1. Sayfa, Toplam 5 123 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 43

Ataturk ve Din

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Mustafa Kemal Atatürk Forumunda Bulunan Ataturk ve Din Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Merhaba! Yaklasik bir yildir Turk forumlarinda konu okuyorum. Ilginc gordugum bir konuyu paylasmak adina bu basligi actim. A-teist guruplar Ataturku ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Ataturk ve Din

  Merhaba!

  Yaklasik bir yildir Turk forumlarinda konu okuyorum.
  Ilginc gordugum bir konuyu paylasmak adina bu basligi actim.

  A-teist guruplar Ataturku bayrak yapmislar.
  Onlarla Ataturk'un uzakligi Miknatis ters kutuplari gibidir.
  Dinci kesim bunu desteklemis,kafir oldugunu iddaa ettigi
  Ataturk'u bunlarin sahiplenmesini delil getirerek karalamistir.

  Ataturk'un Balikesir hutbesi basligini bu yuzden actim.
  A-teistlerin ve dinci yobaz kesimin yalanlarini yuzlerine vurmak adina....

  Turkiye cumhuriyetinin Maresali Gazi Mustafa Kemal Pasa diyor ki;
  “İnsanlık birinci devirde tıpkı bir çocuk gibi, tıpkı bir genç gibi yakından ve
  Maddi vasıtalarla kendisiyle meşgul olunmayı gerektirir.
  Allah, kullarının lazım olan olgunlaşma noktasına erişinceye kadar içlerinden
  Vasıtalarla dahi kullariyle meşgul olmayı tanrılık özelliğinin gereklerinden saymıştır.
  Onlara Hazreti Adem Aleyhisselam’dan itibaren bilinen ve bilinmeyen sayısız denecek kadar çok
  Nebiler, Peygamberler ve elçiler göndermiştir. Fakat Peygamberimiz vasıtasiyle en son dini,
  Medeni gerçekleri verdikten sonra artık insanlıkla aracı ile temasta bulunmağa lüzum görmemiştir.
  İnsanlığın kavrayış derecesi, aydınlanma ve olgunlaşması sayesinde her kulun doğrudan doğruya
  Tanrısal düşüncelerle temas kabiliyetine eriştiğini kabul buyurmuştur ve bu sebepledir ki,
  Cenabı Peygamber, peygamberlerin sonuncusu olmuştur ve kitabı, en eksiksiz kitaptır.”
  Yorumsuz.......


  Devam edecek......................

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917
  Biraz ilave de ben yapmak istiyorum izninizle;

  DİNİNE GÖNÜLDEN BAĞLI BİR LİDER
  "Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum."

  -Mustafa Kemal Atatürk-


  Atatürk, İslam ahlakını ve dinimizin vecibelerini daha aile ocağındayken öğrenmiş, tahsil yaşamı boyunca da bu bilgilerini pekiştirerek geliştirmiştir. "Ilımlı-modern-dindar" yapının, en güzel örneği ve en başarılı uygulayıcısı, laik Cumhuriyetimiz'in kurucusu Büyük Önder Atatürk'tür. Ulu Önder, her zaman gericilikle mücadele ederken İslam'ı yüceltmiş; dolayısıyla bu ikisi arasındaki ayrımı en doğru biçimde yapmıştır. Tekke, türbe ve zaviyeler onun döneminde kapanmış, ama ilk Türkçe Kuran meali de yine onun döneminde yayınlanmıştır. Türk insanının ihtiyaçlarını ve özelliklerini çok iyi bilen, gericiliğe, yobazlığa her zaman karşı olan Atatürk, Türk Milleti'ni dinin özüne yöneltmeyi amaçlamış ve bugün milletçe ulaşmayı hedeflediğimiz yapıyı her yönüyle tecelli ettirmiştir.

  Şüphesiz ki din, Büyük Önder'in de dikkat çektiği gibi demokrasinin ve milli bütünlüğümüzün vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Bir milletin fertlerini birarada tutan en güçlü bağ olan din, aile, ahlak ve devlet müesseselerinin de devamını sağlayan en önemli unsurdur.

