Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Aile Şirketi / Ticaret Hukuku

  Aile Şirketi / Ticaret Hukuku
  Ortakları bir ailenin bireylerinden oluşan şirkettir. Daha çok kollektif ve komandit ortaklıklar gibi kişi ortaklıkları bu görünümdedir. Fakat anonim ve limited gibi sermaye ortaklıklarının da aile ortaklığı olarak kurulmaları mümkündür.

  Aile anonim ortaklıkları, halka açık, çok pay sahipli ortaklıkların karşısında yer alır ve yürürlükteki hukukumuzda 28.7.1981 tarih ve 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 2. maddesi (Değişik 1. Fıkra: 3794 - 29.4.1992), halka açık olmayan aile anonim ortaklıklarının hisse senedi ihracı ve kayıtlı sermaye sistemini kabul edebilmelerini (SPK m. 3/d bendi) yasaklamıştır. Pay sahipleri ile yöneticiler de genellikle aynı kişilerden oluşur ve örneğin, yönetim kurulu üyelerinin ibra edilmeleri gibi yasanın öngördüğü bazı sorumluluklar fiilen uygulanmayabilir. Aynı şekilde oydan yoksunluk hakkındaki kuralların da aile anonim ortaklıklarında uygulanması güçlük yaratabilir.

  Aile anonim ortaklıklarında pay sahiplerinin aynı ailenin bireyleri arasında kalması istenildiğinden, paylar da bağlı nama yazılı olur ve pay sahiplerine, payların üçüncü kişilere devredilmek istenilmesi durumunda ana sözleşme ile payları öncelikle satın alabilme hakkı tanınır. Kural olarak, anonim ortaklık kavr***** yabancı olan bağlılık yükümü de, kapalı nitelikteki aile anonim ortaklık pay sahipleri açısından daha kolaylıkla savunulabilir.

  Aile şirketlerinin başlıca kurulma nedeni, sorumluluğun belirli bir malvarlığı ile sınırlandırılmak istenilmesidir.

  Gerçekten de, örneğin, bir tacir tek kişi işletmesi açacak ve sınırsız kişisel sorumluluğa tâbi olacak yerde, bir anonim ortaklık kurarak ve ailesinin bireylerine de (yasada öngörülen asgari pay sahibi sayısı kadar) pay taahhüt ettirerek, tüzel kişiliğin ve sınırlı sorumluluğun sağladığı imkânlardan yararlanmak isteyebilir. Uygulamada aile anonim ortaklıklarının her yıl büyük miktarda kâr dağıtmak yerine, kârlarını yedek akçelere ayırdıkları ve sadece yönetici olarak ortaklıktan huzur hakkı sağladıkları gözlenmektedir.

  kaynak

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Cevap: Aile Şirketi / Ticaret Hukuku

  Ülkemizde aile şirketi devlet kanunlarından dolaylı yol ve yöntemlerle daha çok nasıl korunulur (vergi vs den) ve ne kadar hızlı büyünürün yollarındaan dır. Ülkemizde de aile şirketleri bir türlü çok detaylı araştırılıp, denetlenemez. Millet olarak tek beklentimiz bu ülkeden kazandıklarının vergisini devlete hakkaniyetle vermeleri (şu, bu kampanya düzenleyip vergi kaçırmasınlar) çalışanlarınıda toplumdan ve seçerek alsınlar yeter. Bu topluma karşı sorumluluklarıda bu değilmi.

Benzer Konular

 1. Sigorta Şirketi
  mopsy Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-08-2011, 02:15 AM
 2. Aile hekimliğinden sonra aile imamlığı
  dogangunes Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 11-03-2011, 02:46 PM
 3. Türkiye'nin 100 şirketi
  mopsy Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-07-2010, 07:57 AM
 4. Ticaret Hukuku Vize 2006(2.sınıf)
  dogangunes Tarafından Açık Öğretim (AÖF) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2008, 05:33 AM
 5. makbuz senedi-ticaret hukuku
  dogangunes Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-06-2007, 01:52 PM
Yukarı Çık