Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Post Çocuk tecavüzcülerine ağır ceza

  Çocuk tecavüzcülerine ağır ceza


  Mide kaldıran haberlerin önüne geçebilmek ve çocuklarımızı korumak için çok önemli bir düzenleme geliyor.AK Parti'li kadın milletvekilleri Alev Dedegil ve Aşkın Asan, uzmanlarla birlikte, çocuklara yönelik cinsel suçlarla mücadele için eylem planı üzerinde çalışmaya devam ediyor.

  TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Dedegil, "cinsel saldırı suçunu işleyen kişinin kimyasal kastrasyona tabi tutulması, mal varlığına el konulması, varsa diplomasının iptal edilmesi ve mağdurla aynı şehirde yaşamaması" gibi önerilerde bulundu.

  Dedegil ile Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Aşkın Asan, çocuklara yönelik "cinsel saldırı" suçlarının cezalarının artırılması ve bu suçu işleyen kişilere birtakım yaptırımların uygulanması için üzerinde çalıştıkları "Eylem Planı" hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu. TCK'nın, "Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar" başlıklı 6. bölümünde yer alan 102. 103. 104. 105. maddelerde değişiklik yapmayı planladıklarını belirten Dedegil, çocuklara yönelik suçların soruşturma ve kovuşturma aşamasında sürekli sorunlar yaşandığını ifade etti.

  Dedegil, burada çok ciddi mağduriyetlerin ortaya çıktığını belirterek, "Buna biz 'kurumsal istismar' diyoruz. Yani bireyin çocuğa istismarının üstüne, o travmayı aldıktan sonra bir de kurumsal istismar zinciri başlıyor.

  Çocuğun ifadesi defalarca alınıyor, faille aynı araçta getiriliyor ya da yüzleştiriliyor" dedi. Dedegil, TCK'nın bu maddeleri üzerinde değişiklik yaparak, daha caydırıcı bir mevzuat ve kamu vicdanını daha rahatlatacak bir cezalandırma sistemini ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.

  "Cezalar ve ceza çeşidi az"

  Yaptıkları bu çalışmanın, "eğitim, hukuk ve sağlık ayağı" olduğunu dile getiren Dedegil, şöyle konuştu:

  "Cezaların ve ceza çeşidinin az olduğunu düşünüyoruz. Bir insana böyle bir olayda hapis cezası veriliyor, ama o cezada az. Çocuğa cinsel istismar bir kaç kez ya da birden fazla kişi tarafından yapılmışsa, bunların ayrı değerlendirilmesini istedik. Burada ceza amaçlı değil, tedavi amaçlı düzenlemeler de yapılmasını istedik. Yani kişinin bu suçu ikinci kez işlemesi halinde, tedavi amaçlı olarak kimyasal kastrasyona (vücuda kimyasal madde enjekte edilerek, kişinin kendi başına cinsel ilişki başlatma imkanının ortadan kaldırılması) tabi tutulması gerekiyor. Hiperaktiflik ya da uyuşturucu bağımlılığının tedavisinde olduğu gibi...

  Bu suçu işleyen kişinin, mal varlığına el konulabilir, varsa diploması iptal edilebilir. Bu, bir rütbe sökümü gibi olmalı. Bunlar da bir cezadır. Çünkü suçu işleyen insan cezaevinde yatıyor, çıkıyor, sonra kaldığı yerden hayata devam ediyor. Ama saldırıya uğrayan taraftaki travma hayat boyu sürebiliyor. Cinsel saldırıyı yapana, saldırı yaptığı kişiyle aynı şehirde yaşama yasağı getirilebilir. Hiç kimse, kendisine ya da çocuğuna tecavüz eden birisiyle alışveriş merkezinde karşılaşmak istemez. O yüzden bu suçu işleyen, bunun sorumluluklarını taşımak zorundadır. Eğer bu cezalar, farkındalık kampanyasıyla iyi duyurulursa, çocuğa, kadına el sürmeye çalışanı caydırabilir."

  "Sanki Türkiye'de sistem, çocuk ya da kadın tecavüze uğrasın da ondan sonrasına bir bakarız şeklinde" diyen Dedegil, amaçlarının kişinin, "saldırıyı yapmamasını sağlamak" olduğunu belirtti.

  "(Cinsel istismar) kelimesi olayın vahimliğini karşılamıyor"

  Dedegil, TCK'nın 103. maddesinin başlığının, "çocukların cinsel istismarı" olmasını eleştirerek, "Siz böyle bir suçta, bunun adına 'istismar' diyorsunuz. Neyin istismarı? İstismar kadar hafif bir kelime bunu tanımlayabilir mi? Cinsel istismar, yapılan fiilin vahim boyutunu anlatan bir kelime değil. Bu, cinsel saldırıdır, tecavüzdür, istismar değildir. Bu yüzden madde başlıklarında da değişiklik yapacağız" diye konuştu.

