Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Bebeklerde Diş Çıkarma

İnsan İlişkileri Kategorisi Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Bebeklerde Diş Çıkarma Konusununun içerigi kısaca ->> Ne zaman başlar? Diş çıkarma rahimde başlar. Bebeğinizin düş tomurcukları, dolayısıyla bebek ( veya süt ) dişlerinin temeli hamilelik döneminde ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Bebeklerde Diş Çıkarma

  Ne zaman başlar?

  Diş çıkarma rahimde başlar. Bebeğinizin düş tomurcukları, dolayısıyla bebek ( veya süt ) dişlerinin temeli hamilelik döneminde gelişir. Bu tomurcuklar 3 ila 12. ay arasında dişeti yüzeyine çıkmaya başlar. Bebeklerin büyük çoğunluğu ilk dişlerini yedinci ay civarında çıkarırlar.

  Nasıl gelişir?

  İlk dişin çıkması büyük çoğunlukla pek keyifli değildir. Uzun bir süreci kapsayabilir ve ilk belirtiler olan salyasının akması ve ağrı genellikle dişin çıkmasından bir veya iki ay önce ortaya çıkar.Çocuğunuz diş çıkarmaya başladığında dişetleri şişebilir. Ancak çoğu anne – babanın düşündüğünün aksine, pek çok uzman, diş çıkarmanın hastalığa ( hafif ateş ve ishale ) nende olmadığını ileri sürmektedir. Bazı çocuklar için diş çıkarma süreci herhangi br sorun çıkmadan geçebilir ve dişeti yüzeyinde sadece beyaz kenarın görünmesi, bunun artık gerçekleştiğini mutlu anne – babalara bildirecektir.

  Dişler birbiri ardına çıkar. Genel seyir ilk önce alt öndekilerin, sonra üst ortadaki iki dişin, daha sonra da yan ve arkadakilerin çıkması şeklindedir. 3 yaşına geldiğinde çocuğunuzun 20 süt dişinin tamamının çıkmış olması gerekir. Kalıcı dişler gelmeye hazır olana dek, yani yaklaşık altı yaş civarına dek süt dişleri düşmez. Diş gelişimi kalıtsaldır; sizin dişleriniz erken çıktıysa çocuğunuzun dişlerinin de erken çıkması büyük olasılıktır.

  Yardım etmek için ne yapabilirsiniz?

  Şişen dişetlerini rahatlatabilmesi için bebeğinize çiğneyebileceği bir şey verin. Soğuk gıdalar veya buzdolabında muhafaza edilen diş kaşıma halkası onu biraz rahatlatabilir.Aşırı şekilde rahatsızlık veren durumlarda çocuk doktorunuza başvurun; doktorunuz, çocuğunuza uygun düşük dozlu bir ağrı kesici verebilir.

  Çocuğunuzun dişlerini nasıl temiz tutabilirsiniz?

  İlk yıl çocuğunuzun dişlerinin fırçalanmasına gerek yoktur, dişlerini günde en az bir kez, yatma zamanı rutininin bir parçası olarak ıslak bir bezle temizleyebilirsiniz. Çocuğunuzu asla biberonuyla yatırmayın. Gece dişlerinin üzerinde kalan süt veya meyve suyu diş çürüklerine neden olabilir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Affrodit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  antalya
  Yaş
  40
  Mesaj
  773
  Rep Gücü
  1106

  Cevap: Bebeklerde Diş Çıkarma

  bebeğinizin dişlerinin kaşımasına en yardımcı ve sağlıklı çözüm havuç vermek onunla hem oynadığını hemde dişlerini kaşımaya yardımcı olacağını göreceksiniz buda benden iyi forumlar

Benzer Konular

 1. Şeytan Çıkarma Ayini
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 07-09-2012, 09:03 AM
 2. Günah çıkarma
  dogangunes Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-02-2010, 05:01 PM
 3. Çıkarma işleminin sonucu
  SMN Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-07-2008, 12:34 AM
 4. Bebeklerde Diş çıkarma Sorunları
  Affrodit Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-03-2008, 05:46 PM
 5. Günah Çıkarma :))
  Carbon™ Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-12-2006, 07:02 PM
Yukarı Çık