  Dinin var olmadığı veya dini değerlerin ortadan kalktığı bir toplumda, bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak aile, ahlak ve devlet kavramları da geçerliliğini yitirecek ve kısa süre içinde ortadan kalkacaktır. Böyle bir gelişme ayrıca, tarihi ve kültürü ne kadar eskiye dayanırsa dayansın bir milleti birbirine bağlayan milli ve manevi tüm bağların parçalanmasını, anarşinin hortlamasını ve toplumun bölünmesini kaçınılmaz hale getirecektir.
  İşte bütün bu nedenlerden ötürü, toplum dokusunun vazgeçilmez parçası niteliği taşıyan din müessesesinin devamını sağlayamayan bir ulusun sosyolojik ve bilimsel açıdan ayakta durması mümkün değildir. Gerek kişi, gerekse toplum açısından dinin lüzumlu bir müessese olduğunu belirten, siyasi alanda yaptığı sayısız reformla bu sağlıklı bakış açısını geniş kitlelere yaymayı hedefleyen Büyük Önder Atatürk, Türk Milleti'nin dindar olmasını ve dini değerlerini muhafaza etmesini "Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin dev***** imkan yoktur"; "Din vardır ve lazımdır." (Yakınlarından Hatıralar, Asaf İlbay, s. 102) sözleriyle teşvik etmiştir. Milletini, batıl inanışlardan arındırıp, gerçek dine yöneltmeyi amaçlamıştır. Bunun için de Kuran'ın kolay bir şekilde okunup anlaşılmasını sağlamak amacıyla Türkçeye çevrilmesi emrini vermiştir:

  "Sonra Kuran'ın tercüme ettirilmesini emrettim. Bu da ilk defa olarak Türkçeye tercüme ediliyor. Hz. Muhammed'in hayatına ait bir kitabın tercüme edilmesi için de emir verdim." (Atatürk'ün Temel Görüşleri, Fethi Naci, s.55)

  Kuran'ın Türkçeye çevirilmesi emrini verirken, Atatürk'ün isteği Müslüman milletinin imanının güçlenmesidir. Bunu ifade ettiği sözleri şöyledir:

  "Camilerin mukaddes mimberleri halkın ruhi, ahlaki gıdalarına en yüksek, en verimli kaynaklardır. Minberlerden halkın anlayabileceği dille ruh ve beyne hitap edilmekle Müslümanların vücudu canlanır, beyni temizlenir, imanı kuvvetlenir, kalbi cesaret bulur." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 1, s. 225)

  Büyük Önder, gerçek dinin temelini ve Müslümanların konuyu hangi kıstaslara göre değerlendirmeleri gerektiğini 7 Şubat 1923 tarihinde, Balıkesir'deki Paşa Camii'nde verdiği hutbede kendisini dinleyenlere şöyle ifade etmiştir:

  "Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası, hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kuran'daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 2, s. 93)


  Atatürk, İslam dininin tamamen ilme ve mantığa uygun bir din olduğunu bir başka sözünde de şöyle ifade etmiştir:

  "Bizim dinimiz en makul ve en doğal bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin doğal olması için akla, tekniğe, ilme ve mantığa uygun olması gerekir. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur. ... İslam'ın sosyal hayatı içinde hiç kimsenin, bir özel sınıf halinde varlığını sürdürme hakkı yoktur. Kendilerinde böyle bir hak görenler dini kurallara uygun harekette bulunmuş olmazlar. Bizde ruhbanlık yoktur, hepimiz eşitiz ve dinimizin kurallarını eşit olarak öğrenmeye mecburuz" (Atatürk"ün Söylev ve Demeçleri, 1959, c.2, s. 90)

  Büyük Önder Atatürk, Türk Milleti'nin dindar olmasını ve dini değerlerini muhafaza etmesini de, sıklıkla vurgulamıştır. Ayrıca, Atatürk'ün Osmanlı Devleti'nin çöküşünü dine bağlayan, Türk düşmanlarına yanıtı ise kesin bir şekilde olmuştur:

