İstifa eden işçi ihbar tazminatına hak kazanır mı?


4857 sayılı İş Kanunu gereğince, iş veren işçi ilişkileri yazılı iş sözleşmelerine dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Taraflardan herhangi birinin iş sözleşmesini fesih etmek istemesi halinde, durumu yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa bildirmesi esastır. Bildirim süreleri 4857/17. madde ile;

* 6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta,

* 6 aydan 1,5 yıla kadar süren çalışmalarda 4 hafta,

* 1,5 yıldan 3 yıla kadar süren çalışmalarda 6 hafta,

* 3 yıldan fazla süren çalışmalarda 8 hafta olarak belirlenmiştir.

"
İstifa eden işçi ihbar tazminatına hak kazanır mı?" başlıklı haberin tam metni için tıklayınız.