+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

23 Nisan

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Mustafa Kemal Atatürk Forumunda Bulunan 23 Nisan Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Merhaba arkadaşlar! Ulu Önder Atatürk'ün Türk Çocuklarına armağan ettiği dünyadaki ilk ve tek resmi çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye Kaygısız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Üye Numarası
  127618
  Nerden
  Metonya
  Mesaj
  208
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1501

  Heart 23 Nisan

  Merhaba arkadaşlar!

  Ulu Önder Atatürk'ün Türk Çocuklarına armağan ettiği dünyadaki ilk ve tek resmi çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun.

  Kardeşlik, sevgi, dostluk bağlarını geliştirmek amacıyla başlatılan şenliğe katılan ülkeleri merak ediyorsanız bilgi edinmek için ülkeleri okuyun.

  Azerbaycan
  Yüzölçümü: 86.600 km2
  Nüfus: 8 milyon
  Başkent: Bakü
  Resmi dil: Azerice
  Para birimi: Manat


  Azerbaycan, Hazar Denizi’nin batısında Kafkas Dağları’nın güneydoğusunda yer alır. Güneybatıda Türkiye, kuzeybatıda Gürcistan, batıda Ermenistan, kuzeydoğuda ise Rusya ile komşudur. Azerice, Rusça ve Ermenice bu ülkede konuşulan dillerdir.

  Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra hızla büyümeye başlayan Azerbaycan tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Azerbeycan, ayrıca Ortaçağ’dan kalan camileri ve birbirinden güzel halıları ile de ünlüdür.


  Bulgaristan
  Yüzölçümü: 110.912 km2
  Nüfusu: 8.3 milyon
  Başkenti: Sofya
  Resmi dil: Bulgarca
  Para birimi: Levra


  Kuzeyinde Romanya, batısında Yugoslavya, doğusunda Karadeniz, güneyinde ise Yunanistan ve Türkiye ile çevrili olan Bulgaristan, Balkan ve Rodop sıradağlarının böldüğü verimli ovalar ve vadilerden oluşur. Bulgaristan halkının yüzde 80’i köylerde oturduğu için kalabalık kentlerin sayısı çok azdır.

  Bulgaristan’ın en büyük ve en kalabalık kenti Sofya’dır. Tüm ülkede sekiz yıl öğrenim zorunludur. Liseler, normal, teknik, meslek liseleri olarak ayrılır.

  Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında kalan Bulgaristan nüfusunun çoğunuluğu Doğu Ortadoks Kilisesi’ne bağlıdır, bunun yanı sıra nüfusun ciddi bir bölümünü ise Müslümanlar oluşturur.

  Önemli şehirleri arasında Varna, Filibe, Rusçuk, Plevne, ve Burgaz yer almaktadır.  Danimarka
  Yüzölçümü: 42.930 km2
  Nüfusu: 5,356,000
  Başkenti: Kopenhag


  Danimarka, Avrupa’nın kuzeyinde, Baltık Denizi ile Kuzey Denizi arasında yer almaktadır. Kuzey Avrupa’da bulunan büyük ovanın devamı sayılır. Ülkede iniş ve çıkışlara az rastlanır. Danimarka’nın kıyı şeridi uzunluğu 7300 kilometredir. Bu nedenle de hiçbir Danimarka’lı “Kara insanı” sayılmaz.

  Danimarka’nın çevresinde irili ufaklı 406 ada bulunur. Ülkeye bağlı olan dış toprakların arasında, dünyanın en büyük adası olan Grönland önde gelir. 49 bin nüfuslu adada yerliler ve Danimarkalılar oturur. Okyanusa yakın olması, Danimarka iklimini yumuşatmıştır.

  İlköğretimin 1814 yılından bu yana zorunlu olduğu Danimarka’da, okuma-yazması olmayan kimse yoktur. Çocukların büyük çoğunluğu ücretsiz devlet okullarına gider. Okulların yaklaşık yüzde 10’u özel okullardır.

  Ülkenin diğer önemli şehirleri Arhus ve Alborg’dır.


  Gürcistan
  Yüzölçüsü: 69.700 km2
  Nüfus: 5.2 milyon
  Başkent: Tiflis
  Resmi dil: Gürcüce
  Para birimi: Hindistan Rupisi


  Çeşitli şekillerde Avrupa, Orta Asya ya da Orta Doğu’nun bir parçası olarak adlandırılan Gürcistan uzun zaman boyunca bir kültürel çarpışmaya maruz kalmıştır. Tarihi, imparatorların başa geçiş ve düşüşleriyle ve savaşlarla doludur. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden Gürcistan, gün geçtikçe gelişen bir ülkedir.

  Ülke, doğa ve kültürel zenginliklerinin yanısıra yemeklerinin güzelliğiyle de ünlüdür.

  Hollanda
  Yüzölçümü:41.160 km2
  Nüfus: 15.800.000
  Başkent: Amsterdam
  Resmi Dil: Hollandaca
  Para birimi: Florin


  Hollanda bir Batı Avrupa ülkesidir. Doğusunda Almanya, batısında ve kuzeyinde Kuzey Denizi, güneyinde ise Belçika bulunur. Kara sınırlarının hepsi doğal olmayan yapma sınırlardır.

  Ülkede Batı Avrupa deniz iklimi görülür. Bütün yıl boyunca bölgede sis ve yağış eksik olmaz. Hollanda ekonomisinin temeli, yüksek verim elde edilen tarım ve hayvancılığa, bazı endüstri kollarına ve coğrafi konumun sağladığı transit ticarete dayalıdır.

  Rotterdam ve Lahey ülkenin önemli şehirli olarak sayılabilir.


  KKTC

  Yüzölçümü: 3.355 km2
  Nüfus: 171.000
  Başkent: Lefkoşe
  Resmi dil: Türkçe
  Para birimi: Türk lirası


  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye olan uzaklığı Anamur Burnu’ndan 65 km’dir. Akdenizin’in Sicilya ve Sardinya Adaları’ndan sonra üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, 1974 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi olarak ikiye ayrıldı. Demokrasi ile yönetilen KKTC, tarım, turizm ve ticaret ile uğraşır.

  Güzel doğası ve iklimiyle turistlerin ilgi gösterdiği ülke, tarihiyle de ilgi çeker. Güzelyurt, Magosa ve Girne ülkenin diğer önemli şehirleri arasında yer alır.

  Macaristan
  Yüzölçümü: 93,000 km2
  Nüfus: 10.1 milyon
  Başkent: Budapeşte
  Resmi dil: Macarca
  Para birimi: Fiyorin


  Macaristan, yüksek dağlar, küçük tepeler ve geniş ovalar ülkesidir. Orta Avrupa ile Balkanlar arasında yer alır. Doğusunda Romanya, batısında Avusturya, güneyinde Yugoslavya, kuzeyinde Çekoslavakya ve kuzeydoğusunda Sovyetler Birliği ile sınır komşusudur. Parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkede Macarca konuşulur.

  Sanat ve mimaride gelişmiş olan ülkede, turizm çok gelişmiştir. Halk müzikleri tüm dünyada çok ünlüdür. Başkent Budapeşte’nin yanısıra Miskoic, Deprecen, Szeged, Pesc ve Gyor da diğer önemli şehirleridir.

  Makedonya
  Yüzölçümü: 25,333 km2
  Nüfus: 2 milyon
  Başkent: Skopje
  Para birimi: Makedonya dinarı


  Makedon kültürü, Yunan, Sırp, Bulgar ve Arnavut kültürlerinin karışmasından oluşmuştur. Makedonya’nın yeryüzü oluşumu daha çok platodur. Vardar Nehri ülkenin ortasından geçerek Ege Denizine dökülür. Makedonya yazları çok sıcak ve kuraktır. Kışları ise ege rüzgarları Vardar vadisi üzerinden eser.

  Ülkede Makedon dili, Arnavutça, Türkçe, Sırp-Hırvatça konuşulur. Ülkenin %67’si Ortodoks, %30’u Müslüman’dır.

  Sudan
  Nüfus: 25 milyon
  Yüzölçümü: 2,376,000 km2
  Başkent: Khartoum
  Resmi dil: Arapça
  Para birimi: Sudan lirası


  16 yıldır kendi içinde bir savaş yaşayan Sudan’da, 1989 yılında hükümet düşmüş, basın susturulmuştur. Ardından ülkede çok büyük fakirlik yaşanmaya başladı. Hatta açlıktan ölümler bile gerçekleşti. Sudan’ın güney bölgelerinde uluslararası yardım kuruluşlarının büyük çabalarına rağmen hâlâ açlık yaşanmaktadır.

  Ülkede aşağı yukarı 400 dil konuşulmakla birlikte resmi dil Arapça’dır. Güneyde ikinci yaygın dil İngilizce’dir. Nüfusun büyük kısmını Müslümanlar oluşturur. Hristiyanlar ise nüfusun %10’u olup daha çok Dinka bölgesinde yaşar.

  Slovenya
  Yüzölçümü: 20,251 km2
  Nüfus: 2 milyon
  Başkent: Ljubljana
  Resmi dil: Slovence


  Slovenya Doğu ve Batı Avrupa’yı birbirine bağlayan bir ülkedir. Ülke nüfusunun % 88’ini Slovenyalılar, % 7’sini Sırp-Hırvatlar oluşturur. Ülkede konuşulan diller; Slovence, Hırvatça, Sırpça, Almanca, İngilizce ve İtalyanca’dır. Parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkenin % 72’si Katolik, %4.3’ü ateist, %2.4’ü Doğu Ortodoksu, % 1’i Müslüman ve diğer %1’i de Protestan’dır.

  Şehirlerinin ve kasabalarının çoğunda Habsburg Hanedanı’nın etkileri görülür. Sloven mutfağı özellikle komşularından yani Avusturya, Macaristan ve Balkanlar’dan çok etkilenmiştir. Beyaz ve kırmızı şarap ile bira üretiminde ün kazanmışlardır.


  Romanya
  Yüzölçümü: 237.500 km2
  Nüfusu: 22.5 milyon
  Başkent: Bükreş
  Resmi dil: Romence
  Para birimi: Ley


  Bir Balkan ülkesi sayılan Romanya, Avrupa’nın güneydoğusunda, Karadeniz’le kıyısı olan bir ülkedir. Doğuda Karadeniz, batıda Yugoslavya ile Macaristan, güneyde Bulgaristan ile sınır komşusudur. Rusya ve Ukrayna dışında en büyük Avrupa ülkesidir. Karpat Dağları ülke yüzölçümünün üçte birini kaplar.

  Romanya’nın majestik kaleleri, ortaçağ kasabaları ve vahşi doğası ziyaret etmeye değerdir. Romanya son yıllarda kayak merkezleriyle de ün yapmıştır. Ülkede Romence ve Transilvanya bölgesinde Macarca konuşulur. Önemli şehirleri arasında Braşov, Köstence, Temeşvar, Galati ve Craiva sayılabilir.


  Nijerya
  Yüzölçümü: 924.000 km2
  Nüfus: 125 milyon
  Başkent: Abuja
  Resmi dil: İngilizce
  Para birimi: Naira


  Adını Afrika’nın büyük ırmaklarından biri olan Nijerya Irmağı’ndan alan ülke, bu ırmağın Atlas Okyanusu’na döküldüğü Gine Körfezi’nden başlayarak Kamerin ile Benin arasında kuzeye doğru uzanır, kuzeydoğu ucu Çad Çölü’ne ulaşır.

  Nijerya büyük bir ülke olmakla birlikte ekonomisi büyük ölçüde sömürge döneminin etkinliklerini taşır. Ulusal gelirin ancak yüzde 10’u sanayiiden sağlanır. Tarım ülke ekonomisinde dörtte bir oranında yer tutar.

  Önemli şehirleri arasında İbadan, Ogbomosho, Kano, Oshogbo ve İlorin yer alır.

  Moldova
  Yüzölçümü: 33.700km2
  Nüfus: 4.460.000
  Başkent: Chisinau


  Moldova nüfusunun %64.5’ini Moldovalı-Romenler, %13.8’ini Ukraynalılar, 13’ünü Ruslar, %3.5’ini Kafkaslar, %1.5’ini Yahudiler ve %2’sini Bulgarlar oluşturur. Ülkenin 98.5’i Doğu Ortodoksu, geri kalanı da Yahudi’dir. Moldova, cumhuriyet ile yönetilmektedir.

  Güzel bir ülke olan Moldova yeşil vadilerle, bembeyaz köylerle, ayçiçeği tarlalarıyla ve göllerle bezenmiştir. Avrupa’nın en iyi şarap üreten ülkelerinden biridir.


  Kutluyoruz..

  Alıntıdır..
  Kaynak:23 NİSAN ÜLKELER - YeniYaşam YeniDoğa - Blogcu

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Üye Numarası
  131952
  Mesaj
  33
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0

  Exclamation Cevap: 23 Nisan

  Alıntı Kaygısız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ulu Önder Atatürk'ün Türk Çocuklarına armağan ettiği dünyadaki ilk ve tek resmi çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun.
  Çok hatalı bir kemalist ezber daha!

  23 Nisan'ı Atatürk çocuklara armağan etmedi!

  Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920'de açıldı. Tam bir yıl sonra, Saruhan (Manisa) Milletvekili Refik Şevket (İnce) Bey ve arkadaşlarının teklifiyle 23 Nisan ' Milli Hâkimiyet Bayramı' olarak kabul edildi.

  Aradan yıllar geçti. 1929'da Himayei Etfal Cemiyeti (şimdiki adıyla ' Çocuk Esirgeme Kurumu') Başkanı ve Mersin Milletvekili Dr. Fuat (Umay) Bey'in girişimiyle 23-29 Nisan arası ' Çocuk Haftası' olarak kutlanmaya başlandı.

  23 Nisan 1929'da kurumun genel merkezinde ilk tören yapıldı. Burada Başbakan İsmet İnönü çocuklara şeker dağıttı. Törenlerde tebrikleri kabul eden kişi ise dönemin Meclis Başkanı Kazım (Özalp) Paşa'ydı.

  Atatürk, 1929'dan 1938'deki vefatına kadar, gerçekleştirilen 10 çocuk balosunun sadece ikisine katıldı.

  Özetle: 23 Nisan'ın çocuk bayramı olmasında Atatürk'ün doğrudan bir katkısı yoktur.

  Sabah

Benzer Konular

 1. 23 Nisan Sözleri
  dogangunes Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-04-2013, 01:08 AM
 2. Nisan
  NisanGünce Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 05-01-2011, 01:31 PM
 3. Bugun 23 Nisan!
  mopsy Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-04-2010, 05:24 PM
 4. 1 Nisan
  ĐЄŁī ЄکмΞЯ Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-03-2010, 08:52 PM
 5. 26 nisan virüsü
  atmaca34 Tarafından Ücretsiz Programlar (Freeware ,Shareware ) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-10-2008, 01:41 AM
Yukarı Çık