Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Atatürk'ü Sovyet ajanları kurtardı

  Merhaba

  Rus yazar Aleksandr Kolpakidi: Özerk Ermenistan isteyen Taşnak Partisi Atatürk'ü öldürecekti. Sovyet ajanları bunu öğrendi ve Ankara uyarıldı.  Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik suikast planlarıyla ilgili yeni bir o kadar da çarpıcı bir iddia, Rusya'dan geldi.

  Rusya'da yayınlanan ve Sovyet askeri istihbaratı GRU'yu konu eden kitapta, Atatürk'e yönelik bir suikast girişiminin Sovyet istihbarat örgütü tarafından engellendiği öne sürüldü.

  Rus istihbarat yazarı Aleksandr Kolpakidi'nin kaleme aldığı "Büyük Yurt Savaşı'nda GRU" isimli kitapta, İkinci Dünya Savaşı yıllarında ve öncesinde Sovyet ajanlarının gizli faaliyetleri yer alıyor. O dönemde GRU'nun yurt dışındaki önemli merkezlerinden birisinin Bulgaristan olduğu vurgulanıyor. Arşiv belgelerini kaynak gösteren Rus yazara göre, Bulgaristan'daki Sovyet ajanları sayesinde Atatürk'e yönelik suikast planı önlendi.

  'MOSKOVA UYARDI'
  Yazar Kolpakidi, 1923 yılında gerçekleşen suikast planını kitabında şöyle aktarıyor: "GRU'nun Bulgaristan'daki en önemli ajanlarından biri Ermeni asıllı Sarkiz Kaprielov idi. Aşırı milliyetçi Taşnak Partisi, Türkiye'nin doğu topraklarında özerk bir Ermeni oluşturulmasını arzuluyordu. Taşnaklar bu konuda Mustafa Kemal'i en büyük engel olarak görüyordu. Atatürk'ü öldürttükten sonra yerine geçecek yeni yönetimin Türkiye topraklarında özerk Ermeni projesine yeşil ışık yakacağına inanıyorlardı.

  Bu nedenle Taşnaklar, Atatürk'e suikast düzenlemeye karar verdi ve ajanlarını Türkiye'ye gönderdi. Fakat, suikast organizatörlerinden biri Bulgaristan'daki uzak akrabası ve aynı zamanda da GRU ajanı Kaprielov'un evinde misafir kalıyordu. Usta ajan, gizlice akrabasının ziyaret nedenini öğrenmek merakıyla kaldığı odasındaki kâğıtları incelediğinde, Atatürk'e suikast planı konusunda önemli bilgilere ulaştı.

  Plandan haberdar olan Sovyet ajanı, hemen GRU'nun Bulgaristan merkezine haber verir. Daha sonra da durum Moskova'ya aktarılır. Moskova da Türkiye yönetimine uyarıda bulunur." Yazar Kolpakidi'ye göre, suikast planlarından haberdar olan Atatürk, planlayıcıları çok sert şekilde cezalandırır. GRU, Kızıl Ordu'nun kurucusu ve yöneticisi Leon Troçki tarafından 1918'de kuruldu. Halen Rus Askeri İstihbarat Servisi olarak faaliyetini sürdürüyor. İlk kurulduğu yıllarda kayıt müdürlüğü olarak biliniyordu.

  MSN Haberler

 2. #2
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818
  doğru vatanını düşünen Atatürkümüzün düşmanı oldukça fazlaydı

  lakin bu suikastta bi iddaadan ibaret

Benzer Konular

 1. Kurtuluş Savaşı'nda Sovyet Yardımları ve Lenin'in Düşüncesi
  SOSYALİST Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 02-03-2013, 02:13 PM
 2. Peygamber Efendimizin Mezarını Yıkılmaktan Atatürk Kurtardı!
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-03-2010, 03:53 PM
 3. Rus-Sovyet Marksizmi ve Diyalektik Materyalizm
  catpity Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-06-2008, 11:26 AM
 4. Komünizmin Türk ajanları
  YukseLL Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-09-2007, 12:09 PM
 5. Asya'da Sovyet Sömürgeciliği
  dogangunes Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-06-2007, 03:25 PM
Yukarı Çık