Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Çocuğumuza süt içirmenin 10 yolu

  8 yaşın altındaki çocuklar günde en az iki, 8 yaş üstü çocuklar ise 3 bardak süt içmeli. Ancak çoğu süt içmemek için direnir. Sağlıkları için onlara süt içirmeyi nasıl başarabilirsiniz?

  Bu yazıda nedenleri anlatmak yerine, doğrudan hedefe yöneleceğim ve sizlere çocuğunuza süt içirmek için 10 etkili yöntem sunacağım.

  Hamileyken süt için: Diyeceksiniz ki, "Bu da nereden çıktı? Hani çocuklarımızdan bahsedecektik?" Çok ilginçtir, ama gerçek şu ki; çocuğunuzun tat duyusu daha karnınızdayken gelişmeye başlar. Siz hamileyken yediğiniz yemeklerin tadı amniyotik sıvınıza geçer. Çocuğunuz doğup büyüdükçe vereceğiniz gıdalar bu nedenle ona hiç de yabancı gelmeyecektir. Süt de dahil olmak üzere.

  Altıncı aydan itibaren süt verebilirsiniz: Biliyorum bu önerime çok şaşıracaksınız. Çünkü yıllardır biz doktorlar bebeklerinize 'ilk bir yıl inek sütü vermeyin' diyoruz. Ancak artık biliyoruz ki ek gıdalara altıncı aydan sonra geçildiğinde dengeli beslenme ile inek sütü de verilebilir. Bu şekilde çocuğunuz erkenden sütün tadına alışacaktır. Yalnız bir kural var: Aldığı günlük süt miktarı 500 ml'yi geçmesin, aksi takdirde demir eksikliği ve kansızlık olabilir.

  Kendiniz süt için ve ona örnek olun: Çocuklar sözlerle değil, çevresinde gördüğü hareketlerle öğrenir. Yaptıklarınız onlar için "asla yanlış olamaz." Bu nedenle onun yanında sütü bardağınıza doldurun ve kana kana için.

  Kardeşler arası yarış: Kardeşi veya akranları arasında süt içme yarışı başlatabilirsiniz. Bilirsiniz, aralarında rekabet olunca çocuklara hemen hemen her şeyi yaptırabilirsiniz.

  Pipet: Çocuklar pipete bayılır. Yalnızca süt içerken kullanabileceği renkli, şekilli pipetler almasına izin verin.

  Renkli, eğlenceli bardak: Eğlenceli bardak kullanmak da pipet gibi işinizi görebilir. Hatta "özel süt bardağını" markete gittiğinizde o seçsin. Siz işine karışmayın!

  Takvim ve çıkartma: Her gün süt içmeli. İçtikten hemen sonra da en çok sevdiği çıkartmayı (sticker) belirlediğiniz "özel süt içme takvimine" kendisi yapıştırsın.

  Meyveli süt: Bazı çocuklar ne yaparsanız yapın sütün tadına pek alışamaz. Bu tür durumlar için sevdiği meyveyi püre haline getirip süt ile karıştırabilirsiniz. Örneğin muz. Tabii bu, aromalı hazır süt içirin anl***** gelmiyor.

  Dondurmalı süt: Dondurma da harika bir kalsiyum kaynağıdır, neticede sütten yapılıyor. Bir bardak sütün içine bir top dondurma harika bir çözüm olabilir. Unutmayın, dondurmayı koyarken çocuğunuz mutlaka görsün, hatta bırakın kendi koysun.

  Kakaolu süt: Son çare olsa da kakaolu süt hazırlamayı deneyin. Hiç süt içmemesindense kakaolu süt içmesi daha iyidir.

  * Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Etiler Memorial Polikliniği

  ***

  Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için olmazsa olmazlar

  Katkı maddeli gıdalar, çevre kirliliği, sigara ve günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız kimyasal maddeler... "Sağlığımızın düşmanları" olarak adlandırılan bu durumlar, zayıf bünyeleri nedeniyle çocukların sağlığını tehdit ediyor. Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji kimi zaman gözle görülmeyen olumsuz etkilerini birlikte getiriyor. Cep telefonları, bilgisayarlar ve evde kullanılan elektronik aletler, çocuklar için zararlı olarak kabul ediliyor.

  ***

  Çocuğunuzun sağlığını, anne karnında düşünmeye başlayın

  Çocuk, yaşama anne karnında başlar. Onu koruyan huzurlu ve sıcak bu ortamda dahi dış dünyanın zararlı etkilerine maruz kalabilir. Plasenta vasıtasıyla birçok zehirli madde bebek dolaşımına geçip, büyümekte ve gelişmekte olan organlarında kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle çocuğunu korumak isteyen bir annenin yapacakları, daha bebek doğmadan başlar.

  Gökhan N. MAĞMUR
  (Zaman)

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Çocuğumuza süt içirmenin 10 yolu

  Süt vücut için gerekli olan kalsiyum ve riboflavinin en iyi kaynağıdır. Kemik ve diş sağlığı için gerekli olan kalsiyum, süt grubu besinler tüketilmeden sağlanamaz. Bu gruptaki besinler aynı zamanda protein, fosfor, potasyum, A ve D vitamininin iyi kaynağıdırlar.
  Büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücudu sağlamlaştırır, güçlendirir.
  Kemik erimesini önler .
  Enerji sistemine yaptığı katkılar sayesinde süt kilo dengesinin korunmasında etkili olur.
  Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir.
  İshali tedavi eder.
  Mide rahatsızlıklarını giderir.
  Sindirim sistemini düzene sokar.
  Ülseri önler.
  Beyne enerji verir.
  Diş çürüklerini önler.
  Kronik bronşiti önler.
  Tansiyonu düşürür.
  Yağsız süt, kolestrolü düşürür.
  Kanserin önlenmesine yardımcı olur.
  Saç ve tırnakların oluşumunda büyük rol oynar.
  Yaşlanmayı geciktirir.
  Vücutta ödem yapan sıvıların toplanmasını önler.
  Cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını engeller.

Benzer Konular

 1. Zen: Bir Yaşam Yolu
  mopsy Tarafından Parapsikoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-06-2010, 05:26 PM
 2. Allah cc yolu Kur'an'dir!.....
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-12-2009, 08:42 AM
 3. Pansiyon Yolu
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-11-2009, 09:07 PM
 4. çocuğumuza sadece sevgi vermek
  meys Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 21-03-2008, 12:40 PM
 5. mutluluğun yolu
  keçi kız Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 11-11-2007, 11:28 PM
Yukarı Çık