+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Oyunla Çocukluk Sorunları Nasıl Çözülür?

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Bulunan Oyunla Çocukluk Sorunları Nasıl Çözülür? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Oyunla Çocukluk Sorunları Nasıl Çözülür? Berrin GÖNCÜ - PSİKOLOG Çocuğunuzun anadilini öğrenmek ve onun dünyasında var olabilmek istiyor musunuz? Öyleyse,

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Oyunla Çocukluk Sorunları Nasıl Çözülür?

  Oyunla Çocukluk Sorunları Nasıl Çözülür?  Berrin GÖNCÜ - PSİKOLOG

  Çocuğunuzun anadilini öğrenmek ve onun dünyasında var olabilmek istiyor musunuz? Öyleyse, ebeveyn olarak elinizdeki oyun nimetinin ve bu nimetle neler yapabileceğinizin farkında mısınız, farkında mıyız, yerli yerinde bu nimetten istifade edebiliyor muyuz?

  ‘Anne senin için yemek yaptım, hem de soslu makarna yanında da köpüklü ayran’ derken, tepside minicik oyuncak tabaklar fark edilir. Aslında çocuğun oyuncak tepside sunduğu makarna değil; yüreğidir, içtenliğidir, masumiyetidir, merhametidir, hayalleridir, nezaketidir ve sevgisidir. Bu öyle özel bir dünyadır ki, eşyalar can bulur, arabalar konuşur, tahtalar ata dönüşür.

  Oyun çocuğun yüreğine açılan kapıdır, iç dünyasının anahtarıdır.

  Oyun başlar, hayat durur ve orada yepyeni bir hayat başlar. Yıllardır çocuklarla ve ergenlerle çalışan bir terapist olarak söyleyebilirim ki, oyun aynı zamanda çok etkili bir terapi yöntemidir. Duyguları iyileştiren, duyguları yönlendiren ve hasta duyguları tedavi eden hatta terbiye eden bir yöntem… Önce duygular iyileşir, sonra bu iyileşme davranışlara yansır. Zaten çocuklar sözcüklerin değil, davranışların dilini kullanarak iletişim kurar. Çünkü çocukların sözel ifade gücü kendilerini anlatmaya kafi gelmez. Oyun çocuğun ana dilidir. Bizler çocuklarımızla iletişime geçmek istiyorsak bu dili ve kurallarını öğrenmek durumundayız.

  Oyun esnasında aktif öğrenme gerçekleşir

  Oyun beyni geliştiren bir eğitim yöntemidir. ‘Nöroloji alanındaki araştırmalar özellikle metaforların kullanıldığı hayali ve sembolik oyun yöntemlerinin yeni nöral yollar oluşturarak beyni geliştirdiğini’ göstermektedir. Oyun bizim için sıradan olabilir ama çocuğumuz için sıra dışı bir süreçtir. Bu süreçte doğrudan değil dolaylı ama kalıcı öğrenme söz konusudur. Çünkü çocuklar oynarken tüm alıcıları ve algıları açıktır. Herhangi bir şeyi oyun esnasında öğrenen çocuk daha kolay öğrenir, kabullenir, içselleştirir ve sindirir.

  Sorun davranış aslında bir mesaj ve bir göstergedir

  Bir çocuk yaşadığı herhangi bir sorunu bir yetişkinle paylaşamaz ve içinde biriktirir. Bazen öyle anlar gelir ki, yüreğine düşen kar taneleri zamanla büyür ve yüreği üşür çocuğun. Öte yandan tanımlayamaz bu durumu, anlatamaz ve yardım da isteyemez. İşte oyun, sessiz bir yardım çığlığıdır aslında. Kendini ifade etmenin bir başka yoludur.

  Çocuk, kaygılarını, korkularını ve iç çatışmalarını davranışları aracılığıyla yansıtır. Bu davranışlar problem değil, altında yatan bir başka sorunun göstergedir. Çocuk, zihnini kurcalayan soruları ve sorunları oyun esnasında masaya yatırır ve cevaplar arar yine oyun aracılığıyla. Dolayısıyla her davranışın altında bir mesaj kodludur ve biz bu kodu en sağlıklı şekilde oyun ortamında çözebiliriz.

