Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Anne Baba Olmak Ne Demek?

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Bulunan Anne Baba Olmak Ne Demek? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Anne baba olmak ne demek? Bu sorunun cevabını vermeden çocuk sahibi olmamak gerekiyor. Anne baba olmak, biyolojik bir sonuç değildir.

 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Anne Baba Olmak Ne Demek?

  Anne baba olmak ne demek? Bu sorunun cevabını vermeden çocuk sahibi olmamak gerekiyor. Anne baba olmak, biyolojik bir sonuç değildir.  Haberleri bu açıdan analiz ettiğinizde çocuk ve ebeveyn ilişkilerinin ne kadar sağlıksız olduğunu anlıyorsunuz. Geçen gün haber olan bir intihar olayında haber içeriği buna iyi bir örnek:


  “Adana'da dokuzuncu kattan atlayarak intihar eden 22 yaşındaki Ebru Şenbayrak'ın, intihar etmeden önce bu kararını Şenbayrak Otomotiv Petrol Ürünleri sahibi babası Adnan Şenbayrak'a söylediği, babasının ise ciddiye almayıp, -Senin bir isteğin var, hele bana bir kahve yap da hallederiz- dediği öğrenildi.”


  Çağ Üniversitesi'nde Pazarlama Bölümü'ndeki kaydını psikolojik sorunları yüzünden dondurmuş kızının intihar ihbarını “paraya ve arzuya” tahvil ederek dikkate almamış baba. Onun için bütün sorunlar “parayla halledilecek” isteklerden ibaret!


  Para kazanmayı, maddi dünyayı bütün değerlerin önüne koyan ebeveynler için tek değer “para ve statü” olunca çocuklara yemek, giymek ve gezmek kalıyor. Sevgi, şefkat, ilgi, oyun oynama ve birlikte zaman geçirme, hobi öğrenme, değerleri ve kültürünü öğrenme külliyen para yorganı altına gizlenerek yok varsayılıyor. Bunlardan mahrum çocuklar kendilerine veya başkalarına zarar verdiklerinde hayretler içinde kalıyorlar. Replikler hep aynı: “Ama hiçbir şeyi eksik değildi!”, “Çok mutluydu!”, “Her istediğini yaptık!”, “Ben ciddiye almadım dediklerini ne bileyim!”


  Güncel konulardan biri de; başı kesilerek öldürülen Karabulut cinayeti. Rahmetli Münevver'in erkek kardeşi cinayet zanlısı Cem'in anlattıklarını aktarıyor:


  “9 yaşındaydım. Bir sabah beni yataktan kaldırdılar ve yurt dışına gidiyorsun dediler. Sonra beni arada sırada babam görmeye geldi, annem çok az geldi. Geri döndüğümde evde bir kız çocuğu vardı. Kız kardeşim olmuş bana söylemediler.”


  Neresinden tutalım ki… Bir gün yatağından alınan erkek çocuk ülke dışına, yatılı gönderiliyor. Onu dilini bile bilmediği bir yere, yapayalnız atıyorsunuz. Bunun adı da “6 yabancı dil bile öğrettiler, çok iyi eğittiler” diye amca tarafından açıklanıyor!


  9 yaşında bir çocuğun ihtiyacı olan tek şey zaten 6 dil öğreneceği yabancı bir ülkedeki yatakhanelerdir. Bu nasıl bir zihniyet, nasıl bir acımasızlık?


  Zengin olmak en büyük özelliği olan çocuk devamlı okul değiştiriyor, bir yerde barınamıyor ama “çok sakin, karınca ezmez” diye tanımlanıyor.


  Cinayet işlendiğinde anne siyasetle meşguldü. Yani her saati dolu bir anne. Zaten uyanır uyanmaz annesine o gün telefon ediyor ve “açım” diyor. Yani o yaşta biri kendini beslemekten aciz onca yalnız yaşamaya rağmen! Anne buna bir cevap veriyor ve eve dönmüyor çünkü küçük kızla ilgili bir işi var.


  Birlikte zaman geçirmediğiniz, duygusal bağ kurmadığınız, sevgiyle sarılmadığınız çocuklar size ait değildir.


