Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Hackerlığa Hevesli Olanlara Duyuru

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Hukuk Forum Forumunda Bulunan Hackerlığa Hevesli Olanlara Duyuru Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> HACKER'LIĞA HEVESLİ GENÇ KARDEŞLERİMİZE / MAİLİ HACK'LENEN ARKADAŞLARA İLANEN DUYURULUR!!!!! Mail/msn hackleme durumunda, öncelikle Yeni Türk Ceza Kanunu'nun 243. maddesi ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443

  Hackerlığa Hevesli Olanlara Duyuru

  HACKER'LIĞA HEVESLİ GENÇ KARDEŞLERİMİZE / MAİLİ HACK'LENEN ARKADAŞLARA İLANEN DUYURULUR!!!!!

  Mail/msn hackleme durumunda, öncelikle Yeni Türk Ceza Kanunu'nun 243. maddesi kapsamında ele alınarak iki yıla kadar hapis veya adli para cezası istemiyle karşı karşıya kalınması mümkündür. Mail hackleme sonucunda maili hacklenen kimsenin bilgilerinde bir değişiklik veya eksiklik meydana geldiğinde bu ceza iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına dönüşür. ( m.243/III) Yani para cezası imkanı da kalmaz.

  Öte yandan, msn hackleme hacklenen kişiyi belli bir davranışı yerine getirme, zorlama veya tehdit amacıyla yapıldığı takdirde yine TCK. 107 gereğince bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile karşılaşılır. (Önceki cezaya ek olarak.)


  Mail hackleme şayet bu amaçlarla değil de sırf o kişide sıkıntı meydana getirmek, o kişiyi rahatsız etmek gibi amaçlarla yapılıyorsa (genelde bu amaçla yapılıyor zaten) bu durumda TCK. 123 gereğince faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir (Önceki cezalara ek olarak.)


  Maili hacklenen kişi bir kamu kuruluşunda çalışıyor ve bu mail adresini kurum gereği kullanıyor ve bu mailinde işini sürdürmesi için gerekli birtakım belgeler bulunduruyorsa, bu durumda TCK. 113 gereğince bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (Önceki cezalara ek olarak.)


  Şayet maili hacklenen kişi, kamu kuruluşunda değil de özel sektörde çalışıyorsa, bu durumda TCK. 117 gereğince altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir. (Önceki cezalara ek olarak.)


  Ayrıca TCK 124'te düzenlenen haberleşmenin engellenmesi suçu sübut bulduğundan, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur. (Önceki cezalara ek olarak.)


  Bunun yanında mail hackleyen kişi haberleşmenin gizliliğini ihlal ettiği için de TCK. 132 gereğince altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. (Önceki cezalara ek olarak.)


  Bu haberleşme bilgileri ayrı bir yerde kaydedildiği takdirde ise bu ceza yine aynı maddenin devamındaki ibareye göre bir yıldan üç yıla kadar ceza ile karşılaşılır. (Önceki cezalara ek olarak.)


  Bu haberleşme bilgileri hukuka aykırı olarak ifşa edildiği takdirde ise yine bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası söz konusu olur. (m.124/II) (Önceki cezalara ek olarak.) (Msn konuşmalarını kaydedip başkalarına bunları açıklayanlar da bu ceza ile karşılaşır.)


  Ayrıca mail hackleme özel hayatın gizliliğini ihlal suçu kaps***** girdiğinden TCK. 134 gereğince altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırma söz konusu olur. (Önceki cezalara ek olarak.)


  Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu da işlenmiş olduğundan altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşılır. Kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sağlık durumlarına ilişkin belgelerin veri olarak kaydedilmesi de bu hüküm içerisindedir. (TCK. 135/I,II) (Önceki cezalara ek olarak.)


  Bütün bu saydığım hükümlerden hakkında dava açılmış olan kimse, bu suçu özel bir bilgi ve beceri sayesinde gerçekleştirmiş olduğu için (yani herhangi bir kişinin gerçekleştiremeyeceği bir eylem olduğundan) (kaldı ki mail hackleme tamamen bu kapsamdadır) verilecek ceza yarı nisbetinde artırılır.


  Ayrıca kişilere ait mail hesapları hukuken onların mal varlıkları (mamelek) içerisinde kabul edildiğinden, mal varlığına karşı işlenen suçlar kapsamında ve özel olarak TCK.142 ve devamında düzenlenen hırsızlık suçu kapsamında ele alınır ve 142/I fıkrasının e bendi gereğince üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (Önceki cezalara ek olarak.)


  Öte yandan bu suçlarla birlikte kişilerin internet bankacılığı hizmetleri dolayısıyla kullandığı bilgileri ele geçiren kimseler de (kullanmış olması şart değil) TCK. 245 gereğince üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılırlar.


  Yazdığım kanun hükümlerinden bazıları kamu davası bazıları ise takibi şikayete bağlı suç niteliğindedir. Ayrıca bu tespit ettiğim TCK kapsamındaki suçlar haricinde özel kanunlarda belirtilen hükümler de söz konusu olmaktadır.

