2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 13 Toplam: 13

AB şimdi de Atatürk'ün peşinde

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Mustafa Kemal Atatürk Forumunda Bulunan AB şimdi de Atatürk'ün peşinde Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> simqe ´isimli üyeden Alıntı Çok anlamlı bir fıkra ..teşekkür ederim ama anlayana tabii, yoksa Atatürkü koruma kanununa ihtiyacı yok Atatürk'ün..olsa

 1. #11
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Üye Numarası
  133075
  Mesaj
  79
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  883
  Alıntı simqe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok anlamlı bir fıkra ..teşekkür ederim ama anlayana tabii,

  yoksa Atatürkü koruma kanununa ihtiyacı yok Atatürk'ün..olsa ne olur olmasa ne olur..ama bunu istemenin amacı,Türkiye Cumhuriyetini Atatürk'ten kurtarıp daha çabuk bölmeyi düşünmekmi acaba diyede bir soru geliyor akıllara..hadi AB yi bu düşünce ile suçlayabiliriz,ya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ne demeli?neden destekliyorlar çok merak ediyorum,bu kanun kalkınca rahatça hakaret etmeyi düşünüyor olabilirlermi?uzak bir ihtimal ama..hani..insanın aklınada gelmiyor değil..

  Sn simqe; bu kanunun kaldırılmasını mantıklı bulan biri olarak sizi aydınlatayım; önce bu yasa nedeniyle kimler yargılanmış bunlara bakılmalı. Geçtiğimiz aylarda 13-14 yaşlarında bir ilköğretim öğrencisine dava açılmıştı, sınıfta yaptığı bir şaka nedeni ile.

  İkincisi düşünce özgürlüğüdür. Siz de biliyorsunuz ki zaten anayasada şahsa karşı işlenen suçlar vardır ( hukukçu değilim terimlerde bir yanlışım olursa affola saldırmayın diye baştan belirteyim).


  Bu madde ile zaten hepimiz hakarete uğradığımızda dava açma hakkımız vardır; fakat söz konusu olan kişiye özel yasa ne yazık ki eleştiriyi bile engellemekte. En ufak bir eleştirinin nasıl tepkiler aldığını siz de biliyorsunuz.

  Üçüncüsü sanırım kişiye özel bir madde iranda ve bizde var sadece bir arkadaşımız bunu dile getirmişti benim de araştırmam bu yönde oldu. Başka ülkelerde de varsa paylaşabilirsiniz.

  Şahsım adına; bu kanun kalkınca rahatça hakaret etmek gibi bir gayem yok, hiçkimseye hakaret etme hakkını da kendimde görmem; ama eleştirebilirim. İzlediği politikaları, verdiği kararları... Bunları tartışabilmemiz bugün bize yarar sağlar, bakın gelişmemiş ülkelerden biriyiz, çünkü biz değerleri kutsadıkça hastalıklı bir hale varıyor fikirlerle değil sloganlarla ilerliyoruz.

  Bölücülük diyorsunuz; nasıl bir bölücük amaçlanabilir ki?

  Ben bu kararın altında bir art niyet bulmuyorum, çirkin emellerimi gerçekleştirmek için bir yol açılmasını da beklemiyorum, zira böyle bir amacım da yok. Ben sadece 21. yy'da düşünce özgürlüğünün olması gerektiğine inanıyor, her fikri tartışabilmek istiyorum. Yol alabilmek, insanca yaşayabilmek istiyorum.

  Lütfen olayları farklı noktalara çekmeyin; hukuk devletinde hiçkimsenin bir diğerine istediği gibi küfür etme hakkı yoktur, küfür meşrulaştırmak istenmiyor serzenişleri gerçeği yansıtmıyor. Biraz objektif değerlendirebilmek lazım.

  Saygılar

 2. #12
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  120960
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.364
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  67754
  Sözüm size değildi kaotik,açıklamanız içinde teşekkür ederim..bu yasa sanırım Adnan Menderes zamanında çıkartılmış bir yasa,o dönemde Atatürk'e yapılan hakaretleri,Atatürk heykellerine verilen zararları engelemek için.Ab nin bu isteğine hiç iyimser bakamıyorum,biliyorlarki bizler Atatürk sevdalısıyız,biliyorlarki o muhteşem insan olmasaydı ne medeniyetimiz ne bağımsızlığımız olurdu bilincindeyiz.Bu sevgiyi bu bağlılığı yıkarak,hayatımızdan tamamen çıkararak içlerindeki o hırsı bastırmak istiyorlar.Tıpkı ne mutlu Türküm diyene sözünü çıkarmak istemeleri gibi,halbuki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, topraklarına, ulusuna bağlılığını anlatan bir sözdür o,ne ayrımcılık nede ırkçılıktır.

