Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Anne eteğine yapışanlar...

İnsan İlişkileri Kategorisi Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Anne eteğine yapışanlar... Konusununun içerigi kısaca ->> Aşırı koruyup kollanan çocuklarda bu durumun olumsuz etkileri genellikle çocuğun anneden uzaklaşması gereken ilk evre olan okullaşma sürecinde belirginleşir. Özellikle ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Anne eteğine yapışanlar...

  Aşırı koruyup kollanan çocuklarda bu durumun olumsuz etkileri genellikle çocuğun anneden uzaklaşması gereken ilk evre olan okullaşma sürecinde belirginleşir. Özellikle ayrılma kaygısı, çocuklarda okul korkusu ile ortaya çıkabilir.

  Okula başlayan çocuk, sınıf ort***** alışamaz, arkadaş edinemez. Okulun ilk günlerinde annelerinin eteğine yapışıp bırakmayan, onlarla aynı sırada oturmakta ısrar eden çocuk örnekleri görürsünüz. Bunlar annelerine bağımlı hâle gelmiş, annelerinden ayrılma kaygısı yaşayan çocuklardır.

  Çocukta 'başıma bir şey gelecek' korkusu

  Ayrılma Kaygısı Bozukluğu durumunda, çocuklar ebeveynlerden, ayrıldıkları zaman aşırı derecede kaygılı ve sıkıntılı gözükürler, ağlamaklı halleri olabilir, evden ayrıldıklarında sevdiklerinin başına önemli zararlar geleceğine inanırlar. Sık sık irtibat kurmak isterler.

  Bu yüzden sevdiklerinden ve evlerinden ayrılmak istemezler. Anne babalarından ayrı bir şekilde herhangi bir sosyal ortamda bulunmak istemezler. Anne babalarından ayrılmak istemedikleri gibi yalnız başlarına kalmak istemezler. Okula gittiklerinde veya başka ayrı ortamlarda sıkıntıları artar. Annelerini gölge gibi takip etmek isterler. Uyku zamanı zorlanırlar, anne babalarından ayrı uyumak istemezler, gece onların başına gelebilecek kötü şeylerle alakalı kabus görebilirler. Herhangi bir şekilde ayrılacakları zaman karın ağrısı, baş ağrısı gibi belirtileri gösterebilirler.

  Ayrılma kaygısı kızlarda daha fazla görülür

  Ayrılma anksiyetesi bozukluğu nadir değildir; çocukların ve genç ergenlerin ortalama % 4'ünde bu bozukluğa rastlanmaktadır. Ayrılma anksiyetesi semptomları, kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla daha sık gözlenir. Erkek ve kız çocukları eşit olarak etkilenir. Bu durum en sık erken çocukluk yıllarında gözlemlenir. Zeka ve eğitim başarısı ile ilişkili değildir. Tek çocuk olma veya kardeşleri olması arasında fark yoktur. Seperasyon anksiyete bozukluklu çocuklar, yaygın olarak ikinci bir psikiyatrik tanı almaktadırlar. Seperasyon anksiyetesinin en yaygın formu olan; okula başlarken ve hemen sonrası; okul değişimi ile ilişkin olan 11 yaşı;14 yaş ve sonrası; semptomlar tip ve şiddet olarak farklılaşmaya başlar ve depresyon gibi daha ciddi psikiyatrik bozukluklarla ilişkilidir.

  Kayıplar sırasında alevlenen kaygı

  Ayrılma anksiyetesi bozukluğu bazı yaşam zorluklarından sonra (örn.bir yakınının ya da evcil hayvanın ölümünden sonra, bir çocuğun ya da akrabanın hastalığı sırasında ya da okul değiştirme, yeni komşuların olduğu bir yere taşınma ya da göç ile) da gelişebilir. Başlangıcı okul öncesi yaşlardan da önce olacak kadar erkendir ya da 18 yaş öncesi herhangi bir yaşta başlar, bazen ergenlik dönemine kadar sarkabilir. Tipik olarak alevlenme ve iyileşmelerle seyreder. Olası ayrılıklara karşı anksiyete ve ayrılığı içeren durumlardan kaçınma davranışları ile birlikte yıllarca sürebilir.

  UZM.DR. Serdar Alparslan
  UZM.DR. AHMET ÇEVİKASLAN

  Anne eteğine yapışanlar... - TurkForum.Net

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ResuLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  975
  Rep Gücü
  1697

  Cevap: Anne eteğine yapışanlar...

  Ne dersen de yada hangı yasta olursa olsun
  ıster kız ıster erkek
  Annenın etegınden yapıssan da ayrılsanda o bi cift goz yıne uzerınde....

Benzer Konular

 1. Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütü Arttırma
  1anne Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-03-2011, 04:28 PM
 2. Anne ve çocuk
  Venhar Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 28-09-2010, 01:22 AM
 3. Anne mi? Yar mı?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 34
  Son mesaj: 11-09-2009, 12:31 AM
 4. Anne,babalara ve anne,baba olacaklara soruyorum!
  İnci Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 07-06-2009, 01:34 AM
 5. Anne..
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-03-2009, 11:51 PM
Yukarı Çık