Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Çocuğunuzun büyümesi normal mi?

  Büyüme bozuklukları yaşıtlarına göre kısa olma veya yeterince boy atamama ile kendini gösterir. Büyüme hızının 4 yaşından önce yılda 7 cm, 6 yaşından önce 6 cm, 6 yaş ile ergenliğin başına kadar ise 4.5 cm’den daha az olması yetersiz büyümeyi gösterir.

  Memorial Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Oya Ercan, çocuklarda büyüme geriliklerinin nedenleri ve belirtileri ile tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.Büyüme bozukluklarının erken tanısı açısından en iyisi, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, her çocuğun büyümesinin izlenmesidir. Çünkü bilindiği gibi yeterli büyüme sağlığın göstergesidir ve yetersiz büyüme söz konusu olduğunda nedeni araştırılmalıdır.

  Boy kısalığı veya büyüme bozukluğu nedeniyle değerlendirilen olgularda hormon ek***liğinin saptanması halinde, bu olgulara büyüme hormonu tedavisi uygulanır. Büyüme hormonu tedavisinin başarısını etkileyen en önemli faktör tedaviye gecikmeden başlanmasıdır.

  Boyu ve büyüme hızı normal olan çocuk erişkin olarak kısa kalabilir mi?

  Bir çocuk yeterli hızda büyüdüğü, hatta yaşıtlarına göre uzun boylu olduğu halde erişkin çağında kısa kalabilir. Bunda, ergenliğin erkence başlaması ya da zamanında başladığı halde hızlı seyretmesi rol oynar.Ergenlik normalde kızlarda en erken 8 yaşını bitirip 9 yaşına basınca, erkeklerde ise en erken 9 yaşını bitirip 10 yaşına basınca başlar. “Erkence” başlaması ise kızlarda 7-8 yaş arasında, erkeklerde 8-9 yaş arasında başlaması olarak tanımlanabilir.

  Kızlarda ergenlik çoğunlukla göğüs gelişmesi, daha seyrek olarak da kıllanma ile başlar. Erkeklerde ise ergenliğin ilk bulgusu erbezlerinin büyümesidir ki bu hekim tarafından ölçülerek saptanabilir. Kıllanma ve peniste büyüme de erkek çocuklarda ergenliğin diğer belirtilerini oluşturur.

  Klinik izlenimler ergenliğe erken değilse de erkence (7-8 yaş arası) giren kız çocuklarının bir artış gösterdiği yönünde. Bu durum ise ergenlik döneminden önce yaşıtlarına göre uzunca boylu olan bir kız çocuğunun erişkin olarak kısa kalmasına yol açabileceğinden, ergenlik belirtileri erkence gözlendiğinde çocuğun hekim tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır. Aynı dönem 8-9 yaş arasındaki erkek çocuklar için de geçerlidir.

  Diğer taraftan zamanında başlamış olsa da hızlı seyreden ergenlik de boyun kısa kalmasına yol açabilir. Örneğin aynı yaş ve boyda ergenliğe giren iki çocuktan ergenliği hızlı seyreden seyretmeyene göre daha kısa olur.

  Ergenliğin zamanlamasının veya hızının erişkin boyunu olumsuz yönde etkilemesi engellenebilir mi?

  Boy-ergenlik ilişkisi açısından, hiç olmazsa, kız çocukların 8 yaşından itibaren, erkek çocukların ise 9 yaşından itibaren büyüme ve ergenlik yönünden değerlendirilmesi gerekir.Böylece erkence başlamış ya da zamanında başlamış ancak hızlı seyreden ergenlik nedeni ile erişkin boyunun kısa olması engellenebilir. Çünkü erkence ergenliğin veya hızlı seyreden ergenliğin erişkin dönemde boy kısalığına yol açabileceği hekim tarafından belirlendiği takdirde ergenlik ertelenebilir. Yine bu tedavinin başarısı da tedaviye erken dönemde başlanabilmesine bağlıdır.

  (ntvmsnbc)

 2. #2
  Tecrübeli Üye Cerrah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Kocaeli/Istanbul
  Mesaj
  310
  Rep Gücü
  14

  Cevap: Çocuğunuzun büyümesi normal mi?

  Bilgilendirme için tşkler Nil... Ülkemizde BU konularda pek bilgi sahibi olan kişi bulunmuyor...Devamını bekliyoruz

Benzer Konular

 1. Normal doğum mu, sezaryen mi?
  İnci Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-10-2009, 02:18 PM
 2. normal insandan Fark var mi ?
  orkuorkun Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-08-2008, 03:10 PM
 3. Yenidoğan Normal Fonksiyonları
  Affrodit Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-05-2008, 12:31 PM
 4. Çocuğunuzun hobisi hangisi?
  Nil@y Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-01-2008, 11:15 PM
 5. Erkeklerde göğüs büyümesi (jinekomasti)
  sibel Tarafından Meme Estetiği Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-09-2007, 08:51 PM
Yukarı Çık