+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Putperest

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Mustafa Kemal Atatürk Forumunda Bulunan Putperest Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> PUTPEREST Bizler her ne kadar; Peyami Safa'nın dediği gibi "Onun gövdesine tapan putperest değil, ölmez eserine ve manasına bağlı bir

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  37
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  101

  Putperest

  PUTPEREST
  Bizler her ne kadar; Peyami Safa'nın dediği gibi "Onun gövdesine tapan putperest değil, ölmez eserine ve manasına bağlı bir şuuruz." desek de; bugüne kadar Atatürk ilke ve devrimlerine ve Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden bağlananlara "Putperest" damgasını vurulmuştur.

  Bizler Atatürk'ü put yerine koyarak sevip benimsemedik. Bizler Gazi'ye hak ettiği değeri vermekten başka bir şey yapmadık.

  Onun gerek askeri, gerekse devlet adamlığı dehasına sahip, ulusu için ülkesi için çırpınan;-doğduğu günden bugüne kadar- dünyada ve Türkiye'de kaç isim sayabilirsiniz.

  Atatürk'ün; bizim sevgimizi, saygımızı, hayranlık ve minnetimizi hak etmesiyle ilgili ve bugünlerde hepimizi ilgilendiren bir konudan; ekonomiden bahsedeyim.

  Bugün tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz; 1929 yılında da yaşanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti daha 6 yaşındadır. Yıkıntılar arasından bir ülke yaratmaya ve Osmanlının borçlarını ödemeye çalışmaktadır. Üstelik Cumhuriyet rejiminin başarısızlığa uğramasını isteyen içerde ve dışarıda bir çok bedbaht vardır.

  Atatürk; o dönemde maliye ve sanayileşme konularında uzmanlara raporlar hazırlatmış ve bu raporlar doğrultusunda çalışma arkadaşlarıyla birlikte dünyadaki ilk "Demokratik Kalkınma" planını hazırlamıştır. I. Kalkınma Planı 1933-1938 yıllarını, II. Kalkınma Planı ise 1938-1944 yılları arasını kapsamış ve planın içeriğini de; eldeki kıt kaynaklarla halkın ihtiyaçlarının en iyi biçimde nasıl karşılanacağı oluşturmuştur. Konulan hedeflerden biri de; hammaddesi Türkiye'de olmasına rağmen, yurt dışından ithal edilen ürünlerin kendi topraklarımızda üretilmesini sağlamaktır.

  Dünya ülke ekonomileri tarihinin en ağır ekonomik krizi yüzünden 1929-1939 yılları arasında; sanayi üretim artışını en fazla %19 arttırabilmişken; aynı dönemde Atatürk sayesinde Türkiye'de artış; %96 olmuştur.

  Bu başarıyı; ödemeler ve dış ticaret dengesinden ödün vermeyerek, Türk Lirasının değerini koruyarak, enflasyon uygulamasına başvurmadan, dengeli ve istikrarlı kalkınma modeliyle sağlamıştır. Bugün en büyük sorunlarımızdan biri olan "Dış Ticaret Açığı" dünya buhranının yaşandığı 1930'lu yıllarda gerçekçi ve ülke yararına çözümler sayesinde yaşanmamış, aksine; "Dış Ticaret Fazlası" verilmiştir.

  Tüm bunların dışında halktan da destek alınmış; "Buhran Vergisi Kanunu" çıkartılmış, gümrükler yükseltilmiş, yerli malı kullanımı teşvik edilmiştir. Yani o dönemde de kemer sıkma politikası uygulanmıştır. Bugünden tek farkı; bu politika, amacına ulaşmış ve halka yüklenen maliyet; üretim olarak halka geri döndürülmüştür.

  Dünya ekonomik krizle boğuşurken, Türkiye; yabancıların işlettiği demiryolları ve limanları millileştirmiş, şeker, demir çelik ve dokuma fabrikaları kurarak işsizliği önlemiştir.

  Şimdi siz söyleyin; Mustafa Kemal Atatürk; ona olan sevgimizi, hayranlığımızı, minnet duygularımızı hak etmiyor mu? Ona hak ettiği bu duygularla yaklaşmak putperestlik mi?

  Ben size putperestliğin ne olduğunu söyleyeyim: krizden en az zararla çıkmak için; ülke yararına milli menfaatler gözetilerek; ekonomik tedbirler almak, politikalar üretmek, kalkınma planları hazırlamak yerine "Hamdolsun kriz bizi teğet geçecek", "Bizde bahsedildiği kadar büyük kriz yok", "Yangına körük tutmaya gerek yok, bizi kriz dünyadaki kadar etkilemeyecek" gibi açıklamalar yapan, "IMF'ye ümüğümüzü sıktırmayız" demecinin üzerinden bir ay bile geçmeden "IMF ile yeni stand-by anlaşması için teknik çalışmalar devam ediyor" diyen Başbakan Erdoğan için; basın sözcüsü Akif Beki'nin 2003 yılında çıkardığı ve Hz. Musa ile Erdoğan'ın benzer hayatlarının bulunduğunu anlattığı "Erdoğan'ın Harfleri" kitabındaki "Göklerden beklenen kurtarıcı insanların arasından zuhur etti. Göksel değil dünyevi bir kurtarıcı, bir siyasi lider olarak. Mucizelerle gönderilen göksel bir varlık yerine, oylarla sandıktan çıkarılan bir kurtarıcı. Büyük bir kitlenin umudu. Seçilmiş biri ama, seçmenleri tarafından..." diye yazmasıdır putperestlik.

