+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 15 Toplam: 15

Boşanma Davası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Hukuk Forum Forumunda Bulunan Boşanma Davası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> 1 yıldan önce anlaşmalı boşanma yapamazsın üstad

 1. #11
  Kadim
  Misafir..

  Cevap: Boşanma Davası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

  1 yıldan önce anlaşmalı boşanma yapamazsın üstad

 2. #12
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  293
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  72

  Cevap: Boşanma Davası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

  siz ilk önce bir avukatta tanışın hatta ben size yardımcı olurum özelden size numaramı vereyim siz nerden arti allah kimsenin başına vermesin gerçekten çok zor bir durum sizi gibi çok mağdurlar gördüm adliyede lanet olsun şu internett olayı bazı kadınları çok bozuyor inan daha kötüleri var hatta adam boşanmak için yüz altmış bin tl veriyor ev veriyor kadın gene bırakmıyor ayrılmak istemiyor,adam adliyeye gidip gelmekten bunalttı hatta kardeşleri adamı bile dövmüşler siz gene şanslısınız

  --------Yeni Postalandı 12:51 AM ---------- Önce gonderilen mesaj at 12:49 AM ----------

  o yeni evliler için geçerli kadim yani evliliği bir yıl dolmayanlar için anlaşmalı boşanma olmaz ama olağan üstü durumlarda da oluyor

 3. #13
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991

  Cevap: Boşanma Davası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

  Alıntı Haluk Z.´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhabalar, ben daha 2. mesajımda böyle bir konuya dahil oluyorum haddim olmayarak ama zor bir durumdayım ve bu konuda bilgisi olan üyelerimizin yardımını rica ediyorum.

  Bir süre önce aldatıldığımı öğrendim ve eşime bunu söyledim, kendisi bunu inkar etti ancak elimde internet ortamındaki konuşmaları mevcut, bu konuşmalar herşeyi açıklıyor, boşanma kararı alınmayacak gibi değil.

  Bu durumda boşanmak istediğimi söyledim ancak kendisi nafaka alep ediyor. Kendisinin maddi geliri söz konusu, benim de gelirim kendisinin biraz üstünde, üstelik çocuklarım da 20 yaşın üstünde ve henüz maddi gelirleri yok. Yani boşanma durumunda çocuklarım benimle yaşayacak ve mali olarak benim maaşımla geçineceğiz. Malvarlığı olarak (hisseli) miras kalan oturduğumuz ev dışında bir varlığım yok.

  Eşimin beni aldattığına çocuklarım ve eşimin akrabaları da şahit, ancak eşim nafaka olmadan boşanmam diyor, benim ise böylesi kötü bir ayrılma şeklinde (iyi şekilde olsa bile) kendisine nafaka verecek kadar mali gücüm yok. Bu durumda başıma gelmesi muhtemel sonuçlar ne olabilir, eşimin beni aldattığı gerçeği ortadayken kendisinin hala nafaka talep ve alma hakkı bulunur mu? Ya da boşanmayı istememesi durumunda dava uzun sürer mi?

  Başınızı özel mevzuumla ağrıttığım için özür dilerim ancak etrafımda bunu sorabileceğim hiç kimse yok, eğer bu konuda bilgisi olan üyelermizi varsa, beni aydınlatmalarını haddim olmayarak rica ediyorum. Zira gerçekten çok zor durumdayım.
  İnternet ortamındaki konuşmalar delil teşkil etmeyebilirler.O konuşmaların Eşinize ait olduğunu ispat edebilmeniz gerekir.Çünkü hane müşterektir. Karşı taraf Cevap layihasında Hakime "Efendim bu yazılar bana ait değildirler.Bunlar benden boşanmak isteyen eşimin bir tezgahıdır. Bakın 20 yaşında çocuklarımız var bu zamana kadar aldatmadım ,bundan sonra neden aldatayım dediğinde"Bu yazılar delil teşkil etmeyeceklerdir.Kusuruma bakmayın tabi bu benim Hukuki görüşümdür.Eşinizle aranızdaki anlaşmazlığın ispatının en iyi yolu TANIKLARDIR.Tanıklar akatrabalarınızda olabilir.Yeminsiz dinlenmeleri önemli değildir. Çünkü karı koca arasındaki ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİĞE en çok tanık olan onlardır.İşte bu tanıklar olmadan sırf İnternet kayıtlarına dayanırsanız Hakim davayı reddedecektir.Çocuklarınız 18 yaşını ikmal ettikleri için İştirak nafakası ödemezsiniz.Eşiniz şayet çalışıyorsa Yoksulluk nafakasıda ödemezsiniz.Evdeki hisseniz Miras yoluyla intikal ettiğinden Kazanılmış mallar sınıfına girmez size aittir.Selamlar.

 4. #14
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Nov 2015
  Mesaj
  2
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1

  Cevap: Boşanma Davası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

  Alıntı dogangunes´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  1. Boşanma davası hangi mahkemede açılır?

  Boşanma davası, eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde, müstakil aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.


  2. Boşanma davasını hangi tarafın açtığı önemli midir?

  Hayır önemli değildir, davanın seyrine olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi olmaz. Önemli olan iddiaların ispatıdır.


  3. Anlaşmalı boşanma ile çekişmeli boşanmanın farkı nedir? Anlaşmalı boşanma hangi hallerde mümkündür?

  Anlaşmalı boşanma, adından da anlaşılacağı üzere eşlerin boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vs.) anlaşmaya varmaları, bu doğrultuda bir protokol hazırlamaları ve yine bu doğrultudaki iradelerini hakim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile mümkündür. 1 yılını doldurmamış evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün değildir.

  Çekişmeli boşanma ise, tarafların boşanma ya da boşanmanın mali sonuçlarında anlaşmaya varamamaları halinde ya da 1 yılını doldurmayan evliliklerde söz konusu olmaktadır. Taraflar iddialarını ispat etmekle yükümlüdür. Boşanma davalarında en önemli delil tanık/şahit delilidir. Tanıkların yakın akraba olması, yaşının küçük olması tanıklıklarının kabul edilmeyeceği anl***** gelmez. Önemli olan tanık beyanlarını değerlendirecek olan hakimin kanaatidir.


  4. Boşanma davaları ne kadar sürede biter?

  Bu sorunun tek ve kesin bir yanıtı olmamakla, süreç mahkemelerin iş yoğunluğuna ve dosyadaki delil durumuna göre değişmekle birlikte, genel olarak anlaşmalı boşanma tek celsede; çekişmeli boşanma ise en iyi ihtimalle 5-6 celsede tamamlanabilmektedir.


  5. Boşanma davasında vekilimin/avukatımın olması zorunlu mudur, olmasının sonuca etkisi var mıdır?

  Hiçbir davada vekil tayin etme zorunluluğu yoktur, kişiler avukatları olmaksızın dava ve işlerini takip edebilirler. Ancak elbette davayı avukat ile takip etmenin -özellikle yargılama usulü açısından- önemi büyüktür.

  Hukuki.net
  Devlet hangi durumlarda boşanma avukatı atıyor biliyormusunuz? yani yeşil kart falan mı gerekli sigortalı çalışana avukat tahsis ediyor mu devlet?

 5. #15
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.226
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Cevap: Boşanma Davası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

  Alıntı hzmhzm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Devlet hangi durumlarda boşanma avukatı atıyor biliyormusunuz? yani yeşil kart falan mı gerekli sigortalı çalışana avukat tahsis ediyor mu devlet?
  Maddi durumunuz yeterli değil ise bu durumu istenen belgeler ile kanıtlayarak bulunduğunuz yerin İl Barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

  İkametgahınızın bulunduğu ildeki baronun Adli YArdım bürosuna başvurarak avukat istediğinizi ve maddi durumunuzun avukat tutmaya müsait olmadığını belirtin.Baro bu konuda sizinle ilgili araştırma yapacaktır.Genellikle hiçbir malvarlığınızın olmaması,bir gelirinizin ve sigortanızın olmaması durumunda Adli Yardım Bürosu size avukat atamaktadır.Avukatınız atandıktan sonra avukatın bütün masrafları ve eğer mahkeme davanız için adli müzaharet kararı verirse dosya kapsamındaki bütün masraflarınız da devlet tafından karşılanacaktır.

  NOT:Dava sonunda maddi menfaat elde ederseniz baro menfaatin %10'u ile avukatlık ücretini sizden geri ister,

Benzer Konular

 1. Navigasyon cihazları için sıkça sorulan sorular...
  YukseLL Tarafından Navigasyon ve Ses sistemleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-12-2014, 10:06 PM
 2. Komünizm Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 24-08-2009, 01:02 PM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 13-03-2008, 12:23 AM
 4. Velayet ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları
  dogangunes Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-03-2008, 12:20 AM
 5. Nafaka ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları
  dogangunes Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-03-2008, 12:19 AM
Yukarı Çık