Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Atatürk'ün şok eden Hatay planı..

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Mustafa Kemal Atatürk Forumunda Atatürk'ün şok eden Hatay planı.. Konusununun içerigi kısaca ->> Atatürk, Hatay'da Fransızlar'a gözdağı vermek için bakın nasıl bir plan uygulamış.. Hatay için gözdağı vermek isteyen Atatürk'ten ilginç taktik. Fransız ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Atatürk'ün şok eden Hatay planı..

  Atatürk, Hatay'da Fransızlar'a gözdağı vermek için bakın nasıl bir plan uygulamış..  Hatay için gözdağı vermek isteyen Atatürk'ten ilginç taktik. Fransız Elçi'yle buluşmasında kadın pilot Sabiha Gökçen'e havaya üç el ateş ettirdi. Restaurantın silahlı basılması planını Atatürk ve ilk kadın pilot Gökçen'den başkası bilmiyordu.

  Belki birçoğumuzun haberinin olmadığı bu ilginç tarihi olayı Can Dündar, "Mustafa" belgeselinin konu edildiği Kanaltürk'te yayınlanan Kırmızı Halı programında anlattı:

  OLAY SONRASI BÜYÜKELÇİYE SÖYLEDİĞİ O CÜMLE

  "Sabiha Gökçen'den böyle bir şey beklemiyorlar. Korumalar atlıyor polisler tutuklayıp karakola götürüyor. Atatürk yanındaki Fransız büyükelçisine dönüp "görüyorsunuz bu millet beni affetmez" diyor. Müthiş bir sahne bu. Dramatize etmeye müsait sahne değil. Silah çekçeksiniz. Ankara Palas vesaire. Yapamadık, anlatamadık. Ama sahne olarak benim içimde çok yer etti. Çünkü Atatürk'ün iletişim dehası aslında. Hem onun yarattığı etkiyi büyükelçi üzerinde tahmin edersiniz."

  Peki Dündar'ın anlattığı tarihi olayın ayrıntıları nasıl? Çok az insanın bildiği çarpıcı olayın detayları ise şöyle:

  TABANCANI BELİNE TAK VE BURAYA GEL

  1937'de Fransa'nın, Hatay'ı Suriye'ye devretmeye hazırlandığı yolundaki haberler, Ankara'da sert tepkiyle karşılandı. Atatürk, hemen Gökçen'i de bir parçası yapacağı gözdağı planını uygulamaya koydu. Atatürk, bir akşam Gökçen'e, 'Üniformanı giy. Tabancanı beline tak ve buraya gel. Bu akşam çok önemli bir görev daha vereceğim. Tarihi ilginç bir görev' dedi. Ata, bunu söylerken, Gökçen'e, 'Hatay konusundaki fikrin nedir?' diye de sordu. Gökçen de, 'Eskiden Girit için söylenirdi. Annemden dinlemiştim. 'Girit bizim canımız, feda olsun kanımız!' Aynı şeyi Hatay için düşünüyorum' dedi.

  GÖKÇEN SALONU SİLAHLA BASTI

  Atatürk ve beraberindekiler, akşam Ankara'nın ünlü restoranı Karpiç'e gitti. Fransız Büyükelçisi M. Ponceau ile elçilik erkanı da oradaydı. Fransızlar'a hitaben bir konuşma yapan General Kasım Sevüktekin, sonunda Fransızlar'ın Hatay'ın Türkiye'nin olduğuna karar vereceklerine inandığını ifade etti. Fransa Büyükelçisi, Sevüktekin'i ayakta alkışladı. Generalden sonra ortaya fırlayan Gökçen, şunları söyledi:

  GEREKİRSE CANIMIZI VERİRİZ

  'Generalim, Fransız dostlarımızın bu konuşmanızı değerlendirebileceklerini sanmıyorum. Fransa bir oyun içine girmiştir. Oyunun sonunda bizim olan toprakları Suriye'ye vermeyi planlamıştır. Fransa'nın oyununa gelerek Hatay topraklarını başkalarına bırakmayacağız. Biz gençler gerekirse bu işi silahlarımızla da halledebiliriz. Hatay bizim canımız feda olsun kanımız.'

  1 GÜN HAPİS YATTI

  Gökçen, sözlerini tamamlar tamamlamaz, silahını çekip, üç el ateş etti. Bu olayın ardından Atatürk'ün emriyle Gökçen tutuklandı. Hakim karşısına çıkan Gökçen, milli hislerinin galeyana geldiğini ve bunun için kimseden emir almadığını söyledi.

  Sorgu sırasında, Atatürk'ün kız kardeşleri Makbule Hanım ile Semiha İnanç da silahlarını havaya boşalttıkları için adliyeye gelmişlerdi. Yasa gereğince, üç kadın 24 saat hapis cezasına çarptırıldı. Mesaj yerine ulaşmış ve Fransa, Türkiye'nin kararlılığını görmüştü.

  haber3

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  19
  Rep Gücü
  12

  Cevap: Atatürk'ün şok eden Hatay planı..

  can dundarın belgeselini begenmeyenler buraya niye yorum yapmamış şaşırdım

Benzer Konular

 1. Krizine karşı B planı
  mopsy Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 19-11-2011, 09:12 PM
 2. Atatürk’ün Hatay’ın Alınması ile İlgili Anısı
  İNCİ Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-06-2011, 04:10 AM
 3. Sadıklar Planı Tebliğleri
  mopsy Tarafından Parapsikoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 31-08-2010, 01:11 AM
 4. Sağlıklı yeme planı
  dogangunes Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-08-2010, 08:59 PM
 5. Trabzon'u işgal planı
  HALK Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 01-05-2010, 12:24 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık