+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Babasıyla İletişim Kuramayan Çocuklar

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Bulunan Babasıyla İletişim Kuramayan Çocuklar Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Babalarıyla konuşamayan veya birlikte vakit geçiremeyen çocukların mutsuz ve derslerinde başarısız olduğu belirtiliyor. ZAMAN - Uzmanlar, babasıyla sağlıklı iletişim kuramayınca

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Yaş
  36
  Mesaj
  2.600
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  72677

  Babasıyla İletişim Kuramayan Çocuklar

  Babalarıyla konuşamayan veya birlikte vakit geçiremeyen çocukların mutsuz ve derslerinde başarısız olduğu belirtiliyor.

  ZAMAN - Uzmanlar, babasıyla sağlıklı iletişim kuramayınca içine kapanmayı tercih eden çocukların, ilgi çekebilmek için şiddete başvurduğunu ifade ediyor. Şiddet ve uyumsuzluğu genellikle arkadaş ve okul ort***** da taşıyan çocukların ileriki yaşantısında da ruhsal problemlerle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiliyor.

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Didem Öztop, babaların işten eve geldiğinde yarım saat de olsa çocuklarıyla ilgilenmeleri tavsiyesinde bulunuyor. Sağlıklı fertler yetiştirip topluma kazandırabilmek için sadece annelerin aktif rol almasının yeterli olmadığının altını çizen Öztop, anneye düşen görev kadar babanın da sorumlulukları olduğunu ifade ediyor.

  Babaların genellikle iş yoğunluğunu bahane ederek çocuklarıyla ilgilenmekten kaçındığına dikkat çeken Öztop, şöyle konuşuyor: "Babanın eve geldiğinde çocuğa gününün nasıl geçtiğini sorması bile yeterli olabilir. Çocuk kendisine değer verildiğini ve babasının kendisini sevdiğini, ilgilendiğini anlar. Sorumluluk hisseder. Bu olmazsa çocuklar kendilerini işe yaramaz boş bir insan olarak görürler ve ilgi çekebilme adına şiddete ya da başka yanlış davranışlara başvurabilirler. Bu, ilerleyen yaşlarda ciddi ruh bozukluklarını da beraberinde getirir."

  Türk aile toplumunda erkek çocukların örnek olarak babayı seçtiğini dile getiren Öztop, çocukluk döneminde kendisiyle ilgilenilmeyen ve sağlıklı bir iletişim kurulamayan kişinin çocuk sahibi olduğunda aynı davranışları çocuğuna uygulayabileceğini vurguladı.

  Emretmeyen, dövmeyen, rica eden güçlü bir baba modeliyle büyüyen çocukların özgüvenlerinin daha sağlam ve daha mutlu olduklarının gözlendiğini kaydeden Öztop, babanın, çocuğun dış hayatına açılan bir pencere gibi olduğunu aktardı. Babaların iyi bir iletişim kurabilmesi halinde çocuğun yaşadığı her türlü zorluğu ve sıkıntıları kendisiyle paylaşabileceğini kaydeden Öztop, şu bilgileri verdi: "Bu sayede suç ve suça karışma oranları da azalacaktır. Sağlıklı bir toplum için babaların çocuklarıyla mutlaka ilgilenmeleri ve sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri gerekiyor. Anneler bu konuda bir yere kadar başarılı olur. Baba desteği, 'olmazsa olmaz' şartlar arasında yer alır."

  Kayseri Erkilet Süleyman Tarman İlköğretim Okulu bünyesinde gerçekleştirilen Baba Destek Eğitim Programı (BADEP) eğitimcisi İbrahim Hünkaroğlu da, derslerinde başarısız olan, içine kapanık, mutsuz ve şiddete meyilli öğrencilerle ilgili yaptıkları araştırmada, babaların çocuklarıyla ilgilenmemelerinin önemli bir faktör olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Çocuklara 'Sizi en çok mutlu eden şey nedir?' diye soru yönelttiklerinde birçok öğrencinin 'babamla konuşabilmek' şeklinde cevap aldıklarını kaydeden Hünkaroğlu, bu kapsamda BADEP kursları başlatarak babaların çocuklarıyla ilgilenmelerine yardımcı olduklarını söyledi.

  Kaynak: aktuelpsikoloji

 2. #2
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Babasıyla İletişim Kuramayan Çocuklar

  Doğdukları an bebekler mutlaka baba kokusunu almalı diye düşünüyorum.
  Baba bebeğin yanağını yanağına koymalı...Göğsüne yaslayıp başını okşamalı...

  Kendi babamla erkek kardeşimden biliyorum. Şu an iletişim kuramıyorlar...

Benzer Konular

 1. Fakir çocuklar bir sınıfa, varlıklı çocuklar diğer sınıfta
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2012, 07:10 PM
 2. İletişim Araçları
  YukseLL Tarafından Msn, icq, skype, chat, irc, mirc Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-09-2012, 09:51 AM
 3. Medya ve İletişim Sistemleri
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-12-2011, 06:19 AM
 4. İletişim Sanatları
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2011, 02:48 AM
 5. İletişim
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2011, 02:47 AM
Yukarı Çık