+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

İmam nikahlı eşe tazminat hakkı geliyor

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Hukuk Forum Forumunda Bulunan İmam nikahlı eşe tazminat hakkı geliyor Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İmam nikahlı eş ve nişanlıya da tazminat hakkı geliyor 12 Kasım 2008 ANKA TBMM Adalet Komisyonu’nda Borçlar Kanunu'nda aileyle sınırlı

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.364
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  67754

  İmam nikahlı eşe tazminat hakkı geliyor

  İmam nikahlı eş ve nişanlıya da tazminat hakkı geliyor 12 Kasım 2008


  ANKA  TBMM Adalet Komisyonu’nda Borçlar Kanunu'nda aileyle sınırlı olan manevi tazminat hakkı, tasarıda zarar görenlerin "yakınları" şeklinde genişletildi.

  TBMM Adalet Komisyonu’nda 649 maddelik Borçlar Kanunu Tasarısı’nın görüşmeleri devam ediyor.

  Komisyon’da, mevcut Borçlar Kanunu'nda 47. maddede yeralan "aile" ile sınırlı olan manevi tazminat hakkı, tasarıda 55. maddede düzenlendi ve zarar görenlerin "yakınları" ibaresiyle değiştirilerek genişletildi.

  Uzmanlar "nişanlısı ya da imam nikahlı eşi gazi ya da şehit olan kişi, bu yenilikten yararlanabilecek” değerlendirmesinde bulundular.

  TBMM Adalet Komisyonu bugünkü toplantısında 649 maddelik tasarının 34 maddesini daha kabul ederek, 65. maddeye geldi. Komisyonda mevcut yasanın zarar görenlere ve ailelerine tazminatını düzenleyen 47. maddesindeki hükmü genişleterek toplumda önemli sonuçlar doğuracak bir değişikliğe imza attı.

  Buna göre, Borçlar Kanunu'nu 47. maddesindeki, “hakimin, bir kimsenin hukuka aykırı olarak bedensel zarara uğraması veya ölmesi durumunda, zarar görene ya da ölenin 'ailesine' tazminat verilmesine" ilişkin hüküm tasarının 55. maddesinde "ailesine" yerine “yakınlarına” ibaresi getirilerek değiştirildi.

  Yeni düzenlemeyle “Hakim, bir kimsenin bedensel bütünlüğünün zedelenmesi durumunda, olayın özelliklerini göz önünde tutarak, zarar görene uygun bir miktar paranın manevi tazminat olarak ödenmesine karar verebilecek. Ağır bedensel zarar veya ölüm halinde, zarar görenin veya ölenin yakınlarına da uygun miktarda manevi tazminat ödenmesine karar verebilecek."

  Düzenlemenin, tazminat talebine ilişkin yenilik içerdiğini belirten uzmanlar, “Başta trafik kazaları olmak üzere, kişilerin gözünü, kolunu, bacağını kaybettiği olaylarda yakınlarına tazminat isteme hakkı getiriliyor. Bir kişi, 'Yakınımın kolu koptu, gözü kör oldu' diye tazminat isteyebilecek.

  Beraber yaşayıp aralarında resmi nikah olmayanlardan birisi, birlikte olduğu kişinin yasanın öngördüğü bir olayda zarar görmesi halinde tazminat istemiyle mahkemeye başvurabilecek. Yani nişanlısı ya da imam nikahlı eşi şehit olan kişi, bu yenilikten yararlanabilecek” değerlendirmesinde bulundular.

  Öte yandan komisyon yarın da çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek.

  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye €lif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  İsTanbuL...
  Mesaj
  51
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  36

  Cevap: İmam nikahlı eşe tazminat hakkı geliyor

  Bu yugulamanın İyi olup olmadığı Düşündürücü... Yalan Söyleyenleri Nasıl Anlayacaklar..? Yani İmam Nikahı veya Aralarında nişan olmayan bir Tanıdıklarıda ben nişanlıydım diyerek bu tazminattan yararlana bilir... Helede devleti Dolandırmak İçin Can atan İnsanların Hiçte azımsanacak Bir Sayıya Sahip olduklarını Düşünürsek.. Ne Diyelim hayırlısı olsun bakalım...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  7928

  Cevap: İmam nikahlı eşe tazminat hakkı geliyor

  İmam Diyanet İşlerinin belirlediği ve görev verdiği din adamlarıdır. Bir nevi devlet memuru gibidir.. Ve asla bir imamın bir hocanın evlilik cüzdanını görmeden kesinlikle ve kesinlikle imam nikahı kıyma hakkı yoktur. Bunu yapanlar olsa bile bu nikah hemen düşer yada yok sayılır, kişiler her ne kadar imam nikahlıyız deselerde böyle bir nikah asla olmaz. gerçi bazı kurnazlar nikah tazelemek istiyoruz diye hocaya gidiyorlar :)(bende kurdun aklına kuzu getiriyorum ama işin gerçeği bu) ama dediğim gibi ne olursa olsun evlilik cüzdanı olmadan nikah kıyılmaz.... ve bunu devlet belirliyorsa eğer medini kanunun ilgili maddeleri bunu vurguluyorsa böyle bir hak nasıl geliyor bu da tartışılır.

Benzer Konular

 1. Nikahsız eşin tazminat hakkı.
  Yakamoz Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-01-2014, 12:30 AM
 2. Yorum: 19
  Son mesaj: 09-10-2010, 08:16 PM
 3. 'Uçuşu ertelenene' tazminat hakkı geliyor
  RABİA Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-12-2009, 05:47 PM
 4. Nişanlıya, sevgiliye tazminat isteme hakkı
  RABİA Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-11-2009, 08:52 PM
 5. Nikahlı eşe tecavüze 10 yıl ceza
  YukseLL Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 01-05-2008, 02:14 AM
Yukarı Çık