Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Nişanlıya, sevgiliye tazminat isteme hakkı

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Hukuk Forum Forumunda Nişanlıya, sevgiliye tazminat isteme hakkı Konusununun içerigi kısaca ->> Nişanlıya, sevgiliye tazminat isteme hakkı TBMM Genel Kurulunda, Türk Borçlar Kanunu Tasarısı'nın ikinci bölümünde yer alan 55, 56, 57, 58, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Nişanlıya, sevgiliye tazminat isteme hakkı

  Nişanlıya, sevgiliye tazminat isteme hakkı

  TBMM Genel Kurulunda, Türk Borçlar Kanunu Tasarısı'nın ikinci bölümünde yer alan 55, 56, 57, 58, 59, 60. maddelerin de kabul edilmesiyle ikinci bölümün görüşmeleri tamamlandı.
  Genel Kurulda ''Temel Kanun'' olarak görüşülen tasarının maddeleri üzerinde muhalefet milletvekilleri değişiklik önergeleri vererek söz aldılar.


  CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner, hukukun olmadığı yerde ne hürriyet ne insanca yaşam ne de açılımların olabileceğini söyledi. Güner, ''Keyfi tutuklamalara, yargılamalara dur demeliyiz'' diye konuştu.

  MHP Konya Milletvekil Faruk Bal, hakim ve savcıların dinlenmesine yönelik haberleri hatırlatarak, ''İktidar, hakim ve savcıları dinleyerek, bunu, yandaş yaratamadıklarının üzerinde tehdit olarak mı kullanıyor?'' diye sordu.

  CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, ''Adalet Bakanlığına ihraçları niye istediğini hepimiz biliyoruz'' diye konuştu.

  MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, MHP Manisa Milletvekili Mustafa Enöz ve MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdiler.

  CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, Adalet Bakanını eleştirerek, ''Hukuksuzluğun kaynağı Adalet Bakanlığının kendisidir'' dedi.

  CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan ve MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, konuşmalarında, çek mağdurlarının sorunlarını dile getirdiler ve bunların giderilmesini istediler.

  MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan da Erzurum'da 13 yaşındaki Musa Kang'ın öldürülmesini gündeme getirerek, bu konuda ihmali olanların ortaya çıkarılmasını istedi.

  -ZARAR GÖREN, ZARARINI İSPAT ETMEK ZORUNDA OLACAK-

  Borçlar Kanunu Tasarının kabul edilen maddelerine göre, taraflardan biri, diğerinin veya üçüncü bir kişinin korkutması sonucu sözleşme yapmışsa, sözleşmeyle bağlı olmayacak.

  Yanılma veya aldatmayla ya da korkutulma sonucu sözleşme yapan taraf, yanılmayı veya aldatmayı öğrendiği, korkutmanın etkisinin ortadan kalktığı andan başlayarak 1 yıl içinde sözleşmeyle bağlı olmadığını bildirmez veya verdiği şeyi geri istemezse, sözleşmeyi onamış sayılacak.

  Hukuki işlemden doğan temsil yetkisi; aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça veya işin özelliğinden anlaşılmadıkça temsil olunanın ya da temsilcinin ölümü, gaipliğine karar verilmesi, fiil ehliyetini kaybetmesi ve iflas etmesi durumlarında sona erecek.

  Zarar gören, zararını veya zarar görenin kusurunu ispat etmek zorunda olacak. Hakim, uğranılan zararın miktarı tam olarak ispat edilemiyorsa, olayların olağan akışını ve zarar görenin aldığı önlemleri göz önünde tutarak, zararın miktarını hakkaniyete uygun olarak belirleyecek. Hakim, tazminatın kapsamını ve ödenme biçimini belirlerken, durumun gereğini ve özellikle kusurun ağırlığını göz önünde bulunduracak.

  Hakim, zarar gören, zararı doğuran fiile razı olmuş veya zararın doğmasında ve artmasında etkili olmuş, tazminat yükümlüsünün durumunu ağırlaştırmış ise tazminatı indirebilecek veya tamamen kaldırabilecek.

  -BEDENSEL ZARARLARDA TAZMİNAT-

  Destekten yoksun kalma zararlarıyla, bedensel zararlar, Borçlar Kanunu hükümleri ve sorumluluk hukuku ilkelerine göre hesaplanacak. Kısmen veya tamamen rücu edilmeyen sosyal güvenlik ödemeleriyle ifa amacını taşımayan ödemeler, bu zararların belirlenmesinde gözetilmeyecek, zarar veya tazminattan indirilmeyecek. Hesaplanan tazminat miktarı esas alınarak, hakkaniyet düşüncesiyle arttırılamayacak veya azaltılamayacak.

  Her türlü idari eylem ve işlemlerle idarenin sorumlu olduğu diğer sebeplerin yol açtığı bedensel bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesine veya kişinin ölümüne bağlı zararlara ilişkin talep ve davalarda da bu hüküm uygulanacak.

  -NİŞANLIYA, SEVGİLİYE TAZMİNAT İSTEME HAKKI-

  Hakim, sadece ölüm halinde değil, ağır bedensel zararlarda da zarar görenin yakınlarına manevi tazminat ödenmesine karar verebilecek.

  ''Zarar gören veya ölenin ailesi'' ile sınırlı olan haksız fiilden doğan manevi tazminatın kapsamını genişleten tasarıya göre, ağır bedensel zarar veya ölüm halinde, zarar görenin veya ölenin yakınlarına da manevi tazminat olarak uygun bir miktar paranın ödenmesine karar verilebilecek.

  Yargıtay içtihatlarının bulunduğu bu konunun kanuna girmesiyle, beraber olup aralarında resmi nikah olmayanların, nişanlı ve sevgililerin tazminat istemleri, yasal dayanağa kavuşmuş olacak.

  AA

  HABER7
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Rep Gücü
  34628
  Bu haberi kim hazırlamış ki?
  Zaten olan hükümleri, tasarı da varmış gibi anlatmış... :S

Benzer Konular

 1. Nikahsız eşin tazminat hakkı.
  Yakamoz Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-01-2014, 01:30 AM
 2. Sevgiliye
  cvtkoksal Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-03-2011, 03:31 PM
 3. Yorum: 19
  Son mesaj: 09-10-2010, 09:16 PM
 4. 'Uçuşu ertelenene' tazminat hakkı geliyor
  RABİA Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-12-2009, 06:47 PM
 5. İmam nikahlı eşe tazminat hakkı geliyor
  simqe Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 05-02-2009, 03:55 AM
Yukarı Çık