+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Atatürkçü Olmak Ne Demek

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Mustafa Kemal Atatürk Forumunda Bulunan Atatürkçü Olmak Ne Demek Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> ATATÜRKÇÜ OLMAK NE DEMEK? Anladığım kadarıyla ATATÜRKÇÜ OLMAK şu ayrıntılardadır: -- Emperyalizme karşı olacaksın -- Karma ekonomiyi özümseyeceksin -- Bilimi

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Atatürkçü Olmak Ne Demek

  ATATÜRKÇÜ OLMAK NE DEMEK?

  Anladığım kadarıyla ATATÜRKÇÜ OLMAK şu ayrıntılardadır:

  -- Emperyalizme karşı olacaksın

  -- Karma ekonomiyi özümseyeceksin

  -- Bilimi rehber edineceksin

  -- Devrimci olacaksın

  -- Milliyetçi olacaksın

  -- Bağımsız ve özgürlükçü olacaksın

  -- Çağdaş ve aydın olacaksın


  Şimdi bunları değerlendirelim:

  -- Emperyalizme karşı olmak; Kesinlikle liberalizme karşı olmaktan geçer.

  -- Karma ekonomiyi özümsemek; Serbest piyasacılığı ve liberal ekonomiyi reddetmekten geçer.

  -- Bilimi rehber edinmek; Bilimsel veriler ne olursa olsun kabullenmekten geçer.

  -- Devrimci olmak; Atatürk Devrimlerini anlayıp daha ileri taşımaktan geçer.

  -- Milliyetçi olmak; Milli ve manevi değerleri yaşatmak, devlete ait maddi varlıkları yerli ve yabancı burjuvaziye satmamaktan geçer.

  -- Bağımsız ve özgürlükçü olmak; Ekonomik bağımsızlıktan geçer. Ekonomik bağımsızlığı olmayan toplumlar özgür olamazlar çünkü.

  -- Çağdaş ve aydın olmak; Çağın gerisinde kalmamak, çağı yakalamak ve ilerici olmaktan geçer.

  Çünkü ''Uygar olmayan toplumlar, uygar toplumların ayakları altında ezilmeye mahkumdurlar.''  Yanılıyor muyum bilmem ama, şimdilik benden bu kadar.

  Sizler de ek olarak bilgilerinizi sunabilirsiniz.
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.639
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  1
  Rep Gücü
  14449

  Cevap: Atatürkçü Olmak Ne Demek

  selam ederim;

  atatürkçüden geçilmiyor medyada sanırsınız halkın %80'i atatürkçü, peki saydığınız maddelerin kaçı bizde mevcut merak ettim, ben pek göremedim toplum olarak bize uyan bir madde. yoksa atatürkçülük manasının tam tersi, toplumumuzu sınıflama teriminemi dönüştü? fikrimce onu çok seviyoruz ama ne devlet nede millet olarak onu anlayabilmiş değiliz.

  benim oğlum henüz 6 yaşında ve okula başladığından beri büyüyünce atatürk olmak istiyor, çünkü okulda savaşlarda yenilmez bir kahramandan bahsediliyor sürekli. şehitlerimiz, toplum ruhumuz, kültürümüz, atatürkü eğiten öğretmenleri, bilim ile olan yakından ilgisi, yazdığı kitapları, birlik ve kardeşliğe verdiği önem, kürt kardeşlerimizle yaptığı anlaşmaları, türklüğün ne manaya geldiği hiç öğretilmiyor.

  "ne mutlu türküm diyene" cümlesinin altında yatan, "türklüğü benimsemiş farklı kültürlerin bir araya gelmesinden doğan bütün"ü, halkımıza "türk" olmaya dayatmışlar yüz yıldır. türkçe konuş, türküm de, bu toprakların ekmeğini yiyorsun dayatmasıyla vatan hainliğine kadar giden bir polemik.. bizde bu bilgilerle yetiştirildik. ne kadar eksik ne kadar noksan bir bilgi ile atatürkçüyüm diyebiliyoruz insan araştırıp okuyunca ancak idrak edebiliyor.

