Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Kıdem Tazminatı Fonu Kanun Tasarısı

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Hukuk Forum Forumunda Kıdem Tazminatı Fonu Kanun Tasarısı Konusununun içerigi kısaca ->> 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu md. 120'e göre 1971 tarihli 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesi hariç ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Rep Gücü
  34628

  Kıdem Tazminatı Fonu Kanun Tasarısı

  2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu md. 120'e göre 1971 tarihli 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesi hariç diğer maddeleri yürürlükten kaldırılmıştır.

  1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde Kıdem Tazminatı düzenlenmektedir.

  Buna göre bu kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin:
  - İşverenin kanunda sayılan ve süresiz fesih bildirimi hakkı doğuran sebepler dışında bir sebeple iş sözleşmesini feshetmesi halinde,
  -İşçinin kanunda sayılan kendisine süresiz fesih hakkı tanıyan sebeplerden birine dayanarak iş sözleşmesini feshetmesi halinde,
  -Erkek işçinin askerlik hizmeti nedeniyle iş sözleşmesini feshetmesi halinde
  -Bayan işçinin evlilik nedeniyle evlendikten itibaren 1 yıl içinde iş sözleşmesini feshetmesi halinde,
  -İşçinin yaşlılık,malulluk aylığı veya toptan ödeme almak için iş sözleşmesini feshetmesi halinde, Kıdem Tazminatı'na hak kazanılmaktadır.

  Ayrıca Kıdem Tazminatı'na hak kazanabilmek için o işyerinde ya da aynı işverene bağlı başka bir işyerinde en az bir yıl çalışılmış olunması gerekir.

  İşçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler gözönüne alınarak hesaplanır. İşyerlerinin devir veya intikali yahut herhangi bir suretle bir işverenden başka bir işverene geçmesi veya başka bir yere nakli halinde işçinin kıdemi, işyeri veya işyerlerindeki hizmet akitleri sürelerinin toplamı üzerinden hesaplanır.İşyerinin devri veya herhangi bir suretle el değiştirmesi halinde işlemiş kıdem tazminatlarından her iki işveren sorumludur. Ancak iş yerini devreden iş verenlerin bu sorumlulukları işçiyi çalıştırdıkları sürelerle ve devir esnasındaki işçinin aldığı ücret seviyesiyle sınırlıdır.

  Aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı veya ikramiye ödenmez.

  Şu an yürürlükte olan sisteme göre Kıdem Tazminatı işçilere işveren tarafından ödenmektedir. 4857 sayılı Kanunun geçici 6. maddesine göre Kıdem Tazminatı için bir Kıdem Tazminat Fonu kurulur. Kıdem Tazminatı Fonuna ilişkin Kanun yürürlüğe girinceye kadar işçilerin kıdemleri için 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesi hükümleri uygulanır.

  Şu an tasarı halinde olan Kıdem Tazminatı Fonu Kanunu'na göre işçilerin kıdemleri bir fonda biriktirilecek, şuan mevcut olan sistemde olduğu gibi işveren tarafından ve iş akdinin feshinden hemen sonra değil, fon tarafından ve tasarının 7. maddesinde sayılı hallerde ve zamanlarda ödenmesi söz konusu olacaktır.

  Bu kanun tasarısı ile işçinin Kıdem Tazminatı'nın güvence altına alınması amaçlanmaktadır. Tasarının 5. maddesinde yürürlük tarihinden itibaren, yeni işe alınanlar ise işe alındıkları tarihten itibaren kendiliğinden Kıdem Tazminatı Fonu'na tabi olurlar,denmektedir. 7. maddesine göre; Bu kanunun kaps***** giren işçiler, Bağlı oldukları kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik, malullük aylığı bağlanması yahut toptan ödeme almak amacıyla hizmet akitlerini feshetmeleri halinde;İşverence hizmet akdinin feshedilmesi durumunda işçinin hak kazandığı yaşlılık, emeklilik, malullük aylığı veya toptan ödeme almak amacıyla ilgili kuruma veya sandığa başvurması halinde;Adına en az 10 yıl Fona prim ödenen işçinin isteği halinde;İşçinin ölümü halinde kanuni mirasçıları, kıdem tazminatına hak kazanırlar.

  Sizce bu düzenleme amaca uygun mudur? Bir takım sorunları da beraberinde getirir mi?

  Kaynak: 4857 sayılı İş Kanunu, 1475 sayılı İş Kanunu, Kıdem Tazminatı Fonu Kanun Tasarısı metni
  Konu eмiLy tarafından (19-08-2009 Saat 10:47 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. kıdem ve ihbar tazminatı hakkı
  magdur Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-03-2010, 10:51 AM
 2. Evlenen kadın işçinin kıdem tazminatı
  RABİA Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-12-2009, 03:02 PM
 3. Evlenme nedeniyle kıdem tazminatı ödenmesi
  RABİA Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-08-2009, 10:00 AM
 4. Kıdem tazminatı bireysel emeklilik şirketlerine
  HeVaL Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-03-2008, 05:05 PM
 5. kıdem tazminatı hakkında
  kitex Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 26-05-2007, 10:16 PM
Yukarı Çık