  Oyun değer algısının oluşumunda önemli bir araçtır

  Anlaşılan çocuk rahatlar. En önemlisi de duygusal yönden çocukla aramızda tarifi mümkün olmayan çok güçlü bir ilişki başlar.

  Kendisini değerli hisseden çocuk, değer vermeyi öğrenir.

  Neye mi değer verir?

  Bize değer verir

  İnsana değer verir,

  Hayvana değer verir,

  Yeşile değer verir

  Ve de; değerlerimize değer verir.

  Bu ilişki tesis edildikten sonra, artık beraberce oynadığımız her oyun çocuğumuzda yerleşmesini istediğimiz alışkanlıklar, olumlu davranışlar ve evrensel değerler için bir araca dönüşür.

  Oyun fiziki, ruhi, zihni, hissi ve manevi gelişimde bir kilometre taşıdır.

  Oyunda içgörü kazanan çocuğun düşünme, analiz etme, problem çözme ve dil becerileri gelişir, farklı bakış açılarını kavrar. Layıkıyla oynanan, çocuğu cezp edebilen bir oyun çocuğa empatiyi, sabırlı olmayı, paylaşmayı, kurallara uymayı, işbirliğini, saygıyı, sorumluluğu, maneviyatı ve stresle baş edebilme gibi birçok beceriyi kazandırır.

  Lakin, cazibedar, nitelikli bir oyun oynamış olmak için, bir görev edasıyla oynanmaz. Çocuklar samimiyeti ve içtenliği çabucak algılar. Oyunun bir parçası olabilmek lazım! Bu tarz bir oyunun tadını alan çocuk sanal değil, anne ve babasıyla oynadığı gerçek oyunu tercih edecektir.

  Oyun oynama becerilerimizi geliştirmeliyiz

  Dünyayı kurtaran(!) biz anne-babaların olarak o kadar çok işi ve o kadar az zamanı var ki…

  ‘Çok yorgunum, sen biraz televizyon izle, biraz sonra oynarız’

  cümlesi ne kadar da tanıdık! Hangi biraz sonra? Şayet anne-baba olarak oyun oynama sanatını bilmiyor ve öğrenmek için de çaba ve zaman harcamıyorsak çocuğun televizyona ve bilgisayara yönelmesi kaçınılmazdır. Nihayetinde de, çocuğumuz gün gelir, televizyon ve bilgisayar dünyasına ait altın tepside sunulan değerleri modellemiş olur.

  Oyun tekniklerinin kullanım kılavuzunu uygulamalı olarak haftaya anlayalım inşallah…


  MoralHaber
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye cumleci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Üye Numarası
  138242
  Nerden
  Muhsinler Ölmez!
  Mesaj
  149
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8408
  Peygamber (a.s.v) Hasan ile Hüseyinle ne de güzel oynarmış. Torunları o mübarek sırtına çıkarmış aah ahh...

  DipNot; Osmanlı zamanın da okul öncesi eğitim (anaokul) verilen medreseler mezarlıkların yanında idi. Sebebi hikmeti; çocuk ölümü idrak ederek büyüsün ileride atıcağı adımlarda ölüm gerçeği bilincine işlesin ki iyi ve kötü kavramını ona göre değerlendirsin.

  Hayvanlar ölümü bilselerdi bu kadar yaşamazlardı...

Benzer Konular

 1. Akılla bağlanan, Aşkla çözülür
  cah Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 10-07-2009, 09:59 PM
 2. Erkeklerin dili nasıl çözülür?
  dogangunes Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 21-02-2009, 05:57 PM
 3. Iexploere.xe sorunu nasıl çözülür?
  gökhan26 Tarafından windows (xp,vista) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-05-2008, 12:42 AM
 4. Çocuğunuzun metabolizması oyunla güçlensin
  Affrodit Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-03-2008, 03:35 PM
 5. Devlet Tİyatrolari Yenİ Sezona 63 Oyunla BaŞliyor
  Nil@y Tarafından Tiyatro Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-05-2007, 07:20 PM
Yukarı Çık