Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Çocuğa Nezaket Eğitimi Nasıl Verilmeli?

  Merhaba!


  Toplum hayatında insan ilişkileri önemli bir yer tutar. Nezaketi, inceliği, tabiatının bir gereği haline getiren; önce kendisine sonra da karşısındakine saygılı olmasını bilen insanların, ihtiyaçlarını daha kolay temin edecekleri ve daha çok mutlu olacakları açıktır.
  Kimi zaman bir teşekkür, kimi zaman bir çiçek, hallolması zor birçok meselenin üstesinden gelebilir.
  Geleceğe uzanan çizgide çocuklarımızın edepli, nazik hanımefendiler ve beyefendiler olması için aile içi ilişkilerde eşler arası uyum, nezaket ve çocuğa yaklaşım tarzı büyük önem arz etmektedir. Nezaket kurallarının birçok tezahürü var. Onları burada sayacak değiliz. Ancak aile içi ilişkilerde incelik ve samimiyetin topluma yayılacağı mukadderdir. Özellikle okulöncesi dönemde ailelerin çocukların bilinçaltı müktesebatına kazandırması gereken birtakım nezaket kuralları vardır.
  Çocuğa nezaket kuralları ve saygı eğitimi nasıl verilmeli? İşte yapılması gerekenler:

  1- Yetişkinler iyi bir model olmalı
  Edebin ilk muallimleri anne-baba olduğu için ebeveynler öncelikle birbirine karşı edepli ve nazik olmalılar. Bu nedenle çocuğunuz, eşinize karşı saygılı olduğunuzu görsün ve bunu hissetsin. Hayatın akışı içerisinde zaman zaman eşler arasında tartışmalar çıkabilir. Burada eşler birbirini çocuğa şikâyet ederek, çocuğu hakem tayin etmemelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da çocuk tartışmaya şahit olmuşsa aynı konunun çözümlendiğine de şahit olması gerekir. Sözgelimi tartışma çocuğun önünde olup çözüm yatak odasında olmamalıdır.

  2- Nezaket, saygı aile içinde de olmalı
  Ebeveyni tarafından kibar davranılan çocukların görgü kurallarını öğrenmeleri daha kolay olur. Kimi yetişkinler sosyal kabul için aile ortamının dışında nazik ve kibar olurken maalesef aile içerisinde aynı nezaket ve inceliği göstermiyorlar. Dışarıdaki insanlara “teşekkür ederim”, “lütfen” gibi ifadeleri nasıl kullanıyorsanız aynı ifadeleri çocuğunuza hitap ederken de dilinizden düşürmemelisiniz. Ayrıca çocuklar zaman zaman çevresindekilerce, “hadi şu amcaya bir küfret” gibi ifadelerle argoya zorlanabilmektedir. Ebeveynler, bu tür ortamların oluşmasına izin vermemeli ve aile içerisinde “lan, hişt…” gibi kelimelere perhiz getirmelidirler.

  3- Erken yaşlardan başlayarak eğitim
  Bebeklik döneminden başlayarak yumuşak dokunuşlar ve nazik kelimelerle çocuk öğrenmeye başlar. Örnek olarak çocuğunuz canınızı acıtacak şekilde elleriyle saçınızı çektiğinde ona bağırmayın. Bunun yerine, çocuğun yumruğunu yavaşça gevşeterek ve sakin bir şekilde “bunu yapmak yok”, “nazik ol” gibi ifadelerle çocuk eğitilebilir. Çocuğun bu tür davranışlarına sesinizi yükselterek tepki verdiğiniz zaman çocuk ürker ve korkar. Bundan sonraki davranışlarında ürkek, korkak ve stresli durumlar gözlenebilir. Çocuğa aile içerisinde yaşına göre provalarla zorlamadan aşağıda sıralanan konular işlenmelidir.
  Tanışma nasıl olur? Çocuğunuzun kendi cümleleriyle kendini tanıtmasını sağlayabilirsiniz. (2 yaşından sonra)
  Nasıl selam verilir ve teşekkür edilir? (Çocuğun konuşmaya başlamasıyla birlikte öğretilebilir.) Bu yaşta çocuk selamın anlamını çok bilmese de bu davranışıyla toplumda sosyal kabul görür. Bu da çocuğun hem özgüven gelişimini destekler hem de bu davranışlar çocuğun tabiatının bir yanı haline gelir.
  Neden ve nasıl özür dilenir? (3 yaşından itibaren işlenebilir.)
  Sofra adabı nasıl olmalıdır? (3 yaşından itibaren işlenebilir.)
  Misafir karşılama ve uğurlama nasıl olmalıdır? (4 yaşından itibaren işlenebilir.)
  Kapı çalma şekli nasıl olmalıdır? (3 yaşından itibaren işlenebilir.)

