanmaz. Temel sorun, yeterli soru çözmemesinden, soru çözme tekniklerine hakim olmamasındandır.  Çıkmış soru çözmek başarınızı garantiler  Bir konunun tekrarını yapıp çalışma sorusu çözdükten sonra, mutlaka o konu ile ilgili çıkmış soru çözmelisiniz.

  Bu sizin hem özgüveninizi artırır hem de ÖSS soru formatına alışırsınız, ÖSS sorusu çözmekte ustalaşırsınız.

  Bu nedenle, mutlaka elinizin altında korularına göre açıklamalı çıkmış soru kitabınız bunalmalı.

  Çıkmış soruları çözerken bilmediğiniz soruların cevaplarını açıklamalarından öğrenerek geçin.  Konu Konu Odaklanın  ÖSS, konu konu odaklanarak kazanılır. Bu nedenle ÖSS"de çıkan konuları ve çıkma sıklıklarını çıkarın.

  Konulara, ÖSS"de sorulma sıklığına göre önem vererek çalışın.

  Örneğin birkaç yılda bir çıkan bir konuyla her yıl çok sayıda çıkan konuya aynı önem ve süreyi vermemelisiniz.  Konuları listeleyin  Çıkan konuları listeleyin ve her bir konu için yaptığınız çalışmaları not edin. Aşağıdaki çizelgeyi konuları ve yaptığınız çalışmayı listelerken kullanabilirsiniz ve yaptığınız her çalışmayı listenizde rahatlıkla görür ve eksiklerinizi daha kolay tespit edersiniz.

  Her bir dersi ve konularını ayrı ayrı yazın.

  Daha sonra o konularla yaptığınız çalışmaya gösteren + işareti koyun.  Dersler- Konular
  Tekrar
  Soru çözümü
  Çıkmış soru

  çözümü
  2. Tekrar

  Çalışma saatleri  Okula devam edenler:

  Okuldan sonra 1.5 saat yemek ve dinlenme süresi

  3-4 saat tekrar + soru çözümü  Örnek bir program: Okuldan eve saat 16. 00"da gelen bir öğrenci için;

  16 00- 17 30 - yemek + dinlenme

  17 30- 18 15 - ders 1. saat

  18 15 – 19 00- ara

  19 00 - 19 45 - ders 2. saat

  19 45 – 20 30 - ara

  20 30 – 21 15 - ders 3. saat

  21 15 – 21 30 - ara

  21 30 – 22 15 – ders 4. saat

  23 00- yatış

  Bu şartlarda birisi eğer okul sonrasında iki saat dershaneye gidiyorsa dershanedeki iki saat çalışma programı içersine dahil edilir ve dershaneden geldikten sonra 1-2 saatlik bir çalışma yapabilir.

  Başlangıç için rahat ve uygulanabilir bu program size ağır geldiyse son 1 saati çıkarabilirsiniz. Ancak 3 saatin altı, Kayserili deyimiyle "maliyetini kurtarmaz!"  Mezunlar için:

  Boş bir günde başlangıç için 6-8 saat çalışma öneririm.

  Her 3-4 saatte en az 1 saat arayı mutlaka verin.

  Eğer dershaneye gidiyorsanız; dershane sonrasında 1,5 saat; yemek + dinlenme

  Daha sonra, 3-4 saat; tekrar + soru çözümü

  Tabii özellikle her 45-50 dakikalık çalışmadan sonra 10-15 dakika arayı unutmuyoruz..

  Bu programlarda dikkat ederseniz uyku ile ilgili hiçbir sorununuz bulunmamaktadır. Yeterince dinlenme zamanınız ve yeterince çalışma zamanınız bulunmaktadır.

  Ayrıca size iyi bir haber: Haftanın bir akşamını dinlenme için ayırabilirsiniz. Tabii 1 saat günlük tekrarınızı yaptıktan sonra…

  Görüldüğü gibi ister okula gidiyor olun ister mezun olun, aslında iyi bir üniversite ve iyi bir bölüm için okul ve dershane dahil 8-10 saatlik bir çalışma programı öneriyorum.

  Bu program belki bazılarınız için ağır gelebilir ama şunu hiçbir zaman unutmayın;

  İyi şeyler istemenin anlamı, iyi şeyler vermektir.