  PEKİ BU CEZALAR NASIL YERİNİ BULACAK?


  Peki neden bu kadar ceza söz konusuyken bu kadar insanın mailleri hackleniyor? Çünkü kimse bu konuların hukuk sistemi tarafından düzenlendiğini bilmiyor. Bilmediği gibi bunu yapanların üzerine gitmiyor. Halbuki böyle bir durumla karşılaşan kimsenin yapacakları çok basit.


  Bir dilekçe yazarak ya Emniyet birimlerine ya da herhangi bir yer Adliyesinde Cumhuriyet Savcılıklarına başvurmaları yeterli. Ayrıca kişisel bilgisayarlarının IP numarasını, mailine en son girdiği tarihi, en son kullandığı şifreyi ve en son kullandığı gizli soru ve yanıt bilgilerini dilekçesine ek olarak bildirirse işler daha da kolaylaşacaktır. Savcılık talimatı veya mahkeme kararı sonucunda Emniyet Müdürlükleri tahkikata başlayacak, kullandığınız mail adreslerinin yetkili sahiplerine ulaşılarak mailinize hangi tarihte hangi IP numaralarına girildiği tespit edilecektir. Şayet mailinizi hackleyen kişi statik IP kullanmıyorsa, değişken IP numaraları Telekom tarafından sürekli olarak kayıt altında tutulduğundan hangi tarihte mailinize hangi bilgisayardan girildiği kolaylıkla tespit edilecektir. Yine buna bağlı olarak mailinizi hackleyen internet kullanıcısının kişisel bilgileri ve adres bilgileri Emniyet talimatı ile temin edilerek Cumhuriyet Savcılığına verilecektir. Tamamlanan hazırlık tahkikatından sonra Cumhuriyet savcısı şüpheli şahıs hakkında kamu davası açacak ve Emniyet kuvvetleri marifetiyle bu şahıs yakalanacaktır. Şayet mail hackleyen internet kullanıcısı bir ticari işletmeye ait bir bilgisayarı kullanmışsa aynı şekilde o ticari işletme hakkında da tahkikat uygulanacak ve hüküm kesinleştiğinde o işletme hakkında güvenlik tedbirlerine hükmedilecektir.

  Kullandığınız mail hesabı yabancı bir ISP(İnternet Servis Sağlayıcısı) olduğu durumlarda Cumhuriyet Savcılıkları istinabe yoluyla o ülkenin yetkili makamları üzerinden aynı bilgileri temin edeceklerdir. Ancak msn hesapları zaten Microsoft Türkiye'ye bağlı bir hizmet olduğundan buna pek gerek kalmayacaktır.


  Mail hackleyen arkadaşlara kendilerine çok çok iyi avukatlar bulmalarını tavsiye ediyorum. Ama kanun bilen biri olarak olarak şunu da söyleyeyim ki hiçbir avukat böyle bir davada müdafi olmak istemeyecektir.

  Dipnot: Bugüne kdr yani 2006'dan bu yana 13 kişi mail adresi hacklendiği için mahkemeye başvurmuş we davalıların hepsi cezaya çarptırılmış

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Hackerlığa Hevesli Olanlara Duyuru

  Amerika’da komünikasyon suçu işleyenlere değişik cezalar verilmekte: Bilgisayara dokunmama,herhangi bir iletişim, komünikasyon ve bunun gibi teknolojiye dayalı firmalarda çalışma yasağıbile getirilebilmekte. Bilişim sistemine girme, sistemi engelleme, bozma, verileri yoketme ya da değiştirme, banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması gibi komünikasyonteknolojileri suçu işleyenlerin bu yeni düzenlemelerle önü kesilecek mi? 1 Haziran 2005’de yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ceza Kanunu komünikasyon ile ilgili suçları ortadan kaldırabilecek mi? Bu soruların yanıtını, hukukçu Mehmet Poroy’dan aldık.