  "Düşmanlarımız, bizi dinin etkisi altında kalmış olmakla itham ediyor, duraklamamızı ve çöküşümüzü buna bağlıyorlar; bu bir hatadır. Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların, erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah'ın emrettiği şey, Müslüman erkekle, Müslüman kadının beraberce din öğrenerek eğitilmesidir. Kadın ve erkek bu ilim ve eğitimi aramak ve nerede bulursa oraya gitmek ve onunla mücehhez olmak zorundadır. İslam ve Türk tarihi incelenirse görülür ki, bugün kendimizi bin türlü kuralla bağlanmış zannettiğimiz şey yoktur. Türk sosyal yaşantısında kadınlar bilimsel yönden eğitim ve öğretim görmekte ve diğer konularda erkeklerden katiyen geri kalmamışlardır. Belki daha ileri gitmişlerdir." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, 1959, c.2, s.86)  Dini meseleler hakkındaki görüşlerini öğrenmek isteyen Fransız gazeteci Maurice Perno'ya Atatürk yine kesin bir şekilde şu cevapları vermiştir:

  M. Perno:Şu halde yeni Türkiye'nin siyasetinde dine aykırı hiçbir temayül ve mahiyet olmayacak demek?

  Atatürk: "Siyasetimiz dine aykırı olmak şöyle dursun, din bakımından eksik bile hissediyoruz."

  M. Perno: Zat-ı asilaneleri, düşündüklerini bendenize daha iyi izah buyururlar mı?

  Atatürk: "Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Şuura muhalif, terakkiye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor. Halbuki Türkiye istiklalini veren bu Asya milleti içinde daha karışık, sun'i, batıl inanışlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu cahiller, bu acizler sırası gelince aydınlanacaklardır. Eğer ışığa yaklaşamazlarsa kendilerini mahv ve mahkum etmişler demektir. Onları kurtaracağız." (Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.32)

  Atatürk her yönüyle olduğu gibi dindarlığıyla da milletine en güzel örnek olmuştur. Ulu Önder, dindar kişiliğinin bir göstergesi olarak din adamlarına karşı her zaman samimi bir şekilde hürmetkar olmuş ve saygı duymuştur.

  Cumhuriyet'in ilk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi, Atatürk'ün kendisine duyduğu saygı ve hürmeti şöyle anlatmıştır:

  "Ata'nın huzuruna girdiğimde beni ayakta karşılardı. Utanır, ezilir, büzülür, "Paşam beni mahcup ediyorsunuz" dediğim zaman "Din adamlarına saygı göstermek Müslümanlığın icaplarındandır." buyururlardı. Atatürk, şahsi çıkarları için kutsal dinimizi siyasete alet eden cahil din adamlarını sevmezdi." (Atatürk ve Din Eğitimi - Ahmet Gürtaş - Diyanet İşleri Bakanları Yayınları s.12)

  Atatürk Kuran okutulmasına da son derece önem vermiştir. Hafız Zeki Çağlarman Atatürk'ün bu yönünü şöyle anlatmıştır:

  "Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım'la uzun yıllar komşuluk yaptık. Her yıl Ramazan ayı yaklaşınca Atatürk kız kardeşine; "Makbule, Ramazan geliyor, annemize hatim okutmayı ihmal etme"der ve hatim okuyacak hafıza hediye edilmek üzere bir zarf içerisinde para verirdi." (Din Toplum ve Kemal Atatürk, Ercüment Demirer, s.10)

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba!

  -BaDe- den alinti
  M. Perno:Şu halde yeni Türkiye'nin siyasetinde dine aykırı hiçbir temayül ve mahiyet olmayacak demek?
  Atatürk: "Siyasetimiz dine aykırı olmak şöyle dursun, din bakımından eksik bile hissediyoruz."
  Mopsy den alinti
  A-teist guruplar Ataturku bayrak yapmislar.
  Onlarla Ataturk'un uzakligi Miknatis ters kutuplari gibidir.
  Size cok tesekkur ederim sn.BaDe.
  Not:Sizin yazinizi degerlendiremiyorum.
  Baskasini degerlendirdikten sonra yaziyor.
  O halde burada yorumumu yazayim;
  Cok dikkatli secilmis sozler.
  Konu basligini itiraz edilemez noktada percinlemis.
  Tekrar tesekkur ederim.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba!