  ayrıca aydının manası tekrar tartışılmalı, herkez birbirine aydın diyip duruyor. atatürkçüyüm diyen her kişi aydın diye anılıyor. bu saçma ve gerçek dışı bir yakıştırma. aydın kişi çok okur, okuduğunu tarafsız araştırır ve kendisine ait fikirleri olur. kopyala yapıştır gibi başkalarının fikirlerini kabul eden, karşıt fikirlerle hiç tartışmayan kişi neresini aydınlatmışda bir başkasını aydınlatacak? fes yerine şapka giyince ne değişmiş olacak? keramet şapkada olsaydı bugün bu halde olmazdık. ardından örtüye takıldılar gerilik diye, şapka çok ilerilikti geriye gitmişiz. atatürkten sonra malesef birbirimizi yemekten çok uzun bir süre bir adım yol alamadık. devletin ağır baskıları sonucu bilen bildiğini söyleyemedi, söyleyen malesef katledildi. çıkıp konuşsalar gerçekleri çok kişinin canını sıkacak öyleki sustular. cesur yazar can dündar kaleme aldı atatürk'ü, yeri geldi eleştirdi, bir süre sonra oda pes etti. tebrik ediyorum kendisini bu konuda. neden eleştirmeyecekmişiz? insanlar peygamberleri bile eleştirebilmeli, en nihayetinde insan insandır noksanlık ve kusurları ile yaratılmıştır. neden sevdiğimiz insanları putlaştırıyoruz anlayabilmiş değilim. neyse getirdiği anlayış bizler yani sonraki nesiller olumlu yanlarını aramızda tartışıp daha ileriye götürebiliriz. insanlık doğruya bu şekilde yol alır zaten. geçmişdeki insanlara tutunmak bağnazlık olmuyormu? sonuçta ne bu can, nebu ülke kazık çakmayacağız dünyaya. dünyanın bile bir sonu varken geçmişdeki insanlarla sorunumuz nedir? hala dersim katliamının emrini o verdi bu vermediyi tartışıyorlar.
  Konu tansxx tarafından (23-11-2014 Saat 11:45 PM ) değiştirilmiştir.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Nerden
  Dünya'dan.....
  Yaş
  48
  Mesaj
  123
  Beğenmiş
  7
  Beğenilmiş
  7
  Rep Gücü
  249

  Cevap: Atatürkçü Olmak Ne Demek

  Atatürkçü olmak demek, genel olarak, SOSYALİST'in söylediklerine uygun çerçeve içerisinde hayatını idame ettirmek anlamına gelir.

  Sonuçta Atatürkçülük sosyal kimliktir.Ve her sosyal kimliğin belirli bir çerçevesi olduğu gibi Atatürkçülüğün de çerçevesi vardır.Bu anlamda herkes Atatürkçü müdür? Tabii ki değildir.Sosyal kimliğin belirli çerçevesinin olması başka bir şey, sosyal kimliğin çerçevesinin dejenere olması veya dejenere edilmesi başka birşeydir...

  Sevgili tansxx..." Dayatma ile öğretim veya eğitim " bu toplumun genel hastalığıdır.Evet Atatürk hakkında belki de hiç bilmediğimiz ve anlatılmayanlar var mıdır...? Vardır...Ancak bu sadece Atatürk'ün olumsuzluklar ile ilgili yönlerini gizlemek anlamına gelen bir handikap mıdır...? Hayır...Yüzlerce yıldır, din eğitimi ve öğretimi de yapılıyor...? Bu eğitim esnasında kim CEMEL VAKASINI, FEDEK HURMALIĞI vakasını...v.s....v.s. gibi konuları derslerinde veya okullarında öğrendi...? Bunlar da anlatılmadı...Eğitimdeki eksik anlatımlar, her konu ile ilgili olarak maalesef vardır.Bu bir genel hastalıktır veya genel bir korkudur...

Benzer Konular

 1. Müslüman olmak demek ortak koşmamaktır..
  Yazıcı Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-03-2012, 02:23 PM
 2. Seksen yıllık sorun” demek, ne demek?
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-08-2010, 10:20 PM
 3. Anne Baba Olmak Ne Demek?
  blueice Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-04-2009, 09:41 PM
 4. Atatürkçü Düşünce
  jurgen Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 13-10-2008, 10:37 PM
 5. Ahir zamanda cahil olmak,cehaletin farkına varmamak demek
  mrs.x.ray Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 09-01-2008, 07:42 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık