ABD’de iki kadın, hırsızlık yaptıkları mağazanın önünde “Ben hırsızım” yazılı tabelayla bekleme cezasına çarptırıldı


Attalla kent mahkemesi yargıcı Kenneth Robertson, Wal-Mart mağazasından hırsızlık yapan Lisa King Fithian ve ismi açıklanmayan diğer bir kadın hakkında 60 gün hapis yerine, alışveriş merkezinin önünde Cumartesi günü ikişer kez 4’er saat boyunca üzerinde “Ben hırsızım” yazılı tabelalarla bekleme cezası verdi. İki kadın hırsız da mahkemenin verdiği cezayı kabul etti.

46 yaşındaki Lisa, önceki Cumartesi 11.00-15.00 saatleri arasında üzerinde “Ben hırsızım. Walmart’tan hırsızlık yaptım” yazılı tabelayla hırsızlık yaptığı alışveriş merkezinin önünde cezasının ilk 4 saatini çekti. Diğer hırsız da aynı gün 15.00-19.00 saatleri arasında tabelayı üzerine geçirerek mağazanın girişinde bekledi.

Walmart’ın müdürü Neil Hawkins, cezanın kendileri açısından çok faydalı olduğunu, müşterilerin çoğunun da veriyen cezayı “iyi fikir” olarak değerlendirdiğini söyledi. Toplum karşısında insanların bu şekilde utandırılmasının hırsızlıktan vazgeçmelerinde etkili olacağına inandığını ifade eden Hawkins, “Şimdi en azından diğerleri hırsızlık yapmadan önce iki defa düşünecekler” dedi.

vatan