Varoşların sıra dışı çocukları Apaçi gençler akademik teze konu oldu. Bu asi gençlerin tek hedefi var: Farklı görünerek ilgi çekmek


Sıra dışı yaşam biçimleri, hemen göze batan kıyafetleri, farklı saç modelleri var. Varoşlarının asi çocukları ‘Apaçi Gençler’ son dönemde İstanbul’un Taksim, Beşiktaş ve Kadıköy gibi ilçelerinde de boy gösteriyor.

Peki kim bu gençler? Bu soruyla yola çıkan Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Miraç Yaman bir yıl boyunca yakından takip ettiği “Apaçi Gençler”le ilgili doktora tezi hazırladı. Yaman, tezini daha sonra “Apaçi Gençlik” adıyla kitap haline getirdi.

Marka takıntısı

Esenler ve Bağcılar merkezli çalışmasında 110 kişiyle görüşen Yaman, bu gençlerin gittiği mekanları bir yıl takip etti. Apaçi gençler, renkli kıyafet giyme sebeplerini dikkat çekmek, kızlar arasında ilgi görmek, ihtiyacıyla açıklıyor. Yaman’ın görüştüğü gençlerden Ece’nin anlattıkları ilginç: “Marka takıntıları var. Karşıdaki kıza ‘ay sen şöyle marka giymiyor musun?’diyorlar Herkes birbirini aşağılıyor.”

‘Kızlar tav oluyor ’

Gençlerin gittikleri kuaförler de özel: “Dikkat çekici giyinince ve saçlarımı da böyle yapınca kızların dikkatini çekiyoruz. 15 dakikada ayarlıyoruz.”

Gençler arasında yaygın olan “faça atmak” gibi davranışların nedenini ise bir vatandaş “Çocuklar ‘ben piskopatım gözüm hiçbir şey görmez’ mesajı veriyorlar” diye açıklıyor.

Mekanları neden aynalı?

Ömer Miraç Yaman,Yaman, Apaçi gençliğin takıldığı internet kafelerde ve diğer mekanlarda duvarların aynalarla kaplı olmasının nedenini de araştırıyor: “Gençler dans ederken ya da internet kafede otururken kendilerini aynalardan seyretmekten hoşlanıyorlar. Kendilerini daha güvenli hissediyorlar.”

Hepsi için başka apaçiler var

Ömer Miraç Yaman, bulgularını şöyle değerlendiriyor: “Bu gençlerin bir çoğunun Esenler ve Bağcılar’da oturduğunu gördük. Apaçinin tek bir tanımı yok aslında. Toplumun apaçi dediği gençlerin her biri için başka apaçiler var. Görüştüğümüz gençlik suçta, şiddette, madde kullanımında ve akran ilişkilerinde çok sorunlu.”