  Turkiye cumhuriyetinin Maresali Gazi Mustafa Kemal Pasa diyor ki;
  “Bizim dinimiz en makul ve en tabiî bir dindir.
  Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur.
  Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uyması lâzımdır.
  Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.”
  .................................................. ......................
  A-teist guruplar Ataturku bayrak yapmislar.
  Onlarla Ataturk'un uzakligi Miknatis ters kutuplari gibidir.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  merhaba!

  Mustafa Kemal Ataturk diyor ki;
  "Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum.
  Benim manevi mirasım bilim ve akıldır...'' ATATÜRK

  Bunun dini aciniminida Atamizin kendi soylemlerinden;

  “Bizim dinimiz en makul ve en tabiî bir dindir.
  Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur.
  Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uyması lâzımdır.
  Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.”
  K.Ataturk.

  “Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla alakası olmadığını bildiriyor. Bazı kimseler zamanın yeniliklerine uymayı kafir olmak sanıyorlar. Asıl küfür onların bu zannıdır. Bu yanlış yorumu yapanların amacı, İslamların kafirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, beyinledir.”
  K.Ataturk

  devam edecek.................

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  merhaba!

  Kurtulus savasi gunleri;Ataturkun gunlugunden:

  17 Mart Cuma - Akşehir
  ...
  Tayyare bölüğünü teftiş. Fazıl Bey ve diğer bir pilot uçtu.
  Fransızlardan alınan 14 tayyare Adana'ya gelmişti...
  İki tayyare uçurmak istedik. Motorları işletmek güç oldu. Biri uçabildi.
  Karargaha dönüş. Saat 8'e kadar yalnız kaldım.
  Mustafa Abdülhalik Bey geldi.

  Hafıza KUR'AN okuttuk.

  İsmet Paşa da geldi. Yemekten sonra gittiler.
  Ben de yattım. Saat 11. Çok fırtına vardı.
  Bugün çok limonata bağırsaklarımı ağrıttı, rahatsızım.
  Dinciler ve A-teistler:
  MUSTAFA KEMAL PASAYA IFTIRA ETMEYIN.

  devam edecek.....................

 7. #7
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  79
  Rep Gücü
  884
  Bilim ve akıl; dinle kimi zaman çatışmaktadır. Bu sebeple dini inancı kuvvetli olanlar bilime itibar etmez, aklı değil inancı tercih ederek dinin buyruklarına göre yaşamını idame ettirir.

  Din dogmalardan oluşur, statiktir oysa bilim devinir. Bilgilerini yeniler, eskinin inançlarını kırar, insan doğasını araştırır. Bugün dinde günah sayılan bir takım edimlerin insanın doğasına uygun olduğu sonucuna varır. Din kadın ve erkek ayrımına gider, bilimde ise bu ayrımı dinde olduğu gibi görmeyiz. Akıl; insanın doğruya ulaşma yolunda rehberidir; fakat din zaten doğruları bir kitap aracılığı ile saptadığı için insanın bu doğruları sınamasına da gerek yoktur nitekim dini inancı olan insanlar aklı temel aldıkları için değil öyle emredildiği için dine uygun yaşarlar.


  Velhasılkelam; yukarıda alıntılanan Atatürk'e ait sözler çelişkilidir; fakat bu çelişkiyi mazur görmek gerekir. En nihayetinde Atatürk bir liderdir, döneme ve koşullara göre beyanlarda bulunmuştur. Halkı bir arada tutmak için onların değerlerine sahip çıkmış, yüceltmiştir.


  Bence artık Atatürk'ün sadece kendini ilgilendiren manevi dünyasını bırakıp siyasi ve toplumsal yapılanmalarına ve düşüncelerine odaklanmak gerekir. Ne dindarlar ne de ateistlere Atatürk'ün inançı ya da inançsızlığı bir çıkar sağlamaz.


  Dini bakımdan onaylamadığınız bir liderin yapıp ettiklerini kabullenemez misiniz? Atatürk şayet çok dindar olsaydı topluma katkıları ateistler tarafından reddetme yoluna mı gidilecekti?

