Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Sigortasız iş kazası

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Hukuk Forum Forumunda Bulunan Sigortasız iş kazası Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Merhaba Sigortasız iş kazası geçirme durumunda neler yapılmalıdır? İşveren ile iş sözleşmesi yapmış olan her işçinin hizmetleri , işveren tarafından ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Sigortasız iş kazası

  Merhaba

  Sigortasız iş kazası geçirme durumunda neler yapılmalıdır?

  İşveren ile iş sözleşmesi yapmış olan her işçinin hizmetleri , işveren tarafından SGK’ya bildirilmesi zorunludur. İşçi, işyerinde 1 gün veya 4- 5 saat gibi az bir zaman diliminde çalışmış olsa bile bu hizmetin işverence SGK ya bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca işçinin, işveren ile yazılı iş sözleşmesi yapmasına gerek yoktur, sözlü olan iş sözleşmesi de aynı hükümleri doğurmaktadır. Uygulamada ise “deneme süresi içerisinde SGK yapılmaz” gibi yanlış bilgiler türetilmiştir. Halbuki deneme süresi konusu İş Hukukunu ilgilendirmekte, SGK hizmeti ise Sosyal Güvenlik Hukukunu ilgilendirmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse, 1 ay çalışan işçinin iş akdi deneme süresi içerisinde feshedilirse işveren, ihbar tazminatı ödemez fakat sigortasını yapmak zorundadır. İşçinin, 1 aylık çalışmasında Sgk ödenmesi halinde işçi, kısa ve uzun vadeli sigorta kollarından yararlanabilecektir.

  Bu durum özellikle kısa vadeli sigorta kolu olan iş kazalarında çok fazla önem arz etmektedir. Örnek vererek açıklamak gerekirse , işçi Mehmet , işveren ile sözlü olarak iş konusunda anlaşmış ve saat 09:00 da işe başlamıştır. Mehmet işe başladıktan yaklaşık 2 saat sonra işyerinde bulunan demir borular üzerine devrilmiş ve Mehmet ağır olarak yaralanmıştır. Mehmet bu ağır travmayı uzun bir süre atlatamamış ve sonucunda ayağının ezilmesi ile bir bacağı diz altından kesilmiştir. Sigortası yatırılmayan Mehmet, hem hastalık sigortasından hem de iş kazası sigorta kolundan faydalanamayacaktır. Mehmet’in hem ailesini hem de kendisini artık maddi ve manevi olarak çok zor günler beklemektedir. Peki Mehmet, hiç kimseye muhtaç olmadan nasıl sağlık güvencesinden yararlanacak, iş kazasından dolayı sürekli iş göremezlik ödeneği nasıl alacaktır?

  Öncelikle kaza geçiren Mehmet, hastaneye getirildikten hemen sonra yakınları tarafından hastane polisine başvurarak Mehmet’in kazasını iş kazası olarak olayı bildirmeleri gerekmektedir. Bu bildirimle birlikte iş kazasının oluğu ilçenin bağlı bulunduğu Cumhuriyet Savcılığı ve kolluk kuvvetlerini harekete geçirip kaza yerinde olay yeri inceleme yaptırmaları gerekir. Olay yeri tespitleri süre geçirmeksizin yapılırsa işverenin kusuru olup olmadığı daha kolay ortaya çıkacaktır. Ayrıca olayı gören ve aynı zamanda işçi olan tanıklar var ise mutlaka bu kişilerin tanık olarak ifadeleri, kolluk tarafından alınması gerekmektedir. Mahkeme aşamasında ise bu şahitlerin psikolojik baskı sonucu davaya tanık olarak gelmekten çekineceği her zaman düşünülmelidir. Ayrıca Mehmet’in sorumlu olan doktoruna olayın iş kazası olduğunu ve sağlık raporlarının İş Kazası olarak tutulması gerektiği ısrarla bildirilmesi gereklidir. Kişinin sigortasız olması, iş kazası durumu değiştirmez. Mehmet ve yakınlarının yukarıda belirtilen olayları yaptığı takdirde Mahkeme ve SGK’ya başvurmak için ellerinde çok ciddi deliller olacaktır. Eğer işveren, Mehmet’i sigortasız olsa dahi SGK ya olayı iş kazası olarak bildirmediği takdirde ileride çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalacaktır. Mehmet, 10 yıl süre ile işverene dava açmaya hakkı olacağından işveren, 10 yıl boyunca tedirgin şekilde yaşayacaktır. Mehmet, Savcılık şikayetinden vazgeçmiş olsa dahi İş Kazası için tespit davası açarak sosyal güvenlik haklarından yararlanabilecektir.

