+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Anlaşmalı formalite Evliliğin Cezası varmı?

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Hukuk Forum Forumunda Bulunan Anlaşmalı formalite Evliliğin Cezası varmı? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sahte Evlilik veya Formalite Evlilikleri 2 ayrı başlık altında değerlendirebilir. Bu tip evliliklerin 1. grubu: T.C vatandaşları arasında (yani her

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.421
  Beğenmiş
  71
  Beğenilmiş
  18
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93740

  Anlaşmalı formalite Evliliğin Cezası varmı?

  Sahte Evlilik veya Formalite Evlilikleri 2 ayrı başlık altında değerlendirebilir.

  Bu tip evliliklerin 1. grubu: T.C vatandaşları arasında (yani her iki eşin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak) yaptığı sahte evliliklerdir. Bu tip evliliklerde amaç SGK maaş veya yardımı almak için yapılmaktadır ve bu fiil ile Dolandırıcılık suçu işlenmiş olacağından hem Hapis hem de para cezasına çarptırılmaktadır. SGK, devlete ağır fatura çıkaran bu tip formalite evliliklerle ciddi mücadele etmektedir. Babası, annesi ölen binlerce kadın, yetim maaşı alabilmek için kâğıt üzerinde eşinden boşanıyor. Ancak eşiyle aynı evde yaşamaya devam ediyor. Bunun önüne geçilebilmesi için sahte boşanmalar da nitelikli dolandırıcılık kapsamına alındı. Nitekim Anayasa Mahkemesi de sahte boşanmaların önünü kesen kararının ardından cezalar yağmaya başladı.

  Örnek olarak Çankırı da fiilen yaşamaya devam eden çifte 2 yılı aşkın hapis cezası ve 30 bin lira para cezası verildi. Sosyal Güvenlik Kurumu son 5 yılda yaklaşık 14 bin sahte boşanma tespit etti.

  Formalite evliliklerde 2. grup ise: yabancı uyruklu bayanların T.C vatandaşları ile Türkiye de kalabilmek için yaptıkları sahte evlilikler vardır. Peki bu formalite evliliklerde ceza var mıdır?

  Ülkemize geldikten sonra ikamet tezkeresi bitmek üzere olan yabancı bayanların en çok başvurdukları yöntemlerden birisi de sahte evlilik yapılmasıdır. Bu durum sadece bizim ülkemize has olmayıp pek çok batı ülkesinde de benzer fiiller görülmektedir. Bu durum Kanuna aykırı olmakla birlikte aynı zamanda sahteciliği de içinde barındırmaktadır. Bu tip evliliklere kesinlikle izin verilmemekte ve tespiti halinde evlilik sebebiyle verilen ikamet tezkeresi (oturma izni) veya varsa çalışma izni iptal edilmekte ve yabancı deport edilmektedir. Ayrıca Türkiye ye giriş yasağı da konulmaktadır.

  TC vatandaşı için; durum ilgili savcılık yetkililerine bildirilmekte ve şahıslar hakkında adli koğuşturma başlatılmaktadır. Bu tip haksız ve hukuka aykırı eylemler yerine, tavsiyemiz yabancının bir iş bulması ve Çalışma Bakanlığı na çalışma izni için başvurarak Türkiye de yasal yoldan yaşamaya devam etmesidir.

  Nitekim Danıştay 10. Dairesi de sahte evlilik sebebiyle oturma izni iptal edilen yabancı uyruklu bir bayan hakkında da yapılan idari işlemin hukuka uygun olduğuna karar vermiştir. Mahkeme kararı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

  DANIŞTAY 10. DAİRESİ


  Esas: 2009/7253 Karar: 2009/8962 Tarih: 19.10.2009

  İSTEMİN ÖZETİ: Türk vatandaşı ile evli olan yabancı uyruklu davacının ikamet tezkeresinin iptal edilmesine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılan dava sonunda, İstanbul 10. İdare Mahkemesince;... doğumlu Türk vatandaşı ile 2004 tarihinden beri evli olan ... doğumlu Moldavya uyruklu davacının, eşinden dolayı ikamet tezkeresini aldığı, davalı idarece 19.6.2008 tarihinde yapılan tahkikat sonrasında, yabancı uyruklu davacının ve eşinin, Bursa adresini ikamet adresi olarak bildirmelerinde karşın davacının, Kartal İstanbul adresinde çalıştığının aynı tarihli tutanak ile tespit edildiği; bunun üzerine yapılmış olan evliliğin formalite evlilik olduğundan bahisle, davacının ikamet tezkeresinin iptaline yönelik işlemin tesis edildiği, Türk vatandaşı ile yapmış olduğu evliliği, ülkemizde ikamet alma ve çalışma amacına yönelik olarak yapılmış formalite bir evlilik niteliğinde olduğu tespit edilen ve bu tespitin aksini ortaya koyabilecek hukuken kabul edilebilir herhangi bir bilgi ve belgeyi de dava dosyasına sunamayan davacı hakkında tesis edilen işlemde hukuka aykırılık görülmediği gerekçesiyle davanın reddi yolunda verilen kararın temyizen incelenerek bozulması davacı tarafından istenilmektedir.

  Türk Milleti Adına Hüküm Veren Danıştay Onuncu Dairesince Gereği Düşünüldü:

  İdare ve Vergi Mahkemelerinin nihai kararlarının temyizen bozulması 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu nun 49. maddesinde yer alan sebeplerden birinin varlığı halinde mümkündür. Evlilik ilişkisinin sonlandırılması, ancak adli yargı yerince bu konuda verilecek bir karar ile mümkün bulunduğundan, yargı yerlerince verilmiş bir karar olmadıkça, idarenin, evliliğin muvazaalı olduğu konusunda bir değerlendirme yaparak İdarî işlem tesisine hukuken olanak bulunmamaktadır. Ancak, dosyanın incelenmesinden davacının eşiyle ayrı yaşadığı, adı geçenin Türk vatandaşlığına geçmesi için başvurusunun olmadığı anlaşılmakta olup, tesis edilen işlemde hukuka aykırılık görülmemiştir.

  Temyizen incelenen karar, usul ve hukuka uygun olup, dilekçede ileri sürülen temyiz nedenleri kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte görülmediğinden temyiz isteminin reddi ile İstanbul 10. İdare Mahkemesinin 19.3.2009 tarih ve E. 2008/1575, K. 2009/578 sayılı kararının onanmasına, 19.10.2009 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

  Saygılarımızla,

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jul 2016
  Mesaj
  28
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  2
  Rep Gücü
  1

  Cevap: Anlaşmalı formalite Evliliğin Cezası varmı?

  Yani o zaman anlaşmalı formalite evliliği yapılabilir.

Benzer Konular

 1. Anlaşmalı formalite evlilik yapmak istiyorum
  crysis Tarafından Evlenmek istiyorum (Anlaşmalı Evlilik) Foruma
  Yorum: 563
  Son mesaj: 21-07-2017, 10:05 PM
 2. anlaşmalı evlilik
  GAMZELİ Tarafından Evlenmek istiyorum (Anlaşmalı Evlilik) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 17-02-2017, 05:13 PM
 3. Kilisede Pokemon Yakalayana Hapis cezası
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-09-2016, 04:13 PM
 4. Tayin için anlaşmalı evlilik
  Aydinda09 Tarafından Evlenmek istiyorum (Anlaşmalı Evlilik) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-09-2016, 12:47 AM
 5. Tecavüz suçu için idam cezası verilmeli mi?
  SAHARAY Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 68
  Son mesaj: 30-01-2016, 12:33 PM
Yukarı Çık