  4- Baskı yapmayın, çocuğunuzu bir başkasıyla karşılaştırmayın
  Çocuğunuzu topluluk önünde kibar davranma konusunda utandırmayın. Bu tür davranışlar çocuğunuzun kendisine ve size karşı saygısını zedeler. Kızgınlık ve öfke duygusundan başka bir işe de yaramaz. Görgü kuralları baş başa sakin bir ortamda öğretilmelidir. İlla ki bir şeyler söylenecekse çocuğu nazikçe bir kenara alarak, utandırmadan ifade edilmelidir.

  5- Sınırlarınızı kontrol edebilir
  Çocuğunuzun özellikle 4-6 yaşları arasında muziplikleri artar ve inat davranışlarıyla sizi kışkırtır. Bu durum çocuğun gelişiminde bir süreçtir. Çocuk bu tür davranışlarıyla sizin disiplin sınırlarınızı kontrol ederek kişiliğini oluşturmakta, sınırları ve yasakları öğrenmektedir. Çocuğun bu sınırları ve yasakları öğrenmesi sizin tavırlarınıza bağlıdır. Çocuğun muzipliklerini ve kışkırtmalarını gülerek karşılarsanız ve bu tür davranışlarını zekâsına bağlarsanız, çocuk kendi karakter sınırlarını gamsız, saygısız, aşırı rahat tavırlarla belirler. Çocuğun bu davranışlarını tam tersi, katı disiplin ve şiddetle karşılarsanız bu defa da katı itaat kültürüyle yetişmiş, kendine güvenmeyen ve hakkını aramaktan çekinen, saygı ve itaatte sosyal sınırların ne olduğunu ayırt edemeyen kişilikler olmaktadırlar. Uygun olan yaklaşım, anne-baba ortak tavırla, kıvamında bir otorite ile çocuğa, yanlış olan ve yapmaması gereken davranışlarla doğru olan ve yapması gereken davranışları fark ettirmektir.

  6- İyi davranışlarını takdir edin
  Çocuğa beklentilerinizi ifade ederken neleri yapmamalarını değil, neleri yapmalarını istediğinizi söyleyin ve iyi davranışlarını takdir edin. Örnek olarak; “Ellerinle yemek yeme yerine, lütfen çatalı kullanır mısın? Çatalını ne kadar kibar tutuyorsun. Yemeğini kendi önünden yemen ne kadar güzel” gibi ifadeler çocuğunuzu nazik davranışlar için yüreklendirir.
  Abdullah Purtaş / Psikolojik Danışman
  Kaynak : Zaman
  Çocuğa Nezaket Eğitimi Nasıl Verilmeli? | Aile | Eğitim-Sağlık-Yaşam-Ailem-Evlilik | Sezgiler.Com Ailem Sitesi

 2. #2
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  79
  Rep Gücü
  884
  Çocuk gelişimde rol model çok önemlidir. Çocuk aile içinde gelişimini sürdürürken ilk rol modelleri de pek tabi ebeveyni olmaktadır. Nezaket eğitimi de ancak ailenin bu davranışları günlük hayatında uyguladığı ölçüde belirleyici olacaktır.

Benzer Konular

 1. Hayat Bir Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?
  birisi Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-02-2010, 05:05 PM
 2. Çocuğa cinselliği nasıl anlatmalı?
  SMN Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-02-2009, 09:42 AM
 3. Çalma davranışında bulunan bir çocuğa nasıl yaklaşılmalı ?
  YukseLL Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 28-02-2009, 12:33 AM
 4. Hayat Bir çocuğa Nasıl Anlatılmalı?
  Mevt Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-08-2008, 01:34 PM
 5. Çocuğa iyi “ben”lik nasıl kazandırılır
  Go[rk]eM Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 07-01-2008, 08:26 PM
Yukarı Çık