Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Matematik dersine nasıl çalışmalıyız..

  Bir gün soru çözmemek için izin!


  Demek bu gün izin istiyorsun. Gel ne istediğine beraberce bir göz atalım:


  Sınava 180 gün var. Hafta içi her gün 8 saat okulun var bu 60 gün ediyor, geriye 120 gün kaldı. Her gün 1 saat yemek molası ile geçiyor. Bu da 180 gün içinde 8 gün ediyor, geriye kaldı 112 gün. Hafta sonları dershaneye geliyor ve 5 saat orada bulunuyorsun bu da eder 11 gün, geriye kaldı 101 gün. Günde ortalama 8 saat uyuyorsun bu da eder 60 gün, geriye kaldı 41 gün. Hafta içi etütlere 3 saat katılıyorsun bu da eder 3 gün, geriye kaldı 38 gün. Her gün yollarda eve gidiş geliş için 2 saatin gidiyor bu da eder 15 gün geriye kaldı 23 gün. Zaten bu süre içinde en az 3 gün hastalık iznin olacak. Kaldı 20 gün. Bu süre içinde 7 gün bayram izni kullanacaksın, kaldı 13 gün. Şubat tatilinin bir haftasını dershaneye gelerek geçirecek geriye kalan 7 günü izin olarak kullanacaksın, geriye kaldı 6 gün. Her gün yarım saat çay ve sohbet molası veriyorsun bu da eder 4 gün geriye kaldı 2 gün. Günde 8 dakika aynanın karşısında kendini izliyorsun bu da eder 1 gün. Geriye kalıyor sadece 1 gün ve eğer ben sana bu 1 günü izin olarak verirsem sen nasıl sınavları kazanacaksın.


  OKS ve ÖSS 'de Matematik Testinde başarılı olmak istiyorsanız;

  *Ön hazırlık yaparak derse gir
  *İyi beslenerek derse gir
  *Yeni şeyler öğreneceğini düşün ve anlayacağına inan
  *Tüm gücünle derse odaklan ve öğretmen anlatırken asla yazma, öğretmen bitirdikten sonra yaz.
  *Anlamadığını derste mutlaka öğretmenine sor ve tartış, farklı bir yöntem düşünüyorsan onu da paylaş.
  *Eve gittiğinde mutlaka o gün öğrendiklerini yazarak ve çözerek yeniden tekrar et, derste anladığın halde eve gelince unuttuğun,karıştırdığın her ne varsa mutlaka not al ve de onları sonraki derste sor.
  *İyi bir defter tut, püf noktaları farklı kalemlerle işaretle. İyi bir defterin ders esnasında tutulan defter olduğunu unutma. Derste not tutup eve gelince onları yeniden yazmaya dayalı bir sistemin etkin olmadığını da hatırla!
  *Öğrenilen konu parçasıyla ilgili ek temel sorular çöz ve test uygula. Arkasından öğrendiğin konuyla ilgili çıkmış sınav sorularını mutlaka çöz.
  *Yatmadan önce yarınki programını yap. Çabuk unutulan ama mutlaka bilinmesi gerekenleri uyumadan biraz önce tekrarla ve aynı şeyi sabah kalktıktan hemen sonra yap.
  *İyi bir program, zamanı en iyi bölüştüren bir program olmayıp, kişinin alışkanlıklarını, koşullarını dikkate alan programdır. Her insanın biyo ritmi, dikkat aralığı, yoğunlaşma gücü ve çalışma alışkanlıkları farklıdır. Belki de bütün bunlar dikkate alınmadığı için okullarda ve dershanelerde yapılan çalışma programları işlevsiz oluyor.
  *Demek oluyor ki iyi bir program, aşamalı olmak zorundadır. Konulacak hedef ne hemen ulaşılacak kadar yakın, nede ulaşılamayacak kadar uzak olmalıdır.

  *Düzenli olarak kitap oku, akşamları ciddi bir kanaldan haberleri izle.
  *Çok iyi bir kahvaltı yapmadan asla çıkma. “Yapamıyorum!” deme yerine, “yapacağım” de. *Aç karnına iki bardak suyu yavaş yavaş iç ve özellikle de soğuk olmamasına dikkat et.
  *Okulda ders dinlerken “nasıl olsa dershanede” anlarım diyerek dersten uzaklaşma yani okulun işini dershaneye bırakma. Aynı şekilde dershanede de “nasıl olsa özel kursta öğrenirim” diyerek dershane işini özel kursuna bırakma.!
  *Geçmiş dönemlerde çıkmış OKS ve ÖSS sorularını mutlaka çözmelisiniz.Çünkü bugüne kadar gittiğiniz hiç dershane sorusu ÖSYM nin hazırlamış olduğu bu soruların özgünlüğünü yakalayamamıştır.
  *Akşamları uykunun geldiği kritik anları belirle ve o anlar geldiğinde konumunu değiştir , farklı bir etkinlikte bulun. Örneğin bir arkadaşınla telefon görüşmesi yap. Göreceksin ki uykun kaçacak. Arkasından git dersinin başına otur. Bunu yapabilmek için mutlaka günlük somut planların olmalı.
  *Her sınav öncesinde aşamalı olarak ulaşılabilir hedefler belirle.Diyelim ki üçüncü sınavda 30 matematik nete ulaşmış isen dördüncü sınavda 35 nete odaklan ve gerçekleşmezse de umutsuzluğa kapılma, hedefinde ısrarcı ol!
  *Yapacağın her işi görev olarak yapmak yerine onu bir sorumluluk olarak yapmaya çalış, yani yaşam tarzına dönüştür.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  Üyecik yesim8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  11

  Cevap: Matematik dersine nasıl çalışmalıyız..

  oks ve öss yi yazmışsınız da analize nası çalışçaz onu da anlatın biraz :)analizden geçemiyorum da

 3. #3
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  11

  Cevap: Matematik dersine nasıl çalışmalıyız..

  valla ne yaptıysam olmuyor olmuyor. anlamıyorum... :mad:

Benzer Konular

 1. Din dersine satanizm de konulsun
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 04-09-2010, 02:11 AM
 2. Matematik Dersini Nasıl Çalışmalıyız?
  SMN Tarafından Matematik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-09-2008, 07:37 AM
 3. sbs matematik
  matematikcifatih Tarafından Matematik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-08-2008, 11:54 PM
 4. Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyız ?
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-06-2007, 05:46 PM
 5. Sosyal Bilgiler Dersine Nasıl Çalışmalıyız ?
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-06-2007, 05:54 PM
Yukarı Çık