  Sevgiyi bilmeyen ebeveynlerin ilk öğrenmesi gereken; sevgi. İçlerindeki boşluğu çocuklar internetten saçmalıklarla, kötülüklerle, şeytana tapanlarla, seksle, kötü insanlarla dolduruyor.  Ölüm dâhil her şey sanal alanda geçerli. Gerçekle hayal/sanal karışıyor kafalarında. Nefret ağırlıklı bir dünya kuruluyor içlerinde ve anne baba fark etmiyor bile. İçe kapanık olmaları övülüyor. Okul değiştirmelerine aldırmıyorlar. Hiperaktif modası çıktığından beri yafta hazır “çok zeki hiper aktif”. Ne malum!


  Ailenin kalitesi sadece paraya dayanmıyor maalesef. Yoksul ve sorunlu aileden çıkan çocukla para gani aileden çıkan sorunlu çocuklar neden aynı kötücül dünyalara sahip acaba?


  Ruhsuz insanlar yetiştirmenin bedeli ağırdır. Ruh ise kültürünüzdür.


  Neval Sevindi


  haberaktüel
  Konu blueice tarafından (29-04-2009 Saat 09:08 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Üye Numarası
  123219
  Mesaj
  2.148
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4904

  Cevap: Anne Baba Olmak Ne Demek?

  Mavim konu tam gündemin olayı idi..

  Konuda yazılanlara katılıyorum.Bazı aileler para ile yapamadıkları ,veremedikleri sevgilerini ,zamanlarını ve ilgilerini kapatmaya çalışırlar..

  Biyolojik olarak Anne-Baba olmak değil önemli olan..Ama bunun bilincinde olmayan çok aile var ne yazıkki..

  Okudukca şöyle bir kafamda tarttım da...Suçlu olarak varsaydığımız Cem'in yaşadıklarını ve çocukluğunu göz mnüne alırsak, acaba düşünüyorum da sadece suçlu Cem mi?
  Bir konumuz vardı gündemde hatırlarsanız,Sayın Cerrah'ın Münevver'in Ailesine yaptığı bir nevi suçlama..Aslına bakarsanız şu noktada suçlanacak ailenin hangi aile olduğu apaçık ortada..
  Aklım almıyor bir Anne o yaştaki oğlunu aylarca nasıl bir yere yollar ve arkasından arayıp sormaz ,fazla gidip gelmez,ilgilenmez...Açım... diye konuşan bir çocuğa değil Annesi,kimsenin gönlü elvermez kimsenin..Hiç unutmuyorum bir gün okul çıkışı oğlum eve döndüğünde o gün yemek kartını evde unuttuğundan yemek yemediğini söylediği anda birden başımdan aşağı kaynar sular döküldü..İçim üşüdü..onca saat çocuğum aç bilaç ders yapmıştı kaç saniye içinde aklımdan ne düşünceler geçti..Öfkeye kapıldım o an bütün okula gidip bir çocuğa kartı yok diye nasıl yemek verilemez diye isyan edesim geldi...Toparlandım.Zaten yemekhaneye çekingenliği yüzünden girmeyen oğlummuş,yemek vermeyen falan olmamış..Kızdım ,üzüldüm,sinirlendim....kaç duyguyu aynı anda yaşadım...Sanırım bu Annelik iç güdüsü olsa gerek..Yoksa oğlum bir öğün yemedi diye ne ölür,ne hastalanır...Kusura bakmayında doğurmakla Anne olunmuyor..

  Asıl suçlular kim burda apaçık görebiliyoruz..

  Ruhsuz insanlar yetiştirmenin bedeli ağırdır. Ruh ise kültürünüzdür.
  Çok doğru ve anlamlı bir cümle...

  Teşekkürler mavim paylaşımın için...

Benzer Konular

 1. Atatürkçü Olmak Ne Demek
  SOSYALİST Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 24-11-2014, 12:47 PM
 2. Anne,babalara ve anne,baba olacaklara soruyorum!
  İnci Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 07-06-2009, 12:34 AM
 3. Hayat ne demek anne
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 06-03-2009, 11:25 PM
 4. Anne Baba Yemini
  dogangunes Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-06-2008, 08:48 PM
 5. Anne Flört ne demek !!!
  Karakarizma Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 05-04-2007, 06:07 PM
Yukarı Çık