Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Evli kadınla ilişki, konut dokunulmazlığını da ihlal

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Hukuk Forum Forumunda Bulunan Evli kadınla ilişki, konut dokunulmazlığını da ihlal Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Yargıtay, evli bir kadınla ilişki kurmanın aynı zamanda “konut dokunulmazlığını ihlal” olarak değerlendirileceğini vurguladı. Daire, karara gerekçe olarak da böyle ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Evli kadınla ilişki, konut dokunulmazlığını da ihlal

  Yargıtay, evli bir kadınla ilişki kurmanın aynı zamanda “konut dokunulmazlığını ihlal” olarak değerlendirileceğini vurguladı. Daire, karara gerekçe olarak da böyle bir durumda kocanın rızasının olamayacağını gösterdi
  Yargıtay 2. Ceza Dairesi, evli bir kadınla ilişki kurmanın aynı zamanda “konut dokunulmazlığını ihlal” olarak değerlendirileceğini vurguladı. Daire, karara gerekçe olarak da böyle bir durumda yaşamın doğal akışına göre kocanın rızasının olamayacağını gösterdi.

  Davaya konu olan olayda, işini erken bitirip, evine giden koca, karısının kapıyı geç açmasından şüphelenerek evi araştırdı ve karyolanın altında yarı çıplak biçimde A.Y’yi yakaladı.

  Bunun üzerine “konut dokunulmazlığını ihlal suçundan” sanık A.Y. hakkında dava açıldı. Yerel mahkeme, kocanın aile reisi olması kuralının kalktığını belirterek, sanığın konuta sevgilisinin rızasıyla girdiğini ve bu nedenle konut dokunulmazlığını bozma suçunun yasal öğelerinin oluşmadığını kaydetti ve sanığın beraatine karar verdi.

  Davacı koca, yerel mahkeme kararını temyiz etti. Davanın temyiz incelemesini yapan daire, olay gecesi sanığın, sevgilisinin kocasının bulunmadığı sırada sevgilisinin rızasıyla evine girdiğinin anlaşıldığını kaydetti. Ancak, böyle bir eylemde, yaşamın olağan akışına göre, kocanın rızasının bulunduğunun düşünülemeyeceğini ifade eden daire, “konut ihlalinin gerçekleştirmiş” olduğunu savundu.

  Evli bir kadınla ilişki kurmanın, evlilikte bağlılık yükümlülüğünü öngören Türk Medeni Kanunana, dolayısıyla hukuka aykırı olduğu ve kocasının haklarına saldırı niteliğinde bulunduğunun açık olduğu kaydeden Daire, “Böyle bir ilişkinin kendi evinde kurulmasına, kocanın rızasının olması elbette düşünülemez ve varsayılamaz” değerlendirmesinde bulunuldu.

  Olay gecesi sanığın, kocasının rızasının söz konusu olmayacağını bilerek ve kendi iradesiyle konuta girdiği ve varsayılan rızasızlık nedeniyle de atılı suç oluştuğu gözetilmeden, yasal olmayan gerekçe ile sanığın beraatıne karar verilmesinin doğru olmadığını belirten daire, yerel mahkeme kararını bozdu.

  ANKA/haber7

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818
  koca eğer gerekeni yapamıyorsa
  bunu yasaların yapması lazım

  maselef yasalarımız böyle sahsiyetsizlere gülümsüyor

  sonra deniyorki insanlarımız niye kanunlara uymuyor

Benzer Konular

 1. Konut Kredisi Dosya Masrafı İade Dilekçesi
  dogangunes Tarafından Dilekçe Örnekleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-10-2014, 02:56 AM
 2. Konut ve İşyeri Kiralarında yeni dönem!
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-06-2012, 11:03 AM
 3. Konut Kredisi
  İNCİ Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-02-2012, 06:35 PM
 4. Konut satın alırken bilinmesi gerekenler
  dogangunes Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-01-2011, 02:26 AM
 5. Taahhüdü ihlal nedeniyle şikayet dilekçesi
  YukseLL Tarafından Dilekçe Örnekleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-08-2010, 08:21 PM
Yukarı Çık