Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  diş doktoru korkusunu

  Merhaba!

  Çocukların diş doktoru korkusunu yenmesi için ne yapmak gerekir?


  Birçok çocuk diş hekimlerine yönelik bir korku yaşıyor. Bu korku, birer yetişkin olduklarında da devam ediyor.  Birçok çocuk diş hekimlerine yönelik bir korku yaşıyor. Bu korku, birer yetişkin olduklarında da devam ediyor. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, korkunun sebepleri ve yapılması gerekenler hakkında bilgi veriyor.

  Çağdaş Kışlaoğlu, çocukların diş hekimlerine karşı duyduğu olumsuz duyguların çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceğini, çok basit yöntemlerle de aşılabileceğini açıkladı;

  Anne ve babalar hassas davranmalı

  “Her çocuk olumsuz birçok korku yaşar. Fakat bu korkuları yersiz cümlelerle pekiştirmek doğru değildir. Anne ve babaların bu konuda hassas davranması gerekiyor. Çünkü çocuklarda bu korkular ailelerinin onlara söylediği olumsuz sözlerden oluşuyor. Örneğin,‘yaramazlık yapma, yoksa seni diş doktoruna götürürüm’ gibi söylenen her yanlış ifade, çocukların diş hekimi korkusunu tetikliyor.”

  Evebeyinlerin diş hekimi deneyimi önemli

  “Ailenin tercih ettiği diş hekimi büyük önem taşıyor. Evebeyinlerin bu konuda yaşamış olduğu kötü deneyimler çocukları da olumsuz yönde etkiler. Çocuklar diş hekimleri hakkında duydukları negatif söylemleri benimseyerek korkuya kapılırlar. Bu sebeple yaşadığınız kötü deneyimleri mümkün olduğunca çocuğunuza anlatmayın.”

  Doğru Diş hekimi Tercihi

  “Çocuğunuzu, mutlaka güvendiğiniz ve önceden ziyaret ettiğiniz bir diş hekimine götürün. Doğru diş hekimi tercihi, çocuğun ilk diş muayenesinde korku yaşamasını engeller ve onun rahatlamasını sağlar.

  Diş Hekimi muayenehanesinin çocukların dikkatini çekecek oyuncaklarla donatılmış olması ve pastel renklerle döşenmiş olması, çocukların davranışlarını olumlu yönde etkiler. Tercihler bu yönde olursa çocuklar hem önyargılardan hem de korkulardan arınmış olur.”

  Hekimlere büyük sorumluluk düşüyor


  Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, çocuklardaki diş hekimi korkusunun aşılması için hekimlere büyük sorumluluk düştüğünü de vurguladı. Diş Hekimlerininin ilk tedavi aşamasında çocuklara olumlu gelecek davranışlar sergilemelerinin önemli olduğunu söyleyen Kışlaoğlu, “İleriki seanslarda çocuğa ve ailesine uygulanacak tedavi konusunda bilgi verilmelidir. Çocuklara uygulanan tedavi seansları eğlenceli hale getirilmelidir” dedi.

  Çocuklar sık sık kontrole götürülmeli


  Çocukların diş kontrollerinin 1 yaşından itibaren başlamasının gerektiğini söyleyen Dr. Kışlaoğlu, bu şekilde çocukların diş hekimlerine daha kolay alışabileceğini belirterek, sık kontrollerin erken teşhis için de önemli olduğunu söyledi.

  Çocukları diş hekimi korkusundan kurtarmak adına aileleri uyaran Kışlaoğlu, çocukları diş sağlığı eğitimine alıştırmak ve bu korkuyu aşmak adına sevimli diş fırçalarının, diş macunlarının ve çıkartmaların alınabileceğini ifade etti.


  Diş Hekimi
  Çağdaş Kışlaoğlu
  http://www.ekolay.net/saglik/Haber.a...HaberID=679150

 2. #2
  yeni üye ŞERBET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  60
  Rep Gücü
  2048
  emeğinize sağlık güzel paylaşım
  dişçi korkusu kolay başaçıkılacak bir korku değil ben kocaman kadın olmama rağmen hala dişçiden çok korkarım defalarca dişçiye gitmeme rağmen
  muayene bile olamadan geri geldim
  ben bu korkuyu atlatamadım

Benzer Konular

 1. Ölüm Korkusunu Nasıl Yenebilirsiniz?
  merkür Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-07-2013, 08:44 AM
 2. Bilgisayar Doktoru
  YukseLL Tarafından Araçlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-05-2012, 07:02 PM
 3. Iç savaş korkusunu aşmalısınız...
  okuyucu55 Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-01-2011, 10:43 PM
 4. Ölüm Korkusunu Aşmak
  Gül@y Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 20-03-2008, 11:05 PM
 5. Çocuk Doktoru
  tekniker Tarafından İş ve Sektörel Programlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-11-2006, 12:06 PM
Yukarı Çık