  Çocuğa yönelik cinsel suçlarla mücadele konusunda dünyadan örnekler veren Dedegil, "Avustralya'da, ihbar alınır alınmaz merkezden, içinde uzman ekibin bulunduğu bir helikopter hemen kalkarak olay yerine gidiyor ve hiç kimsenin dokunmasına izin vermeden üzerindeki kanıtlarla cinsel saldırıya maruz kalan çocuğu teslim alıyor" dedi.

  Alev Dedegil, Türkiye'nin de bu aşamaya geleceğine inandığını belirterek, "Bu konuda çok umutluyum" ifadesini kullandı. Dedegil, bu çalışmalarının yasalaşması ve uygulamaya geçmesi halinde, bu suça meyilli bir çok kişinin kendisinin kimyasal kastrasyona tabi tutulmasını isteyeceğini söyledi.

  Alev Dedegil, yaklaşık 4 aydır sürdürdükleri bu eylem planını kanun teklifi olarak TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını ve 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününden önce, 19 Kasımda kamuoyuna duyurmayı planladıklarını söyledi.

  "Öykünün değil cezanın vurgulanması önemli"

  AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan da konunun eğitim boyutu ile ilgili bilgiler verdi.

  Cinsel istismar suçu konusunda, çocuklara yönelik ciddi bir eğitim olmadığını belirten Asan, eğitim fakültesinden ilgili öğretim üyeleri ile görüşerek, çocukların algılama kapasitesine göre onlara bu eğitimin nasıl verilmesi gerektiğini araştırdıklarını söyledi.

  Aşkın Asan, ABD, Kanada ve İngiltere'de çocuklara, ana sınıfından başlayarak bu eğitimin verildiğini vurgulayarak, "Çocuklara ilköğretimde 1. sınıfta vücudunun bölgeleri ve hangi bölgelere dokunulamayacağı; kötü dokunma, iyi dokunma, gizli dokunma konularında eğitim verilmesi gerekiyor. Onlara 'hayır' deme becerisinin de öğretilmesi gerekiyor. İlerleyen sınıflarda da 'cinsel istismarcılar ne gibi teknikler kullanırlar ve bunlarla nasıl başa çıkılabilir' gibi konular öğretilmeli" diye konuştu.

  Çocukların yanı sıra öğretmen, polis, sağlık çalışanı, hakim ve savcıların da eğitilmesi gerektiğine işaret eden Asan, medyanın üzerine düşen sorumluluklara da değindi. Medyanın bu tür olaylarda bazen öyküye çok fazla vurgu yaptığını ifade eden Asan, "Caydırıcı olacaksa ve halka bir mesaj vereceksek, öykünün değil cezanın vurgulanması çok çok önemli" dedi.

  Çocuk koruma merkezi kurulacak

  Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Genel Sekreteri Figen Paslı da Eylem Planı çerçevesinde kurulması planlanan Çocuk Koruma Merkezi hakkında bilgi verdi.

  Çocuğun, cinsel suça maruz kaldıktan sonra ruhsal ve bedensel tedavisinin yapılacağı süreçteki işlemleri takip edecek ve çocuğu geçici olarak koruma altına alacak bir merkez kurulacağını belirten Paslı, suça maruz kalan çocukların ifadelerinin önce karakolda, sonra hastanede, daha sonra da mahkemede alındığını ve bunun da çocukların örselenmesine neden olduğunu bildirdi.

  Paslı, bunun önlenmesi için çocuğun ifadesinin, sosyal hizmet uzmanının, çocuk polisinin ve diğer görevlilerin bulunduğu bu merkezde, tek bir kez sesli-görüntülü olarak kayıt altına alınacağını ve bundan sonra da o kaydın esas alınacağını bildirdi.

  AK Parti'li iki kadın milletvekilinin yürüttüğü bu eylem planı çalışmalarına; Ankara, Gazi, Bilgi ve Hacettepe üniversiteleri, Ankara, Batman ve Diyarbakır baroları, Ankara Kadın Girişimcileri Derneği, Uçan Süpürge, Türkiye Gençlik Federasyonu, Uluslararası Çocuk Merkezi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfının da aralarında bulunduğu bazı sivil toplum örgütleri katılıyor ya da destek veriyor.

  internethaber

 2. #2
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917
  Cinsel saldırıyı yapana, saldırı yaptığı kişiyle aynı şehirde yaşama yasağı getirilebilir
  Bu kadar mı?
  Ben bu cezayı hafif buluyorum, başka şehirde yaşamaya zorlamak suçu işleyene çokta büyük bir ceza değil bence. Ama tecavüze uğrayan için çok yerinde bir çözüm.

  vücuda kimyasal madde enjekte edilerek, kişinin kendi başına cinsel ilişki başlatma imkanının ortadan kaldırılması
  Anladığım gibi ise, bu çok daha iyi sonuç verir...