  Sigortasız iş kazası geçiren Mehmet, elindeki delillerle birlikte öncelikli olarak bağlı bulunduğu Çalışma Bölge Müdürlüğüne giderek iş kazası hakkında idari inceleme talebinde bulunması gereklidir. Bu teftişin sonucunu beklemeden Mehmet, iş kazasının olduğu İş Mahkemesinde işveren ve SGK’yı husumet gösterip İŞ KAZASI TESPİT DAVASI AÇMALIDIR. Bu davayı kazanan Mehmet, sosyal güvenlik kurumunun verdiği tüm haklardan yaralanabilecektir. Mehmet’in sakat kalması sonucu, Mehmet’e Sgk’nin İş kazası sigorta kolundan aylık gelir bağlanacağı gibi Mehmet’in, kusurlu olan işverene maddi ve manevi tazminat davası açmaya hakkı bulunmaktadır. Sigortasız şekilde iş kazası geçiren işçi, direk olarak işverene maddi ve manevi tazminat davası açmış ise Mahkeme, işçiye iş kazası tespit davası açması konusunda önel vererek tespit davasının sonucuna göre davayı bekletici mesele yapmak durumundadır. Yargıtay’ın görüşleri de bu doğrultudadır.

  Uygulamada ise işçiler, iş kazası sonrası işverenin uçuk vaatleri ile kandırılmakta ve gerekli olan yasal işlemleri yetkililere yaptırmamaktadırlar. İlerleyen zamanlarda işçiler, işverenin vermiş olduğu vaatlerin gerçek olmadığını gördüğünde hemen Mahkemeye koşmaktadırlar. Halbuki sigortasız iş kazası sonucu sakat kalan işçiye, devlet ölene kadar gelir bağlamakta ve emeklilik işlemlerini daha kolay şartlara bağlamaktadır. Burada iş kazası geçiren işçilere önerimiz, işverenin vaatlerini değil devletin sağlamış olduğu garanti olan sosyal güvenceleri tercih etmesidir.

  twitter.com/suatyurdseven

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SEBLA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Nerden
  Gurbet'den...
  Mesaj
  577
  Rep Gücü
  3515
  İŞ KAZASI TESPİT DAVASI AÇMALIDIR
  İş kazası tespit davasından önce,tescilsizliğin (sigortasızlığın) tespiti gerekir diye biliyorum.Yani öncelikli dava tescil tespiti hakkında açılmalıdır.

  Bir de işçinin işe başlamadan bir gün önce Sigortaya tecil kaydındaki mantığı anlayamıyordum.Demek bu gibi durumlarda işçinin hakkını koruyabilcek önemli bir husus.Yani 03,12,2011 tarihinde işe başlayacak bir işçinin girişi 02,12,2011 tarihinde SGK ya bildirilmek zorundadır.Bu durumda işçi , örneğin Mehmet 03,12,2011 tarihinde saat 09:00 da işe başladığında sigortaya kaydı yapılmış bir işçi olarak işe başlamış olacak,olası bir iş kazasında da haklarından faydalanmış olacaktır.

  Teşk.Faydalı bir konu.
  ''İslam’a gelmek bir yere gelmek değil, ‘kendine gelmek’tir.''

Benzer Konular

 1. SGK'den Ermenek Kazası Açıklaması
  akademik_bakis Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-11-2014, 11:35 PM
 2. Trafik kazası sorgulama
  YukseLL Tarafından Araba ve Otomobil Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-05-2011, 09:25 PM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 16-07-2010, 02:12 PM
 4. Namazın Kazası olur mu..?
  Ammar Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-01-2010, 02:22 PM
 5. uçak kazası
  Mevt Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-03-2008, 11:39 PM
Yukarı Çık