  Sizde biliyorsunuzki Türkiye'de bir takım kişilerde Atatürk'e saldırmak için,hakaret etmek için ellerinden geleni yapıyorlar,sizin bu insanlardan olmadığınızada ayrıca sevindim..sözüm bunlaradır :))

 3. #13
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Üye Numarası
  133075
  Mesaj
  79
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  883
  Ne mutlu Türküm sözünün çıkarılmak istenme nedenini ben şuna bağlıyorum; Türk sözü bir etnik kökeni ifade eder. Her ne kadar Türkiye'de yaşayan herkesi bu sözü kapsadığı savunulsa da ne yazık ki pratikte durum bu değildir. Türkiyede farklı etnik kökenli topluluklar da yaşamakta. Ne mutlu Türk'üm ifadesi bu kişileri toplumdan dışlamak, farklı konumlandırmak anl***** gelebilir. Eğer ki söz: Ne mutlu Türkiye'liyim şeklinde olsa idi tabi ki kapsayıcılığı olurdu ama Türk sözünün bir etnik grubu işaret etmesi birlikte yaşadığımız, yanyana durduğumuz vatandaşlarımızı da incitebilir.


  Bir vatandaşın ulusuna bağlı olduğunu her gün deklare etmesine gerek yoktur. Biz eğer gerçekten ulusumuza bağlı olsaydık sessizliğe gömülmezdik olaylar karşısında bir diğerinin hakkını da kendimizinmiş gibi savunurduk Yan yana okuduğumuz çalıştığımız insanların etnik kökenlerini irdeleyip ayrımcılığa tabi tutmazdık ( ne yazık ki bu durum çok yaygın sn simge)

  Adaletsizlik karşısında dururduk, en temel insan haklarımız için omuz omuza savaşırdık, şiddete mahal vermeden, yasal yollarla. Bilime, eğitime önem verirdik. kendimizi geliştirmek için çabalardık, öncelikle kendi içimizdeki sorunları çözerdik, dinleyerek, empati kurarak. Biz ne yazık ki tüm değerleri sözlerde yaşıyoruz. Aktif bir çaba göstermediğimiz için sloganlara sığınıyoruz. Var olmayan korkular yaratıyor, bunlara odaklanıyor ve hep geri kalıyoruz.


  Atatürk'e hepimiz saygı duyarız, kimi politikalarını eleştirsek de; en azından yaptıklarını biliriz, bugün yaşamamız için var olan koşulları yarattığının bilincindeyiz, düşmanlık bizi geriletir ama düşmanlık gibi tabulaştırmak da.


  Cumhuriyet tarihinde Atatürk'ten sonra ne başardık bence bunu sorgulamamız gerekir, küçücük zihinler daha çocukluğunu yaşamadan marşlarla, düşmanlıklarla dolduruyor. Siz hatırlamaz mısınız ilkokul, lise kitaplarını. Biz sürekli taraflı bir tarih dinledik, hep kendimizi yücelttik, hep kendimizi haklı gördük, dışardaki düşmanlar yetmedi kendi içimizde düşmanlar yarattık. Bir grubun suçunu tüm insanlara mal ettik. Sloganlar attık, marşlar söyledik peki sorarım size ne geçti elimize?

  Ben kimsenin niyet okuyuculuğunu yapamam, bu kanunların kaldırılmasını sadece özgür düşüncenin gelişimi için şart görüyorum. Artık savaşlar sona erdi sn simge, savaşlar bir itibar kaynağı değil artık. Bilim çağında yaşıyoruz. İnsan haklarına saygımızla, hoşgörümüzle, üretkenliğimizle ancak yüceliriz millet olarak. Siz bir çocuğun zihnini bu şekilde doldurursanız ne yazık ki tüm üretkenliğini de yok edersiniz. Bakın ben olayları objektif değerlendiriyorum, isterseniz psikiyatride de bu sözlerimi araştırabilirsiniz, bu söylemler çocukların düşüncelerine ket vurmaktadır. Peki biz nasıl gelişeceğiz, nasıl aydınlık zihinlere sahip olacağız, ne zaman geçmişi bırakıp bugüne geleceğiz? Geçmişi bırakmak unutmak değildir, Atatürk'ün fikirlerine saygı duymaktır, onları hatırlamak bize bir ortam sağladığını bilmek ve geliştirmektir. Ama unutmayın ki o günün şartları ile bugün aynı değil. O dönemde hergün bu sözleri deklare etmek gerekebilirdi ama zamanla paralel bir değişim söz konusudur sn simge. Atatürk'e minnet borcumuz vardır fakat onun izlediği politikayı o dönemde tartışmak gerekir bugüne taşımak her zaman sonuç vermeyebilir.

Benzer Konular

 1. Schrödinger'in Kedisinin Peşinde
  mopsy Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-10-2011, 07:17 PM
 2. Muthiş Yarış Oy Peşinde
  anahro Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-06-2011, 03:19 PM
 3. Lost Hangi Dinin Peşinde?
  Ala Nur Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-02-2010, 03:30 PM
 4. Bunalımlı erkek tehlikenin peşinde
  D€NiZ Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 25-03-2009, 05:47 PM
 5. pia'nın peşinde can dündar
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 03-03-2009, 12:39 PM
Yukarı Çık