 3. #3
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Hadım edilecekmiş anladığım kadarıyla.Çocuklara tecavüz başka türlü önlenemez.Cezalar caydırıcı değil.

 4. #4
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  bu konu benim de midemi bulandırmakta.

  herhalukarda en ağır ceza tecavüz mağduru çocuğa kesilmekte malesef.

  dahası bilinmeyenleri ve en yaygın olanı ise, çocuğu tecavüzcüsü ile evlendirip kestirip atmak.

  vahşet.

 5. #5
  Aktif Üye carloss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.712
  Rep Gücü
  28877
  Düşünemiyorum bile çocuğuma böyle bir şey yapan insana neler yapabileceğimi. Açıkçası destekliyorum.

 6. #6
  Kıdemli Üye ayybben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  Burdur
  Mesaj
  917
  Rep Gücü
  13845
  Bu konu ciddi anlamda mide bulandırıyor.Savunmasız bedenlere uzanan eller kırılsın insan olmayan aciz yaratıklar toplumdan uzaklaştırılsın.

 7. #7
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Hadım formülü bulundu

  Çocuklara tecavüz edenleri Avrupa normlarına göre cezalandırmanın yolunu buldu

  AKP’li iki kadın milletvekili, çocuklara tecavüz edenleri Avrupa normlarına göre cezalandırmanın yolunu buldu. Teklife göre sapıkların duyguları enjeksiyonla köreltilecek

  AKP’nin iki kadın milletvekili Aşkın Asan ve Alev Dedegil’in, tehlikeli ve yeniden suç işlemesi olası cinsel suçluların ilaç enjekte edilerek geçici süreyle hadım edilmelerini öngören yasa teklifi, Meclis Başkanlığı’na sunulmak için AKP Grubu’nun onayını bekliyor.

  ABD ve bazı AB ülkelerinde uygulanan, son olarak Polonya parlamentosunda kabul edilen ve Aralık ayında da Fransa Meclisi’nde görüşülecek “kimyasal kastrasyon (hadımlık)” teklifini grup yönetiminin onayına sunan Asan ve Dedegil, önerilerine yönelik olası tepki ve itirazlara karşı gruba “Güdülerin Kontrolü Tevadisi” olarak adlandırdıkları bu yöntemin Anayasa’ya, AİHS’ne (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) aykırı olmadığını ilişkin bilgi notu da sundu. Buna göre GKT (Güdülerin Kontrolü Tedavisi) yeniden suç işleme olasılığı yüksek tehlikeli cinsel suçlulara, hapis cezasının yanısıra uygulanacak. Erkeklik hormonu olarak nitelendirilen testosteron seviyesi cinsel suçluya enjeksiyon yoluyla verilecek “Depo-Provera” adlı ilaçla azaltılacak. Bu yolla kişinin cinsel sapkın davranışları, erotik düşünceleri ve genital fonksiyonu azaltılarak kontrol altına alınacak. Güdülerin kontrolü söz konusu ilacın enjekte edildiği dönem boyunca olacak, ilaç kesildiği anda kişi normal haline dönecek.

  Asan ve Dedegil, kimyasal kastrasyonun, cerrahi hadımdan farklı olduğunu, bunun bir ceza değil tedavi yöntemi olduğunu savundukları bilgi notunda, “Savunmasız çocukların cinsel suçlulardan korunması yasal bir menfaattir ve suçluları, suç işlemeleri konusunda motive eden bu dürtülerin engellenmesi, gelecekte yaşanacak suçları önlemek anlamında önemli bir çabadır savunması ile toplumun çıkarlarını, bireyin çıkarlarından üstün tutmuştur” görüşünü dile getirdiler. Milletvekilleri, önerilerinin Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun olduğunu vurgulayarak, bu yöntemin Türkiye’de uygulanabileceğini ifade ettiler.

  kaynak

Benzer Konular

 1. AKP’nin 4+4+4 sisteminin ağır faturası
  haveran Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-04-2013, 10:21 PM
 2. 3'ten fazla çocuk yapan Kürt'e ceza önerisi
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 26-06-2010, 02:24 PM
 3. ABD'den, PKK'ya çok ağır darbe
  Kadim Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-06-2010, 09:03 AM
 4. Ağır Roman :)))
  Apollonius Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-03-2010, 08:52 AM
 5. Ağır Ceza Mahkemesi
  Runaw@y Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-10-2007, 03:02 PM
Yukarı Çık