  Kemalistlere son biz söz; Atatürk her türlü bağnazlığa karşı bir liderdir. Atatürk'ün büstlerini yapıp onlara tapınmak, sürekli sloganlar atarak Ataya olan bağlılıklarını göstermek ne topluma ne de kendilerine bir yarar sağlamamakta. Hele ki Atatürk'ün dindarlığını ya da ateistliğini ortaya çıkarmak için uğraş vermek tamamıyla beyhude bir çabadır.

  Onun yolundan gitmek isteyenler ve gerçekten böyle bir lidere saygı duyanlar önce hoşgörüyü öğrenmeli, tüm dogmalardan kaçınmalı ( kemalizm dogmatiktir/ muhtemelen Atatürk yaşasaydı kendi de kemalist olmayı tercih etmezdi ) aklı ve bilimi temel almalılardır.

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Merrhaba!

  Goruluyor ki Ataturkcu gorunenler artik gercek yuzlerini gostermeye basladi.
  Daha ne yazilar gelecek bekliyoruz.

  Once Ataturkun sozlerinde hicbir celiski yok!
  Din bilim degildir.Bilimin konusuda olamaz.
  Yani deneyselligi yoktur.Ikisini ayni kefeye koymak
  Cahillik degilse aymazliktir.

  Din degiskenlik gostermez mutlaktir.
  Bilim ise YANLISLANABILIRDIR.
  Yanlislanmazsa bilim degildir.

  Dunya tarihinin en buyuk uc filozofundan biri olan Goethe'nin
  Dunya tarihinin en buyuk yazari kabul edilen Tolstoyun
  Almanyayi Kuran Bismarck'in
  Turkiye cumhuriyetini kuran Ataturkun
  Ve dunyaya yon vermis binlerce insanin EZICI COGUNLUGUNUN
  Dine bakislari ortada.

  Din olum sonrasi icin bu dunyada yapilacaklari anlatir.
  Inanmazsaniz yapmazsiniz.

  Bosuna burada hezeyanlarinizi gostermeyin.
  Ataturk muslumandir.
  Ataturk anti komunisttir.

  Kendinize gercek bir Stalin bulun.
  Hic olmazsa komik olmazsiniz.

  Bilim ve akıl; dinle kimi zaman çatışmaktadır. Bu sebeple dini inancı kuvvetli olanlar bilime itibar etmez, aklı değil inancı tercih ederek dinin buyruklarına göre yaşamını idame ettirir.
  Ben bir bilim adamiyim ve din sahibiyim.
  Wien teknik universitesinde ki tanidigim butun prof. KATOLIKtir.
  Zurich'te bagli oldugum bilim kurulusunda uyeler arasinda
  Henuz bir a-teist ile karsilasmadim.

  Bu kadar mesnetinden kaymis bir yazida okumamistim.
  Muhendislikte boyle acil durumlarda soyle bagiririz.
  PAYANDA GETIRIN YIKILIYOR.....

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba!

  Yazinin bir bolumune cevap vermek belki haksizlik olur diye devam edeyim.
  Dini bakımdan onaylamadığınız bir liderin yapıp ettiklerini kabullenemez misiniz? Atatürk şayet çok dindar olsaydı topluma katkıları ateistler tarafından reddetme yoluna mı gidilecekti
  Burada Ataturk'un dindarligi tartisilmiyor.
  Yuzlerine Ataturk maskesi takip,onun hakkinda YALAN
  Soyliyerek insanlarimizi kandiranlarin gorunur hale getirmek icin
  Bu baslik acilmistir ve soyle baslamistir.

  Mopsy'den
  Yaklasik bir yildir Turk forumlarinda konu okuyorum.
  Ilginc gordugum bir konuyu paylasmak adina bu basligi actim.

