Ulu Önder Atatürk’ün hayatı, “O’nu Anlamak” adıyla 300 bölümlük dizi haline getiriliyor !

Atatürk'ün yaşamı “O'nu Anlamak” isimli diziyle ekranlara taşınacak. Dizinin en belirgin özelliği; Atatürk'ün kitaplarda yer almayan veya satır aralarında saklı kalan özelliklerini gözler önüne serecek olması. Atatürk'ü kimin canlandıracağı ise şimdilik saklı tutuluyor.

Atatürk ile ilgili bir sinema filmi çekmek için için bugüne kadar birçok yapımcı kolları sıvamış; hatta ulu önderi canlandırması için dünyaca ünlü aktör Michael Douglas'a bile teklif YASAK KELİMEürülmüştü. Ne var ki finansal nedenler ve Atatürk'ü kimin canlandıracağı konusunda yaşanan spekülasyonlar nedeniyle projeler de, Douglas'a giden teklif de rafa kalkmıştı. İşte bu ertelenen projeler sonrasında, yapımcı Erkan Özveren, Atatürk ile ilgili yepyeni bir projeyi gündeme getirdi. Ancak Özveren'in projesi, bir sinema filmi değil bir televizyon dizisi...

KAYNAKLARA DAYALI

“O'nu Anlamak” adını taşıyan dizinin her bölümü en az 8, en fazla 15 dakika olacak. Senaryosunu Kamil Atlıman'ın yazdığı, aralarında Fikri Nazif Ayyıldız'ın da bulunduğu üç tarihçi ve araştırmacının senaryosuna katkıda bulunduğu dizi, 300 bölüm olarak düşünülüyor. Müzikler ise Taner Demiralp'a ait. “O'nu Anlamak”ın en belirgin özelliği, ulu önderin bilinmeyen özelliklerini ekrana yansıtacak olması. Atatürk'ün kitaplarda yer almayan veya satır aralarına sıkışmış özelliklerini senaryolaştırmak için iki yılın üzerinde çalışma yaptıklarını dile getiren yapımcı Erkan Özveren, diziyi şöyle özetledi: “Atatürk hakkında söylenenler Atatürk gerçeğini ne denli anlatır? Tüm bunlar bizlere başkalarının filtrelerinden geçirildikten sonra ulaşır. “O'nu Anlamak”, bugüne dek Atatürk ile ilgili çekilen dramalardan olmayıp Atatürk'ün günlük yaşam içindeki tavırlarını, tepkilerini, kararlarını, öfkelerini, sevgilerini ve tüm insani değerlerini anlatan, kitap sayfaları arasında sıkışıp kalmış, her biri kaynaklara dayalı gerçek anılardan yola çıkılarak genç nesillere aktarmak amacıyla hazırlanılmıştır.” Özveren, Atatürk'ü kimin canlandıracağı konusunda açıklama yapmanın henüz erken olduğunu da belirtti: “Mavi gözlü bir oyuncu olacak. Dizide yer alacak bütün oyuncuların canlandıracakları kişilere azami ölçüde benzemelerine çalıştık.”
kaynak: AtatÜrk’Ün YaŞami Dİzİ Oluyor [Arşiv] - Kanka.Net - Dostların Mekanı