  Hiçbir başarıya elleriniz cebinizde ıslık çalarak gidemezsiniz.

  Başarı yolunda ter vardır, yorgunluk vardır, sıkıntı vardır.

  Sonucunda da “Her şeye değdi” dersiniz…

  Bu programı uygulayanların 8.5 ay sonra nerede olabileceğini şimdiden görür gibiyim.. Çünkü çok gördüm…

  Siz ne dersiniz?!!

  kaynak

 8. #8
  Tecrübeli Üye jurgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  327
  Rep Gücü
  61

  Cevap: Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  Selam...

  Sn.EFTELYA Asagidaki konu hakinda beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  Kizim ortaokulda korkunc denecek sekilde kopya cekiyordu.

  Ben bunun onune bir turlu gecemedim.

  Bazi derslerde iyi egtim verdigimi saniyorum.

  2008 OKS sinavinda;

  Turkcede 25 soruda... 24 dogru 1 yanlis
  Sosyalda 25 soruda....20 dogru 2 yanlis 3 bos
  Matematikte 25 soruda....15 dogru 5 yanlis 5 bos
  Fende 25 soruda.....17 dogru 3 yanlis 5 bos

  Bu an iyi bir Anadulu Fen lisesine basladi.Anadolu lisesinde egtim tam gun oldugu icin bu yil dersaneye gondemeyi dusunmedim cunku kizim cok ufak.mayis 95 dogumlu.Hafta sonu dersaneye giderse cok yorulacagindan dolayi gondermedim.

  Ben isimden dolayi belli zamanlardan yaninda oluyurum.Telefon ve internete ne yardim edebiliyorsam o kadar.

  Sosyali konularda iyi gorunuyor.Ama ben sosyal bir bolumde okumasina karsiyim?

  Lisede kopya cekme hobisinde nasil vaz geciririm?

  Ev ozel bir ogretmen almak faydali olurmu?

  Ortabire giden Erkek kardesini kiskaniyor.Onun fazla calisip zeki olmasi durumunda onu daha cok sevecegimizi dusunuyor.

  Beni biraz aydinlatirsaniz sevinirim.
  Sanirim sizin Degerli bilgileriniz bana faydali olacak.

  Saygilar...

 9. #9
  güney
  Misafir..

  Cevap: Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  Alıntı jurgen´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selam...

  Sn.EFTELYA Asagidaki konu hakinda beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  Kizim ortaokulda korkunc denecek sekilde kopya cekiyordu.

  Ben bunun onune bir turlu gecemedim.

  Bazi derslerde iyi egtim verdigimi saniyorum.

  2008 OKS sinavinda;

  Turkcede 25 soruda... 24 dogru 1 yanlis
  Sosyalda 25 soruda....20 dogru 2 yanlis 3 bos
  Matematikte 25 soruda....15 dogru 5 yanlis 5 bos
  Fende 25 soruda.....17 dogru 3 yanlis 5 bos

  Bu an iyi bir Anadulu Fen lisesine basladi.Anadolu lisesinde egtim tam gun oldugu icin bu yil dersaneye gondemeyi dusunmedim cunku kizim cok ufak.mayis 95 dogumlu.Hafta sonu dersaneye giderse cok yorulacagindan dolayi gondermedim.

  Ben isimden dolayi belli zamanlardan yaninda oluyurum.Telefon ve internete ne yardim edebiliyorsam o kadar.

  Sosyali konularda iyi gorunuyor.Ama ben sosyal bir bolumde okumasina karsiyim?

  Lisede kopya cekme hobisinde nasil vaz geciririm?

  Ev ozel bir ogretmen almak faydali olurmu?

  Ortabire giden Erkek kardesini kiskaniyor.Onun fazla calisip zeki olmasi durumunda onu daha cok sevecegimizi dusunuyor.

  Beni biraz aydinlatirsaniz sevinirim.
  Sanirim sizin Degerli bilgileriniz bana faydali olacak.

  Saygilar...
  Sayın jurgen;
  Eftelyaya yönellettiğiniz sorunuzu naçizane cevaplamak isterim...
  Bu yıl ki sıvav sonuçlarından yola çıkarsak ki öğrenciniz hangi ilde bilmiyorum ama orta derece dediğimiz bir A.L okuyor olması lazım..
  Şimdi öğrenciniz sözel ağırlıklı bir öğrenci verdiğiniz sonuçlara bakılırsa.Anladığım kadarıyla sayısal derslerle alakalı geçmişte yaşadığı bir sıkıntıdan kaynaklı bir önyargı oluşturmuş.Öğrencinizin sayısal derslere yönelişini bu önyargıyı kaldırarak oluşturabilirsiniz.Yeni sınav sistemine göre ki tekrar yenilenecek (SBS uygulamasının aynen ÖSS na entegrasyonu tartışılıyor..) Matematik dersi her halükarda olmazsa olmaz..yani bu ders olmadan bir üniversite hayal bana göre.
  Öğrencinizin sayısal derslerde çok ciddi bir problemi yok sadece korkularını doğru tespit etmek ve tekniksel anlamdaki sıkıntılarına bakmak lazım yani süre kullanımı sorunun doğru okunup okunmadığı vb...
  Yanlız benim dikkatimi çeken şu sözünüz "Ama ben sosyal bir bolumde okumasina karsiyim?" bu sözünüzü bir karşı çıkış olarak değilde sistemdeki karmaşıklıktan kaynaklı sarfettiğinizi düşünüyorum zira bu seçim ona ait bizler ebeveynler sadece yol göstericiyiz..
  Özei ders konusuna şahsım adına her zaman karşı çıkmışımdır bu durumun öğrencinin kendisini kıyaslama veya çok seslilikten uzuaklaştırdığı düşüncesindeyim..ayrıca kopya konusunda ise özel ders çalışmasından verim alacağınızı sanmıyorum..Bakmanız gereken çocuğunuzun oluşturduğu dayanaklı veya dayanaksız korkuları...
  Kardeşiyle yaptığınız kıyaslamalara dikkat edin zira farkına varmadan sarfettiğiniz sözcükler öğrencinizin daha çok kapanmasına veya çok hırçınlaşmasına sebep olur.
  Zamanımızın "teknoloji çocukları" maalesefki mücadele ruhundan uzak ve hazırcılığa alışmış veya alıştırılmış durumda.. Bu hayatın kendisine ait olduğu biz ebeveynelin ise tecrübelerimizden kaynaklı sadece yol gösterici olduğumuzu vurgulamanın faydali olacağı inancındayım...
  Tabi konu her nekadar basit gibi görünsede buradan verilecek cevapların yetersizliğini de hesaplayarak okul rehber Öğ. görüşmenizi öneririm..
  kolay gelsin..

 10. #10
  Tecrübeli Üye jurgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  327
  Rep Gücü
  61

  Cevap: Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri

  Selam...

  Sn.Guney verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

  Izmir bolgesindeyim.Kizim ANADOLU FEN lisesi birinci sinif ogrencisi.

  Ben bir Ebeviyen olarak internet i evime baglamis degilim.Tabiki cocuklara ms office programlarini ogretim.

  Internet evin icine girince egtimin kalitesinin dusecegine inananlardayim.

  Sosyal bolum derken ben kendim ITU insaat mezunuyum.Hep bilgim Fen dallarinda.

  Tabi cocuk sosyal bolumden mezun oldumu kendi ayaklari basina dururmu onu bilmiyorum.problem burdan.

  Unuversitelerden her bolumun kendisine gore ozelikleri ve olumlu yanlari var.

  Dusuncem cocuklarin orta ogretimi saglikli ve bilincli okumasi .Unuversitede is imkani olan bir alanda okumasi.

  Bu sitede ozelikle aile ve egitime yonelik cok kaliteli yazilar var.

  Gercekten ogrencileri olan ebeviyenlerin takip etmesi faydali olacaktir.

  Bu konuda yazi yazan tum uyelere cani gonulden tesekur ediyorum.

  Saygilar...

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Verimli çalışma ve öğrenme yolları
  Nil@y Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-12-2011, 11:51 PM
 2. Ders çalışma programı
  sinavevi Tarafından Öğretmenler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-03-2010, 12:57 AM
 3. Verimli ders çalışmak
  KESFETK Tarafından Öğretmenler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-09-2009, 01:05 AM
 4. Ders çalışma programları
  Eftelya Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-10-2008, 09:47 AM
 5. Verimli Ders Çalışma Teknikleri
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-06-2007, 06:02 PM
Yukarı Çık