+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

CHP'nin müftü vekili ''dindar Atatürk''ü yazdı

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Mustafa Kemal Atatürk Forumunda Bulunan CHP'nin müftü vekili ''dindar Atatürk''ü yazdı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> CHP’nin İmam Hatip kökenli İstanbul Milletvekili, eski Müftü İhsan Özkes, “Atatürk, CHP ve Din” isimli ilginç bir kitap yayımladı. Milletvekilliği

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.225
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  40
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  CHP'nin müftü vekili ''dindar Atatürk''ü yazdı

  CHP’nin İmam Hatip kökenli İstanbul Milletvekili, eski Müftü İhsan Özkes, “Atatürk, CHP ve Din” isimli ilginç bir kitap yayımladı. Milletvekilliği öncesi uzun yıllar müftülük yapan Özkes, 66 sayfalık kitabını Meclis’teki CHP’li milletvekillerine dağıttığını söyledi. Özkes kitabından din üzerinden Atatürk ve CHP’ye yöneltilen eleştirilere karşı, Mustafa Kemal’in İslam’a olan katkıları anlatılırken, bilinmeyen ayrıntılara da yer veriliyor:

  ATATÜRK’ÜN YAPTIĞI CAMİİ

  “Atatürk, Erzurum Kongresi’nden ölümüne kadar her zaman yanında ve hizmetinde olan Mihalıççıklı emir çavuşu Ali Metin aracılığıyla 5 bin lira gönderip, Yunanlılar’ın işgali sırasında yakıp yıktıkları ve imkanları olmadığı için Mihalıççıklılar’ın yaptıramadığı kasabanın tek camisini yeniden yaptırmıştır. Atatürk’ün tüm masraflarını bizzat karşılayarak yaptırdığı bu cami, bugün Mihalıççık’tadır ve Aşşağı Cami veya Mihalıççık Atatürk Camii olarak bilinmektedir.

  Diğer taraftan ’18 Mart 1933’ tarihli bir kanuna göre de Eskişehir’deki üç şerefeli caminin sıva tamirinin yapılması kararlaştırılmıştır. 1922 yılında ise Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısında konuşan Mustafa Kemal, Yunan çekilişi sırasında birkaç bin caminin yakılıp yıkıldığını belirtmiş ve ‘Bu camileri yenilemek görevimizdir.’ demiştir.”

  “DİNSİZ OLDUĞU YAYILMALI”

  ‘Alman asıllı Ortadoğu uzmanı Kurt Ziemke, 1930 yılında ‘Die Neu Türkei’ (Yeni Türkiye) adında bir kitap yayımlamıştır. Bu kitapta Almanya’nın Türkiye’ye yönelik uygulaması gereken politika ve stratejisini anlatılmaktadır. Bu strateji ve politikalar: ‘İngilizler Musul’da hedeflerine ulaşmak için bir yandan Türkiye’deki ayrılıkçı hareketlere destek verirken bir yandan Kemalist akımın yayılmasını engelleyecek önlemlere başvurmuşlardır. Yapılmasını gereken Kemalist Cumhuriyetin hem din düşmanı, hem de Kürt düşmanı olduğu temasını ortaya atıp işlemektir.’

  MİNBERDE HUTBE OKUDU

  Atatürk’ün 7 Şubat 1923 tarihinde Balıkesir’in Zagnos Paia Camii’nde okuduğu hutbe’ye yer veriliyor: “Ey millet, Allah birdir. Şanı büyüktür. (...) Dinimiz akla, mantığa, hakikate tamamen tevâfuk ve tetâbuk ediyor. Eğer akla, mantığa, hakikate tevâfuk etmemiş olsaydı, bununla diğer kavânin-i tabiiyye-i ilâhiyye beyninde tezad olması icab ederdi.”

  “ATATÜRK’E ŞEYH DESTEĞİ’”

  “Libyalı Şeyh Ahmet Sünusilerin şeyhi olduğu ‘Sünusiye tarikatı; aktivizmi ve sofizmi savunan, Batılı güçlerin istilasına karşı çıkan ‘antiemperyalist’ bir çizgiye sahiptir. Sünusiler, 1911’de İtalya’nın Trablusgarp’ı (Libya) işgal etmesi üzerine, oradaki Osmanlı ordusunda İtalyanlara karşı savaşmışlardır. Libyalı Şeyh Ahmet Sünusi Anadolu’ya gelip Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Atatürk’ün yanında yer almıştır.”

  SUUDİLERE ‘MEZAR’ RESTİ

  Özkes kitabında muhafazakâr kimliğiyle bilinen Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş tarafından yapılan bir tespite de yer veriliyor ve Atatürk’ün Hz.Muhammed’in mezarını yıkmak isteyen Suudiler’e karşı telgraf çektiği şöyle anlatılıyor:

  “Suudiler 1926 yılında sınırları içinde tüm mezarlıkları yıkıyorlardı. Atatürk, sıranın Hz.Muhammed’in kabrine geldiğini öğrenince bir telgraf çekerek, ‘Eğer tek bir taşına bile dokunarsanız ordumu aşağı gönderirim’ demiştir. Bunun üzerine Suudiler Hz.Muhammed’in kabrine dokunamamıştı. Ama bu telgraf yok edildi. Atatürk’ü din ve İslam dışı göstermek isteyenlerin rahatsız olacağı bu tür belgeler kasıtlı olarak yok edilmektedir.”

  Vatan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Üye Numarası
  147417
  Nerden
  ksk
  Mesaj
  95
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  158
  Bence sayın ihsan bey boşa yorulmuş 66 sayfalık kitabı için . Bu vatan toprağında yaşıyan ve bölücü olmayan 7 den 70 e herkes Atatürk ün hayatını az ya da çok okumuştur Atasını tanır. Ve kimse onu dinsiz diye yorumlayamaz.
  beni ben yapan zaten ne bu beden ne de bu tin , beni ben yapan birtek ona olan sevgim ....

Benzer Konular

 1. Dindar bir vatan evladı: Mustafa Kemal Atatürk
  meridyen2 Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-08-2010, 07:23 PM
 2. Dindar Bir Vatan Evladı: Mustafa Kemal Atatürk
  kaanansay Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 21-04-2009, 11:18 PM
 3. Namaz kılan subayı gammazlayan vekili, Atatürk trenden indirmiş
  RABİA Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 20-10-2008, 08:28 AM
 4. Beşiktaşlı Müftü
  RABİA Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-04-2008, 06:15 PM
Yukarı Çık