  Peki; Denizli'deki Fatma Durmuş'un çıkardığı "İlahilerle Hakka Çağrı" kitabında yazdığı gibi "Erdoğan'ı üzmek Allah'ı üzmektir, sevenlerini üzmek de aynıdır" sözü putperestliği bırakın Allah’a eş koşmaya varacak bir sapkınlık değil de nedir?

  Atatürk'ün ölümü karşısında Gazi'ye olan sevgisi yüzünden intihara kalkışan, yaveri ve can dostu Salih Bozok bile; AKP Aydın İl Başkanı İsmail Hakkı Eser'in "Biz Başbakanımızı ikinci peygamber olarak görüyoruz" sözlerini Atatürk için sarf etmemiştir.

  Şimdi siz söyleyin; kim kimi "put" yerine koyuyor, kim kimi hak edip etmediğine bakmaksızın "putperest" seviyesinde seviyor?

  ŞEBNEM ÖZBEK
  20.11.2008

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  90
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  723

  Cevap: Putperest

  valla bende Erdoğanı destekliyorum o da ALLAHIN bir kulu bizim için başka bir şey ifade etmiyor daha önce Türkiyede başbakanlık yada cumhurbaşkanlık yapmış diğerleri gibi
  Erdoğan gider başkası gelir hiç önemli değil bu Türkiyede elbette birileri çıkar.
  başbakan bu krizede teğet geçti diyor şöyle dese bu kriz tam kalbimizden vurcak
  borsa ne olur türk parası dolar ve eoronun karşısında ne kadar değer kaybeder bir düşünün.
  başbakanda biliyor krizin Türkiyeyi etkiliyecihini en az zararla atlatmak için tedbirler aldı
  kobilere destek verildi valla bana göre 2002 krizi gibi bir kriz görmedim o zaman dünyada yoktu sadace bizim ülkemizde şimdi dünyada var düşünemiyorom bu krizin başka bir hükümeti döneminde olduhunu mahvolurduk liber parti başkanlıhı yapmış Besim tubik bile 2002 hükümetine gerizekalılar dedi bu hükümet içinse ilk önce farkına varmadı sonra doğru tedbirler aldı dedi.
  1929/1945 arası uygulananlar kalkınma planı o zamanki koşullarda doğru olabilir şimdi
  globallaşan dünyada gümrükler kalkıyor serbest ticaret var biz yabancı mallara gümrük uygulamaya kalksak onlarda uygular dünyada bir çin gerçehi var 70 milyon insan 45 milyonu çalışabilir desek ve her yıl 1 milyon iş gücüne katılım var nasıl iş bulcan mümkün değil sanayide robotlar ve bilgisayarlı tezgağlar kullanılıyor 3 kişinin yada 3 makinanın yaptıhı işi yapıyor işsislihin birinci nedeni 2 nedeni bir makinaya bir elaman olması
  lazım 3 makinaya bir elaman bazı yerde kim kazanıyor patron 3 nedeni adam emekli olmuş yazlıhı var arabası var halen çalışıyor birde işsizlihi eleştiriyor inanın 30 kişilik yerde 10 tane emekli vardı tüm Türkiyeyi düşünün en az 500 bin emekli çalışıyordur ilk önce sen çalışma işe ihtiyacı olan çalışsın sigorta primi ödensin vergi ödensin adam evine nafakasını götürsün hangi idolejiye inanaırsanız inanın bu ülkenin yüzde 80 sadece kendini düşünür yüzde 60 üçkağıtçıdır nasılmı çete kurmak,tefecilik,gasp vs ispatı gazeteler,televizyonlar,radyolar ve kendi gördüklerim duyduklarım bu ülke bozulmuş.
  1929 /1945 ARASINI EKONOMİDE YAPILAN KURULAN FABRİKALARI BİRAZ AYDINLATIRMISINIZ BENİM BİLDİHİM ŞEKER ,BASMA,AYAKKABI,FABRİKALARI
  FORD 1900/1910 ARABA ÜRETMEYE SERİ ŞEKİLDE İMALATA BAŞLAMIŞ ÇAMAŞIR MAKİNASI VARDI TELEVİZYON VARDI MAKİNA ÜRETİYORLARDI ACABA TÜRKİYEDE NİYE BUNLAR 1960 LARDAN SONRAN OLDU 1929/1950 YE KADAR ÜLKEDEKİ ARAÇ SAYISINI VE KAÇ KİKOMETRE ASFALTLI YOL VARDI HAVAALNI VARDI ÜNİVERSİTE SAYISI KAÇTI.
  Konu reddi tarafından (16-12-2008 Saat 01:03 AM ) değiştirilmiştir.

Yukarı Çık