  A-teist guruplar Ataturku bayrak yapmislar.
  Onlarla Ataturk'un uzakligi Miknatis ters kutuplari gibidir.
  Dinci kesim bunu desteklemis,kafir oldugunu iddaa ettigi
  Ataturk'u bunlarin sahiplenmesini delil getirerek karalamistir.
  Gelelim tam bir kara cehalet ornegine.
  Bugün dinde günah sayılan bir takım edimlerin insanın doğasına uygun olduğu sonucuna varır.
  Dinde hicbir gunah insan dogasina aykiridir diye yasaklanmamistir.
  Ornegin icki icin:"Faydalari da vardir ama gunahi daha fazladir"-Kur'an

  Din kadın ve erkek ayrımına gider, bilimde ise bu ayrımı dinde olduğu gibi görmeyiz.
  49/13//Ey insanlar! Biz sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve örfler yoluyla tanışıp kaynaşasınız diye sizi milletlere, boylara ayırdık. Hiç kuşkusuz, Allah katında en seçkininiz, sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır. Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.

  Yani,Erkek kadindan ustun yaratilmamistir.Kadin ve erkekler arasinda ki ustunluk yaratilisla ilgili degil;aksine Allah’in haram ettiklerinden sakinmadaki basarilariyla ilgilidir.Yani gunahtan en cok sakinanlar,daha az sakinanlardan ustun olacaklar ve ahiretleri de buna gore duzenlenecektir.

  BILIMDEN BAHSEDIP BILGISIZCE YAZI YAZMAK ENTERASAN.

  Akıl; insanın doğruya ulaşma yolunda rehberidir; fakat din zaten doğruları bir kitap aracılığı ile saptadığı için insanın bu doğruları sınamasına da gerek yoktur.
  100. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.

  Kur’an icin akil onemli degildir.Zaten herkes buna sahiptir.
  Kur’an icin sahip olunan bu akli KULLANMAK onemlidir.
  Bu yuzden akila gonderme yaptigi ayetlere baktigimizda TAAKKUL
  Kelimesi baskindir.Yani aklini isletmek.

  BILIMDEN BAHSEDIP BILGISIZCE YAZI YAZMAK ENTERASAN.
  Konu mopsy tarafından (07-10-2009 Saat 12:12 AM ) değiştirilmiştir.

 10. #10
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  79
  Rep Gücü
  884
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben bir bilim adamiyim ve din sahibiyim.
  Wien teknik universitesinde ki tanidigim butun prof. KATOLIKtir.
  Zurich'te bagli oldugum bilim kurulusunda uyeler arasinda
  Henuz bir a-teist ile karsilasmadim.

  Bu kadar mesnetinden kaymis bir yazida okumamistim.
  Muhendislikte boyle acil durumlarda soyle bagiririz.
  PAYANDA GETIRIN YIKILIYOR.....


  Evrim teorisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Psikiyatri eşcinselliğin doğuştan gelen bir yönelim olduğu fikrinde hem fikir. Normal bir durum olduğunu söylüyor. Din ise eşcinselleri lanetliyor. Sizin eşcinselliğe bakışınız nedir?

  Siz psikiyatri bilimi ile mi ilgilisiniz yoksa doğa bilimleri mi?

  Mühendislik bilgisi ile doğa olaylarını, psikiyatriyi, psikolojiyi, sosyolojiyi, tarihi de mi açıklayabileceğinizi sanıyorsunuz?

  Deizm ile teizmi karıştırmış olmanız mümkün mü?

  Dini önkabullerinizle doğa bilimlerinde, psikiyatride ilerlemek mümkün mü?

  Bilim insanı olmanın gerekirlerini bilmiyor olamazsınız değil mi?

  Atatürk neden aklı ve bilimi önermiş de Kuranı okuyun onu temel alın dememiştir?

  Daha da önemlisi ve asıl tartışmamız gereken: Atatürk madem bu kadar dindardı neden dinin gereği olan şeriat değil de hukuk devletini seçmiştir?

1. Sayfa, Toplam 5 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Dersimiz ataturk filmi ve ataturk un ogretmenlere verdigi onem
  ahmettatli Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 25-03-2010, 11:53 PM
 2. Ataturk ve Futbol
  mopsy Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-11-2009, 11:04 AM
 3. Ataturk videoları
  Nil@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 06-05-2007, 03:30 PM
 4. Ataturk e-box
  YukseLL Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-11-2006, 09:48 PM
 5. Ataturk kosesi...
  Nil@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-09-2006, 09:57 AM
Yukarı Çık