  tele.com.tr: Yeni ceza kanunumuzda komünikasyon alanında işlenen suçlar için bir düzenleme mevcut mudur?
  Poroy: 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ceza Kanunu (YTCK) komünikasyon alanındaki suçları 243. ile 246. maddeleri arasında düzenlemiştir. Bu maddelerle günümüzün hızlı
  teknolojik gelişimine ayak uydurmak ve teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen suçların önüne geçmek amaçlanmıştır. Kanunun burada korumak istediği hukuki yarar, komünikasyon sistemini ve tabi bu
  işlemi yapan araç olan bilgisayara hukuk dışı müdahaleleri engellemek ve sistemin istendiği şekilde hizmet görmesini sağlamaktır.
  tele.com.tr: Sözkonusu maddeler hangi suçları kapsamaktadır?
  "Hacker" diye adlandırılan kişilere ve bunların şillerine karşı yeni ceza kanununda nasıl bir düzenleme getirilmiştir?
  Poroy: Yeni Türk Ceza Kanunu madde 243, komünikasyon sistemine girmek suçunu, madde 244 sistemi engellemek, bozmak, verileri yok etmek veya değiştirmek suçunu ve madde 245 banka ve kredi kartlarını kötüye kullanmak suçlarını düzenlemiştir. YTCK madde 243 komünikasyon sistemine girme başlığı altında bir komünikasyon sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak girme ve sözkonusu sistemde kalmaya devam etme şilini suç olarak düzenlemiştir. Bu maddede sisteme zarar vermek ve/veya bir yarar elde etmek suçun oluşması için önemli değildir. Hukuka aykırı olarak sadece sisteme girmek ve orada kalmak dahi fiilin suç olması için yeterlidir. Yine aynı maddenin ikinci fıkrası bedeli düzenlemiştir.
  karşılığı yararlanılabilen sistemlere hukuka aykırı olarak girilmesini de suç olarak Maddenin son fıkrasında sisteme hukuka aykırı olarak giren kişinin verileri yok etme maksadı olmasa
  bile sadece sisteme girmesi sebebiyle veriler yok olmuş veya değişmişse kanun bu fiile de ceza verilmesini öngörmüştür.
  Eğer sisteme hukuka aykırı olarak girmedeki amaç sistemdeki verileri yok etmek, bozmak veya değiştirmekse yani bir sistemi hack etmek amaçlanmışsa kanunun 244. maddesi bu konuyu, sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme başlığı altında düzenlemiştir.
  Bu maddeye göre bir komünikasyon sistemini bozan veya engelleyen aynı şekilde bir sistemdeki verileri bozan, yok eden, değiştiren, erişilmez kılan veya sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişinin bu fiilleri suç olarak öngörülmüştür. Yine aynı maddenin 3. fıkrası hack etme yani sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme şillerinin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bir komünikasyon sistemine yapılması halinde verilecek cezayı yarı oranında arttırarak bu suçların önüne geçmeyi, caydırıcı olmayı amaçlamıştır. Maddenin son fıkrası ile
  bu şillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya bir başkasının haksız olarak çıkar sağlanması suç olarak düzenlenmiştir. Günden güne artmakta olan banka ve kredi kartı sahtekârlıklarıkanun koyucuyu
  yeni düzenlemeler yapmaya zorlamıştır. YTCK madde 245 banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması başlığı altında, başkasına ait veya sahte oluşturulan, üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartının kart sahibinin rızası olmaksızın kullanılması veya kullandırılması suretiyle failin kendisine veya bir başkasına yarar sağlanmasını suç olarak düzenlemiştir.
  tele.com.tr: Bahsettiğiniz yeni düzenlemeler komünikasyon suçlarıyla ve özellikle hacker diye adlandırılan kişilerle mücadelede yeterli midir?
  Poroy: Yeni ceza kanunumuzda yapılan bu düzenlemeler hiç kuşkusuz komünikasyon suçlarıyla mücadelede önemli yeniliklerdir ancak kanunda yapılan değişikliklerden iyi randıman almak için emniyet teşkilatının teknik olarak bu suçlarla daha etkin mücadele edebilmelerini sağlayacak teknolojik altyapının güncellenerek sağlanması gerekir. Ülkemizde aktif olarak komünikasyon suçlarıyla mücadele çok yeni sayılır. Bu alanda ancak 2002 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde internet ve Bilişim Suçları şube
  Müdürlüğü kurulmuştur. Tafira teşkilatlarında yani tüm ülke genelinde illerde de Bilişim Suçları Büro Amirlikleri kurulmaktadır. illerdeki ilgili büro amirliklerindeki personelin bu suçlarla etkin olarak mücadele edebilmeleri için gerekli olan bilgi desteğinin üniversitelerin bilgisayar mühendisliği ve programcılığı bölümleri ile işbirliği yapılarak verilmesinde fayda vardır.
  tele.com.tr: Bilişim suçlarıyla karşılaştığımızda nerelere başvurmamız gerekir?
  Poroy: Bir komünikasyon suçunun mağduru olduğunuzda elinizdeki tüm delillerle birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikâyetçi olabilirsiniz. Eğer yasadışı web sayfaları ile ilgili bir şikâyetiniz varsa bu konuyu Emniyet Müdürlüğü’nün 155@iem.gov.tr e-mail ihbar adresine bildirebilirsiniz.
  tele.com.tr

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

Benzer Konular

 1. Önemli duyuru
  zekaikc Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 28-04-2012, 11:28 PM
 2. diabetli ve ayak yarası olanlara duyuru
  diabetzede Tarafından Şikayet ve Protesto ediyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-10-2009, 01:21 AM
 3. Kamuoyuna Duyuru
  Y.E.K. Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-12-2008, 08:16 PM
 4. Kadınlar sizce neye hevesli?
  Nil@y Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-01-2008, 09:05 PM
Yukarı Çık