Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Kusur bende değil düşmanda

  Merhaba  İngiliz Başbakanı Yunan tahkimatını inceleyerek;
  “Türkler bu tahkimatı altı ayda geçebilirse kendileri ile iftihar edebilirler.”

  25 Ağustos 1922 gecesi. Yani Büyük Taarruz’un başlamasına saatler var. Son değerlendirmeler yapılmış ve birazdan cepheye hareket edilecek. Kurmaylarıyla tüm hazırlıklarını tamamlamış olan Mustafa Kemal Paşa, Keçiören’de bir evde, yorgun gözlerle onların yüzüne bakar ve şöyle der: “Düşmana hücum haberini aldığınız zamandan itibaren hesap ediniz. 15. gün İzmir’deyiz!” O esnada herkes şaşkın bir şekilde birbirlerine bakar. Hatta pek çok kimse galiba çok yorgun diye içinden geçirir ve 15 güne ihtimal vermez.

  26 Ağustos günü Mehmetçik, BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL PAŞA’nın emriyle 6 ayda aşılamaz denilen Yunan tahkimatlarını 6 saatte aşar ve önüne kattığı Yunan ordusunu İzmir’e kadar kovalar. Sonuçta Türk ordusu 9 Eylül 1922 tarihinde yani taarruzun başlamasından 14 gün sonra İzmir’e girer.

  Mustafa Kemal Paşa yanılmıştır.
  Hatta Keçiören’deki evde yanında bulunanlara imalı şekilde yanıldığını ifade eder ve
  “Sadece bir gün yanılmışım ama bu kusur bende değil düşmanda”

  30 Agustos Zafer bayramimiz kutlu olsun!

 2. #2
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  33
  Mesaj
  861
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Kusur bende değil düşmanda

  yunanlıların saldırısına hiçbir cephede karşılık vermediği bilinir. Tarihte yunan ve Türk savaşı adlı son dönem hikayeleri aslında masal olsa gerek. yunan milleti bizim ne cesaretimizle ne de yiğitliğimizle karşılaşmayı hayal bile edemez.
  yunan Türkiye ye saldırınca hiçbir direnişle karşılaşmadan yağmalamıştır her tarafı. 2 yıl boyunca İzmiri yunan başkenti ilan edip hakim olmuştur.
  Ancak yunanı tesadüfen gören akıncılar gurubu amansız darbelerle yunanı yok etmiştir. yunanın son saniyesinde gelen bir telsiz emriyle akıncılar geri çektirilmiştir. yunanın kurtuluşu ancak akıncıların geri çekilmesi iledir. Telsiz emri ise çok tanıdık birinden.... ismet inönü... süleyman demirel için vatana ihanetten yargılanmalı denmişti. Tek yargılanmalık demirel değil elbet...
  (yanılmıyorsam Samsunlu) Nurettin Paşa yunana ingilizlerin verdiği geri çekil talimatından sonra İzmir e yürümüştür. Yani Nurettin Paşa nın harekatı yunan geri çekilip Türkiyeden çıkarkene denk gelmiştir. Muhtemelen Nurettin Paşa yanlış bilgi ile oyuna getirilmiştir. İZmir de askerimizin (Nurettin Paşa nın) atının ilk ayak bastığı yer hükmünde bir yere Nurettin Camii yapılmıştır.
  Kazara yakalanan yunan komutanları ise M.Kemal in affettiği komutanların "zito M.Kemal" dediği bahsedilir.
  Gerçekler maalesef sol senaryolarına uymuyor... karabekir tarihimizi yazan enver ziya karal a "sen böyle anlatıyorsun ben ise yaşadım ve öyle değil" diye itiraz eder defaat kere. Ancak karal "ihtimal yok" gibi laflarla bildiği gibi devam eder... Sizce nüfusu belki bir İstanbul kadar olan bir yunan komple hücum etseydi karşımızda kaç saat dayanabilirdi?????

Benzer Konular

 1. Dünya bir oyun ve oyalanma yeri değil…
  Ebru Altan Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-08-2015, 11:51 AM
 2. Olur da şimdi değil!
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-06-2015, 07:01 PM
 3. Şans değil Dua!
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 07-05-2015, 10:05 AM
Yukarı Çık